Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

Guest 125626

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σοφία σε ευχαροστώ πολύ :)

ΕΠΙΣΗΣ: Ποιό κατα την γνώμη σας έχει τις πιο ΔΥΣΚΟΛΕΣ ασκήσεις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
παιδιά ο σαλτερής βλέπω παντού να λένε οτι είναι ο καλύτερος και έχω και τους τρεις τόμους από τον αδερφό μου (έδωσε το '16) . Επειδή τη χημεία τη φοβάμαι λίγο , θέλω να τη διαβάζω και μόνη μου. Δεν ξέρω γιατί αλλά με δυσκολεύει το διάβασμα από τον σαλτερή ορισμένες φορές ειδικά η θεωρία καθότι βλέπω αρκετά πράγματα που όυτε τα 'χω ξανακούσει στο φροντκαι με παραξευνεύει αφού αρνητικό λόγο δεν έχω ακούσει άνθρωπο να λέει ποτέ γιάυτο (αφήστε στην άκρη κιόλας που η χημεία θεωρείται και απο τα ευκολα μαθήματα. Σίγουρα εγω κάτι κάνω λάθος , δεν γίνεταΙ να έχω τόσο καλή σχέση με τα μαθηματικά π.χ και να αργώ τόσο με λίγη χημεία, Πως θα μου προτείνατε να το διαβάζω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happysoul

Νεοφερμένος

Η happysoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ο Σαλτερής νομίζω είναι το πιο καλό βοήθημα για Χημεία.
Όντως κάποιες φορές στη θεωρία ξεφεύγει από τα όρια της ύλης και γίνεται πολύ αναλυτικός.

Ωστόσο εσύ οφείλεις να διαβάζεις αυτά που σου λένε και στο φροντιστήριο.
Διάβαζε τη θεωρία απο τον Σαλτερή,την ουσιαστική,και απο το βιβλίο.Βλέπε τα λυμένα παραδείγματα και λύσε τις ασκήσεις που σου βάζουν στο φροντιστήριο.Μην αγχώνεσαι από τώρα, δεν χρειάζεται.Απλώς το έχεις πάρει με "κακό" μάτι νομίζω.Κοίτα να μην έχεις κενά και όλα θα πάνε καλά, η Χημεία είναι αρκετά στάνταρ μάθημα,εννοώ δεν θα πέσει κάτι που δεν έχεις ξαναδεί.Οι ασκήσεις και οι ερωτήσεις επαναλαμβάνονται διαρκώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εχοντας τελειωσει την τριτη λυκειου(φετος) οποιος ενδιαφερεται για χημεια ξεκαθαρα να παρει σαλτερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeatHen

Νεοφερμένος

Ο HeatHen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εγω φετος, εκτος απο Σαλτερη, χρησιμοποιουσα και Θεοδωρου (Ελληνοεκδοτικη). Την πρωτη χρονια χρησιμοποιουσα μονο Σαλτερη και τα φυλλαδια του φροντιστηριου. Στην θεωρια ο Θεοδωρου εχει αυστηρα τα εντος υλης και ο,τι αλλες extra γνωσεις χρειαζεται να εχει ο υποψηφιος. Επιπλεον, βρηκα χρησιμα και μου αρεσαν πολυ τα παραρτηματα που εχει στο τελος του βιβλιου. Ο Σαλτερης σε πολλα σημεια, στη θεωρια ειδικα, ξεφευγει. Επισης, οι ασκησεις του Θεοδωρου ειναι πολυ δυνατες. Στα ιδια επιπεδα με του Σαλτερη μπορω να πω. Επειδη κι εγω "φοβομουν" την θεωρια στη χημεια σου προτεινω Θεοδωρου. Πιστευω οτι θα μενεις πληρως ικανοποιημενη, οπως εμεινα κι εγω. Το καλυτερο που εχεις να κανεις, βεβαια, ειναι να πας σε ενα βιβλιοπωλειο και να το ξεφυλλισεις. Παντως, και τα δυο βοηθηματα ειναι πολυ αξιολογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις..happy soul ισως να έχεις δίκιο νομίζω ότι την χημεία την εχω πάρει λιγο με κακο ματι..αλλα θα το φτιαξω, αφού έχω σαλτερή λέω να μην επιοβαρύνω τώρα τους γονείς μου με αλλο βιβλίο, ειναι τρεις ολοκληροι τομοι ..αν δω καποια στιγμη οτι πραγματικα δυσκολευομαι και το χανω θα κοιταξω και αυτο της εληνοεκδοτικης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DocGeorge

Νεοφερμένος

Ο DocGeorge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, είμαι επιστήμες υγείας και ψάχνω ένα βοήθημα βιολογίας κατεύθυνσης που να έχει ωραίες, δύσκολες και ολοκληρωμένες ασκήσεις. Δεν με ενδιαφέρει η θεωρία ιδιαίτερα διότι έχω το σχολικό και του φροντιστηρίου αλλά θέλω κυρίως για ασκήσεις όπως προείπα. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια;; Και ιδιαίτερα αν γίνεται να λάβω από απαντήσεις από αποφοίτους που χρησιμοποίησαν ένα συγκεκριμένο και τους βοήθησε αρκετά. Βέβαια και οι απαντήσεις των συνομηλίκων μου είναι δεκτές. Ευχαριστώ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 719211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για αρχή λύσε όλα του Πανελληνίου διαγωνισμού βιολογίας.Όλα ταβοηθήματα πάνω κάτω τα ίδια έχουν,εγώ χρησιμοποίησα του φροντιστηρίου και βιοχημεία Πανεπιστημίου καθως και Γενετική ιατρική(Ναι βοηθάει παρά πολύ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DocGeorge

Νεοφερμένος

Ο DocGeorge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Για αρχή λύσε όλα του Πανελληνίου διαγωνισμού βιολογίας.Όλα ταβοηθήματα πάνω κάτω τα ίδια έχουν,εγώ χρησιμοποίησα του φροντιστηρίου και βιοχημεία Πανεπιστημίου καθως και Γενετική ιατρική(Ναι βοηθάει παρά πολύ)

Ιατρικη εχεις περασει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ComfortablySmug

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ComfortablySmug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
https://www.ianos.gr/viologia-g-lik-th-k-themata-kai-liseis-2i-ekdosi-0379788.html
https://www.ianos.gr/viologia-g-likeiou-th-s-epanaliptika-themata-0396082.html
Εγώ είχα αυτά τα 2 + τις σημειώσεις του καθηγητή.Στη βιολογία πάντως είναι πολύ σημαντικό να έχεις καλό καθηγητή
Anyway,ο αδερφός μου που δίνει φέτος μου είπε ότι βγήκαν καινούργια βοηθήματα,οπότε δες και εκείνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosFlo

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα.Επειδή ξαναδίνω φέτος χωρίς φροντιστήρια και τα θυμάμαι σχετικά όλα θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανά καλό βιβλίο χημείας με θέματα μόνο και απο πίσω αναλυτικά οι λύσεις τους όπως στο βιβλίο του Παναγιωτακόπουλου στην φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Καλησπέρα! Στο βοήθημα του Σαλτερη στη χημεία, αξίζει να λύσει κάποιος όλες τις ασκήσεις ή να λύσω μόνο αυτές που προτείνει στην αρχή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλησπέρα! Στο βοήθημα του Σαλτερη στη χημεία, αξίζει να λύσει κάποιος όλες τις ασκήσεις ή να λύσω μόνο αυτές που προτείνει στην αρχή?

Δεν χρειαζεται να τις λυσεις ολες αρκει να λυσεις οσες χρειαζεται ωστε να θυμασαι μεθοδολογια και να τις κατανοεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Δεν χρειαζεται να τις λυσεις ολες αρκει να λυσεις οσες χρειαζεται ωστε να θυμασαι μεθοδολογια και να τις κατανοεις

Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimthegreat13

Νεοφερμένος

Ο Jimthegreat13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδια καποια γνωμη για το καινουργιο του μπαρλα την εκδοση του 2018 εννοω το προτεινετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Παιδια καποια γνωμη για το καινουργιο του μπαρλα την εκδοση του 2018 εννοω το προτεινετε

Αν εννοεις με τα επαναληπτικα θεματα ναι 100%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,730 μηνύματα.
Γνωρίζει κανένας κάποιο καλό βοήθημα μαθηματικών προσανατολισμού γ λυκείου εκτός από Παπαδάκη και Μπάρλα ?
Βλέπω πολλοί προτείνουν Στεργίου-Νάκη και Μαυρίδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Ενα πολυ αναλυτικο και επεξηματικο βοηθημα ειναι του Μιχαηλίδη . Με εχει βοηθησει αρκετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Παιδια θέλω βοήθημα για χημεία από βάσεις-ιόντα και μετά. Ειμαι αναμεσα σε σαλτερη και μιχελη. Ποιο προτεινετε εσεις; (εχω ηδη το πρωτο του σαλτερη και μαλλον συγκλινω και για το 2ο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Παιδια θέλω βοήθημα για χημεία από βάσεις-ιόντα και μετά. Ειμαι αναμεσα σε σαλτερη και μιχελη. Ποιο προτεινετε εσεις; (εχω ηδη το πρωτο του σαλτερη και μαλλον συγκλινω και για το 2ο)


σαλτερης ξεκαθαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top