Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
[QUOTEΕκείνο του Στεργίου (Σαββάλας) τί λέει;][/QUOTE]
Εξ'ισου καλο και σε θεμα θεωριας και ασκησεων(λεω για Στεργιου-Νακη) δεν ξερω αν εχει εκδοσει μονος του ο κ.Στεργιου βιβλιου,αν και παλι θεωρω οτι του Παπαδακη τα βοηθηματα ειναι ενα βημα πιο μπροστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ναι, αναφέρομαι σε εκείνο που χει γράψει σε συνεργασία με τον Νάκη*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Μιας και στοχεύω όσο το δυνατόν ψηλότερα γίνεται,μου σύστησε ο μαθηματικό στο φροντ. ένα βοήθημα που κατά τη γνώμη του είναι πολύ καλό.Έχει Θεωρία αναλυτικότατα,παρατηρήσεις σχόλια κτλ,έχει πολλά παραδείγματα και λυμένες ασκήσεις αλλά και άλυτες.Είναι να φανταστείτε Α4 οι κόλλες του,είναι 2 τόμοι,και είναι τεράστιο βοήθημα.Είναι εκδόσεις Λιβάνη και λέγεται: Τα μαθηματικά των εξετάσεων Γ λυκείου. Γραμμένο από τους: Μάμαλης,Μιχαήλογλου και Τόλης.
Ποιά η γνώμη σας;Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;

Δεν ξέρω το βοήθημα που αναφέρεις αλλά αν είναι να το δουλέψεις με την βοήθεια του καθηγητή σου τότε πάρτο.
Αλλιώς ένα άλλο βοήθημα που σε βοηθά να κατανοήσεις την θεωρία και έχει καλές ασκήσεις είναι του Στεργίου-Νάκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crusader

Νεοφερμένος

Ο crusader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Παιδια φετος εδωσα πανελληνιες.Περασας διαφορα βοηθηματα απο τα χερια μου.
Αν στοχευεις ψηλα θα σου προτεινα του Παπαδακη,εχει 2 τευχη,ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ παρουσιαση της θεωριας(γεγονος που θεωρω σημαντικοτατο) και μεγαλη γκαμα πολυ καλων ασκησεων
Τωρα για Μπαρλα που πολλα φροντιστηρια προτιμουν..δεν λεω ειναι καλο βοηθημα ΑΛΛΑ 1)η θεωρια του ειναι απαισια και 2)καποιες ασκησεις του πραγματικα ξεφευγουν απο τα πλαισια των πανελληνιων(οσο μπορει να ξεγυγει μια ασκηση μετα το β3 των φετινων)
Για μαθητες τωρα που δεν ειναι και το μαθημα τους και πανε για εναν αξιοπρεπη βαθμο θα προτεινα το βοηθημα του Σκομπρη,θεωρια πολυ καλη οπως και ασκησεις οι οποιες ειναι πιο απλουστοποιμενες απο τα προηγουμενα 2
Ελπιζω να βοηθησα παιδες


Πολύ σωστά τα λέει ο Lucas D.Hagg από πάνω.Προσωπικά,να προσθέσω πως στο πρώτο βιβλίο του κ. Παπαδάκη η προσπάθεια που έγινε από τον συγγραφέα είναι αξιομνημόνευτη.Το κακό του για μένα είναι ότι κατανέμοντας τις ασκήσεις προς λύση,σε κάθε ενότητα,σε διάφορα τμήματα που περιέχουν πάντοτε τίτλο,μαρτυράει στον μαθητή τι πρέπει να κάνει,περιορίζοντας σε ένα βαθμό την κριτική του ικανότητα.Από την άλλη το βιβλίο του κ. Μπάρλα έχει ανοργάνωτη και στοιχειώδη θεωρία αλλά αξιόλογες ασκήσεις(όπως επίσης και τα επαναληπτικά θέματα στις τελευταίες σελίδες των βιβλίων).

Άποψη μου είναι,όσον αφορά αυτά τα δύο βοηθήματα που προαναφέρθηκαν,πως αν έχεις έναν «καπάτσο»καθηγητή με αρκετά χρόνια εμπειρία στη Γ' Λυκείου να δουλέψεις το βιβλίο του κ.Μπάρλα ειδάλλως το βιβλίο του κ.Παπαδάκη(δε διασαφηνίζεις εάν στο φροντιστήριο κάνεις με άλλους μαθητές ή μόνος σου,που σημαίνει τη δυνατότητα άσκησης ή μη πίεσης στον καθηγητή για την επιλογή εγχειριδίου,από την πλευρά σου).

Θα παρατηρήσεις πως ένα συντριπτικό ποσοστό των υποψηφίων τα τελευταία χρόνια «δουλεύει»τα παραπάνω βοηθήματα.Μόνο καθηγητής ή μαθητής που έχει «δουλέψει» αυτό το βοήθημα(χλωμό το δεύτερο)θα σε βοηθήσει.

:whistle::whistle:Άλλαξε και περιεχόμενο ή μόνο εξώφυλλο για να πουλήσει;:whistle::whistle:


Υ.Γ:Όπως και να 'χει,καλή δύναμη στον αγώνα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Οk θα συζητήσω με το καθηγητή μου,αν και κυρίως μόνος μου θα το δουλεύω γιατί είμαστε 6-7 παιδιά νομίζω,και δε θα έχω τόσο άνεση για απορίες,ανάλυση κτλ.Το θέλω για να κάνω επιπλέον πράγματα,να εμπεδώσω καλύτερα τα πάντα κτλ.Μόλις καταλήξω σε κάποιο θα ενημερώσω και το καθηγητή μου για τη γνώμη του σε σχέση με αυτό που μου πρότεινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_rose

Νεοφερμένος

Η mary_rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Aυτή την περίοδο δουλεύω του Παπαδάκη!! Μπορώ να πω οτι ειμαι πολύ ικανοποιημένη!! Εχει πολλές ασκήσεις , χωρισμένες σε κατηγορίες!! Πολύ καλά οργανωμένο!!
Οι ασκήσεις του Μπάρλα είναι κάπως πιο τσιμπιμένες, οπότε θα το πρότεινα σαν δευτερο βοηθημα , για την επανάληψη!
Το ότι έχει πιο δυσκολες ασκησεις που "ξεφεύγουν" δεν το θεωρώ κακό, δεδομένου ότι τα τελευταία 2 χρόνια έχουν δυσκολέψει πολύ τα θεματα των Μαθηματικών.
Τέλος, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, ένα πολύ καλό βοήθημα σε βοηθάει , αλλά δεν είναι αυτό που θα σε "σώσει".
Παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο για την επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Πάντως,πέραν των βοηθημάτων μπορείτε να βρείτε αρκετές αξιόλογες ασκήσεις στο Ίντερνετ..Ωστόσο του Παπαδάκη θα ήταν μία από τις επιλογές μου.

ΥΓ: Itach1 ,Φυτειώτης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνώμη μου είναι να μην ακούσεις κανέναν από τους ξερόλες από εδώ:whistle:. Ξέρει να σου πει αν ένα βιβλίο έχει ό,τι χρειάζεσαι κάποιος που μώλις έδωσε? Είναι δυνατόν? Σε αυτά τα θέματα να εμπιστεύεσαι μόνο τους ειδικούς και κανέναν άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Πάντως,πέραν των βοηθημάτων μπορείτε να βρείτε αρκετές αξιόλογες ασκήσεις στο Ίντερνετ..Ωστόσο του Παπαδάκη θα ήταν μία από τις επιλογές μου.

ΥΓ: Itach1 ,Φυτειώτης;

Όχι. Σαλονικιός.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Εγώ μόνο με το βοήθημα του Μπάρλα δούλευα και θα πω την άποψή μου γι'αυτό. Έχει καλές ασκήσεις, εάν κάποιος τις δουλέψει και έπειτα λύσει και τα θέματα (γύρω στα 100 συνολικά αν θυμούμαι καλά) έχει σίγουρα μεγάλη εμπειρία για να πάει να γράψει. Ωστόσο, δεν ενδείκνυται καθόλου για προσωπικό διάβασμα. Έχει κάτι μεθοδολογίες οι οποίες είναι πολύ εξειδικευμένες και δυσνόητες (κοινώς άχρηστες), δεν καλύπτει την θεωρία, και φυσικά δεν έχει εκτενείς λύσεις πίσω, απλώς πετάει αριθμούς σε κάθε άσκηση. Δεν γίνεται χωρίς καθηγητή, αντιθέτως με όσα βοηθήματα του Σαββάλα είχα (χωρίς να ξέρω για των μαθηματικών του).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμας στο φροντιστηριο μας δουλευαν με ενα φυλλαδιο που μας εδιναν και Μπαρλα. Παραλληλα ελυνα οταν ειχα χρονο και απο Στεργιου-Νακη που κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερο απο τον Μπαρλα. Το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο δηλαδη τα ελυσα ολα εκτος απο το Β3.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Στεργίου-Νάκη (Σαββάλας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαντάμ_Σουσού

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαντάμ_Σουσού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ΒΑσιλης Παπαδάκης και ξερο ψωμί. :P
Τουλαχιστον για όσους δεν το πολυ εχουν με τα μαθηματικα ( καλη ώρα εγω :P) το προτεινω ανεπιφυλακτα. Οι ασκησεις ειναι ανα κατηγοριες, με βατες, μετα μετριες και υστερα συνδυαστικες. Σε οποιο κεφαλαιο και αν βρισκεσαι μπλεκει τις ασκησεις με τα προηγουμενα που εχεις μαθει ( στην ενοτητα των συνδιαστικων ασκησεων), επισης μετα, παντα υπαρχει και μια ενοτητα με πολυ ψαγμενες ασκησεις για δυνατους λυτες.
Πιστευω οτι τα αξιζει τα λεφτα του.
Υπαρχουν 2 τομοι, Γ1 και Γ2, κοστιζουν απο 20ευρω αν θυμαμαι καλα το καθενα.
Καλο διαβασμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Δα μπεστ οφ δε μπεστ παιδια για τα μαθηματικα με πληρη μαθηματικη διδακτικη υλη και πααρα πολλες ασκησεις και την θεωρια να την λεει παρα πολυ καλα ειναι τουτο εδω περα η ομορφια https://www.savalas.gr/picos/22207.jpg

εχει και Τομο 1 αλλα δεν μπορω να το βρω σε εικονα να σας το δωσω , ειναι κοκκινο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
εχει και Τομο 1 αλλα δεν μπορω να το βρω σε εικονα να σας το δωσω , ειναι κοκκινο :P
Got your back, Jack :P :

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Got your back, Jack :P :

thanks lad ! κοιτα να δεις ομορφια αυτο το βιβλιο ασε που ειναι και παχυ παχυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
εγω εχω του μπαρλα για το φροντ ,μετριο απο θεμα ποσοτητας ασκησεων, και του νακη-στεργιου ,αρκετα καλο

thanks lad ! κοιτα να δεις ομορφια αυτο το βιβλιο ασε που ειναι και παχυ παχυ.

το δευτερο τευχος ειναι πιο χοντρουλι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_rose

Νεοφερμένος

Η mary_rose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Όντως , του Σαββάλα δίνουν σχετικά αναλυτική λύση στο τέλος του βιβλίου και αυτό βοηθάει πολύ!!

Επίσης , ο Μπάρλας δεν έχει τόσες ασκήσεις όσο οι άλλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Και γω εδωσα περσυ και επειδη σκοπευω να ξαναδωσω θα κανω τα εξης ...πρωτο τευχος του Νακη (κοκκινο που δειχνουν τα παιδια πιο πανω) γιατι εχει πολυ καλες λυμμενες και επισης στο σημειο που λεει ασκησεις που ξεχωριζουν εχει πολυ αξιολογες ασκησεις!!! 2ο τευχος παπαδακης με τα ματια κλειστα! ο ανθρωπος εχει τελεια τη θεωρια και μεθοδολογια ειδικα στα ολοκληρωματα και επισης εχει παρα πολλες ασκησεις που σε βοηθανε να μπεις στη λογικη των πανελλαδικων! επισης οταν τελειωσεις την υλη θα σου προτεινα να παρεις ενα κιτρινο του παπαδακη που εχει επαναληπτικα θεματα και απαντημενα θεματα θεωριας!!! ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΧΩ ΠΙΑΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ!!! εχει τελειες συνδιαστικες κεφαλαιων και πραγματα τα οποια αν τα δεις λυμμενα μπορει να σε σωσουν καποια δυσκολη στιγμη εκει μεσα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Απ ότι καταλαβαίνω τοπ επιλογές αποτελούν αυτά του Παπαδάκη,και του Νάκη-Στεργίου.Θα ψάξω λίγο ακόμα μάλλον ανάμεσα σε αυτά και θα αποφασίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top