Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

sostos

Νεοφερμένος

Ο sostos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
εγω παντως επειδη δινω μετα απο πολλα χρονια και θελω κατι που θα μου δωσει τη δυνατοτητα να κατανοησω πολυ καλα τη θεωρια πρωτα απο ολα και δεν προκειται να κανω φροντηστηριο, απο το ψαξιμο κατελξ\ηξα στα βιβλια του Σκομπρη και του Κωνσταντοπουλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aspalicious

Νεοφερμένος

Η aspalicious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εγω εχω ενα του σαλαμαστράκη-γιαννακοπουλο-λάγιο[μεταίχμιο] που εχει πολύ καλες συνδυαστικές ερωτήσεις που δεν τις σκεφτεσαι εύκολα...θέλουν κριτικη σκεψη...εχει και καλες ασκήσεις...αλλα δεν εχει λυσάρι απο πίσω άρα θα θέλει καθοδήγηση απο καθηγητη...παντως φετος ενα υποερωτημα που είχε το 4ο θεμα και σκάλωσε πολλους το είχε μονο αυτό απ οτι μου είπανε...

λεγεται "τετράδιο προετοιμασίας για τις πανελλαδικες εξετάσεις"

πάντως και ο καρατζάς ειναι πολύ καλός...αλλα κανει απλη αναπαραγωγή τις θεωρίας του σχολικού....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuan1992

Νεοφερμένος

Ο Αναστασόπουλος Νικόλαος Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
είναι αρκετά καλό (πέρα από της νότας που είναι ευαγγέλιο και το τετράδιο προετοιμασίας του σαλαμαστράκη και το βιβλίο) το βοήθημα του ζήτη που έχει υπερβολικά πολλές ασκήσεις κλειστού τύπου σε όλα τα κεφάλαια και πολύ καλή απόδοση ορισμών μαζί με ερωτήσεις κρισεως(και ίσως αρκετά καλά προβλήματα θα έλεγα) αλλά και το μεθοδολογία και προβλήματα του Ηλιάδη ελληνικά γράμματα. βέβαια αν δεν έχεις καλό καθηγητή όσα και να πάρεις δεν κάνεις τίποτα εγω έχω μπόλικα και διαβάζω υπερβολικά βιολογία γιατί θέλω 100% (ιατρική) οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgopoulos

Νεοφερμένος

Ο georgopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πολλοί μαθητες μου μπαινουν σε αυτό το forum το οποίο και μου πρότειναν. Θα ήθελα να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου.
Το μάθημα ΑΕΠΠ το διδάσκω πολλά χρόνια και έχω χρησιμοποιήσει πολλά βοηθήματα. Θα έλεγα ότι αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν πολλά, αλλά αυτά που είναι άξια προσοχής είναι του Ντζιού-Κοψίνη και του Τσιωτάκη. Αυτά προτείνω στους μαθητές μου.
θα έλεγα όμως ότι του Ντζιού είναι πιο φιλικό για τον μαθητή. Είναι πιο προσαρμοσμένο πάνω του. Του Τσιωτάκη έχει πολλές ασκήσεις αλλά είναι λίγο σκληρό για τον μαθητή.

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σας.
Από εδώ και πέρα είμαι και εγώ στη διάθεσή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ptsiotakis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ptsiotakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Θα πάρετε τα θέματα τα θέματα του 2009 (ημερήσια γενικά, εσπερινά και κυρίως θέματα επαναληπτικών)
και θα πας στο βιβλιοπωλείο να ξεφυλίσσεις τα βοηθήματα που υπάρχουν (ΚΑΙ αυτά που προαναφέρθηκαν αλλά ΚΑΙ αυτά που δεν αναφέρθηκαν σε αυτή τη συζήτηση = πάνω από 25 βοηθήματα). Θα δεις λοιπόν ποια από αυτά θα σε προετοίμαζαν ΣΩΣΤΑ για αυτές τις εξετάσεις.

Πίστέψτε με, είναι πολύ λίγα. Δεν μπορώ να αναφέρω πόσα και ποια για ευνόητους λόγους.

Φυσικά, δεν είναι εύκολο να το κάνετε αυτό τώρα, οπότε ζητήστε βοήθεια από τους καθηγητές σας. Προσοχή: όχι ποιο βιβλίο έχει ωραία χρώματα ή εξώφυλλο, χαμηλή τιμή, ένα τεύχος, ωραία σκίτσα και άλλα τέτοια.
Το Α τεύχος του Σαλτερή στη χημεία Γ θετικής (εκδόσεις Σαββάλας) που είναι σημείο αναφοράς είναι 600 σελίδες και κοστίζει 24.70€.

Ποιό βιβλίο έχει δουλέψει τα δύσκολα ερωτήματα.

==============================
Παρεπιπτόντως, να σας ενημερώσω πως μέχρι τα τέλη του μήνα θα κυκλοφορεί ένα νέο βιβλίο για το μάθημα Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον, από τις εκδόσεις Σαββάλας.
Δημιουργοί αυτού του βιβλίου είναι ο Κώστας Ντζιος και εγώ

Το βιβλίο αυτό θα περιέχει 30 κριτήρια αξιολόγησης (με διαφορετικές χρονικές διάρκειες από 30 μέχρι 180 λεπτά) για όλη την ύλη του μαθήματος.

Λεπτομέρειες για τη δομή και του περιεχομένου κ.α. στο

Είμαστε στη διάθεσή σας, για περαιτέρω λεπτομέρειες, καλή συνέχεια

Τσιωτάκης Παναγιώτης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgopoulos

Νεοφερμένος

Ο georgopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μπράβο σας παιδιά. Καλές πωλήσεις και καλές κριτικές. :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pirloandr

Νεοφερμένος

Ο pirloandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους μηπως γνωριζετε αν κυκλοφορουν βιβλια που να λυνουν τις αλυτες ασκησεις των βοηθηματων και συγκεκριμενα του μπαρλα των μαθηματικων κατευθυνσης γ λυκειου?ευχαριστω εκ ων προτερων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Xaxaxa αστειος φαντάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δηλαδή αναζητάς το βοήθημα του βοηθήματος;:p
Απ' όσο ξέρω,δεν υπάρχει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pirloandr

Νεοφερμένος

Ο pirloandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
αυτο σχεδον που λες θοδωρα.. ψαχνω τις διαδιακασιες με τις οποιες φτανει στη λυση και οχι τα αποτελεσματα των λυσεων..καθολου αστειος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Οταν λέω αστείος εννοώ πως δεν είναι δυνατον για το βοηθημα να βγαίνει αλλο βοηθημα που να το επεξηγει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν σε χαρακτήρισα αστείο..
Απλά δεν έχω ακούσει τίποτα για την ύπαρξη τέτοιου βιβλίου..
Τα βοηθήματα από πίσω έχουν τα αποτελέσματα,μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο, και για όσα πάλι δεν είσαι σίγουρος,ρώτησε τον καθηγητή σου ή ακόμα και εδώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Δεν σε χαρακτήρισα αστείο..
Απλά δεν έχω ακούσει τίποτα για την ύπαρξη τέτοιου βιβλίου..
Τα βοηθήματα από πίσω έχουν τα αποτελέσματα,μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο, και για όσα πάλι δεν είσαι σίγουρος,ρώτησε τον καθηγητή σου ή ακόμα και εδώ!


Εμενα λέει:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Οταν λέω αστείος εννοώ πως δεν είναι δυνατον για το βοηθημα να βγαίνει αλλο βοηθημα που να το επεξηγει

Κι όμως. Παλιά στο γυμνάσιο είχα ένα βοήθημα που δεν είχε λύσεις, και έπρεπε να αγοράσεις το βιβλίο που είχε λυμένες τις ασκήσεις του βοηθήματος. Δηλαδή έλεος. Φυσικά δεν το πήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just_rock

Νεοφερμένος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Παιδια τι γνωμη εχετε για το βοηθημα του Παπαδακη(Εκδοσεις Σαββαλας) στα μαθηματικα κατευθυνσης????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faint :)

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
εγω εκανα πρωτα τα δυο τευχη του δημοπουλου και στη συνεχεια τα θεματα του παναγιωτακοπουλου. πολυ καλα βοηθηματα και τα δυο, του παναγιωτακοπουλου ειχε πολυ καλα θεματα και αρκετα δυσκολα ενω ο δημοπουλος ειχε πολυ καλη μεθοδολογια και αρκετες ασκησεισ για εξοικειωση

ο δημοπουλος εχει βοηθηματα και για την α λυκειου??
ακουσα οτι ειναι τοπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
βσκ εσεις (οι μεγαλυτεροι) προτεινετε του παναγιωτακοπουλου να γινει στην επαναληψη για ποιο λογο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Eμενα ο καθηγητης μου λεει οτι εχει επαναληπτικα προβληματα που απαιτουν βαθια κατανοηση της ύλης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
εγω βασικα το λεω γτ τις λυνω ολες τις ασκησεις και μου φαινονται ψιλογελοιες.οποτε μετα τι θα κανω στην επαναληψη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
εγω βασικα το λεω γτ τις λυνω ολες τις ασκησεις και μου φαινονται ψιλογελοιες.οποτε μετα τι θα κανω στην επαναληψη?
Κατσε , κατσε... ! Τα θεματα επαναληψης του Παναγιωτακοπουλου ή το κανονικό βοήθημα ???
Γιατί και εγώ το κανονικό βόηθημα έχω και αν εξαιρεσεις καποια τεχνασματα που απαιτουνται δεν υπαρχουν σημαντικες δυσκολιες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top