Βοηθήματα Προσανατολισμού Θετικών Σπουδών

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
α, ναί, χημεία σαλτερή γιατί οι ασκήσεις που μας έβαζαν στο φροντι στην χημεία είναι απ'το βοήθημά του. το ξέχασα :P

* και ο καθηγητής στο φρόντι αλλά και στο σχολείο όταν είχαμε συζήτηση περί του θέματος μου είχαν πεί ότι όποιος λύνει τις ασκήσεις απ'το βοήθημα του σαλτερή (όχι όλες, επιλεγμένες) είναι πανέτοιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Του Παναγιωτακοπουλου ειναι πολυ καλο,αρκει να εχεις διαβασει ΚΑΛΑ τη θεωρια και βασικες ασκησεις πριν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Πρόσεξε Παναγιωτακόπουλου εγώ έκανα τα επαναληπτικά θέματα όμως όχι το κανονικό βοήθημα που έχει βγάλει με το Μαθιουδάκη!!!
Έτσι πως λες για βασική θεωρία και λυμένες ασκήσεις του Σαββάλα είναι πολύ καλύτερο κατά τη γνώμη μου!!Πολύ καλύτερα οργανωμενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Η ουσια ειναι μια,αν δεν ριξεις διαβασμα και αν δεν εχεις τυχη στις πανελληνιες δεν κανεις τπτ..μα οποιο βοηθημα και να εχεις τελευταια στιγμη δεν ξερεις τι μπορει να συμβει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladydragon22

Νεοφερμένος

Η ladydragon22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
το ξερω θελει πολυ διαβασμα!!!κανεις που να πηγαινει φροντιστηριο θεσσαλονικη τωρα?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εγω εκανα μαθηματικα κατευθυνσης απο Μαυριδη. Ειναι απο θεσσαλονικη ο τυπος και δεν ειναι τοσο γνωστος οσο ο μπαρλας αλλα νομιζω το βιβλιο του ειναι καλυτερο. Ο Μπαρλας εχει ναι μεν πολυ δυνατες ασκησεις αλλα η κατηγοριοποιηση που τους κανει εινια απαραδεκτη...Ουσιαστικα σε κατατοπιζει καθε φορα που πας να λυσεις την επομενη απο την προηγουμενη αφου εχει πανω κατω τα ιδια πραγματα. Ασε που εχει πααρα πολλα περιττα οπως τα Σ-Λ κατι αντιστοιχισεις , παρα πολλη θεωρεια και τετοια...Ο,τι χρειαζεται απο αυτα θα στο κανουν στο φροντηστηριο ετσι κ αλλιως.....Το θεμα ειναι οι ασκησεις και τετοιες εχει παρα πολλες ωραιες ο Μαυριδης. Α! Μπαρλα ακομα και να μην παρεις, βρες απο καπου τα τελευταια επαναλληπτικα θεματα που εχει. Αυτα πραγματικα μετρανε και στα 2 βιβλια και ειναι πολυ καλα για την επαναλληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
μαθ/κά κατ. ... Στεργίου-Νάκη εκδ. Σαββάλας (το θεωρώ πολύ καλό διότι έχει μεγάλη γκάμα ασκήσεων,πολλές λυμένες σε όλα τα επίπεδα και το βασικότερο,για μένα, έχει λύσεις όλων των ασκήσεων στο τέλος,πράγμα που είναι ιδιαίτερα χρήσιμο εάν δεν πας σχολείο/φρο...)

φυσική κατ...Πάλογος-Ποντικός εκδ. Γκρίτζαλη (μου το είχαν προτείνει στο φρο, έχει πολλές ερωτήσεις για 2ο θέμα αλλά εγώ δεν ενθουσιάστικα τόσο...γι αυτό πήρα και τα επαναληπτικά θέματα του Παναγιωτακόπουλου,εκδ. Σαββάλας από το οποίο έμεινα απολυτα ευχαριστημένη)

χημεία κατ....Σαλτερής εκδ.Σαββάλας (ό,τι έχει ειπωθεί παραπάνω με κάλυψε)

μαθ.κα γπ...μπάρλα εκδ. Ελληνοεκδοτική (δεν ασχολήθηκα πολύ με το συγκερκριμένοι μθμ...:P)

Πάντως, τα ίδια βοηθήματα είχε και μια φίλη μου κ έπιασε γύρω στα 16000... το θέμα δεν είναι το βοήθημα αλλά πως εσύ θα το αξιοποιήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris.civil

Νεοφερμένος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα σου προτεινω μονο στα μαθ κατ και φυσ κατ.

Για μαθ κατ παρε για αρχη Στεργιου-Νακη και κανε επιλεκτικα ασκησεις οσο πιο γενικες μπορεις απο καθε κεφαλαιο.(και τα 2 βοηθηματα-τουβλα:)).Αυτο εκανα εγω και μεχρι τον Μαρτη τα ειχα τελιωσει.Για μετα τον Μαρτιο θα σου προτεινα ανεπιφιλακτα του Γιωργου Τουμαση το βοηθημα που λεγετε "200 θεματα στα μαθ κατ".Φοβερο επιπεδο ασκησεων προσαρμοσμενο στις πανελλαδικες.

Για φυσ κατ κανε σαββαλα τα 2 και αν εχεις χρονο βγαλε απο Παναγιωτακοπουλο οτι μπορεις.Εγω ελυσα ολο τον Παναγιωτακοπουλο και σε 45 λεπτα ημουν κομπλε στις εξετασεις.Το καλυτερο βοηθημα μακραν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Παναγιωτακόπουλο απτα επαναληπτικά θέματα κάνε ολόκληρο το 1ο και το 2ο θέμα και από το 3ο και το 4ο κάνε ανάκατα άμα θες μην κάνεις κιόλας καθόλου ειδικά απτο 4ο!!!Ξεφεύγει απίστευτα από κάποια φάση και μετά.Θυμάμαι κάτι τρελά θέματα με περιστρεφόμενες ράβδους που'χουν πάνω τους ελατήρια και κάτι τέτοια!!!:s:s:s:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris.civil

Νεοφερμένος

Ο Χαρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Μα αυτα ειναι τα καλα απο τον Παναγιωτακοπουλο ρε mitso.Παρτα σβαρνα ολα.Τα 4α θεματα ειναι το ζουμι :):).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Μη λες βλακείες Χάρη για τις πανελλήνιες προετοιμάζεσαι!Όχι για την Ολυμπιάδα φυσικής!Εσύ τι μπήκες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Ε νταξ...το 4ο καλό θα ήταν να το πιάσεις όταν έχεις ήδη κατανοήσει όλη την ύλη και θες ξέρω γω το 95 να το κάνεις 99...αλλά και πάλι επιλεγέμενες απ το 3ο σε καλύπτουν...νομίζω είναι υπερβολή να τις κάνεις όλες απ το 4ο γτ όπως είπε κ ο μιτσος από ένα σημείο και μετά ξεφεύγουν και τότε αντι για καλό ίσως κάνουν κακο...άποψη μου πάντα...

Εξαρτάται και απ το άτομο βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

san_zoulapi

Νεοφερμένος

Ο san_zoulapi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Συμφωνω με μιτσο.....Ειναι υπερβολικα...Κ εγω βεβαια ημουν απο αυτους που ηθελα να κανω το 100, 101 κουκλα μ Αλικη και ψαχνομουν με αυτα αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν αξιζουν....Δεν ειχαν τιποτα εξυπνο απλα σε μπερδευαν με την πολυπλοκοτητα τους. Το μονο που κερδιζεις λυνοντας τες ειναι καθαρα και μονο ψυχολογικο boost. Εννοειται οτι δεν εχουν καμια σχεση με οτιδηποτε μπορει να μπει σε 4ο θεμα στις πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregoire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 145 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω σε πολλά με τους προλαλήσαντες...Στη Φυσική Κατ προκειμένου να κατανοήσεις τις έννοιες και να εντρυφήσεις στις πιο σημαντικές ασκήσεις καταλληλότεροι είναι οι 2 τόμοι Σαβάλλα-Σαβάλλα.Από εκεί και πέρα εγώ συνέχισα με τους 2 τόμους του Δημόπουλου+τα θέματα του Δημόπουλου(μήλο),όπου καλύπτουν πραγματικά όλη τη γκάμα των ασκήσεων και παραπάνω μη σου πω.Τώρα προς το τέλος, είχα πάρει τις ασκήσεις του Αλεφραγκή,οι οποίες αποτελούν μια πρόσθετη εμπειρία χρήσιμη και ένα σημαντικό crash test.Tώρα από μαθηματικά συνιστώ ανεπιφύλακτα συνδυασμό των Στεργίου-Νάκη και του Μπάρλα.Απο εκεί και πέρα υπερκαλύπτεσαι...
Όσον αφορά τα άλλα μαθήματα της τεχνολογικής,στην Ανάπτυξη Εφαρμογών κανένα από τα βοηθήματα δε με ιακνοποιήσε και περισσότερο δούλεψα με τις σημειώσεις του φροντιστηρίου.Το ζήτημα είναι να μην υποπέσεις σε ακρότητες σε αυτό το μάθημα γιατί πραγματικά είναι περιττές.Στην Οργάνωση δε χρειάζεται βοήθημα,ενώ στην Οικονομία προτείνω τον Πάρη Μηλίτση,μιας και διαθέτει μεγάλο εύρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Το 4ο θεμα του Παναγιωτακοπουλου μην το αγγιξεις καθολου....Το 3ο θεμα ειναι πολλες φορες εφαμιλλο με τα θεματα που βαζου ως 4ο στις Πανελληνιες και αυτα πρεπει να κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Προσωπικα βρισκω τον τιτλο του τοπικ ανωριμο.Λες και τα βοηθηματα κανουν τους μαθητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladydragon22

Νεοφερμένος

Η ladydragon22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
απλα ακουσα φετος οτι πολλα απο τα θεματα υπηρχαν σε βοηθηματα!!!και πολλα παιδια λυνουν επιπλεον ασκησεις απο αυτα!!!:) βεβαια το σημαντικο ειναι να ακους τον καθηγητη αλλα και λιγη εξτρα δουλεια δεν κανει κακο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy13

Νεοφερμένος

Ο Jimmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ε νταξ...το 4ο καλό θα ήταν να το πιάσεις όταν έχεις ήδη κατανοήσει όλη την ύλη και θες ξέρω γω το 95 να το κάνεις 99...αλλά και πάλι επιλεγέμενες απ το 3ο σε καλύπτουν...νομίζω είναι υπερβολή να τις κάνεις όλες απ το 4ο γτ όπως είπε κ ο μιτσος από ένα σημείο και μετά ξεφεύγουν και τότε αντι για καλό ίσως κάνουν κακο...άποψη μου πάντα...

Εξαρτάται και απ το άτομο βέβαια...

Συμφωνώ, γιατί είχα αντιμετωπίσει σχετικό πρόβλημα. Ασχολούμουν με δύσκολα προβλήματα και κατέληξα να μην μπορώ να λύσω τα εύκολα. Πως έγινε αυτό; Πίστευα ότι δεν μπορεί να είναι τόσο εύκολα όσο δείχνουν και πως κρύβουν κάποια παγίδα....Παρατρίχα θα έχανα ολόκληρο θέμα φέτος στις πανελλήνιες στη φυσική, επειδή νόμιζα ότι δεν είναι τόσο εύκολο όσο έδειχνε .Βέβαια καλό είναι να είσαι προετοιμασμένος για όλα, απλά μη χάνουμε το μέτρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Πρόσεξε Παναγιωτακόπουλου εγώ έκανα τα επαναληπτικά θέματα όμως όχι το κανονικό βοήθημα που έχει βγάλει με το Μαθιουδάκη!!!
Έτσι πως λες για βασική θεωρία και λυμένες ασκήσεις του Σαββάλα είναι πολύ καλύτερο κατά τη γνώμη μου!!Πολύ καλύτερα οργανωμενο

Χμ...Δηλαδή αν κατάλαβα καλά το Επαναληπτικό σου άρεσε πιο πολύ απ'το κανονικό του Παναγιωτακόπουλου-Μαθιουδάκη; Επειδή εγώ με αυτό άρχισα τώρα, αλλά δεν έχω σχηματίσει άποψη ακόμα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos_312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsos_312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
To κανονικό το δούλεψα πολύ λίγο αλλά από συμμαθητές μου που κάναν και του Σαββάλα και του Μαθιουδάκη μου λέγαν ότι του Σαββάλα είναι πολύ καλύτερο και ευνόητο!!το επαναληπτικό του Παναγιωτακόπουλου θα το κάνεις αφού τελειώσεις το κανονικό του Παναγιωτακόπουλου ή του Σαββάλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top