Βοηθήματα Γ' Λυκείου

CupOfTea

Νεοφερμένος

Η CupOfTea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παπανούτσος rocks.
Λοιπόν, αν είσαι σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο (με το «αξιοπρεπές» εννοώ να μπορείς να συντάξεις ένα φυσιολογικό κείμενο και να έχεις τη στοιχειώδη νοητική ικανότητα), πιάσε και διάβαζε το βράδυ πριν κοιμηθείς κείμενα του Παπανούτσου (ή του Παναγιωτόπουλου ή του Τερζάκη ή κάποιου από την παρέα αυτήν). Μην τα διαβάζεις για να πάρεις λέξεις (αν και μπορείς να υπογραμμίζεις όποια λέξη δεν ξέρεις και να τη σημειώνεις αργότερα, έτσι έμαθα τη λέξη ακραιφνής και την πετούσα σε κάθε έκθεση, η φιλόλογός μου ξέρει τι τράβηξε), ούτε για να αντιγράψεις ιδέες. Απλώς διάβασε τι έχει να σου πει. Μόνο αυτό.
Πρότεινα τον Παπανούτσο γιατί καλύπτει ευρεία γκάμα θεμάτων και τα λέει ωραία. Μπορείς, βέβαια, αν ο Π. σου φαίνεται στρυφνός ή ακαταλαβίστικος ή βαρετός, να διαβάσεις κάτι πιο light όπως το Το Νερό να Γίνεις του Οδυσσέα Ιωάννου ο οποίος θα σου φανεί σαν τον μεγάλο σου αδερφό ή σαν τον μπαμπά σου, ή τέλος πάντων να μπεις στον Ιανό, να πας στο σέκσιον των δοκιμίων και να πάρεις ό,τι σου κάνει κλικ εκείνη την ώρα.

Γιατί το λέω αυτό, ενώ ζήτησες βοήθημα; Γιατί, με τον καιρό, θα δεις ότι όχι μόνο ο λόγος σου και το λεξιλόγιό σου θα βελτιώνονται, μα η σκέψη σου θα αρχίσει να μπαίνει σε μία τάξη, θα πάρεις σαφώς ιδέες μα και θα αρχίσεις να σκέφτεσαι. Και, πού ξέρεις, όλο και κάτι θα σου μείνει - και όχι μόνο για τις πανελλήνιες.

Με τον καιρό, μπορείς να μελετάς το πώς γράφει ο συγγραφέας σου (αυτό πρόσεξε με ποιο συγγραφέα θα το κάνεις, γιατί δεν άπτονται όλοι στο format των πανελληνίων). Ιδανικός για αυτή τη δουλειά είναι ο Παπανούτσος.
Παρατήρησε, λοιπόν: πώς ξεκινά κάθε του παράγραφο, πώς την τελειώνει; Τι ενδιάμεσες διαρθρωτικές λέξεις/φράσεις χρησιμοποιεί; Πόσο αναλύει κάθε θέμα πριν πάει στην επόμενη παράγραφο, στο επόμενο θέμα; Κλέψε εισαγωγικές φράσεις, κλέψε ολόκληρους προλόγους, κλέψε αυτούσιες ιδέες. Εφόσον μπορείς να τα εντάξεις στην έκθεσή σου και να τα κάνεις ένα με το όλον, κανείς δεν θα έχει πρόβλημα.

Δεν μπορώ να υπερτονίσω το πόσο με βοήθησε ο Παπανούτσος, όσο κι αν τον έχουμε στο φτύσιμο. Από αυτόν υιοθέτησα την ιδέα για το διαχωρισμό της αναγκαίας από την επαρκή συνθήκη και εντυπωσιάστηκα από το πόσο φοβερό επιχείρημα είναι σε πολλές περιπτώσεις· από αυτόν έμαθα να εξερευνώ βαθειά ένα θέμα και πάντα μα πάντα να εξετάζω και τις δύο πλευρές, τα υπέρ και τα κατά τους - κάτι που αυτός κάνει με απίστευτη δεξιοτεχνία. Πήρα συμβουλές, και προβληματίστηκα. Νομίζω δεν θα ήταν υπερβολή να πω ότι όχι μόνο μου έμαθε να γράφω έκθεση, αλλά και να σκέφτομαι.

Αυτά. Καλή σου επιτυχία!! :clapup:

Ειλικρινά μου άλλαξες κάθε άποψη που είχα για τον Παπανούτσο. Τον θεωρούσα βαρετό και ακαταλαβίστικο όπως είπες και εσύ. Πίστευα πως έπρεπε απλά να αποστηθίζω τα υπέρ και τα κατα ενός θέματος και να μαθαίνω ολόκληρους πρόλογους και επίλογους έτσι ώστε να δένουν αρμονικά μεταξύ τους στις πανελλήνιες. Σίγουρα θα δοκιμάσω να διαβάζω αν όχι καθημερινά, οσο πιο συχνά γίνεται τον Π. και ευελπιστώ να δω βελτίωση σε λεξιλόγιο, έκφραση και τρόπο σκέψης. Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, να'σαι καλά!! .:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Κοίτα, δεν είπα ότι θα σου αρέσει κατευθείαν ή ότι θα σου αλλάξει την κοσμοθεωρία, δεν σε ξέρω άλλωστε, δεν ξέρω τι διαβάζεις και πώς αξιολογεί τα πράγματα. Όμως σίγουρα υπάρχει κάποιος συγγραφέας εκεί έξω που θα σε αγγίξει!
Και, σε περίπτωση που πιάσεις να τον διαβάσεις, θα πάρει λίγο χρόνο να ξεπεράσεις το "ένστικτο" της αηδιας που μας έχει δημιουργηθεί από το σχολείο. Αν όμως δεις προσεκτικά αυτά που λέει, για τους νέους, για τον έρωτα, για τους ανθρώπους, θα εντυπωσιαστείς!

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CupOfTea

Νεοφερμένος

Η CupOfTea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Κοίτα, δεν είπα ότι θα σου αρέσει κατευθείαν ή ότι θα σου αλλάξει την κοσμοθεωρία, δεν σε ξέρω άλλωστε, δεν ξέρω τι διαβάζεις και πώς αξιολογεί τα πράγματα. Όμως σίγουρα υπάρχει κάποιος συγγραφέας εκεί έξω που θα σε αγγίξει!
Και, σε περίπτωση που πιάσεις να τον διαβάσεις, θα πάρει λίγο χρόνο να ξεπεράσεις το "ένστικτο" της αηδιας που μας έχει δημιουργηθεί από το σχολείο. Αν όμως δεις προσεκτικά αυτά που λέει, για τους νέους, για τον έρωτα, για τους ανθρώπους, θα εντυπωσιαστείς!

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!! :clapup:

Θα το ψάξω.. Και πάλι σε ευχαριστώ!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Ψάχνω ένα καλό βοήθημα/ σειρά βοηθημάτων για προετοιμασία στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας για τις πανελλαδικές (απόφοιτος από 10 ετία, που ξανά δίνει). :D

Βασικά ψάχνω κάτι που να περιλαμβάνει:
- όλη την απαραίτητη θεωρία που πρέπει να ξέρει ο υποψήφιος (ακόμα και από την Α' Λυκείου αν χρειάζεται)
- λυμένες ασκήσεις/ παραδείγματα και ασκήσεις για λύση με προτεινόμενες λύσεις
- τη συνηθισμένη ανάλυση διαφόρων επίκαιρων θεμάτων

Αυτή τη στιγμή έχω τον 1ο τόμο από του Πειστικού Λόγου, όμως δεν έχει θεωρία και ασκήσεις (μόνο θέματα αναλύει).

Σκέφτομαι να κατευθυνθώ προς το "Λόγος και Έκφραση: Έκφραση - Έκθεση" της Μαστρομανώλη. Λέει; Αν ναι, να πάρω μόνο της Γ' Λυκείου ή και των άλλων δύο τάξεων;
Δυστυχώς στο savalas.gr δεν δίνεται η δυνατότητα να ξεφυλίσσω online κάποιες σελίδες ώστε να δω τι παίζει. Στην χειρότερη θα επισκευθώ ένα φυσικό βιβλιοπωλείο για να ρίξω μια ματιά.

Δεκτές και άλλες προτάσεις. Γενικά προτιμώ να αφιερώνομαι σε μία σειρά βοηθημάτων για κάθε μάθημα και όχι να παίρνω λίγα από αριστερά και λίγα από δεξιά (οπότε τον Πειστικό Λόγο θα τον αφήσω, αν μου ταιριάξει καλύτερα κάποιο άλλο βοήθημα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ψάχνω ένα καλό βοήθημα/ σειρά βοηθημάτων για προετοιμασία στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας για τις πανελλαδικές (απόφοιτος από 10 ετία, που ξανά δίνει). :D

Βασικά ψάχνω κάτι που να περιλαμβάνει:
- όλη την απαραίτητη θεωρία που πρέπει να ξέρει ο υποψήφιος (ακόμα και από την Α' Λυκείου αν χρειάζεται)
- λυμένες ασκήσεις/ παραδείγματα και ασκήσεις για λύση με προτεινόμενες λύσεις
- τη συνηθισμένη ανάλυση διαφόρων επίκαιρων θεμάτων

Αυτή τη στιγμή έχω τον 1ο τόμο από του Πειστικού Λόγου, όμως δεν έχει θεωρία και ασκήσεις (μόνο θέματα αναλύει).

Σκέφτομαι να κατευθυνθώ προς το "Λόγος και Έκφραση: Έκφραση - Έκθεση" της Μαστρομανώλη. Λέει; Αν ναι, να πάρω μόνο της Γ' Λυκείου ή και των άλλων δύο τάξεων;
Δυστυχώς στο savalas.gr δεν δίνεται η δυνατότητα να ξεφυλίσσω online κάποιες σελίδες ώστε να δω τι παίζει. Στην χειρότερη θα επισκευθώ ένα φυσικό βιβλιοπωλείο για να ρίξω μια ματιά.

Δεκτές και άλλες προτάσεις. Γενικά προτιμώ να αφιερώνομαι σε μία σειρά βοηθημάτων για κάθε μάθημα και όχι να παίρνω λίγα από αριστερά και λίγα από δεξιά (οπότε τον Πειστικό Λόγο θα τον αφήσω, αν μου ταιριάξει καλύτερα κάποιο άλλο βοήθημα).

O α και ο β τομος του πειστικου λογου ειναι θεματα.Ο γ ειναι μονο ασκησεις+θεωρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,793 μηνύματα.
Λοιπόν πήγα σε ένα βιβλιοπωλείο εδώ στην περιοχή μου κι έριξα μια ματιά σε βοηθήματα της έκθεσης.
Όντως ο Πειστικός Λόγος στον 3ο τόμο έχει θεωρία και ασκήσεις. :)

Απλά το βοήθημα "Λόγος και Έκφραση: Έκφραση - Έκθεση" της Μαστρομανώλη που επίσης κοίταξα, είναι πιο καλά οργανωμένο (με πινακάκια, σχεδιαγράμματα και κείμενο σε bullets) και μου "πάει" περισσότερο, οπότε θα αγοράσω της Γ' Λυκείου σύντομα.

Ερώτηση: αρκεί αυτό ή πρέπει να βγάλω και τους άλλους δύο τόμους για Α' και Β' Λυκείου του ίδιου βοηθήματος;
Θα πάρω για αρχή της Γ' που προέχει να μελετηθεί, κι ανάλογα με το τι θεωρείται απαραίτητο, μετέπειτα αν είναι θα πάρω και των άλλων δύο τάξεων του λυκείου. Οι πιο γνώστες, και ειδικά αυτοί που έχετε ασχοληθεί με αυτό το βοήθημα, θα χαρώ να μου πείτε από την εμπειρία σας αν χρειάζονται και οι άλλα δύο τόμοι για τις πανελλαδικές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Woz

Νεοφερμένος

Ο Woz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Το καλύτερο βοήθημα για την έκθεση δεν υπάρχει,επένδυσε τον χρόνο σου διαβάζοντας άρθρα σε εφημερίδες και blogs,άνοιξε λεξικά-ψάξε περίεργες λεξεις.
Μην ακολουθείς την πεπατημένη.
Τα βοηθήματα θα κλείσουν την σκέψη σου σε κουτάκια και κανόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Το καλύτερο βοήθημα για την έκθεση δεν υπάρχει,επένδυσε τον χρόνο σου διαβάζοντας άρθρα σε εφημερίδες και blogs,άνοιξε λεξικά-ψάξε περίεργες λεξεις.
Μην ακολουθείς την πεπατημένη.
Τα βοηθήματα θα κλείσουν την σκέψη σου σε κουτάκια και κανόνες.

για οποιοδηποτε θεμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Woz

Νεοφερμένος

Ο Woz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Διαισθάνομαι πως έχεις κάποια ένσταση,ακούω.

καμια απολυτως! Απλα ρωταω γιατι οι κυκλοι στην εκθεση ειναι συγκεκριμενοι. Διαβαζεις αρθρα για το περιεχομενο ή για να δεις πως γραφεις και επιχειρηματολογεις;
π.ς ξαναδινω οποτε αυτο που ειπες μου φανηκε ενδιαφερον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Woz

Νεοφερμένος

Ο Woz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
καμια απολυτως! Απλα ρωταω γιατι οι κυκλοι στην εκθεση ειναι συγκεκριμενοι. Διαβαζεις αρθρα για το περιεχομενο ή για να δεις πως γραφεις και επιχειρηματολογεις;
π.ς ξαναδινω οποτε αυτο που ειπες μου φανηκε ενδιαφερον

Δεν έχει σημασία το περιεχόμενο του άρθρου(μην διαβάσεις και gossip βέβαια).
Ο κάθε αρθρογράφος έχει διαφορετικό στύλ γραφής και χρησιμοποιεί άλλες λέξεις για να περάσει το μήνυμά του.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αναζητήσεις τον πηρύνα του συλλογισμού του,το πώς μεταπηδά απο το ένα στο θέμα στο άλλο διατηρώντας παράλληλα τη συνοχή του κειμένου.
Με το χρόνο θα αποκομίσεις στοιχεία απο κείμενα και θα τα χρησιμοποιείς χωρίς να το καταλαβαίνεις,απλά θα σου βγαίνουν.
Η ίδια τακτική μπορεί να εφαρμοστεί και σε λογοτεχνικά βιβλία ωστόσο επειδή μπορεί να σου φάνε πολύ χρόνο είναι στην ευχέρεια σου.
Δεν θέλω να τρέφω αυταπάτες ωστόσο,χρειάζεται να γνωρίζεις τα βασικά της Γ΄που φαντάζομαι πως κατέχεις μιας και ξαναδίνεις.
Κάντο δοκιμαστικά και δεν θα χάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία το περιεχόμενο του άρθρου(μην διαβάσεις και gossip βέβαια).
Ο κάθε αρθρογράφος έχει διαφορετικό στύλ γραφής και χρησιμοποιεί άλλες λέξεις για να περάσει το μήνυμά του.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αναζητήσεις τον πηρύνα του συλλογισμού του,το πώς μεταπηδά απο το ένα στο θέμα στο άλλο διατηρώντας παράλληλα τη συνοχή του κειμένου.
Με το χρόνο θα αποκομίσεις στοιχεία απο κείμενα και θα τα χρησιμοποιείς χωρίς να το καταλαβαίνεις,απλά θα σου βγαίνουν.
Η ίδια τακτική μπορεί να εφαρμοστεί και σε λογοτεχνικά βιβλία ωστόσο επειδή μπορεί να σου φάνε πολύ χρόνο είναι στην ευχέρεια σου.
Δεν θέλω να τρέφω αυταπάτες ωστόσο,χρειάζεται να γνωρίζεις τα βασικά της Γ΄που φαντάζομαι πως κατέχεις μιας και ξαναδίνεις.
Κάντο δοκιμαστικά και δεν θα χάσεις.

Θα το δοκιμασω! Εξαλλου διαβαζω λογοτεχνικα βιβλια τουλαχιστον μια φορα τη βδομαδα. (Αλλα δε νομιζω να κανουν για αυτη τη δουλεια γιατι ειναι αστυνομικα:hmm:) θα το δοκιμασω με αρθρα ομως, ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Καλησπέρα :D Έφτιαξα αυτή τη συζήτηση για να μπορούν τα παιδία που δίνουν η ξαναδίνουν πανελλήνιες να δουν ποιά βοηθηματα θα τους βοηθήσουν .Οποιοι εχουν περάσει σε σχολή προτίμησης τους και συμβουλέυτηκαν κάποιο/α βοηθήματα να τα γράψουν εδω η έγραψαν καλα σε κάποιο μάθημα στις πανέλληνιες
Εγω προσωπικά προτείνω
Βιολογία -> απο τις εκδόσεις πουκαμισά της Νότας Λαζαράκη
απο την Ελληνοεκδοτική του Θ.καψάλη

Χημεία-> Η αγία τριάδα του Σαλτερή:hehe::hehe:
Φυσική -> Απο τις εκδόσεις σαββάλα οι 2 τόμοι του Μαθιουδάκη-Παναγιωτακόπουλο
Έκθεση-> Από τις εκδόσεις Σαββάλα της Πηνελόπης Βαζούρα-Βασιλάτου 'δημιουργική γραφή" ειναι παρα πολυ καλό εχεί τα πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VirusX

Νεοφερμένος

Ο VirusX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αν είναι ευανάγνωστα και στο στυλ σου είσαι μια χαρά. Και αυτά που κάνεις είναι αρκετά καλά από τι γνωρίζω ( Παναγιωτακόπουλος ftw).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,165 μηνύματα.
Λοιπον ερωτηση μαθηματικα του παπαδακη η του νικου τασου του πουκαμησα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickddg

Νεοφερμένος

Ο nickddg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Λοιπον ερωτηση μαθηματικα του παπαδακη η του νικου τασου του πουκαμησα?
κοιτα το βοηθημα του παπαδακη εχει πολλες ασκησεις χωρις αυτο να ειναι απαραιτητα καλο διοτι οι περισσοτερες επαναλαμβανονται και χανεις αδικα τον χρονο σου λυνοντας την ιδια ασκηση με αλλα νουμερα του τασου ειναι κατι παρομοιο αλλα σε μικροτερο βαθμο εγω θα σου προτεινα το βοηθημα του μπαρλα το οποιο εχει τον σωστο αριθμο ασκησεων και αρκετα καλο βαθμο δυσκολιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MahouTsukai

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ο Μπάρλας βέβαια έχει και κάτι τελείως "κουλά" θέματα!Τουλάχιστον η έκδοση της εποχής μου..δεν ξέρω αν έχει αλλάξει από τότε. Αλλά για κλιμακούμενη δυσκολία τον προτείνω και εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,165 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KamilGR

Νεοφερμένος

Ο KamilGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Εγω προσωπικα οπως εχω γραψει παραπανω τον Μπαρλα δεν τον θεωρω επαρκη απο αποψη ασκησεων. Σε μερικα κεφαλαια εχει λιγες ασκησεις και ενας μαθητης που θελει να λυνει δεν θα εχει υλικο να δουλεψει. Καλως ή κακως ο Μπαρλας ισως να ειναι λιγο ξεπερασμενος πια , αφου τα τελευταια χρονια δεν εχει βελτιωσει καθολου τα βιβλια του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,165 μηνύματα.
Ο Μπάρλας είναι πολύ βαρετός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top