Βοηθήματα Γ' Λυκείου

tso 10

Νεοφερμένος

Ο tso 10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά. Εχω την δυνατότητα να αγοράσω 3 βοηθήματα της τρίτης λυκείου δωρεάν απο βιβλιοπωλείο. Είμαι απόφοιτος 2012 και του χρόνου θέλω να δώσω πανελλήνιες.Τα μαθήματα που θα εξεταστώ ειναι : 1) μαθηματικά 2) έκθεση 3) ΑΕΠΠ 4) ΑΟΘ
Για τα μαθηματικά θέλω σίγουρα βοήθημα . Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι αξιόλογα ώστε να διαλέξω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΡΟΥΛΑ9

Νεοφερμένος

Η ΡΟΥΛΑ9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο βοήθημα χημείας εκτός από του Σαλτερή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resistance

Νεοφερμένος

Ο Resistance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Παιδιά πάω Β' Λυκείου και σε περίπου ένα μήνα ξεκινάμε και την καλοκαιρινή προετοιμασία για τη Γ'(Προσανατολισμός Οικονομίας και Πληροφορικής).Έχω ήδη ξεκινήσει Μαθηματικά της Γ' από Μπάρλα και σχολικό βιβλίο από το Μάρτη και σταμάτησα το Πάσχα για τις επαναλήψεις(έφτασα μέχρι την αντίστροφη συνάρτηση).Θέλω όμως να πάρω άλλο ένα τουλάχιστον βοήθημα για να δουλεύω παράλληλα και ίσως να είναι και πιο δύσκολο.Μπορείτε να προτείνετε κάποια(εκτός από Παπαδάκη και Στεργίου-Νάκη που δεν μου αρέσει το στυλ τους);
Έχω δει κάποια και θα ήθελα τη γνώμη σας:
a)Χριστόφορος Αχτσαλωτίδης Μαθηματικά, Ανάλυση Γ'Λυκείου από Μεταίχμιο.
b)Μαθηματικά Γ' Λυκείου από Ελληνοεκδοτική και συγγραφική ομάδα από το lysari.
c)Μαθηματικά Γ' Λυκείου Θανάσης Ξένος από εκδόσεις Ζήτη.
d)Μαθηματικά Γ' Λυκείου Κώστα Γκατζούλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elsa17

Νεοφερμένος

Η Elsa17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά χρησιμοποιούσατε κάποιο βοήθημα στα μαθηματικά; Αν ναι, ποιό μου προτείνετε; Ή διαβάζατε μόνο από το σχολικό βιβλίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
προταση για βοηθημα εκθεσης που να εχει ασκησεις θεωριας αλλα και σχεδιαγραμματα για θεματικους κουκλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Για αοθ και αεππ ποια ειναι καλα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolok21

Νεοφερμένος

Ο nikolok21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Γνωμες για αυτα τα βοηθηματα εκθεση των εξετασεων γρηγορης τζουλιας κσι εκθεδη γ λυκειου σαββαλας πηνελοπη βαζουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Για αοθ και αεππ ποια ειναι καλα??

ΑΟΘ :δε χρειάζεται,προσωπικά δεν είχα .Στο φροντιστήριο δουλεύαμε καμιά άσκηση από αυτό
ΑΕΠΠ:είχα του Λαζαρίνη το οποίο είχε κάποια μικρολαθάκια,πολλές ασκήσεις ,μαζεμένη θεωρία ,σημαντικές παρατηρήσεις.Ψάξε και κανένα άλλο και αποφάσισε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ξερετε μηπως κανενα καλο βοηθημα για τα ρευστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HeatHen

Νεοφερμένος

Ο HeatHen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εγω χρησιμοποιησα αυτο https://www.protoporia.gr/fysiki-rey...rosanatolismoy-thetikon-spoydon-p-428851.html και εμεινα υπερευχαριστημενος, τοσο απο θεωρια οσο και απο ασκησεις. Για μενα καλυπτει απολυτα καθε πιθανη ασκηση και καθε πιθανο ερωτημα. Και του Πενεση φανταζομαι οτι θα ειναι εξισου καλο, κρινοντας απο αλλα βοηθηματα του που εχω χρησιμοποιησα. Επισης κοιταξε κι αυτο τον αδερφων Σαββαλα. Καλο ειναι να πας σε ενα βιβλιοπωλειο που να εχει και τα 3 για να τα συγκρινεις και να δεις ποιο σε τραβαει περισσοτερο.

Φετος απο την υλη των ρευστων αφαιρεθηκαν οι εφαρμογες 3-1 & 3-3 της παραγραφου 3-5, αρα και οι αντιστοιχες ασκησεις. Τα παραπανω βιβλια ειναι γραμμενα χωρις αυτην την τροποποιηση, οποτε να προσεξεις τι ασκησεις θα λυσεις.

Σε κανα μηνα θα κυκλοφορησουν καινουρια βοηθηματα για την υλη της τριτης λυκειου (οι β' τομοι) που θα περιεχουν μεσα και τα ρευστα, με την τροποποιημενη υλη, οποτε αν δεν βιαζεσαι μπορεις να περιμενεις μεχρι τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εγω χρησιμοποιησα αυτο https://www.protoporia.gr/fysiki-rey...rosanatolismoy-thetikon-spoydon-p-428851.html και εμεινα υπερευχαριστημενος, τοσο απο θεωρια οσο και απο ασκησεις. Για μενα καλυπτει απολυτα καθε πιθανη ασκηση και καθε πιθανο ερωτημα. Και του Πενεση φανταζομαι οτι θα ειναι εξισου καλο, κρινοντας απο αλλα βοηθηματα του που εχω χρησιμοποιησα. Επισης κοιταξε κι αυτο τον αδερφων Σαββαλα. Καλο ειναι να πας σε ενα βιβλιοπωλειο που να εχει και τα 3 για να τα συγκρινεις και να δεις ποιο σε τραβαει περισσοτερο.

Φετος απο την υλη των ρευστων αφαιρεθηκαν οι εφαρμογες 3-1 & 3-3 της παραγραφου 3-5, αρα και οι αντιστοιχες ασκησεις. Τα παραπανω βιβλια ειναι γραμμενα χωρις αυτην την τροποποιηση, οποτε να προσεξεις τι ασκησεις θα λυσεις.

Σε κανα μηνα θα κυκλοφορησουν καινουρια βοηθηματα για την υλη της τριτης λυκειου (οι β' τομοι) που θα περιεχουν μεσα και τα ρευστα, με την τροποποιημενη υλη, οποτε αν δεν βιαζεσαι μπορεις να περιμενεις μεχρι τοτε.

Πολυ καλα μπορω να πω οτι με καλυψες πληρως ευχαριστω πολυ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest-90211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας.Ήθελα να ρωτήσω για αναπτύξω την έκφρασή μου και για να γράψω καλά στην έκθεση τι βιβλία να αγοράσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Παιδιά καλημέρα! :)

Θα ήθελα τις απόψεις σας για τα παρακάτω διλήμματα:
1. Βοήθημα για ΑΟΘ από Σαββάλα: Να επιλέξω τον 1 τόμο των: (Γιαλέρης Παναγιώτης, Λαζάνης Γεώργιος, Τέντες Παντελής, Τζήρος Γεώργιος, Χατζηανδρέου Ανδρέας) ή το δίτομο του Τζιαμίχα;
2. Βοήθημα ΑΕΠΠ από Σαββάλα: να επιλέξω αυτά των (Κοψίνης Ιωάννης, Ντζιός Κωνσταντίνος, Σταυρόπουλος Σταύρος) ή του Τσιωτάκη Παναγιώτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CupOfTea

Νεοφερμένος

Η CupOfTea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ξέρεις κάνεις να μου προτείνει κάποιο καλό βοήθημα στην Έκθεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest-90211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρεις κάνεις να μου προτείνει κάποιο καλό βοήθημα στην Έκθεση?

Πειστικός λόγος α και β τεύχος το γ δεν το χρειάζεσαι είναι για καθηγητές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
https://www.ianos.gr/ekfrasi-ekthesi-24-thematikoi-kikloi-0185876.html Aυτό χρησιμοποιούσα ως βασικό εγώ, και επικουρικά του Πουκαμισά και αρκετές πηγές στο ίντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CupOfTea

Νεοφερμένος

Η CupOfTea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Πειστικός λόγος α και β τεύχος το γ δεν το χρειάζεσαι είναι για καθηγητές
Τι περιέχουν περίπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ χρησιμοποιούσα Μητσέλο (Ελληνοεκδοτική) που μου το είχαν συστήσει και πολλοί φιλόλογοι και για θέματα έκθεσης Σαλαγιάννη "Προσεγγίσεις Θεμάτων Σύγχρονου Προβληματισμού". Έμεινα αρκετά ευχαριστημένος και από τα 2. Είχα και άλλα όμως έχουν να κάνουν με το φροντιστήριο και τον καθηγητή, το υλικό του κλπ. Συνδυαστικά τα χρησιμοποιούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Πολύ καλό είναι και η Δημιουργική Γραφή των εκδόσεων Σαββάλα:
https://savalas.gr/book/dimiourgiki-grafi-ekfrasi-ekthesi-g-lukeiou/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Παπανούτσος rocks.
Λοιπόν, αν είσαι σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο (με το «αξιοπρεπές» εννοώ να μπορείς να συντάξεις ένα φυσιολογικό κείμενο και να έχεις τη στοιχειώδη νοητική ικανότητα), πιάσε και διάβαζε το βράδυ πριν κοιμηθείς κείμενα του Παπανούτσου (ή του Παναγιωτόπουλου ή του Τερζάκη ή κάποιου από την παρέα αυτήν). Μην τα διαβάζεις για να πάρεις λέξεις (αν και μπορείς να υπογραμμίζεις όποια λέξη δεν ξέρεις και να τη σημειώνεις αργότερα, έτσι έμαθα τη λέξη ακραιφνής και την πετούσα σε κάθε έκθεση, η φιλόλογός μου ξέρει τι τράβηξε), ούτε για να αντιγράψεις ιδέες. Απλώς διάβασε τι έχει να σου πει. Μόνο αυτό.
Πρότεινα τον Παπανούτσο γιατί καλύπτει ευρεία γκάμα θεμάτων και τα λέει ωραία. Μπορείς, βέβαια, αν ο Π. σου φαίνεται στρυφνός ή ακαταλαβίστικος ή βαρετός, να διαβάσεις κάτι πιο light όπως το Το Νερό να Γίνεις του Οδυσσέα Ιωάννου ο οποίος θα σου φανεί σαν τον μεγάλο σου αδερφό ή σαν τον μπαμπά σου, ή τέλος πάντων να μπεις στον Ιανό, να πας στο σέκσιον των δοκιμίων και να πάρεις ό,τι σου κάνει κλικ εκείνη την ώρα.

Γιατί το λέω αυτό, ενώ ζήτησες βοήθημα; Γιατί, με τον καιρό, θα δεις ότι όχι μόνο ο λόγος σου και το λεξιλόγιό σου θα βελτιώνονται, μα η σκέψη σου θα αρχίσει να μπαίνει σε μία τάξη, θα πάρεις σαφώς ιδέες μα και θα αρχίσεις να σκέφτεσαι. Και, πού ξέρεις, όλο και κάτι θα σου μείνει - και όχι μόνο για τις πανελλήνιες.

Με τον καιρό, μπορείς να μελετάς το πώς γράφει ο συγγραφέας σου (αυτό πρόσεξε με ποιο συγγραφέα θα το κάνεις, γιατί δεν άπτονται όλοι στο format των πανελληνίων). Ιδανικός για αυτή τη δουλειά είναι ο Παπανούτσος.
Παρατήρησε, λοιπόν: πώς ξεκινά κάθε του παράγραφο, πώς την τελειώνει; Τι ενδιάμεσες διαρθρωτικές λέξεις/φράσεις χρησιμοποιεί; Πόσο αναλύει κάθε θέμα πριν πάει στην επόμενη παράγραφο, στο επόμενο θέμα; Κλέψε εισαγωγικές φράσεις, κλέψε ολόκληρους προλόγους, κλέψε αυτούσιες ιδέες. Εφόσον μπορείς να τα εντάξεις στην έκθεσή σου και να τα κάνεις ένα με το όλον, κανείς δεν θα έχει πρόβλημα.

Δεν μπορώ να υπερτονίσω το πόσο με βοήθησε ο Παπανούτσος, όσο κι αν τον έχουμε στο φτύσιμο. Από αυτόν υιοθέτησα την ιδέα για το διαχωρισμό της αναγκαίας από την επαρκή συνθήκη και εντυπωσιάστηκα από το πόσο φοβερό επιχείρημα είναι σε πολλές περιπτώσεις· από αυτόν έμαθα να εξερευνώ βαθειά ένα θέμα και πάντα μα πάντα να εξετάζω και τις δύο πλευρές, τα υπέρ και τα κατά τους - κάτι που αυτός κάνει με απίστευτη δεξιοτεχνία. Πήρα συμβουλές, και προβληματίστηκα. Νομίζω δεν θα ήταν υπερβολή να πω ότι όχι μόνο μου έμαθε να γράφω έκθεση, αλλά και να σκέφτομαι.

Αυτά. Καλή σου επιτυχία!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top