Βοηθήματα Γ' Λυκείου

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
οντως...πιστευω πως δεν πρεπει να βασιζεσαι στισ ετοιμεσ εκθεσεις!!!εγω θα σου συνιστουσα να παρεις ενα βοηθημα που να αναλυει σε βαθος το καθε θεμα...εγω εψαχνα καιρο τωρα ενα βοηθημα που δεν θα ειχε καμια απολυτως σχεση με το σχολικο βιβλιο και θα εξαντλειε το καθε θεμα που θα επιανε...κ μετα απο αρκετο καιρο βρηκα το καταλληλο...ειναι απο τη σειρα:κοινος νους(απ'την ελληνοεκδοτικη)!!!παιδια σας το προτεινω με 1000!!!!ειναι το μονο βοηθημα-μεχρι σημερα-που με εχει ικανοποιησει πληρως!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cJay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Κοινός Νους (εκδόσεις Ελληνοεκδοτική)! Κορυφή! Θα σε βοηθήσει παρά πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viomoriakos

Νεοφερμένος

Η vasiliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα,
θελω να σε ρωτησω κατι ασχετο με το ολο 8εμα.
Ειμαι τελειοφοιτη κυτταρικης και μοριακης βιολογιας απο το πανεπιστημιο της Ιταλιας και τα μοναδικα μα8ηματα που εχω αφησει για το τελος ειναι μαθηματικα,φυσικη και χημεια.Μπορεις να μου υποδειξεις καποια βοηθηματα πανω σε αυτα τα μαθηματα?
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kparas

Νεοφερμένος

Ο kparas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Για φυσική γ΄ λυκείου παναγιοτακόπουλος θέματα φυσικής και δημόπουλος ασκήσεις φυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό βοήθημα για έκθεση 3ης λυκείου...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annmary

Νεοφερμένος

Η annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
καλα ακομα α λυκειου δεν εισαι??? κανεις φρο ή ιδιαιτερα εκθεση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Λαθος στο προφιλ, τριτη θα παω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annmary

Νεοφερμένος

Η annmary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
αα .. τοτε οκ αλλαζει το πραγμα :P να σου πω την αληθεια εγω εκανα ιδιαιτερα και δεν μου χρι=ειαστηκε βοηθημα γιατι ο καθηγητης μου μου εφερνε φωτοτυπιες απο διαφορα βιβλια..το ιδιο απο οτι ξερω γινοτανε και στ φιλους μου που πηγαιναν φροντιστηριο...παντως γενικα 1 βοηθημα που να σε καλυπτει πληρως στην εκθεση δεν υπαρχει..καλυτερα να παιρνεις πληροφοριες απο διαφορα και φυσικα και κανενα αρθρο απο εφημεριδα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Επειδη πάω καλοκαιρινά σε όλα εκτός από έκθεση(θα αρχίσω κανονικά μόλις ξεκινήσει η χρονιά) έλεγα να διαβάζω κάποιο βοήθημα για να προετοιμάζομαι από τώρα...

Thx anyway, και κρατάω αυτό για τα άρθρα των εφημερίδων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
για την παραγωγη λογου:
Εκδοσεις Κεδρος
Ιδεες και επιχειρηματα για την εκθεση εκφραση, του Θ.Στουφη και Α. Γιαβρη
Και για τις ασκησεις (τροποι αναπτυξης κλπ) Οδηγος για την εκθεση εκφραση, των παραπανω συγγραφεων.

Εγω αυτα ειχα και με βοηθησαν παρα πολυ, απο κει και περα ομως το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να πας σε ενα μεγαλο βιβλιοπωλειο, να τα δεις ολα και να επιλεξεις αυτο που σου κανει περισσοτερο. Θα σου εδινα μια συμβουλη: μην βρεις κανενα βοηθημα με επιχειρηματα στη μορφη θεματικων προτασεων, δεν βοηθουν τοσο πολυ οσο τα κειμενα (για τον εαυτο μου μιλαω παντα, για σενα μπορει να ισχυει το αντιθετο):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
εγω εγραψα 18,6 στις πανελλαδικες χωρις κανενα ιδιαιτερο με το βοηθημα
εκφραση -εκθεση για τη Γ λυκειου απο Αλεξανδρος Μητσελος & Σπυρος Μητσελος.
αν ενδιαφερεσαι παρτο.καλη επιτυχια!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα και εγώ τα βοηθήματα των Γιαβρή-Στουφή, είναι πάρα πολύ καλά. :iagree: Ιδίως ο Οδηγός έχει συγκεντρωμένη όλη τη θεωρία που βρίσκεται διάσπαρτη στο σχολικό, με πολύ καλές υποδειγματικές απαντήσεις. Έχε στο νου σου όμως ότι (τουλάχιστον για την ώρα) δεν έχει κυκλοφορήσει ο δεύτερος τόμος του "Ιδέες και επιχειρήματα", με αποτέλεσμα αυτό να μην πραγματεύεται όλους τους κύκλους. Έχω ακούσει ότι ενδέχεται να κυκλοφορήσει τη νέα σχολική χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό βοήθημα για έκθεση 3ης λυκείου...?



η καλύτερη συμβουλή!! να μην πάρεις καθόλου βοήθημα για έκθεση..;)
εμένα μου έδωσαν στο φρο ένα τεράστιο βιβλίο με κείμενα και ασκήσεις, καθώς και τα αντίστοιχα θέματα έκθεσης... και ένα άλλο βιβλίο με τις απαντήσεις στις ασκήσεις του σχολικού! ..και εκτος από αυτά μας μοίραζε 500 φωτοτυπίες τη φορά με ανάλυση θεμάτων, ασκήσεις με συνώνυμα αντώνυμα, συλλογισμούς, χρήση ερωτήσεων- εισαγωγικων- διπλής παύλας κτλ, ενεργητική παθητική σύνταξη, σχολιασμούς τίτλων, χωρισμό κειμένου σε ενότητες και άλλα πολλά τέτοια.......
κι εσένα από σεπτέμβρη θα σε γεμίσουν υλικό και τις περισσότερες φορές δε θα προλαβαίνεις να τα διαβάσεις καν όλα κι ούτε είναι απαραίτητο, απλά πρέπει να μάθεις τον 'τρόπο'....
οπότε δε χρειάζεται άγχος στην έκθεση!
άμα ξέρεις να γράφεις θα γράψεις και καλύτερα από όσους έκαναν καλοκαίρι και η ύλη βγαίνει! :iagree:
καλό φροντηστήριο θες μόνο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
άμα ξέρεις να γράφεις θα γράψεις και καλύτερα από όσους έκαναν καλοκαίρι και η ύλη βγαίνει! :iagree:
καλό φροντηστήριο θες μόνο....



συμφωνω,ομως εγω εκανα δυο χρονια εκθεση και τελειωσα την υλη εναν μηνα πριν τις παννελλαδικες,το λεω πληροφοριακα,η υλη της εκεθσης ειναι πολλη μεγαλη και βγαινει δυσκολα,βεβαια εξαρταται και απο τον μαθητη καθως πολλα θεματα απαιτουν απλα μια λογικη σκεψη και τιποτα παραπανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ναι καλα η υλη ειναι σχετικη .φετος κανενας δεν ειχε διαβασει το συγκεκριμενο θεμα-γιατι καιμε τα βιβλια στο τελος της σχολικης χρονιιας?-.μονο οι ασκησεις πρεπει να μελετηθουν.μην αγχωνεστε.εγω ουτε μια ωρα δεν εκανα κ εγραψα 18,6....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
ναι καλα η υλη ειναι σχετικη .φετος κανενας δεν ειχε διαβασει το συγκεκριμενο θεμα-γιατι καιμε τα βιβλια στο τελος της σχολικης χρονιιας?-.μονο οι ασκησεις πρεπει να μελετηθουν.μην αγχωνεστε.εγω ουτε μια ωρα δεν εκανα κ εγραψα 18,6....


το θέμα το είχα κάνει Α' ΛΥΚΕΊΟΥ ουσιαστικά, και μας είχε πει σε κάποια φάση φέτος για την αξία του βιβλίου..:D
εντάξει φέτος ήταν και οι ασκήσεις γελοίες και αυτό βοήθησε!!!
μακάρι να 'ταν έτσι κάθε χρόνο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
ναι σιγα μην θυμομασταν τι καναμε στην 1η λυκειου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
ναι σιγα μην θυμομασταν τι καναμε στην 1η λυκειου....



εγώ δε θυμάμαι τι έφαγα χτες..:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
καλα θα κοιτάξω αυτά που αναφέρατε :)
Α, και δεν ήξερα ότι υπάρχουν ξεχωριστά βοηθήματα για την έκθεση (έκθεση ασκήσεις κλπ)
Εμενα περισσότερο με φοβίζουν οι ασκήσεις παρα η εκθεση και η περίληψη...
Μια ερώτηση προς όσουν έχουν δώσει: Είναι εύκολο να πάρεις όλους τους βαθμούς από τις ασκήσεις στην εκθεση? Δηλαδή θα είμαι καλυμμένος από το φροντηστίριο, ή θα χρειαστώ και βοήθημα?
ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billgre14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο billgre14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Γεια σας παιδια μολις τωρα τελειωσα τις πανελληνιες και ευχομαι καλη αρχη σε οσους ξεκινανε προετοιμασια........Τα βοηθηματα που με βοηθησαν παρα πολυ στην ολη προετοιμασια μου ειναι..1)Φυσικη κατευθυνσης(εκδοσεις λιβανη,παπαθεοδωρου-λιανου,στο συγκεκριμενο βιβλιο υπηρχαν σεχδον ολα τα θεματα που επεσαν φετος),χημεια κατευθυνσης(κωστας σαλτερης και πολυ καλο επισης ειναι και της φιλλενιας σιδερη απο ελληνικα γραμματα),μαθηματικα θετικης κατευθυνσης(Στεργιου-Νακης και οι 2 τομοι+για την επαναληψη το επαναληπτικο βιβλιο του μπαμπη τουμαση-Γιωργου τσαπακιδη το οποιοομως ειναι για πολυ γερους μαθητες)......Αυτα ειναι τα καλυτερα κατα την γνωμη μου και ελπιζω να σας βοηθησουν....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top