Βοήθεια!!

Ath

Νεοφερμένος

Η Ath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα στην παρέα! Φέτος τελείωσα την τριτη λυκείου, ήμουν υγειας και έγραψα 17.830(χωρις συντελεστές). Ο στοχος μου ήταν η ιατρικη. Τελικά πέρασα φαρμακευτική Πάτρας. Πριν δώσω πανελλήνιες έλεγα οτι αν δεν περάσω ιατρικη θα ξαναδωσω. Μολις βγήκαν οι βάσεις, δεν ένιωσα καμία ικανοποίηση και απογοητεύτηκα από τον εαυτό μου, ενώ όλοι μου λένε πολύ καλή σχολή κλπ, αλλά εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Μίλησα με γιατρούς και φαρμακοποιούς, όλοι μου είπαν να μην ξαναδωσω και να ακολουθήσω την φαρμακευτική καθώς βγαίνεις πιο νέος στην αγορά εργασίας και κατά βάση δεν είσαι υποχρεωμένος να αφοσιώσεις την ζωη σου στην δουλειά σου. Σίγουρα δεν συγκρίνονται τα δυο επαγγέλματα. Εγώ ακουσα όλες αυτές τις απόψεις και αποφασισα να πάω στην Φαρμακευτική. Έκλεισα σπιτι. Προχθές ομως, ένας συγγενής μου, μου εξηγησε γιατι δεν ειναι σύμφωνος με αυτό και κάπως με επηρέασε ψυχολογικα, με αποτέλεσμα σήμερα να λέω από μεσα μου οτι θα ξαναδωσω και αν περάσω ιατρικη έχει καλώς, αλλιώς θα πάω φαρμακευτική.. (άρα πρακτικά δεν είχα αποφασίσει;!;) Από την άλλη σκέφτομαι, αξίζει να χάσω τα καλύτερα μου χρόνια διαβάζοντας και μεσα στα νοσοκομεία και στις εφημερίες;; Εξάλλου το ΕΣΥ όλο και χειροτερεύει.. Την ιατρικη, μεταξύ μας, την είχα επιλέξει κατά βάση για λόγους πρεστίζ( λαθος το ξέρω) και επειδή μαρεσει να βοηθάω τους συνανθρώπους μου, αυτό με «γεμίζει».. Για φαρμακευτική δεν σκέφτομαι τόσο για φαρμακείο οσο για εταιρίες κλπ.. Και μετά σκέφτομαι οτι εγώ πάντα έλεγα οτι δεν θέλω να κάνω μια δουλειά γραφείου… Από την άλλη φοβάμαι μήπως εχω εξιδανικεύσει και «ρομαντικοποιησει» την ιατρική λόγω σειρών, ταινιών κλπ… Εν παση περιπτώσει, Ειναι εφικτό να παρακολουθω την φαρμακευτική και να ξαναδωσω πανελλήνιες; Η εξεταστική ποτε ειναι; Θα μπορέσω να περάσω τα μαθήματα ώστε να μην την θεωρήσω «χαμένη χρονια»;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,588 μηνύματα.
Καλημέρα στην παρέα! Φέτος τελείωσα την τριτη λυκείου, ήμουν υγειας και έγραψα 17.830(χωρις συντελεστές). Ο στοχος μου ήταν η ιατρικη. Τελικά πέρασα φαρμακευτική Πάτρας. Πριν δώσω πανελλήνιες έλεγα οτι αν δεν περάσω ιατρικη θα ξαναδωσω. Μολις βγήκαν οι βάσεις, δεν ένιωσα καμία ικανοποίηση και απογοητεύτηκα από τον εαυτό μου, ενώ όλοι μου λένε πολύ καλή σχολή κλπ, αλλά εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Μίλησα με γιατρούς και φαρμακοποιούς, όλοι μου είπαν να μην ξαναδωσω και να ακολουθήσω την φαρμακευτική καθώς βγαίνεις πιο νέος στην αγορά εργασίας και κατά βάση δεν είσαι υποχρεωμένος να αφοσιώσεις την ζωη σου στην δουλειά σου. Σίγουρα δεν συγκρίνονται τα δυο επαγγέλματα. Εγώ ακουσα όλες αυτές τις απόψεις και αποφασισα να πάω στην Φαρμακευτική. Έκλεισα σπιτι. Προχθές ομως, ένας συγγενής μου, μου εξηγησε γιατι δεν ειναι σύμφωνος με αυτό και κάπως με επηρέασε ψυχολογικα, με αποτέλεσμα σήμερα να λέω από μεσα μου οτι θα ξαναδωσω και αν περάσω ιατρικη έχει καλώς, αλλιώς θα πάω φαρμακευτική.. (άρα πρακτικά δεν είχα αποφασίσει;!;) Από την άλλη σκέφτομαι, αξίζει να χάσω τα καλύτερα μου χρόνια διαβάζοντας και μεσα στα νοσοκομεία και στις εφημερίες;; Εξάλλου το ΕΣΥ όλο και χειροτερεύει.. Την ιατρικη, μεταξύ μας, την είχα επιλέξει κατά βάση για λόγους πρεστίζ( λαθος το ξέρω) και επειδή μαρεσει να βοηθάω τους συνανθρώπους μου, αυτό με «γεμίζει».. Για φαρμακευτική δεν σκέφτομαι τόσο για φαρμακείο οσο για εταιρίες κλπ.. Και μετά σκέφτομαι οτι εγώ πάντα έλεγα οτι δεν θέλω να κάνω μια δουλειά γραφείου… Από την άλλη φοβάμαι μήπως εχω εξιδανικεύσει και «ρομαντικοποιησει» την ιατρική λόγω σειρών, ταινιών κλπ… Εν παση περιπτώσει, Ειναι εφικτό να παρακολουθω την φαρμακευτική και να ξαναδωσω πανελλήνιες; Η εξεταστική ποτε ειναι; Θα μπορέσω να περάσω τα μαθήματα ώστε να μην την θεωρήσω «χαμένη χρονια»;;
Η ιατρικη δεν ειναι πρεστιζ , ουτε λεφτα ειναι, ουτε το καμαρι της μαμας ειναι ..
ειναι ενα βαρυ λειτουργημα και δεν ειναι για ολους και ιδιαιτερα για αυτους που γραφουν καλα φυσικη και χημεια που ποτε δεν θα την ξαναδουν..
Και για αυτο δεν εχουμε καλους γιατρους αλλα απειρους συνταγογραφους.
Η ιατρικη για αυτους που δεν ειναι αλτρουιστες ειναι ψυχοφθόρα και για αυτο την κανουν μπιζνα μετα, να βρουν νοημα υπαρξης.

Και τι να κανεις? πηγαινε μια εβδομαδα σε μια παθολογικη κλινικη παρατηρητρια και αν αντεξεις διαβασε να ξαναδωσεις και να πετυχεις..πολυ κοντα εισαι αλλωστε
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ness

Νεοφερμένος

Η Ness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Σημασία έχει να σπουδάσεις κάτι που σου αρέσει και όχι να επηρεάζεσαι από τον περίγυρο σου. Η πρόταση μου είναι να κάνεις την εγγραφή σου στη Φαρμακευτική, να παρακολουθήσεις τα μαθήματα και αν συνειδητοποιήσεις ότι δεν σε ενδιαφέρει τότε να ξαναδώσεις Πανελλήνιες.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Σημασία έχει να σπουδάσεις κάτι που σου αρέσει και όχι να επηρεάζεσαι από τον περίγυρο σου. Η πρόταση μου είναι να κάνεις την εγγραφή σου στη Φαρμακευτική, να παρακολουθήσεις τα μαθήματα και αν συνειδητοποιήσεις ότι δεν σε ενδιαφέρει τότε να ξαναδώσεις Πανελλήνιες.
Συμφωνώ απόλυτα. Δώσε μια ευκαιρία στην φαρμακευτική μιας και μπήκες στην διαδικασία να βρεις σπίτι κτλ. Εξάλλου, πολλοί άνθρωποι δεν πέρασαν στην πρώτη τους επιλογή και έμειναν ικανοποιημένοι με την δεύτερη/τρίτη...
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Να παρακολουθήσεις την φαρμακευτική. Αλλά όσο είσαι εκεί, μην σκέφτεσαι «Α αφού θα ξανά δώσω τι νόημα έχει» κ.λπ. Τις εξετάσεις να τις έχεις στο μυαλό σαν να είναι η τελευταία σου επιλογή.

Θα συμφωνήσω με όσους σου είπαν ότι είναι καλή σχολή η φαρμακευτική, με μπόλικες προοπτικές και ενδιαφέρον. Πάντως κοντά είσαι στον στόχο σου. Ότι και να αποφασίσεις, εύχομαι να μην το πάρεις ελαφρά.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Καλημέρα στην παρέα! Φέτος τελείωσα την τριτη λυκείου, ήμουν υγειας και έγραψα 17.830(χωρις συντελεστές). Ο στοχος μου ήταν η ιατρικη. Τελικά πέρασα φαρμακευτική Πάτρας. Πριν δώσω πανελλήνιες έλεγα οτι αν δεν περάσω ιατρικη θα ξαναδωσω. Μολις βγήκαν οι βάσεις, δεν ένιωσα καμία ικανοποίηση και απογοητεύτηκα από τον εαυτό μου, ενώ όλοι μου λένε πολύ καλή σχολή κλπ, αλλά εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Μίλησα με γιατρούς και φαρμακοποιούς, όλοι μου είπαν να μην ξαναδωσω και να ακολουθήσω την φαρμακευτική καθώς βγαίνεις πιο νέος στην αγορά εργασίας και κατά βάση δεν είσαι υποχρεωμένος να αφοσιώσεις την ζωη σου στην δουλειά σου. Σίγουρα δεν συγκρίνονται τα δυο επαγγέλματα. Εγώ ακουσα όλες αυτές τις απόψεις και αποφασισα να πάω στην Φαρμακευτική. Έκλεισα σπιτι. Προχθές ομως, ένας συγγενής μου, μου εξηγησε γιατι δεν ειναι σύμφωνος με αυτό και κάπως με επηρέασε ψυχολογικα, με αποτέλεσμα σήμερα να λέω από μεσα μου οτι θα ξαναδωσω και αν περάσω ιατρικη έχει καλώς, αλλιώς θα πάω φαρμακευτική.. (άρα πρακτικά δεν είχα αποφασίσει;!;) Από την άλλη σκέφτομαι, αξίζει να χάσω τα καλύτερα μου χρόνια διαβάζοντας και μεσα στα νοσοκομεία και στις εφημερίες;; Εξάλλου το ΕΣΥ όλο και χειροτερεύει.. Την ιατρικη, μεταξύ μας, την είχα επιλέξει κατά βάση για λόγους πρεστίζ( λαθος το ξέρω) και επειδή μαρεσει να βοηθάω τους συνανθρώπους μου, αυτό με «γεμίζει».. Για φαρμακευτική δεν σκέφτομαι τόσο για φαρμακείο οσο για εταιρίες κλπ.. Και μετά σκέφτομαι οτι εγώ πάντα έλεγα οτι δεν θέλω να κάνω μια δουλειά γραφείου… Από την άλλη φοβάμαι μήπως εχω εξιδανικεύσει και «ρομαντικοποιησει» την ιατρική λόγω σειρών, ταινιών κλπ… Εν παση περιπτώσει, Ειναι εφικτό να παρακολουθω την φαρμακευτική και να ξαναδωσω πανελλήνιες; Η εξεταστική ποτε ειναι; Θα μπορέσω να περάσω τα μαθήματα ώστε να μην την θεωρήσω «χαμένη χρονια»;;
Άσε τι λένε οι άλλοι.
Εσύ τι ακριβώς θέλεις να κάνεις στην ζωή σου; Η ιατρική δεν είναι το ίδιο με το grays anatomy ή το chicago m.d.
Αν μπαίνεις στην φαρμακευτική και θέλεις μόνο βιομηχανία τότε αυτομάτως μιλάμε για εξωτερικό. Αν έχεις γνωριμίες μπορείς και στην Ελλάδα, αλλά την καλύτερη εμπειρία θα την βρεις έξω.

Όχι δεν θα σου βγει να παρακολουθήσεις και τις διαλέξεις της φαρμακευτικής και να διαβάσεις πανελλαδικές.
Εγώ θα πρότεινα να πάρεις αναστολή σπουδών φέτος ώστε να μην χάσεις χρονιά και να διαβάσεις ξανά για πανελλαδικές και ο,τι γίνει. ΜΟΝΟ έαν είσαι όντως σίγουρη για την ιατρική.

Πάντως σκέψου καλά αν θες όντως ιατρική γιατί αν όντως την ρομαντικοποιεις από ταινίες έχουμε θέμα. Ναι βεβαίως θα σπαταλήσεις χρόνια στο διάβασμα και στο ΕΣΥ ως ειδικευόμενη. Υποτίθεται όμως αν σου αρέσει το λειτούργημα δεν πρέπει να σου φαίνεται άσχημο. Αλλιώς γίνε ηθοποιός να κάνεις οντισιον σε σειρά με γιατρούς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σημασία έχει να σπουδάσεις κάτι που σου αρέσει και όχι να επηρεάζεσαι από τον περίγυρο σου. Η πρόταση μου είναι να κάνεις την εγγραφή σου στη Φαρμακευτική, να παρακολουθήσεις τα μαθήματα και αν συνειδητοποιήσεις ότι δεν σε ενδιαφέρει τότε να ξαναδώσεις Πανελλήνιες.
Το κακό ξέρεις τι είναι νεςς με την φαρμακευτική; Ότι δεν θα μπορεί να καταλάβει αν της αρέσει από το πρώτο έτος. Τα δύο πρώτα έτη είναι αρκετά γενικά (όπως και σε πολλές σχολές), οπότε δεν θα μπορείς να δεις πραγματικά πως είναι.
Παρόλα αυτά, επειδή μια φίλη μου στη σχολή στόχευε ιατρική και εν τέλει έκατσε φαρμακευτική επειδή την ερωτεύτηκε από το πρώτο εξάμηνο, μπορείς να παρακολουθήσεις ένα εξάμηνο. Και το δεύτερο πάρε αναστολή αν δεν σου αρέσει.

Αν σου αρέσει η χημεία θα την λατρέψεις την φαρμακευτική.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

πάντα έλεγα οτι δεν θέλω να κάνω μια δουλειά γραφείου
τι δουλεια γραφειου ματια μου
Αναλυσεις θα κανεις στα πλαισια του ελεγχου ποιοτητας στο εργαστηριο ως φαρμακοποιος σε φαρμακοβιομηχανια στην ελλαδα ή μελετες ισοδυναμιας για γενοσημα.
Η μονη δουλεια γραφειου που μπορει να κανει ενας φαρμακοποιος στην βιομηχανια ειναι στην νομοθεσια και στο regulatory affairs, και φαρμακοεπαγρύπνηση. Σπανια ομως θα βρεις ανοιχτες θεσεις σε αυτους τους τομεις.

Καλο ειναι να μην ακους πολυ τους συγγενεις και να επηρεαζεσαι απο τον καθενα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top