Βοήθεια 🙃

Pigeon

Νεοφερμένος

Η Pigeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γειά σας, φέτος πέρασα παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης στο ΕΚΠΑ, την οποία σχολή έχει βγάλει και η αδερφή μου. Για να είμαι ειλικρινής ήθελα να δηλώσω την αγγλική, για την οποία είχα συγκέντρωση τα μόρια, αλλά δεν ήμουν σίγουρος. Από το δύο σχολές ποιά νομίζετε έχει τις περισσότερες προοπτικές; Δλδ αν υπάρχει δυνατότητα εργασίας στο εξωτερικό διότι σκέφτομαι να δηλώσω με το 10% αγγλική
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Γειά σας, φέτος πέρασα παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης στο ΕΚΠΑ, την οποία σχολή έχει βγάλει και η αδερφή μου. Για να είμαι ειλικρινής ήθελα να δηλώσω την αγγλική, για την οποία είχα συγκέντρωση τα μόρια, αλλά δεν ήμουν σίγουρος. Από το δύο σχολές ποιά νομίζετε έχει τις περισσότερες προοπτικές; Δλδ αν υπάρχει δυνατότητα εργασίας στο εξωτερικό διότι σκέφτομαι να δηλώσω με το 10% αγγλική
Να με διορθώσει κάποιος αν κάνω λαθος,
Αλλά φίλε μου κάθε χώρα έχει το δικό της εκπαιδευτικο σύστημα και θέλει πτυχίο από την χώρα τους εκεί (πχ το δημοτικό στην Γερμανία είναι τελείως διαφορετικό από το δικό μας, και μάλιστα προτείνουν να σπουδάσουν οι ενδιαφερόμενοι σε πανεπιστήμιο που βρίσκεται στο κρατίδιο που επρόκειτο να εργαστούν λόγω διαφοράς συστήματος μεταξύ κρατιδίων)

*Αφήνω σημείωση αν εννοείς εργασία σε ελληνικά σχολεία του εξωτερικού, αλλά εκεί πιστεύω οι θέσεις είναι περιορισμένες και ο ανταγωνισμός μεγάλος

Είναι δλδ σα να ρωτάς αν κάποιος που έχει βγάλει νομική εδώ Ελλάδα (ελληνικό δίκαιο) να μπορεί να εργαστεί έξω. Η απάντηση είναι ότι δεν μπορεί (ίσως να υπάρχουν διαδικασίες εξετάσεων που δεν γνωρίζω)

Με την αγγλική έχεις σαφώς πολλές περισσότερες περιπτώσεις διότι μπορείς να δουλέψεις και στον τομέα της γλωσσομάθειας (δάσκαλος αγγλικών δλδ) που στο εξωτερικό ΔΕΝ βαράνε τόσο το κεφάλι τους από πού είναι το πτυχίο σου, μιας και θα διδάξεις ένα μάθημα.

Για μένα να κάνεις 10%.
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Ξεκάθαρα αγγλική. Δεν χρειάζεται καν να επιχειρηματολογήσω.
 

Pigeon

Νεοφερμένος

Η Pigeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Μάλιστα, οπότε θα περιμένω με το 10% για αγγλική. Εγώ δεν μένω Αθήνα οπότε ποιά από τις δύο λέτε να δηλώσω, δν με ενδιαφέρει ποια είναι καλύτερη, εγώ να τελειώσω γρήγορα θέλω.

Ο χρόνος κυλάει αργά... Και είμαι 19ετων,δλδ του χρόνου 20 και δν ξρ τι να κάνω αυτή την χρονιά
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,956 μηνύματα.
Μάλιστα, οπότε θα περιμένω με το 10% για αγγλική. Εγώ δεν μένω Αθήνα οπότε ποιά από τις δύο λέτε να δηλώσω, δν με ενδιαφέρει ποια είναι καλύτερη, εγώ να τελειώσω γρήγορα θέλω.

Ο χρόνος κυλάει αργά... Και είμαι 19ετων,δλδ του χρόνου 20 και δν ξρ τι να κάνω αυτή την χρονιά
Θα σου έλεγα Αθήνα, διότι θα έχεις άνεση στα μέσα κτλ που έχει ως καλό η πρωτεύουσα.
Αυτή την χρονιά, θα μπορούσες να δουλέψεις και να μαζέψεις κάποιο χαρτζιλίκι. Θα σου χρειαστεί σίγουρα.

Διότι αν δεν κάνω λαθος, οι φοιτητές των τμημάτων ξενόγλωσσων φιλολογιών, πρέπει να αγοράζουν μόνοι τους τα ξενόγλωσσα βιβλία, διότι ο Εύδοξος δίνει μόνο αυτά που είναι γραμμένα στα ελληνικά. Τώρα δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη.

Μην αγχώνεσαι όμως! Άκουσε εκεί ο χρόνος κυλά και είσαι 19! Μην ακούω τέτοια πράγματα! Αν σου αρέσει όλα καλά θα πάνε
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Αν εννοείς ποια από τις δύο αγγλικές να δηλώσεις, και οι δύο 4 χρόνια είναι, οπότε εξαρτάται από εσένα σε πόσο καιρό θα τελειώσεις. 20 ετών θα είσαι, οπότε είσαι μια χαρά αν βγεις στα 24-25 σου, ο χρόνος σου φτάνει άνετα. 🙂
Απλά τώρα θα αποφασίσεις βάση πόλης, ο τόπος κατοικίας σου είναι πιο κοντά στην Αθήνα ή Θεσσαλονίκη; Οικονομικά πάντως συμφέρει Θεσσαλονίκη, οπότε αν είσαι πιο κοντά και δεν έχεις μεγάλο budget προτίμησε την. Στην Αθήνα το κόστος διαβίωσης είναι το λιγότερο 700€ πλέον, ε στην Θεσσαλονίκη είναι κάνα 50€ λιγότερο. Στην Αθήνα πλέον οι καλές γκαρσονιέρες δεν πέφτουν κάτω από 400€ στην Θεσσαλονίκη μπορείς να βρεις ακόμα με 350€. Δεν είναι πολύ, κάνα 50€ διαφορά είναι, αλλά αν δεν έχετε μεγάλη οικονομική ευχέρεια, τα 50 κάτω είναι κάτι.
 

Pigeon

Νεοφερμένος

Η Pigeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αν εννοείς ποια από τις δύο αγγλικές να δηλώσεις, και οι δύο 4 χρόνια είναι, οπότε εξαρτάται από εσένα σε πόσο καιρό θα τελειώσεις. 20 ετών θα είσαι, οπότε είσαι μια χαρά αν βγεις στα 24-25 σου, ο χρόνος σου φτάνει άνετα. 🙂
Απλά τώρα θα αποφασίσεις βάση πόλης, ο τόπος κατοικίας σου είναι πιο κοντά στην Αθήνα ή Θεσσαλονίκη; Οικονομικά πάντως συμφέρει Θεσσαλονίκη, οπότε αν είσαι πιο κοντά και δεν έχεις μεγάλο budget προτίμησε την. Στην Αθήνα το κόστος διαβίωσης είναι το λιγότερο 700€ πλέον, ε στην Θεσσαλονίκη είναι κάνα 50€ λιγότερο. Στην Αθήνα πλέον οι καλές γκαρσονιέρες δεν πέφτουν κάτω από 400€ στην Θεσσαλονίκη μπορείς να βρεις ακόμα με 350€. Δεν είναι πολύ, κάνα 50€ διαφορά είναι, αλλά αν δεν έχετε μεγάλη οικονομική ευχέρεια, τα 50 κάτω είναι κάτι.


Εννοώ για τις σχολές, έχω ακούσει να πω την αλήθεια, πως η αγγλική φιλολογία της Αθήνας είναι πιο εύκολη ενώ αυτή της Θεσσαλονίκης είναι πιο απαιτητική είναι αλήθεια;
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Δεν γνωρίζω πάνω σε αυτό, το αφήνω να απαντήσει κάποιος που έχει γνώση. Πάντως είμαι της άποψης ότι εξαρτάται κυρίως από τον φοιτητή το πότε θα τελειώσει, γιατί ακριβώς εξαρτάται από την ικανότητα του να προσαρμόζεται στις εκάστοτε απαιτήσεις.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,653 μηνύματα.
Γειά σας, φέτος πέρασα παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης στο ΕΚΠΑ, την οποία σχολή έχει βγάλει και η αδερφή μου. Για να είμαι ειλικρινής ήθελα να δηλώσω την αγγλική, για την οποία είχα συγκέντρωση τα μόρια, αλλά δεν ήμουν σίγουρος. Από το δύο σχολές ποιά νομίζετε έχει τις περισσότερες προοπτικές; Δλδ αν υπάρχει δυνατότητα εργασίας στο εξωτερικό διότι σκέφτομαι να δηλώσω με το 10% αγγλική
αμα εχει σκοπο να διοριστείς στο δημοσιο ...δασκαλος
 

Pigeon

Νεοφερμένος

Η Pigeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ναι απλά το θέμα είναι πως δεν έχω και τους πιο υποστηρικτικούς γονείς ειδικά ο πατέρας μου, ήδη από τότε που του είχα πει ότι θα ξαναδώσω πανελλήνιες με έλεγε ότι θα γίνω ένα τίποτα και πώς δν θα καταφέρω τίποτα στην ζωή μου και δν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει όταν του το πω αυτό. Η σχέση με τον πατέρα μου δν είναι καλή οπότε φοβάμαι την αντίδραση του. Με λέει ότι είμαι ανίκανος να βγάλω την οποιαδήποτε σχολή και ότι αυτά που λέω είναι δικαιολογίες για να πηγαίνω από τν αναβολή στην αναβολή. 😅 Δεν τα λέω να για με λυπηθεί κανείς, εξάλλου χρόνια είμαστε έτσι, απλά τα αναφέρω για να σας δώσω να καταλάβετε γτ αμφιταλαντεύονται
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,653 μηνύματα.
Ναι απλά το θέμα είναι πως δεν έχω και τους πιο υποστηρικτικούς γονείς ειδικά ο πατέρας μου, ήδη από τότε που του είχα πει ότι θα ξαναδώσω πανελλήνιες με έλεγε ότι θα γίνω ένα τίποτα και πώς δν θα καταφέρω τίποτα στην ζωή μου και δν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει όταν του το πω αυτό. Η σχέση με τον πατέρα μου δν είναι καλή οπότε φοβάμαι την αντίδραση του. Με λέει ότι είμαι ανίκανος να βγάλω την οποιαδήποτε σχολή και ότι αυτά που λέω είναι δικαιολογίες για να πηγαίνω από τν αναβολή στην αναβολή. 😅 Δεν τα λέω να για με λυπηθεί κανείς, εξάλλου χρόνια είμαστε έτσι, απλά τα αναφέρω για να σας δώσω να καταλάβετε γτ αμφιταλαντεύονται
Κοιτα δεν μπορω να εκφερω γνωμη για τις οικογενεικες σχεσεις διοτι δεν δικαιουμε αλλα και θα επρεπε κανεις να ακουσει και τις δυο πλευρες.
το γεγονος ομως οτι περασες δασκαλος αθηνα κανει την ζυγαρια να γερνει προς εσενα.
Κοιτα το λειτουργημα του δασκαλου ειναι κατι που σε γεμιζει αλλα δεν ξερω αν εσυ το βλεπεις ετσι. επεισης θα φας και του κοσμου την ταπαιπωρια για διορισμο.
αυριο εχει επερωτηση στην βουλη για το οτι πως να τα βγαλουν περα οι νεοδιοριζομενοι με 737 € μισθο και τα νοικια στα υψη.
εν πασει περιπτωσει αν θες δημοσιο ως δασκαλος ειναι πιο ευκολο
ενα σχολειο μπορει να εχει 6 ως 18 δασκαλους αλλα 1/3-1 αγγλικους.
αν θες ιδιωτικο τομεα τοτε αγγλικος
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Λυπάμαι για την οικογενειακή σου κατάσταση.
Να φανταστώ ο μπαμπάς ιατρός με τρία διδακτορικά ε; Ειρωνεύομαι γιατί συνήθως οι άνθρωποι που συμπεριφέρονται έτσι στα παιδιά τους είτε δεν έχουν τελειώσει κάτι και έχουν κόμπλεξ λόγω αυτού ή έχουν τελειώσει κάποια σχολή και έχουν κάποιου είδους κόμπλεξ που θεωρούν ότι πρέπει να βγάλουν στα παιδιά τους. Δεν είναι να τους δίνεις σημασία ή να τους παίρνεις στα σοβαρά τέτοιους συγγενείς. Λίγο καυστικό χιούμορ τύπου "σε θεωρώ πολύ σπουδαίο και θέλω να σου μοιάσω για αυτό αργώ με τις σπουδές μου" είναι μια καλή λύση.
Φυσικά από ότι καταλαβαίνεις τέτοιες βλακείες δεν ισχύουν, είσαι πολύ νέος ακόμα και σε παίρνει άπειρα να αλλάζεις σχολές. Μόνο και μόνο ότι έβγαλες τόσα μόρια ώστε να πιάνεις αγγλική σημαίνει ότι μόνο ανίκανο δεν σε κάνει. Και το γεγονός ότι κατάφερες να συγκεντρώσεις τόσα μόρια σε ένα μη υποστηρικτικό περιβάλλον σε κάνει έναν πολύ δυναμικό άνθρωπο. Παρακάτω.
Επέλεξε την αγγλική φιλολογία της πόλης της αρεσκείας σου, γίνε ένας καλός επιστήμονας, και αστον να λέει. Ο χρόνος φοίτησης εξαρτάται από εσένα και από την θέληση σου για δουλειά σε όλες τις σχολές.

Για να καταλάβω, ο πατέρας σου θεωρεί σωστό να τελειώσεις δάσκαλος (χωρίς να το επιθυμείς) και να μπεις στο δημόσιο μετά τα 40 σου από το να τελειώσεις αγγλική που σου επιτρέπει πολύ μεγαλύτερη ευκολία κινήσεων;
 

Pigeon

Νεοφερμένος

Η Pigeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Λυπάμαι για την οικογενειακή σου κατάσταση.
Να φανταστώ ο μπαμπάς ιατρός με τρία διδακτορικά ε; Ειρωνεύομαι γιατί συνήθως οι άνθρωποι που συμπεριφέρονται έτσι στα παιδιά τους είτε δεν έχουν τελειώσει κάτι και έχουν κόμπλεξ λόγω αυτού ή έχουν τελειώσει κάποια σχολή και έχουν κάποιου είδους κόμπλεξ που θεωρούν ότι πρέπει να βγάλουν στα παιδιά τους. Δεν είναι να τους δίνεις σημασία ή να τους παίρνεις στα σοβαρά τέτοιους συγγενείς. Λίγο καυστικό χιούμορ τύπου "σε θεωρώ πολύ σπουδαίο και θέλω να σου μοιάσω για αυτό αργώ με τις σπουδές μου" είναι μια καλή λύση.
Φυσικά από ότι καταλαβαίνεις τέτοιες βλακείες δεν ισχύουν, είσαι πολύ νέος ακόμα και σε παίρνει άπειρα να αλλάζεις σχολές. Μόνο και μόνο ότι έβγαλες τόσα μόρια ώστε να πιάνεις αγγλική σημαίνει ότι μόνο ανίκανο δεν σε κάνει. Και το γεγονός ότι κατάφερες να συγκεντρώσεις τόσα μόρια σε ένα μη υποστηρικτικό περιβάλλον σε κάνει έναν πολύ δυναμικό άνθρωπο. Παρακάτω.
Επέλεξε την αγγλική φιλολογία της πόλης της αρεσκείας σου, γίνε ένας καλός επιστήμονας, και αστον να λέει. Ο χρόνος φοίτησης εξαρτάται από εσένα και από την θέληση σου για δουλειά σε όλες τις σχολές.

Για να καταλάβω, ο πατέρας σου θεωρεί σωστό να τελειώσεις δάσκαλος (χωρίς να το επιθυμείς) και να μπεις στο δημόσιο μετά τα 40 σου από το να τελειώσεις αγγλική που σου επιτρέπει πολύ μεγαλύτερη ευκολία κινήσεων;
Ευχαριστώ για την συμπαράσταση.

Όσο αναφορά τον πατέρα μου, είναι δικηγόρος/ συμβολαιογράφος και σκληρός άνθρωπος, μπορεί να φταίνε οι παππούδες που βγήκε έτσι άλλα δν τν δικαιολογώ. Γενικά απαιτήσεις είχε πολλές και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να παίρνω αγχολυτικά από μικρή ηλικία. Είναι πολύ περήφανος άνθρωπός και δν σηκώνει μύγα στο σπαθί του. Για να φανταστείς ακόμα και όταν ο οικογενειακός σύμβουλος του είχε πει ότι η αιτία της κακιάς σχέσης μας είναι δική του ευθύνη, ο πατέρας μου είπε ότι είχε άδικο και σηκώθηκε και έφυγε. Τώρα που μεγάλωσα τα λέω και γελάω αλλά τα παιδικά μου χρόνια ούτε θέλω να τα θυμάμαι.

Τέλος πάντων για να μην παραμιλάω, εύχομαι να περάσει γρήγορα ο χρόνος

Επίσης, για όποιον τύχη να το διαβάζει.
ΣΥΜΒΟΥΛΗ. Σε περίπτωση που οι γονείς σας, σας συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο, η μόνη λύση είναι να τους διαγράψετε από την ζωή σας γιατί δν θα είναι ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ ευχαριστημένοι. Ξέρω ότι στα λόγια είναι εύκολο αλλά πιστέψτε με θα σας σώσει πολλά δάκρυα και καυγάδες. Το έμαθα με τον δύσκολο τρόπο.

Αν όμως είναι υποστηρικτικοί να τους έχετε από κοντά γιατί είναι πολύτιμοι. Να είστε ευγνώμων γτ εγώ και τι δν θα έδινα για μια αγκαλιά ή ένα μπράβο.

Όσο για την μάνα μου ας πούμε ό,τι υπάρχει μόνο σαν διακοσμητικό στο σπίτι
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,653 μηνύματα.
ωχ ... να υποθεσω σε ειθελε νομικο? να συνεχισεις το γραφειο
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Potsouni λυπάμαι πολύ.
Όντως η λύση της διαγραφής των τοξικών συγγενών-γονιών από την ζωή μας είναι μονόδρομος σε τέτοιες περιπτώσεις. Ο πατέρας και η μητέρα είναι απλά μια ταμπέλα. Αν κάποιος γονιός επιτελεί σωστά το έργο του τότε αξίζει να είναι αγαπημένος μας άνθρωπος, αν βγάζει τα κόμπλεξ και τις ιδεοληψίες του πάνω στα παιδιά του, τα παιδιά πρέπει να τον απομακρύνουν από την ζωή τους για την ψυχική τους υγεία. Σου εύχομαι να γίνεις ένας πολύ καλός φιλόλογος αγγλικής και να είσαι ευτυχής με ανθρώπους που θα επιλέξεις εσύ κοντά σου!
 

Pigeon

Νεοφερμένος

Η Pigeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 27 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,653 μηνύματα.
Μπα, ευτυχώς ο μεγάλος μου αδελφός ανέλαβε το έργο.
α ωραια κομπλε ,,ε κανε και εσυ το ονειρο σου...την ποιοτητα του ανθρωπου δεν την κανει το πανεπιστημιο και αργα ή γρηγορα αναγνωριζεται
 

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Να με διορθώσει κάποιος αν κάνω λαθος,
Αλλά φίλε μου κάθε χώρα έχει το δικό της εκπαιδευτικο σύστημα και θέλει πτυχίο από την χώρα τους εκεί (πχ το δημοτικό στην Γερμανία είναι τελείως διαφορετικό από το δικό μας, και μάλιστα προτείνουν να σπουδάσουν οι ενδιαφερόμενοι σε πανεπιστήμιο που βρίσκεται στο κρατίδιο που επρόκειτο να εργαστούν λόγω διαφοράς συστήματος μεταξύ κρατιδίων)

*Αφήνω σημείωση αν εννοείς εργασία σε ελληνικά σχολεία του εξωτερικού, αλλά εκεί πιστεύω οι θέσεις είναι περιορισμένες και ο ανταγωνισμός μεγάλος

Είναι δλδ σα να ρωτάς αν κάποιος που έχει βγάλει νομική εδώ Ελλάδα (ελληνικό δίκαιο) να μπορεί να εργαστεί έξω. Η απάντηση είναι ότι δεν μπορεί (ίσως να υπάρχουν διαδικασίες εξετάσεων που δεν γνωρίζω)

Με την αγγλική έχεις σαφώς πολλές περισσότερες περιπτώσεις διότι μπορείς να δουλέψεις και στον τομέα της γλωσσομάθειας (δάσκαλος αγγλικών δλδ) που στο εξωτερικό ΔΕΝ βαράνε τόσο το κεφάλι τους από πού είναι το πτυχίο σου, μιας και θα διδάξεις ένα μάθημα.

Για μένα να κάνεις 10%.
Κι όμως μπορεί να εργαστεί με πτυχίο νομικής έξω. Τώρα η κάθε χώρα έχει το δικό της σύστημα αναγνωρισης των πτυχίων ή για το πόσα χρόνια χρειάζονται να έχει σπουδάσει κάποιος για να εργαστεί στη συγκεκριμένη χώρα. Για παράδειγμα ξέρω πως στη Γαλλία για να εργαστεί κάποιος ως ψυχολόγος πρέπει να έχει κάνει 5 έτη, δηλαδή και μεταπτυχιακό, ενώ εδώ μόνο με το πτυχίο θεωρητικά μπορεί να ανοίξει το γραφείο του, οπότε αν πάει στη Γαλλία θα του πουν να κάνει άλλο 1 έτος υποχρεωτικά. Δηλαδή, πως στην Ελλάδα έρχονται άτομα που σπουδάζουν ιατρική σε Βουλγαριες και Ρουμανιες και αναγνωρίζουν το πτυχίο τους και εξασκούν το επάγγελμα τους. Το αντίστοιχο γίνεται και στις άλλες χώρες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα σου έλεγα Αθήνα, διότι θα έχεις άνεση στα μέσα κτλ που έχει ως καλό η πρωτεύουσα.
Αυτή την χρονιά, θα μπορούσες να δουλέψεις και να μαζέψεις κάποιο χαρτζιλίκι. Θα σου χρειαστεί σίγουρα.

Διότι αν δεν κάνω λαθος, οι φοιτητές των τμημάτων ξενόγλωσσων φιλολογιών, πρέπει να αγοράζουν μόνοι τους τα ξενόγλωσσα βιβλία, διότι ο Εύδοξος δίνει μόνο αυτά που είναι γραμμένα στα ελληνικά. Τώρα δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη.

Μην αγχώνεσαι όμως! Άκουσε εκεί ο χρόνος κυλά και είσαι 19! Μην ακούω τέτοια πράγματα! Αν σου αρέσει όλα καλά θα πάνε
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν όλα τα μαθήματά μας βιβλια, αλλά υπάρχουν το eclass και οι σημειώσεις από τα μαθήματα. Αν κάποιος παρακολουθεί συστηματικά δεν θα έχει θέμα. Προσωπικα, ελάχιστα βιβλία από αυτά που έχω πάρει έχω χρησιμοποιησει στην εξεταστική όπως για παράδειγμα ένα βιβλίο φωνητικής που ήταν γραμμένο στα γαλλικά, καθώς εμεις ας πούμε ο,τι κάνουμε στα μαθήματα είναι στα γαλλικά, ενώ τα περισσότερα βιβλία που έχουμε πάρει από τον ευδοξο είναι στα ελληνικά. Στο θέμα λοιπόν της εξεταστικής δεν μου χρησιμεύει καθόλου. Αυτό που συμβαίνει με τα ξενόγλωσσα είναι ότι έχουν καταργηθεί οι συμβάσεις με εκδοτικούς οίκους του εξωτερικού με αποτέλεσμα να μη μπορεί το πανεπιστήμιο να προμηθευτεί βιβλια στις αντίστοιχες ξένες γλώσσες.Τώρα…κάποιοι καθηγητές σου δίνουν βιβλιογραφία, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να τα αγοράσεις. Μπορεί κάποιος να πάει και στη βιβλιοθηκη να τα δανειστεί και πχ να τα σκανάρει και να τα έχει στον υπολογιστη του, αν και ουτε αυτο είναι υποχρεωτικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top