Βοήθεια στην Νεοελληνική Γλώσσα στην ενότητα 1 "υποτακτική και παρατακτική σύνδεση προτάσεων"

Kris.gr

Νεοφερμένος

Ο Kris.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά σε όλους είμαι μαθητής της Γ' τάξης του γυμνασίου και κάνω ιδιαίτερα στο σπίτι μου καθώς θέλω μια παραπάνω βοήθεια στην γλώσσα, στο σχολείο έχουμε φτάσει στο κεφάλαιο που έχει σχέση με την παράταξη και την υπόταξη των προτάσεων και ο καθηγητής που έχω στο σπίτι μου έχει βάλει την εξής άσκηση :

1.Στην περίοδο που ακολουθεί να χωρίσετε τις κυρίες από τις δευτερεύουσες προτάσεις και να επισημαίνετε τους τρόπους σύνδεσης:
Συζητώντας με τρεις ανθρώπους που γνωρίζουν πολύ καλα πως είναι να ζεις σε τρεις από τις πιο ευτυχισμένες χώρες του κόσμου, πιάνεις συχνά τον εαυτό σου α ζηλεύει όλες αυτές τις αφηγήσεις περί ευημερίας ,κρατικών μηχανισμών που λειτουργούν σαν ελβετικό ρολόι περί αξιοκρατίας και επιδομάτων τα οποία σου εξασφαλίζουν κάτι παραπάνω από μια αξιοπρεπή διαβίωση. Αρκετά χρόνια- που μοιάζουν αιώνες - μετά τις αντίστοιχες έρευνες που ήθελαν την Ελλάδα να αποτελεί συνώνυμο της ξεγνοιασιάς και της ευτυχίας μόνο και μόνο επειδή βρέχεται από θάλασσα και κατοικείται από ανθρώπους που ξέρουν να κοιτάζονται στα μάτια, με την οικονομική κρίση και όλα τα κοινωνικά και ψυχολογικά δεινά που ακολούθησαν να μας κάνουν πιο ανασφαλείς και δυστυχείς από ποτέ, η φαντασίωση όπως η φαντασίωση της απόδρασης αποτελεί βασανιστική καθημερινότητα.


παρακαλώ πολύ οποίος εχει την δυνατότητα να μου την λυσή για να παρω μια δευτερη γνωμη
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top