Βοήθεια στην Γλώσσα C

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
πως μπορω με μια συνθικη να ξεχωριζω τους ακεραιους απο τους πραγματικους; Δηλαδη αν θελω μονο ακεραιους
if (συνθηκη) {
k=k+1
} ή κατι τετοιο.
Ευχαριστω για καθε βοηθεια .

Για αυτό βρήκα αυτόν τον αλγόριθμο:
Code:
main()
{
       int x,i;
     double k,diafora;
     scanf("%f", &k);
     x=k(dinei mono to akeraio meros afou o x einai akeraios)
     diafora=k-x
     i=0
     if(diafora!=0){   //gia pragmatikous,alliws diafora ==0 gia akeraious
     ++i
     }
}
Μπορείς να προσαρμοσεις τον παραπάνω αλγόριθμο ανάλογα με τις ανάγκες σου.Βέβαια δεν γνωρίζω αν είναι απόλυτα σωστός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αν θέλετε να ξεχωρίζετε, ακέραιους από πραγματικούς, αναγκαστικά θα διαβάζετε float / double.
Έπειτα, σκεφτείτε λίγο πώς μπορείτε να δείτε αν ένας αριθμός είναι ακέραιος ή όχι (hint, hint, έχει δεκαδικά; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
παιδια βοηθεια.
πως μπορω να αρχικοποιησω ενα δισδιαστατο πινακα για τον οποιο τον αριθμο των γραμμων θα τον πληκτρολογει ο χρηστης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
printf("Give number of lines:");
scanf("%d",N);
for(i=0;i++;i<Ν) // οπου Ν η 1η διαστστη του πινακα
{
for(j=0;j++;j<Μ) // οπου Μ η 2η διασταση του πινακα
{
printf("Give number for %d line and %dcolumn",i,j);
scanf("%d",&A[j]; //οπου Α[j] o διδιαστατος πινακας
}
}


Σορρυ εκανα μερικα edits...Ελπιζω να μην σε μπερδεψα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ζητω συγνωμη , με τη λεξη αρχικοποιηση , εννοω αρχικα πως τον δηλωνω , ωστε να πληκτρολογει μετα ο ρηστης τον αριθμο των γραμμων και ετσι να καθοριζεται οι διαστασεις του ( καθοριζω εγω τις στηλες του )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αυτό νομίζω μπλέκει και δυναμική δέσμευση μνήμης μέσα και δείκτες και ιστορίες, τώρα δεν ξέρω μπορεί να λέω και μπαρούφες την έχω κι εγώ αυτήν την απορία λογικά το διδασκόμαστε παρακάτω. Πάντως να δηλώσεις πίνακα με μέγεθος μια μεταβλητή δεν το δέχεται ο compiler, τουλάχιστον σε εμένα που το δοκίμασα έβγαλε σφάλμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Καταλαβα τι εννοεις....δυστυχως ξεφευγει απο τις γνωσεις μου και τα βιβλια μου δεν ειναι αμεσα προσβασιμα....
Οποτε καλυτερα να απαντησει καποιος πιο εμπειρος στο θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solid

Νεοφερμένος

Ο Solid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας παιδια,εχω ενα προβλημα με μια ασκηση απο τη γλωσσα c.
Δεν παρακολουθω και πολυ συχνα τα μαθηματα και θα ηθελα τη βοηθεια σας.
Οριστε:
[FONT=TimesNewRomanPSMT, Times New Roman]Μια εταιρεία έχει για κωδικό πρόσβασης στα αρχεία της μια λέξη [/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT, Times New Roman]xyz[/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT, Times New Roman]w[/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT, Times New Roman], όπου γνωρίζουμε ότι το [/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT, Times New Roman]x[/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT, Times New Roman] είναι ακέραιος αριθμός μεταξύ του 0 και του 200 που διαιρείται ακριβώς με το 3, το [/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT, Times New Roman]y[/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT, Times New Roman] είναι ακέραιος αριθμός μεταξύ του 0 και του 200 που διαιρείται ακριβώς με το 3 και το 5, το [/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT, Times New Roman]z[/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT, Times New Roman] είναι το πρώτο ή το δέκατο ή το εικοστό γράμμα του Αγγλικού αλφαβήτου (μικρό ή κεφαλαίο), και το [/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT, Times New Roman]w[/FONT][FONT=TimesNewRomanPSMT, Times New Roman] είναι ένα από τα ακόλουθα σύμβολα: #,&,*,!,?. Να γράψετε αλγόριθμο σε ψευδοκώδικα και το αντίστοιχο πρόγραμμα σε C που θα εμφανίζει και θα μετράει όλους τους πιθανούς κωδικούς.[/FONT]


Ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
αν εχω εναν μονοδιαστατο πινακα οφειλων μεγεθους Ν και θελω να βρω το αθροισμα της πρωτης και της τελευταιας θεσης πως το κανω??

παρακαλω οποιος ξερει και μπορει να βοηθησει ας το κανει ,γιατι πρεπει να παραδωσω την εργασια μου πολυ συντομα..

ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Code:
sum = str [0] + str[N-1];

:P

( αντί για str προφανώς βάλε τι όνομα του χεις βάλει εσύ )

* λογικά εννοείς το άθροισμα των περιεχομένων των 2 θέσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
καθε φορα που καλω μια συναρτηση μου γραφει αυτο..implicit declaration of function ‘func’!τι κανω λαθος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
έχεις ορίσει σωστά τη συνάρτηση; βασικά πόσταρε κώδικα να ξέρουμε για τι μιλάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
ειναι λιγο δυσκολο να ποσταρω κωδικα ειναι 300 γραμμες..ναι τυπο ονομα κ παραμετρους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Σιγουρεψου οτι δηλωνεις την συναρτηση που εφτιαξες και στην αρχη της main. Επισης σιγουρεψου οτι η συναρτηση που καλεις σε περιπτωση που δεν προκειτε για δικια σου αλλα για βιβλιοθηκης να κανεις #include και την συγκεκριμενη βιβλιοθηκη απ'οπου προερχεται η συναρτηση που καλεις.

π.χ
Code:
[SIZE="1"][FONT="Lucida Console"]
#include <stdio.h>

int main (void)
{
     int getMax(int a,int b);
     int a = 0;
     int b = 2;
     int max  = getMax(a,b);
     return(0);
}

int getMax ( int a, int b )
{   .... ....
    ....  ....
    ....  ....
}[/FONT][/SIZE]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Πες μας λίγο τι ακριβώς θες να κάνει η συνάρτηση και πως ακριβώς την καλείς... Στην τελική κάνε ένα copy-paste όλο τον κώδικα και τόνισε το σημείο που χρειάζεσαι βοήθεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
η περιγραφή της συνάρτησής σου είναι πριν ή μετά τη main()?. Γιατί αν είναι μετά πρέπει πριν τη main() να "προειδοποιήσεις" κάπως δηλώνοντας τη συνάρτηση. Η δήλωση είναι στην ουσία η πρώτη γραμμή της περιγραφής ( αυτό που λες ) με τη διαφορά ότι παίρνει και ένα ελληνικό ερωτηματικό στο τέλος. Έτσι το χεις κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
η περιγραφή της συνάρτησής σου είναι πριν ή μετά τη main()?. Γιατί αν είναι μετά πρέπει πριν τη main() να "προειδοποιήσεις" κάπως δηλώνοντας τη συνάρτηση. Η δήλωση είναι στην ουσία η πρώτη γραμμή της περιγραφής ( αυτό που λες ) με τη διαφορά ότι παίρνει και ένα ελληνικό ερωτηματικό στο τέλος. Έτσι το χεις κάνει;

Δεν έχει θέμα με το πως έχει ορίσει την συνάρτηση... Αν ήταν αυτό που λες ο compiler θα έλεγε αυτό... " `fun1' undeclared (first use this function) " (για τυχαία συνάρτηση που εβαλα για να βγάλω ακριβώς το μύνημα σφάλματος...)

Υγ. Εκτός κι αν σε άλλους compilers βγάζει άλλο μύνημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
το "implicit declaration of function" οφείλεται σε αυτό που είπα και λέει και ο petropoulos το τσέκαρα μόλις για σιγουριά και βγάζει αυτό ακριβώς το σφάλμα. Αυτό που λες εσύ δεν ξέρω σε τι οφείλεται ίσως εννοείς τον ορισμό της ίδιας της συνάρτησης εγώ λέω τη δήλωσή της που πρέπει να κάνεις αν βάλεις τον ορισμό μετά τη main.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi235

Νεοφερμένος

Η Evi235 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
vassili ειχες δικιο..ειχα βαλει την main πριν την συναρτηση func ..τωρα την εβαλα στο τελος απο ολες τις συναρτησεις που εχω ορισει και κανει μια χαρα compile το προγραμμα μου! σε ευχαριστω για τη βοηθεια,καλο βραδυ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
το "implicit declaration of function" οφείλεται σε αυτό που είπα και λέει και ο petropoulos το τσέκαρα μόλις για σιγουριά και βγάζει αυτό ακριβώς το σφάλμα. Αυτό που λες εσύ δεν ξέρω σε τι οφείλεται ίσως εννοείς τον ορισμό της ίδιας της συνάρτησης εγώ λέω τη δήλωσή της που πρέπει να κάνεις αν βάλεις τον ορισμό μετά τη main.

λες να μην έκανα ακριβώς αυτό που είπες για να το τσεκάρω;;

ένιγουει(τώρα πο λύθηκε και το πρόβλημα), ποιον compiler χρησιμοποιείτε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top