Βοήθεια στα αρχαία

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Γειά σας. Πρέπει να κάνω Γραμματική ανάλυση σε μια πρόταση:
'Ηδίκει γάρ ημάς ή πολις καί ουκ ορθως την δίκην έκρινεν;'

Θα ήθελα να με βοήθησετε στις λέξεις : γαρ, καί, ουκ, ορθώς
Έχω μπερδευτεί λίγο
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Γειά σας. Πρέπει να κάνω Γραμματική ανάλυση σε μια πρόταση:
'Ηδίκει γάρ ημάς ή πολις καί ουκ ορθως την δίκην έκρινεν;'

Θα ήθελα να με βοήθησετε στις λέξεις : γαρ, καί, ουκ, ορθώς
Έχω μπερδευτεί λίγο
Χαιρετε! Το "γαρ" ειναι παρατακτικος αιτιολογικος-επεξηγηματικος συνδεσμος ο οποιος συντασσει κυρια προταση, το "και" ειναι παρατακτικος συνδεσμος επισης, το "ουκ" πηγαινει μαζι με τον ρημα"εκρινεν" και δηλωνει την αρνηση(δεν εκρινε), Το "ορθως" ειναι ενας επιρρηματικος προσδιορισμος του τροπου
 

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ 😊😊😊
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

Alexandra Chatzin

Νεοφερμένος

Η Alexandra Chatzin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Χαιρετε! Το "γαρ" ειναι παρατακτικος αιτιολογικος-επεξηγηματικος συνδεσμος ο οποιος συντασσει κυρια προταση, το "και" ειναι παρατακτικος συνδεσμος επισης, το "ουκ" πηγαινει μαζι με τον ρημα"εκρινεν" και δηλωνει την αρνηση(δεν εκρινε), Το "ορθως" ειναι ενας επιρρηματικος προσδιορισμος του τροπου
Το γαρ δεν θεωρείται βεβαιωτικό μόριο;
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Αναλόγως το υφολογικό πλαίσιο
 

Rania0

Νεοφερμένος

Η Rania0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Α' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είμαι κατ' ιδίαν και δίνω όλα τα μαθήματα εξετάσεις. Στα αρχαία αν απαντήσω μόνο στην Ελένη στη συνεξέταση, θα πάρω Μ.Ο 10 και προάγομαι στο μάθημα? ή πρέπει να γράψω και πρωτότυπο?
 

Lia 2006

Νεοφερμένος

Η Lia 2006 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Είμαι κατ' ιδίαν και δίνω όλα τα μαθήματα εξετάσεις. Στα αρχαία αν απαντήσω μόνο στην Ελένη στη συνεξέταση, θα πάρω Μ.Ο 10 και προάγομαι στο μάθημα? ή πρέπει να γράψω και πρωτότυπο?
Τι έγινε τελικά; Σορυ που δεν απάντησα, δεν έχω ιδέα.
 

Rania0

Νεοφερμένος

Η Rania0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Α' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Όλα πολύ καλά τελικά. Έγραψα Ελένη 19 και 12 αρχαία, Μ.Ο. 16. Ευχαριστώ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top