Βοήθεια σε λύση ασκήσεων (ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας)

Ribos

Νεοφερμένος

Ο Ribos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά! Καλές γιορτές να 'χουμε, με υγεία και επιτυχίες!!!Δεν ξέρω αν κάνω καλά που ποστάρω εδώ, αλλά δεν βρήκα κάτι πιο συγκεκριμένο. Λοιπόν, θα ήθελα κάποιος σχετικός με το θέμα να με βοηθήσει στη λύση αυτών των 2 ασκήσεων. Έχω αφήσει το μάθημα, και δεν ξέρω από που να αρχίσω για τις λύσω... Οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα εκτιμηθεί. Ορίστε οι ασκήσεις :

Θέμα 1ο
Έχουμε μια αντίσταση 220Ω, ένα ιδανικό πηνίο με αυτεπαγωγή L=0,5H και έναν ιδανικό πυκνωτή με χωρητικότητα C=10μF. Διαθέτουμε επίσης μια πηγή εναλλασσόμενου ρεύματος -γεννήτρια συχνοτήτων με δυνατότητα ρύθμισης τάσης από 0-220V rms και συχνότητας από 0-10kHz, ένα αμπερόμετρο 0-1Α, εσωτερικής αντίστασης 0,1Ω καθώς και βολτόμετρα.
1. Συνδέουμε την αντίσταση, το πηνίο και τον πυκνωτή σε σειρά και ρυθμίζουμε τη τάση της γεννήτριας συχνοτήτων στα 100V και την συχνότητα στα 100Hz. Με το αμπερόμετρο μετράμε το ρεύμα του κυκλώματος και με τα βολτόμετρα την τάση στα άκρα κάθε στοιχείου. Υπολογίστε τις ενδείξεις των οργάνων.
2. Αν συνδέσουμε τα στοιχεία παράλληλα υπολογίστε πάλι την ένδειξη του αμπερομέτρου (μετρά το ολικό ρεύμα).
3. Υπολογίστε την ένδειξη του αμπερομέτρου όταν στην προηγούμενη συνδεσμολογία μειώσουμε την συχνότητα της γεννήτριας στα 10Hz. Υπολογίστε την αντίσταση που θα πρέπει να συνδέσουμε παράλληλα στο αμπερόμετρο για να κάνουμε επέκταση της κλίμακας.
Θέμα 2ο
Δυο τριφασικοί κινητήρες συνδεδεμένοι σε αστέρα χωρίς ουδέτερο τροφοδοτούνται από τριφασικό σύστημα πολικής τάσης 400V. O 1ος κινητήρας απορροφά 18 Α/φάση με cosφ=0,8 επαγωγικό και ο 2ος 51,6 Α/φάση με cosφ=0,7 επαγωγικό. Στις τρείς φάσεις έχουμε συνδέσει αμπερόμετρα (μετρούν το ολικό ρεύμα κάθε φάσης) και στις φάσεις R και S βαττόμετρα. Υπολογίστε τις ενδείξεις των οργάνων.
Και πάλι καλές γιορτές να έχουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά! Καλές γιορτές να 'χουμε, με υγεία και επιτυχίες!!!Δεν ξέρω αν κάνω καλά που ποστάρω εδώ, αλλά δεν βρήκα κάτι πιο συγκεκριμένο. Λοιπόν, θα ήθελα κάποιος σχετικός με το θέμα να με βοηθήσει στη λύση αυτών των 2 ασκήσεων. Έχω αφήσει το μάθημα, και δεν ξέρω από που να αρχίσω για τις λύσω... Και πάλι καλές γιορτές να έχουμε!!!
Μπορώ να λύσω την 1η γιατί είναι στην ύλη της ηλεκτρολογίας της κατεύθυνσης μου. (Για τη 2η λυπάμαι, αλλά δεν ξέρω). Χρόνια Πολ²ά και σε σένα.
Λοιπόν:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ribos

Νεοφερμένος

Ο Ribos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σε ευχαριρστώ πάρα πολύ φίλε!!! Να 'σαι καλά! Καλές γιορτές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top