Βοήθεια με την μορφοποίηση κειμένου

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Καλησπέρα, έχω γράψει μια εργασία περίπου 30 σελίδων για το πανεπιστήμιο, προόκειται να την παραδώσω σε λίγες ημέρες, το μόνο που μου έχει μείνει είναι να την μορφοποίησω έτσι όπως ζητείται.

Επειδή δεν έχω ιδέα από word, μπορεί να με καθοδηγήσει κάποιος;

''Ο τίτλος του κεφαλαίου είναι σε bold και έχει αριστερή στοίχιση. Η πρώτη παράγραφος δεν έχει εγκοπή και ξεκινά όπως και ο τίτλος της παραγράφου από αριστερά. Αντίθετα όλες οι υπόλοιπες παράγραφοι ξεκινούν με εγκοπή 1,5 cm. Το κυρίως μέρος του κειμένου θα αντιστοιχεί σε σελίδα Α4 δηλαδή οι διαστάσεις του κειμένου θα είναι επάνω 2,5 cm, κάτω 2,5 cm, αριστερά 3,0 cm και δεξιά 2,5 cm. Ως γραμματοσειρά μπορείτε να επιλέξετε Arial, Times New Roman, Calibri με μέγεθος 11 ή 12 ανάλογα με την γραμματοσειρά. Το κείμενο θα είναι στοιχισμένο σε όλη την έκταση της σελίδας και θα είναι ενεργοποιημένος ο αυτόματος συλλαβισμός για να μην δημιουργούνται χάσματα στο κείμενο.''
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Επιτρέπεται να στείλεις την εργασια σε μορφή word, ωστε να γίνουν αλλαγές? (κρατα στο laptop σου αυτη που έχεις κάνει).. Χωρις την εργασία δεν ειναι για να συννενοηθουμε
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Επιτρέπεται να στείλεις την εργασια σε μορφή word, ωστε να γίνουν αλλαγές? (κρατα στο laptop σου αυτη που έχεις κάνει).. Χωρις την εργασία δεν ειναι για να συννενοηθουμε
Ναι, μπορώ να την στείλω. Όμως, θέλω να μάθω πως γίνεται και για τις μελλοντικές μου εργασίες. Δεν θα έχω πάντα κάποιον να κάνει τις αλλαγές για εμένα
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Λοιπόν ας τα πιάσουμε ενα-ενα:
1) τιτλος σε bold και στοίχηση στα αριστερά
Στιγμιότυπο οθόνης (9)_LI.jpg

2) εκγοπη παραγράφου. Βρίσκεις αναλυτικές οδηγίες εδώ: https://support.microsoft.com/el-gr...ραγράφου-b3721167-e1c8-40c3-8a97-3f046fc72d6d

3) αλλαγή γραμματοσειράς: επιλέγεις μία απο τις επιλογές που σου δίνει και ακριβώς απο διπλα επιλέγεις το μεγεθος
Screenshot 2021-06-04 155248.png

4) Εκεί που λες : <<Το κείμενο θα είναι στοιχισμένο σε όλη την έκταση της σελίδας>> λογικά εννοει πλήρη στοίχιση κειμένου, για την οποία: μαρκάρεις το κείμενο και ύστερα επιλέγεις πλήρη στοίχιση απο εδώ:
Screenshot 2021-06-04 155829.png


5) για τον αυτοματο συλλαβισμο βρισκεις οδηγίες εδω:

Προσπάθησα να αναλύσω ο,τι κατάλαβα απο τις οδηγίες (tip: κανε πολλές αποθηκεύσεις κειμένου μην κανεις κανενα λαθος, πατησεις λαθος κουμπί και χάσεις την εργασία σου). Επίσης να περιμένεις να δει το θέμα καποιος που να ξερει καλύτερα, να μου πει αν εχω κανει πουθενά κανενα λαθος στις οδηγίες..
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Λοιπόν ας τα πιάσουμε ενα-ενα:
1) τιτλος σε bold και στοίχηση στα αριστερά View attachment 81997
2) εκγοπη παραγράφου. Βρίσκεις αναλυτικές οδηγίες εδώ: https://support.microsoft.com/el-gr/office/εσοχή-στην-πρώτη-γραμμή-μιας-παραγράφου-b3721167-e1c8-40c3-8a97-3f046fc72d6d

3) αλλαγή γραμματοσειράς: επιλέγεις μία απο τις επιλογές που σου δίνει και ακριβώς απο διπλα επιλέγεις το μεγεθος
View attachment 82001
4) Εκεί που λες : <<Το κείμενο θα είναι στοιχισμένο σε όλη την έκταση της σελίδας>> λογικά εννοει πλήρη στοίχιση κειμένου, για την οποία: μαρκάρεις το κείμενο και ύστερα επιλέγεις πλήρη στοίχιση απο εδώ:
View attachment 82003

5) για τον αυτοματο συλλαβισμο βρισκεις οδηγίες εδω:

Προσπάθησα να αναλύσω ο,τι κατάλαβα απο τις οδηγίες (tip: κανε πολλές αποθηκεύσεις κειμένου μην κανεις κανενα λαθος, πατησεις λαθος κουμπί και χάσεις την εργασία σου). Επίσης να περιμένεις να δει το θέμα καποιος που να ξερει καλύτερα, να μου πει αν εχω κανει πουθενά κανενα λαθος στις οδηγίες..
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοηθειά σου!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top