Βοήθεια με πολλαπλής επιλογής στη Βιολογία Γ' Λυκείου

Panatha mono

Νεοφερμένος

Ο Panatha mono αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ειναι ενα συγκεκριμενο πολλαπλης το οποιο μου ανεβαζει την πιεση καθε φορα που το βλεπω.Η εκφωνηση φαινεται στη φωτογραφια καθως και η απαντηση που εδωσα εγω.Σωστο το δ,συμφωνα με τις λυσεις,οπως το περιμενα.Το σημείο στο οποιο διαφωνω ειναι στο οτι θεωρει βεβαιο οτι θα γεννηθεί παιδι,αλλα δεν καταλαβαινω γιατι αυτο ειναι βεβαιο οτι θα συμβεί.Εξαλλου δεν μου λεει σαν δεδομενο οτι γεννηθηκε παιδι για να αποκλεισω το ομοζυγο θνησιγονο.Θελω αποψεις πανω σε αυτο το θεμα γιατι τα εχω παρει.
 

Συνημμένα

  • 17167086878837904490094880152746.jpg
    17167086878837904490094880152746.jpg
    4.1 MB · Εμφανίσεις: 79

Shine

Νεοφερμένος

Η Shine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Υπάρχουν δυο περιπτώσεις:
Να έχω Αα* όπου α*: είναι υπολειπόμενο για την ιδιότητα και υπολειπόμενο για την θνησιγονο δράση
Ή να έχω Α*α όπου Α*: είναι επικρατές για την ιδιότητα και υπολειπόμενο για την θνησιγονο δράση
Και στις δυο περιπτώσεις η πιθανότητα να γεννηθεί παιδί φορέας είναι 2/3.
Εάν κάνεις τις διασταυρώσεις βγαίνει.
 

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    947.6 KB · Εμφανίσεις: 74

MrDragonboy

Νεοφερμένος

Ο MrDragonboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Διάβασε το σχολικό σου βιβλίο. Σε κάθε περίπτωση, ο απόγονος που είναι ομοζυγος για το θνησιγονο γονίδιο δεν επιβιώνει μεχρι τη γέννηση. Αφού λοιπόν δεν επιβιώνει "μέχρι τη γέννηση" θα πρέπει να μη λάβεις υπόψη σου το αα. Η πιθανότητα θα βγει από τους υπόλοιπους. Είναι 2 / 3
 

Panatha mono

Νεοφερμένος

Ο Panatha mono αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Το εχω διαβασει το σχολικο βιβλιο φιλε μου.Εχω βαρεθει σημερα να μου εξηγουν τι ειναι το θνησιγονο αλληλομορφο.Ξερω πολυ καλα τι ειναι και πως δρα.Εξηγω κατι ομως.Η εκφωνηση λεει το εξης"ποια ειναι η πιθανοτητα να προκυψει απογονος ομοζυγος για το φυσιολογικο.Στη δικη μου οπτικη,υπαρχει περιπτωση να προκυψει ζυγωτο με αα και να μην επιβιωσει μεχρι την γεννηση οποτε να μην γεννηθει παιδι.Δεν καταλαβαινω γιατι να μην λαβω αυτη την πριπτωση υποψην μου εφοσον δεν μου δινει ως δεδομενο οτι έχει ηδη γεννηθει παιδι και ψαχνω τον φαινοτυπο του.Θα μπορουσε πολυ απλα να μην γεννηθει παιδι.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 10,005 μηνύματα.
Το εχω διαβασει το σχολικο βιβλιο φιλε μου.Εχω βαρεθει σημερα να μου εξηγουν τι ειναι το θνησιγονο αλληλομορφο.Ξερω πολυ καλα τι ειναι και πως δρα.Εξηγω κατι ομως.Η εκφωνηση λεει το εξης"ποια ειναι η πιθανοτητα να προκυψει απογονος ομοζυγος για το φυσιολογικο.Στη δικη μου οπτικη,υπαρχει περιπτωση να προκυψει ζυγωτο με αα και να μην επιβιωσει μεχρι την γεννηση οποτε να μην γεννηθει παιδι.Δεν καταλαβαινω γιατι να μην λαβω αυτη την πριπτωση υποψην μου εφοσον δεν μου δινει ως δεδομενο οτι έχει ηδη γεννηθει παιδι και ψαχνω τον φαινοτυπο του.Θα μπορουσε πολυ απλα να μην γεννηθει παιδι.
Αυτό που λες θα το έκανες αν η εκφώνηση μίλαγε για ζυγωτά. Παίζουν και τέτοιες ερωτήσεις και μερικοί δυσκολεύονται να διακρίνουν τη διαφορά.
 

MrDragonboy

Νεοφερμένος

Ο MrDragonboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Το εχω διαβασει το σχολικο βιβλιο φιλε μου.Εχω βαρεθει σημερα να μου εξηγουν τι ειναι το θνησιγονο αλληλομορφο.Ξερω πολυ καλα τι ειναι και πως δρα.Εξηγω κατι ομως.Η εκφωνηση λεει το εξης"ποια ειναι η πιθανοτητα να προκυψει απογονος ομοζυγος για το φυσιολογικο.Στη δικη μου οπτικη,υπαρχει περιπτωση να προκυψει ζυγωτο με αα και να μην επιβιωσει μεχρι την γεννηση οποτε να μην γεννηθει παιδι.Δεν καταλαβαινω γιατι να μην λαβω αυτη την πριπτωση υποψην μου εφοσον δεν μου δινει ως δεδομενο οτι έχει ηδη γεννηθει παιδι και ψαχνω τον φαινοτυπο του.Θα μπορουσε πολυ απλα να μην γεννηθει παιδι.
Κατάλαβα τι μου λες. Οι γονοτυποι που προκύπτουν από τη διασταύρωση αναφέρονται στους απογόνους, σε αυτούς που τελικά γεννιούνται. δεν αντιστοιχουν σε ζυγωτά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top