Βοήθεια! Δίνω πανελλήνιες και μέχρι τώρα πέταγα χαρταετό!

iren

Νεοφερμένος

Η iren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πάω στον τομέα υγείας του ΕΠΑΛ και δίνω πανελλήνιες φέτος. Μέχρι τώρα δεν το έπαιρνα πολύ σοβαρά. Όμως τις τελευταίες βδομάδες αποφασησα να κάνω μια αλλαγή και άρχισα να διαβάζω. Νιώθω όμως πως είναι πολύ ελάχιστα, το πολύ 2 ώρες την μέρα και ΑΝ.

Δεν είναι πως δεν γνωρίζω τα μαθήματα. Ξέρω πολύ καλά και για Ανατομία και για Υγιεινή για το τι μιλάει το κάθε κεφάλαιο, τις παραγράφους των κεφαλαίων και γενικά την όλη ουσία και τα SOS. Το θέμα μου είναι όμως να μάθω λέξη προς λέξη απ'έξω. Ειδικά Υγιεινή (άθλιο βιβλίο!). Στην Έκθεση τα πάω μια χαρά και Μαθηματικά αριστούχος, για αυτό δεν αναφέρω αυτά τα μαθήματα.

Είναι πολύ αργά να αρχίσω να το παίρνω στα σοβαρά; Θέλω να περάσω και σχολές όπως Κτηνιατρική και Ιατρικά εργαστήρια, για αυτό ανησυχώ πολύ. Επίσης, πώς μπορώ να μην αποσπάται η προσοχή μου κάθε μία ώρα διαβάσματος; Θα ήταν μεγάλη βοήθεια αν μου απαντούσατε.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Πάω στον τομέα υγείας του ΕΠΑΛ και δίνω πανελλήνιες φέτος. Μέχρι τώρα δεν το έπαιρνα πολύ σοβαρά. Όμως τις τελευταίες βδομάδες αποφασησα να κάνω μια αλλαγή και άρχισα να διαβάζω. Νιώθω όμως πως είναι πολύ ελάχιστα, το πολύ 2 ώρες την μέρα και ΑΝ.

Δεν είναι πως δεν γνωρίζω τα μαθήματα. Ξέρω πολύ καλά και για Ανατομία και για Υγιεινή για το τι μιλάει το κάθε κεφάλαιο, τις παραγράφους των κεφαλαίων και γενικά την όλη ουσία και τα SOS. Το θέμα μου είναι όμως να μάθω λέξη προς λέξη απ'έξω. Ειδικά Υγιεινή (άθλιο βιβλίο!). Στην Έκθεση τα πάω μια χαρά και Μαθηματικά αριστούχος, για αυτό δεν αναφέρω αυτά τα μαθήματα.

Είναι πολύ αργά να αρχίσω να το παίρνω στα σοβαρά; Θέλω να περάσω και σχολές όπως Κτηνιατρική και Ιατρικά εργαστήρια, για αυτό ανησυχώ πολύ. Επίσης, πώς μπορώ να μην αποσπάται η προσοχή μου κάθε μία ώρα διαβάσματος; Θα ήταν μεγάλη βοήθεια αν μου απαντούσατε.
Κτηνιατρική θέλεις λέει;; Την πιο βαριά σχολή του τρίτου πεδίου;;; Συγνώμη που θα το πω τόσο ξερά αλλά αν δεν αντέχεις να διαβάσεις πάνω από μία ώρα, δεν πρόκειται να αντέξεις στην σχολή. Είσαι ήδη από ΕΠΑΛ και δεν θα έχεις καμία γνώση χημείας σε σχέση με τους συμφοιτητές σου από τα ΓΕΛ.
Και στην φαρμακευτική που είμαι ξέρω παιδί από ΕΠΑΛ, δυσκολεύτηκε παρα πολύ, αλλά μετά το καλοκαίρι άρχισε να πηγαίνει φροντιστήρια να καλύψει τα κενά του.
Για ιατρικά εργαστήρια η βάση πρέπει να είναι λιγότερη.
Οσο για τις συμβουλές που θες. Δεν υπάρχει συμβουλή. Οι πανελλήνιες είναι πιο πολύ εξέταση πειθαρχίας. Αν δεν πιέσεις τον εαυτό σου, τίποτα δεν γίνεται. Το ότι θυμήθηκες τώρα μήνα Μάρτιο....θέλει μεγάλη προσπάθεια.
Εκτός βέβαια αν πάσχεις από ΔΕΠΥ, εκεί πάω πάσο, γιατί υπάρχει άλλη διαδικασία.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

μέχρι τώρα πέταγα χαρταετό!​

Keep going.

1677847701952.png
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάω στον τομέα υγείας του ΕΠΑΛ και δίνω πανελλήνιες φέτος. Μέχρι τώρα δεν το έπαιρνα πολύ σοβαρά. Όμως τις τελευταίες βδομάδες αποφασησα να κάνω μια αλλαγή και άρχισα να διαβάζω. Νιώθω όμως πως είναι πολύ ελάχιστα, το πολύ 2 ώρες την μέρα και ΑΝ.

Δεν είναι πως δεν γνωρίζω τα μαθήματα. Ξέρω πολύ καλά και για Ανατομία και για Υγιεινή για το τι μιλάει το κάθε κεφάλαιο, τις παραγράφους των κεφαλαίων και γενικά την όλη ουσία και τα SOS. Το θέμα μου είναι όμως να μάθω λέξη προς λέξη απ'έξω. Ειδικά Υγιεινή (άθλιο βιβλίο!). Στην Έκθεση τα πάω μια χαρά και Μαθηματικά αριστούχος, για αυτό δεν αναφέρω αυτά τα μαθήματα.

Είναι πολύ αργά να αρχίσω να το παίρνω στα σοβαρά; Θέλω να περάσω και σχολές όπως Κτηνιατρική και Ιατρικά εργαστήρια, για αυτό ανησυχώ πολύ. Επίσης, πώς μπορώ να μην αποσπάται η προσοχή μου κάθε μία ώρα διαβάσματος; Θα ήταν μεγάλη βοήθεια αν μου απαντούσατε.

Εγώ προτείνω να καθίσεις όντως να διαβάσεις, πολύ και σοβαρά. Προσωπικά, ως γνήσιος άνθρωπος της τελευταίας στιγμής δεν θεωρώ πως είναι αδύνατο να τα καταφέρεις, θα είναι όμως δύσκολο, κυρίως αν δεν έχεις ισχυρό κίνητρο.
Για να συγκεντρώνεσαι έχω να προτείνω :
Καθαρό και τακτοποιημένο γραφείο
Νερό δίπλα σου ώστε να μην σηκώνεσαι συνεχώς
Τετράδια για σημειώσεις (αν τα γράφεις, τα μαθαίνεις πιο εύκολα και σου μένουν)
Και κυρίως να θυμάσαι διαρκώς τον στόχο σου. Αυτός είναι που σε κρατάει και σου δίνει δύναμη για την προσπάθεια.
Καλή επιτυχία από μένα, και μην το βάζεις κάτω 🤗🤗🤗
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Κτηνιατρική θέλεις λέει;; Την πιο βαριά σχολή του τρίτου πεδίου;;; Συγνώμη που θα το πω τόσο ξερά αλλά αν δεν αντέχεις να διαβάσεις πάνω από μία ώρα, δεν πρόκειται να αντέξεις στην σχολή. Είσαι ήδη από ΕΠΑΛ και δεν θα έχεις καμία γνώση χημείας σε σχέση με τους συμφοιτητές σου από τα ΓΕΛ.
Και στην φαρμακευτική που είμαι ξέρω παιδί από ΕΠΑΛ, δυσκολεύτηκε παρα πολύ, αλλά μετά το καλοκαίρι άρχισε να πηγαίνει φροντιστήρια να καλύψει τα κενά του.
Για ιατρικά εργαστήρια η βάση πρέπει να είναι λιγότερη.
Οσο για τις συμβουλές που θες. Δεν υπάρχει συμβουλή. Οι πανελλήνιες είναι πιο πολύ εξέταση πειθαρχίας. Αν δεν πιέσεις τον εαυτό σου, τίποτα δεν γίνεται. Το ότι θυμήθηκες τώρα μήνα Μάρτιο....θέλει μεγάλη προσπάθεια.
Εκτός βέβαια αν πάσχεις από ΔΕΠΥ, εκεί πάω πάσο, γιατί υπάρχει άλλη διαδικασία.
Θα σπεύσω να συμφωνήσω με την δούκισσα.

Αν σε τρομάζει το ενδεχόμενο να διαβάζεις 2 ώρες την ημέρα, που να μπεις στην σχολή που θα διαβάζεις το λιγότερο 3 ΣΥΝ διαλέξεις ΣΥΝ εργαστήρια ΣΥΝ κλινικές σε μια ύλη 20πλάσια (ναι το νούμερο είναι αληθές, όχι υπερβολική χρήση της γλώσσας για να προξενήσει εντυπώσεις).

Δεν θα σου πω παράτα τα, απλώς κάτσε και σκέψου την πορεία σου εως τώρα. Τι ακριβώς θες από τη ζωή σου κλπ κλπ.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Θα σπεύσω να συμφωνήσω με την δούκισσα.

Αν σε τρομάζει το ενδεχόμενο να διαβάζεις 2 ώρες την ημέρα, που να μπεις στην σχολή που θα διαβάζεις το λιγότερο 3 ΣΥΝ διαλέξεις ΣΥΝ εργαστήρια ΣΥΝ κλινικές σε μια ύλη 20πλάσια (ναι το νούμερο είναι αληθές, όχι υπερβολική χρήση της γλώσσας για να προξενήσει εντυπώσεις).

Δεν θα σου πω παράτα τα, απλώς κάτσε και σκέψου την πορεία σου εως τώρα. Τι ακριβώς θες από τη ζωή σου κλπ κλπ.
Ακριβώς.
Δεν λέω ότι είναι αδυνατο, αλλά από την στιγμή που θα είναι από ΕΠΑΛ και θα έχει κενά στην χημεία, θα πρέπει δηλαδή να κοπιάσει περισσότερο από τους υπόλοιπους. Αν δεν αντέχει την μία ώρα, πως θα αντέξει το βαρβατο πρόγραμμα που ανέφερες;
Καλό είναι να ξέρουμε τις δυνάμεις μας και τι ταιριάζει καλύτερα στον καθενα
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Πάω στον τομέα υγείας του ΕΠΑΛ και δίνω πανελλήνιες φέτος. Μέχρι τώρα δεν το έπαιρνα πολύ σοβαρά. Όμως τις τελευταίες βδομάδες αποφασησα να κάνω μια αλλαγή και άρχισα να διαβάζω. Νιώθω όμως πως είναι πολύ ελάχιστα, το πολύ 2 ώρες την μέρα και ΑΝ.

Δεν είναι πως δεν γνωρίζω τα μαθήματα. Ξέρω πολύ καλά και για Ανατομία και για Υγιεινή για το τι μιλάει το κάθε κεφάλαιο, τις παραγράφους των κεφαλαίων και γενικά την όλη ουσία και τα SOS. Το θέμα μου είναι όμως να μάθω λέξη προς λέξη απ'έξω. Ειδικά Υγιεινή (άθλιο βιβλίο!). Στην Έκθεση τα πάω μια χαρά και Μαθηματικά αριστούχος, για αυτό δεν αναφέρω αυτά τα μαθήματα.

Είναι πολύ αργά να αρχίσω να το παίρνω στα σοβαρά; Θέλω να περάσω και σχολές όπως Κτηνιατρική και Ιατρικά εργαστήρια, για αυτό ανησυχώ πολύ. Επίσης, πώς μπορώ να μην αποσπάται η προσοχή μου κάθε μία ώρα διαβάσματος; Θα ήταν μεγάλη βοήθεια αν μου απαντούσατε.
Αν και τα μαθήματα που δίνεις είναι συγκριτικά ευκολότερα από του ΓΕΛ, έχουν αυτό το «αρνητικό». Ότι πρέπει, δηλαδή, να τα μάθεις αυτολεξεί. Αν είσαι καλή σε αυτό, θα λειτουργήσει υπέρ σου, αν όχι πάλι, δες το για του χρόνου, όπου θα έχεις κάτσει και θα έχεις αναλογιστεί πόσο από τον χρόνο σου πρέπει να καταβάλεις και τι διάβασμα είναι αποδοτικό για εσένα. Το πόσες ώρες αφιερώνεις νομίζω πως είναι lowkey irrelevant αν αναλογιστείς πως ο καθένας πάει με τους δικούς του ρυθμούς. Προσωπικά το 2ωρο μου φαίνεται λίγο. Αν εσένα σου φαίνεται αρκετό και σου φτάνει, ΟΚ, δεν μπορώ να πω κάτι. Μερικοί τα αφομοιώνουν γρήγορα. Έτσι όπως το γράφεις, βέβαια, μάλλον γνωρίζεις και εσύ η ίδια πως μπορείς να κάνεις παραπάνω προσπάθεια και πως χρειάζεται παραπάνω διάβασμα. So do it.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Ανατομια και υγιεινη θελει 1000 φορες περασμα την καθε παραγραφο για να τα μαθεις ολα απ εξω και ανακατωτα και να γραψεις 19.8 στην καλυτερη για να πιασεις αυτες τις σχολες.Ειναι λιγες οι θεσεις, πολλα τα παιδια και δεν εχεις περιθωριο για λαθακια.Νομιζεις την καταλαβαινεις αλλα δε φτανει για να γραψεις αριστα.Θα το δεις και μονος σου αυτο.Ο χρονος ειναι οκ ,γιατι η υλη ειναι μικρη αλλα θελει να ειναι το μυαλο σου εκει ποθ διαβαζεις και οχι να τρεχει αλλου.Εκθεση θα πρεπει να γραψεις στην χειροτερη 16.5 και μαθηματικα 19.5, που στα μαθηματικα κι εκει δε σηκωνει λαθακια, γιατι ενα λαθος μπορει να σε παει αμεσως στο 15.Αυτα που σου λεω θα τα καταλαβεις μονος σου στις πανελληνιες και αν δε περασεις θα εχεις παρει το μαθημα σου και του χρονου πιστευω αν προσπαθησεις θα πετυχεις.
 

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 305 μηνύματα.
παιδιά αν κάποιος δώσει απο πανελλήνιες απο γελ γίνεται την επομενη να δωσει απο επαλ χωρις να έχει φοιτήσει;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

iren

Νεοφερμένος

Η iren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κτηνιατρική θέλεις λέει;; Την πιο βαριά σχολή του τρίτου πεδίου;;; Συγνώμη που θα το πω τόσο ξερά αλλά αν δεν αντέχεις να διαβάσεις πάνω από μία ώρα, δεν πρόκειται να αντέξεις στην σχολή. Είσαι ήδη από ΕΠΑΛ και δεν θα έχεις καμία γνώση χημείας σε σχέση με τους συμφοιτητές σου από τα ΓΕΛ.
Και στην φαρμακευτική που είμαι ξέρω παιδί από ΕΠΑΛ, δυσκολεύτηκε παρα πολύ, αλλά μετά το καλοκαίρι άρχισε να πηγαίνει φροντιστήρια να καλύψει τα κενά του.
Για ιατρικά εργαστήρια η βάση πρέπει να είναι λιγότερη.
Οσο για τις συμβουλές που θες. Δεν υπάρχει συμβουλή. Οι πανελλήνιες είναι πιο πολύ εξέταση πειθαρχίας. Αν δεν πιέσεις τον εαυτό σου, τίποτα δεν γίνεται. Το ότι θυμήθηκες τώρα μήνα Μάρτιο....θέλει μεγάλη προσπάθεια.
Εκτός βέβαια αν πάσχεις από ΔΕΠΥ, εκεί πάω πάσο, γιατί υπάρχει άλλη διαδικασί

Κτηνιατρική θέλεις λέει;; Την πιο βαριά σχολή του τρίτου πεδίου;;; Συγνώμη που θα το πω τόσο ξερά αλλά αν δεν αντέχεις να διαβάσεις πάνω από μία ώρα, δεν πρόκειται να αντέξεις στην σχολή. Είσαι ήδη από ΕΠΑΛ και δεν θα έχεις καμία γνώση χημείας σε σχέση με τους συμφοιτητές σου από τα ΓΕΛ.
Και στην φαρμακευτική που είμαι ξέρω παιδί από ΕΠΑΛ, δυσκολεύτηκε παρα πολύ, αλλά μετά το καλοκαίρι άρχισε να πηγαίνει φροντιστήρια να καλύψει τα κενά του.
Για ιατρικά εργαστήρια η βάση πρέπει να είναι λιγότερη.
Οσο για τις συμβουλές που θες. Δεν υπάρχει συμβουλή. Οι πανελλήνιες είναι πιο πολύ εξέταση πειθαρχίας. Αν δεν πιέσεις τον εαυτό σου, τίποτα δεν γίνεται. Το ότι θυμήθηκες τώρα μήνα Μάρτιο....θέλει μεγάλη προσπάθεια.
Εκτός βέβαια αν πάσχεις από ΔΕΠΥ, εκεί πάω πάσο, γιατί υπάρχει άλλη διαδικασία.
Ξεχασα πως είχα λογαριασμό εδώ. Τελικά πέρασα Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας στην Λάρισα, με 17.800 μορια, το μονο που με εριξε τοσο ηταν τα μαθηματικα. Την ηθελα πολυ την σχολη διοτι μαρεσαν και τα μαθηματα που περιλαμβανει, λατρευω τα ερευνιτικα επαγγελματα, ομως οι γονεις μου αρνηθικαν να με στειλουν λογω φόβου, επειδη ειναι μακρια. Με πηρε απο κατω ομως τωρα διαβαζω ξανα για πανελληνιες, για να περασω στην πολη μου, στοχευοντας για συγκεκριμενες σχολες ομως. Η οικογενια και εγω η ιδια υποψιαζονται οτι βρησκομαι στην ομπρελα του αυτισμού, διοτι απο πολυυυυ μικρη ειχα συμπτωματα. Ομως εχω μαθει πως να οργανωνω την σκεψη μου πλεον και πως να ελεγχω τα συναισθηματα και την βαρεμαρα μου. Μπορει να παω να ελεγθω. Τελος παντων, δουλευω τωρα σε νοσοκομειο λόγω μαθητειας Βιοιατρικων εργαστηριων και λατρευω τον χωρο του νοσοκομειου. Ελπιζω να καταφερω να περασω σε καποια απο τις σχολες που θελω. Ευχαριστω για την απαντηση σου και ολων.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top