Βοήθεια/Απορίες στο Άγνωστο

VASSO22

Νεοφερμένος

Η VASSO22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι μαθήτρια της Γ λυκείου και θέλω να σας εκφράσω κάποιους φόβους-ανησυχίες μου.Καταρχάς, φοβάμαι πολύ την μετάφραση του αγνώστου ,και νομίζω δικαιολογημένα καθώς παίρνω 12-14/20.Βαθμός κατά την άποψη μου χαμηλός-μεσαίος. Επίσης, από τα αρχαία φοβάμαι τις ερμηνευτικές ερωτήσεις του γνωστού.Για εμένα, οι απαντήσεις των ερωτήσεων είναι πολύ μεγάλες και δεν μπορώ να τις απαντήσω με τόσο εξειδικευμένου -πλούσιο λεξιλόγιο.Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση ;
Επιπλέον, στην έκθεση παίρνω 27-29/40.Τι μπορώ να κάνω για να γράφω καλύτερα; Ξέρετε θέλω να γράψω καλά σε όλα τα μαθήματα (αρχαία, λατινικά, έκθεση,ιστορία) καθώς η σχολή που επιθυμώ , η οποία είναι η ψυχολογία Θεσσαλονίκης, έχει 17.517 μόρια.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι μαθήτρια της Γ λυκείου και θέλω να σας εκφράσω κάποιους φόβους-ανησυχίες μου.Καταρχάς, φοβάμαι πολύ την μετάφραση του αγνώστου ,και νομίζω δικαιολογημένα καθώς παίρνω 12-14/20.Βαθμός κατά την άποψη μου χαμηλός-μεσαίος. Επίσης, από τα αρχαία φοβάμαι τις ερμηνευτικές ερωτήσεις του γνωστού.Για εμένα, οι απαντήσεις των ερωτήσεων είναι πολύ μεγάλες και δεν μπορώ να τις απαντήσω με τόσο εξειδικευμένου -πλούσιο λεξιλόγιο.Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση ;
Επιπλέον, στην έκθεση παίρνω 27-29/40.Τι μπορώ να κάνω για να γράφω καλύτερα; Ξέρετε θέλω να γράψω καλά σε όλα τα μαθήματα (αρχαία, λατινικά, έκθεση,ιστορία) καθώς η σχολή που επιθυμώ , η οποία είναι η ψυχολογία Θεσσαλονίκης, έχει 17.517 μόρια.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Για την έκθεση να διαβάζεις δοκίμια, πολλά δοκίμια. Σε βοηθούν να εμπλουτίσεις το λεξιλόγιό σου και σου δίνουν ιδέες για διάφορα θέματα. Μην παραμένεις μόνο στα σχολικά, αλλά διάβαζε γενικώς, θα σε βοηθήσει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VASSO22

Νεοφερμένος

Η VASSO22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ .Μήπως έχεις να μου δώσεις καμία συμβουλή και για τα αρχαία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ .Μήπως έχεις να μου δώσεις καμία συμβουλή και για τα αρχαία;

Δυστυχώς δεν είμαι της θεωρητικής. Ας απαντήσει κάποιος πιο ενημερωμένος (μη σε πάρω και στο λαιμό μου:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraaki21

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ .Μήπως έχεις να μου δώσεις καμία συμβουλή και για τα αρχαία;

Για τις μεταφράσεις δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ διότι είμαι και εγώ λίγο άσχετη ακόμα :P Αλλά από ότι μου λένε διάφορα παιδιά θέλει πολύ εξάσκηση.. Να κάνεις καλά την σύνταξη και να διαβάσεις πολλές φορές το κείμενο που σου δίνεται για να το κατανοήσεις.. Αλλά κυρίως εξάσκηση.. Πάρε κάποιο βοηθητικό με άγνωστα κείμενα και ξεκίνα να λύνεις!! Όσο για τις ερωτήσεις του γνωστού εγώ μαθαίνω σχόλια βιβλίου αλλά κυρίως σχόλια από βοηθητικό παπαγαλία.. Αν δεν το έχεις με την παπαγαλία τουλάχιστον να διαβάζεις καθημερινά τα σχόλια για να παίρνεις ιδέες ώστε να εμπλουτίσεις το λεξιλόγιο σου.. :) Σου εύχομαι καλή επιτυχία.
Επίσης η ψυχολογία στο Αριστοτέλειο Θεσσαλονίκης είναι και η δική μου πρώτη επιλογή :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι μαθήτρια της Γ λυκείου και θέλω να σας εκφράσω κάποιους φόβους-ανησυχίες μου.Καταρχάς, φοβάμαι πολύ την μετάφραση του αγνώστου ,και νομίζω δικαιολογημένα καθώς παίρνω 12-14/20.Βαθμός κατά την άποψη μου χαμηλός-μεσαίος. Επίσης, από τα αρχαία φοβάμαι τις ερμηνευτικές ερωτήσεις του γνωστού.Για εμένα, οι απαντήσεις των ερωτήσεων είναι πολύ μεγάλες και δεν μπορώ να τις απαντήσω με τόσο εξειδικευμένου -πλούσιο λεξιλόγιο.Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια λύση ;
Επιπλέον, στην έκθεση παίρνω 27-29/40.Τι μπορώ να κάνω για να γράφω καλύτερα; Ξέρετε θέλω να γράψω καλά σε όλα τα μαθήματα (αρχαία, λατινικά, έκθεση,ιστορία) καθώς η σχολή που επιθυμώ , η οποία είναι η ψυχολογία Θεσσαλονίκης, έχει 17.517 μόρια.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κσθε αγνωστο κειμενο, κατω δεξια γράφει απο που προερχεται αυτο το αποσπασμα. Αυτο που θυμαμαι απο το φροντιστηριο που πηγαινα, ητσν οτι μας ειχαν δωσει 2-3 σελιδες, απο τα πιο γνωστα εργα των φιλοσοφων, μια μικρη περιληψη (3-4 γραμμων) ωστε με το που επιανα το αγνωστο να ηξερα περιπου ποιο ειναι το θεμα του. Αν ψαξεις στο ιντερνετ θα βρεις σιγουρα κστι αντιστοιχο.
Επισης, μαθε λεξιλογιο. Παρε ενα τηλεφωνικο καταλογο (που εχει το αλφαβητο στα δεξια) και καθε αγνωστη λεξη που βρισκεις, γραψτην εκει και διπλα την σημασια της. Και καθε εβδομαδα κανε επαναληψη το λεξιλογιο ωστε να μαθεις μεχρι το τελος της χρονιας πολλες λεξεις. Πρεπει φυσικα να ξερεις και αρχικους χρονους τελεια απο τα περισσοτερα-βασικα ρημστα. Δεν υπαρχουν "αγνωστες λεξεις". Αμα δεις μια λεξη που δε την καταλαβαινεις, μη σκαλωνεις. Ψσξε να βρεις απο ποιο ρημα προερχεται, ετυμολογησε την και θα βγαλεις νοημα.
Και το κυριοτερο, γραψε μια μεταφραση που βγαζει νοημα. Κανε συντσξη στην καθε λεξη, χωρισε προτασεις και μετα ξεκινα να γραφεις μια μεταφραση. Το αποτελεσμα θα πρεπει να ειναι ενα κειμενο στα νεα ελληνικα, σαν να μη μπορει να καταλαβει καποιος οτι εκσνες μια μεταφραση λεξη-λεξη (ελπιζω να με καταλαβες :P)

Για το γνωστο και τις ερμηνευτικες μπες εδω https://study4exams.gr/
Αυτα ζητανε απο το υπουργειο. Αν τα γραψεις απο εδω, θα πιασεις ολες τις μονσδες απο τις ερμηνευτικες!

Στην εκθεση ειναι απλα τα πραγματα. Μη διαβαζεις απο σχεδιαγραμματα. Δοκιμια και παλι δοκιμια. Παιρνεις ωραιες (και πρωτοτυπες) ιδέες και εμπλουτιζεις το λεξιλογιο σου. Εγω διαβασα τς βιβλια "Εκθεσεις Ιδεων" του Καργάκου και εγραψα 17.2/20. Αν δεν εχανα απο ασκησειε κλπ πιστευω 18 θα το επιανα ανετα :) Ψαξτο στο ιντερνετ, ειναι φοβερα βιβλια και αναλυει ολα τις θεματικες ενοτητες των πανελληνιων, με φοβερο λεξιλογιο και περιεχομενο. Ειναι 2 τομοι!

Καλη συνεχεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Στο συντακτικό μου στις μορφές απλής παράθεσης αναφέρει ότι όταν έχουμε προσηγορικό ουσιαστικό+κύριο όνομα, τότε το κύριο όνομα είναι παράθεση στο προσηγορικό. Από κάτω έχει αστερίσκο και λέει ότι ορισμένα συντακτικά στην περίπτωση αυτή θεωρούν το κύριο όνομα επεξήγηση και όχι παράθεση, στηριζόμενοι στο ότι η επεξήγηση αποτελεί ειδική έννοια, ενώ το ουσιαστικό που προσδιορίζει είναι γενική έννοια. Εν ολίγοις, στη φράση "Βασιλεύς Δαρείος"(το Δαρείος με περισπωμένη, απλά δεν ξέρω πως βγαίνει) το Δαρείος για κάποιους φιλολόγους είναι επεξήγηση στο βασιλεύς ενώ για κάποιους άλλους είναι παράθεση. Εντεύθεν καταλήγει στο ότι εμείς προτιμάμε το χαρακτηρισμό των παραπάνω ως παράθεση, συμφωνώντας και με τα παραδοσιακά συντακτικά (Ζηκίδου, Κατεβαίνη, Λώλου). Όμως ο Μπαχαράκης υποστηρίζει την άποψη ότι είναι μόνο επεξήγηση και γι' αυτό το λόγο σας ρωτώ. Αν ζητηθεί κάτι τέτοιο στις πανελλαδικές, τι να το βάλω; Το συντακτικό που μελετάω είναι του Κωνσταντίνου Βασιλάτου των εκδόσεων Σαββάλας.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
παιδιά, έχει κανείς να προτείνει καμιά καλή θεματογραφία για άγνωστο β' λυκείου?
Η κοπέλα για την οποία τη θέλω διαβάζει πολύ και είναι αρκετά καλή, αλλά δεν είναι και τόσο προχωρημένη και δε θα ήθελα να της βρω κάτι φοβερό δύσκολο ώστε να τρομάξει.
Πείτε καμιά γνώμη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Αν και παλιό το μήνυμα, εν τούτοις θα επιθυμούσα να εκθέσω την άποψή μου για την προαναφερθείσα ερώτηση. Σαφώς, για τη δευτέρα λυκείου αναντικατάστατη και πληρέστατη παραμένει η Θεματογραφία της Ελληνοεκδοτικής (Α. Σαχπεκίδης), της οποίας τα κείμενα συνάδουν με το κλίμα διδασκαλίας της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας σε αυτήν την τάξη. Ενδιαφέρον παρουσιάζει το πρόσθετο εγχειρίδιο με βασικούς πίνακες και ασκήσεις συντακτικού αλλά και η παράθεση γραμματικών και συντακτικών κανόνων σε κάθε θέμα αδιδάκτου κειμένου.

Τώρα, στην περίπτωση ενός απαιτητικού μαθητή, προτείνονται ανεπιφύλαχτα τα «Θέματα Αρχαίων Ελληνικών» του Τζουγανάτου, διαχρονική αρωγή στο μάθημα των Αρχαίων, με τα οποία έχουν ανδρωθεί γενεές φιλολόγων. Η μερικότητα του εγχειριδίου απορρέι από το πλήθος των ερμηνευτικών σχολίων, την ενδιαφέρουσα ετυμολόγηση λέξεων και την υποδειγματική μετάφραση των κειμένων σε άρτιο και υποδειγματικό νεοελληνικό λόγο (σημειωτέον ότι η νέα έκδοση του Βιβλιοπωλείου της Εστίας παρέχεται μεταγλωττισμένη στη Νέα Ελληνική, εφόσον το βιλίο πρωτοεξεδόθη στην Καθαρεύουσα). Φρονώ ότι καταρρακώνεται εμφαντικά η χρησιμοθηρική προσέγγιση των λοιπών του εμπορίου θεματογραφιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top