Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Γεια σας!

Χρειαζομαι την βοηθεια σας!Με μπερδευουν παρα πολυ οι ασκησεις συνδεσμολογιας.Τις βλεπω και ψαρωνω,γιατι πχ σε μια ασκηση μου ζηταει το Ι ή το V ενος αντιστατη και κολλαω και δεν μπορω να προχωρησω.(δεν υπαρχει καποια μεθοδολογια; )

Μπορειτε να με βοηθησετε;

Σας ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristososfp

Νεοφερμένος

Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Μεθοδολογια ασκησεων υπαρχει στο τελος του κεφαλαιου(πριν τις ερωτησεις).Πιστευω θα σε βοηθησει πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Μεθοδολογια ασκησεων υπαρχει στο τελος του κεφαλαιου(πριν τις ερωτησεις).Πιστευω θα σε βοηθησει πολυ.

Πριν κανω το θεμα κοιταξα και κει,αλλα τιποτα.Τα λεει πολυ μπερδεμενα,δεν εχει και κανα σχημα για να σε βοηθησει :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Με μπερδευουν παρα πολυ οι ασκησεις συνδεσμολογιας..
Οι ασκήσεις στο ρεύμα είναι πιο εύκολες από του 1ου κεφαλαίου. Μην σε μπερδέυουν.
Να τι σου προτείνω: διάβασα πρώτα τη θεωρία της συνδεσμολογίας και ξαναλύσε τις παρακάτω ασκήσεις που είναι λυμένες στο βιβλίο ή άλυτες αλλά έχεις το λυσάρι:
Λυμένα παραδείγματα 5,6,7 (σελ.81), λυμένο πρόβλ.2 (σελ.111), άλυτα προβλήματα 10,11,12,13, 14 (σελ.129)
Αυτά για αρχή. Άμα καταλάβεις καλά αυτά είσαι Ο.Κ. και τα υπόλοιπα θα τα βρεις εύκολα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

T0n1X

Νεοφερμένος

Ο T0n1X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ξερετε εαν υπαρχουν σημειωσεις για την χημεια γενικης πυ να περιεχουν ολες τις αντιδρασεις για το 2ο κεφαλαιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
για την θετικη της γ απο την οργανικη της β(γεν πεδιας) θα πρεπει να γνωριζουμε τα παντα? εμεις στο σχολειο ως και τις αλκοολες-φαινολες καναμε .θα χρειαστουν καποιες αντιδρασεις συγκεκριμενα η απλως να ξερουμε το γενικο μερος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

καλλιρροη52529

Νεοφερμένος

Η hro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
με τι ακριβως ασχολειται η χημεια γενικης στην β λυκειου? ειναι δυσκολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Καλησπέρα Καλλιρόη.Το τι ειναι δύσκολο και το τι οχι εξαρτάται απο το μαθητή παντα.Η Χημεία της Β είναι πολύ ενδιαφέρουσα,ειναι Οργανικη.Με άλλα λόγια,ασχολείται με της ενώσεις που κάνει ο ανθρακας,πλην ελαχίστω εξαιρεσεων.Αυτές είναι εκατομμυρια,και βρισκονται παντύ,απο το πετρέλαιο,μεχρι τα τρόφημα,τη Βιολογία,τις νεες τεχνολογίες,τα διαμαντια ,και άλλα πολλά!Πιστευω πως θα τη βρεις ενδιαφερουσα,και με λιγη δουλειά θα βγάλεις εναν αρκετα καλό βαθμό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μακράν η καλύτερη χημεία. Θα τη λατρέψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Προσωπικά η αγαπημενη μου ηταν της τριτης γιατι περιειχε τα παντα,αλλα και η Β ηταν πολυ ενδιαφερουσα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Στη Γ' δεν είχα (τεχνολογική γαρ) οπότε δεν ξέρω. Της Β πάντως μου άρεσε επειδή ήταν μόνο ασκήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanopassion

Νεοφερμένος

Ο milanopassion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Απο τα πιο ευκολα βιβλια του λυκειου για θετικη -τεχνολογικη κατεθυνση και ταυτοχρονα ενα απο τα πιο ενδιαφεροντα αν οχι το πιο ενδιαφερον.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καλλιρροη52529

Νεοφερμένος

Η hro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
δηλαδη πιστευετε πως δεν αξιζει να παω φροντιστηριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Πάντως εμένα ο χημικός με τον οποίο κάνω χημεία κατ μου λέει πως δεν χρειάζεται...=]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου λύσει τις παρακάτω απορίες;

1) Γιατί είναι λάθος αυτό; CH3-CH=CH-CH2
|
CH3
To γράφει 1-μεθυλο-2-βουτένιο

2)Να ονομασθούν: (CH3)4C αυτό μήπως διμεθυλοπροπάνιο;;;
CH3(CH2)6CH3

3)Πως είναι τελοςπάντων το διμεθυλοπροπάνιο;;; Στον συντακτικό τύπο;;;

4) Να γραφεί ο συντακτικό ς τύπος : βουτενίνιο

Δία δώσε και φέτος τα φώτα σου. Πλιζ, αν λύσεις τις απορίες μου θα βοηθήσεις πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
1) Γιατί είναι λάθος αυτό; CH3-CH=CH-CH2
|
CH3
To γράφει 1-μεθυλο-2-βουτένιο

2)Να ονομασθούν: (CH3)4C αυτό μήπως διμεθυλοπροπάνιο;;;
CH3(CH2)6CH3

3)Πως είναι τελοςπάντων το διμεθυλοπροπάνιο;;; Στον συντακτικό τύπο;;;

4) Να γραφεί ο συντακτικό ς τύπος : βουτενίνιο


1)η ζητουμενη ενωση ειναι αυτη CH3-CH=CH-CH2-CH3 και ονομαζεται 2-πεντενιο
ενω η ενωση 1-μεθυλο-2-βουτενιο δεν υπαρχει επειδη δεν νοειται να υπαρχει διακλαδωση(1-μεθυλο-) στο ακρο της ενωσης
2)(CH3)4C =διμεθυλοπροπανιο
CH3(CH2)6CH3 =οκτανιο
3)ειναι ενας κεντρικος ανθρακας ενωμενος με 4 μεθυλια(CH3)
4)CH2-C=CH-C(τριπλος δεσμος)-CH
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
@ OoOkoβοldOoO
Δεν είμαι σίγουρος ότι τα θυμάμαι καλά. Θα κάνω μια προσπάθεια. (Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει όποιος ξέρει καλύτερα).

Και όταν θέλεις κάποια βοήθεια, μην απευθύνεσαι ειδικά σε μένα. Μπορεί να μην ξέρω ή να μην είμαι διαθέσιμος. Υπάρχουν και άλλα παιδιά που θα σε βοηθήσουν ευχαρίστως, αλλά όταν αναφέρεις συγκεκριμένα το Δία είναι σαν να τους λες ότι από αυτούς δεν θέλεις απάντηση. Με χαρά μου βοηθάω όποιον μπορώ, αλλά δεν θα έχω πάντα το χρόνο. Κατά τα άλλα, καλή σχολική χρονιά. :)

(Τελικά ο vaios σου απάντησε καθώς έγραφα, όλα ΟΚ τα ίδια λέμε)
-------------------------​
4)CH2-C=CH-C(τριπλος δεσμος)-CH
Όπα!!! Τώρα είδα διαφορά. Αυτό έχει 5C, μπορεί να είναι βουτ...? Και ο πρώτος C δεν είναι γεμάτος? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Εχεις δικιο.Οπως το γραφεις ειναι.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Ισχύει ότι η Χημεία Γενικής της Β' περιέχεται σε ένα κεφάλαιο της Γ' Λυκείου?
(3ο νομίζω, δεν γνωρίζω αν είναι στην Χημεία Κατεύθυνσης ή Γενικής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ισχύει ότι η Χημεία Γενικής της Β' περιέχεται σε ένα κεφάλαιο της Γ' Λυκείου?
(3ο νομίζω, δεν γνωρίζω αν είναι στην Χημεία Κατεύθυνσης ή Γενικής)

Kαλησπέρα Φιλίππα.Ισχύει.Ειναι γνωσεις δηλαδη σημαντικες για το ενα απο τα τρια κεφαλαια Χημειας Γ Λυκειου που θα κανεις(1,3,5)και θα εξεταστεις στο λυκειο.Μη νομιζεις ομως πως απαξ και κανεις Γενικής Β,καλυπτεις και το ενα κεφαλαιο της Γ.Οι Β σου προσφερει μονο τις βασικες και πολυ σημαντικες γνωσεις για το κεφάλαιο 3 της Γ,στη Γ εμβαθύνεις.Αυτα ομως ισχυουν και για την Κατευθυνσης Β.Η οξειδοαναγωγή που θα κάνεις εκει (ανοργανη),υπακουει στους ιδιους νομους με την οργανικη,η οποια επισης βρισκεται στο κεφαλαιο 3.το υπολοιπο βιβλιο κατευθυνσης Β,περιεχει αρχες που βρισκονται στο κεφαλαιο 5 της τριτης Λυκειου.Οσο για το κεφαλαιο 1,(κβαντοχημεια),ειναι κατι καινουριο και θα χρειαστεις λιγο χρονο μεχρι να εξοικειωθείς.:)

Σημείωση:Στη Χημεια Κατεύθυνσης Γ Λυκειου,κεφάλαια 2,4 είναι εκτός.

Χημεια Γενικης Γ Λυκειου,δεν υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top