Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική

Normal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Nαι Ναι Ναι. Πέτυχα το LAtex. Είμαι πολύ συγκινημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παυλος

Νεοφερμένος

Ο βλ.πανω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
αν μπορει καποιος ας εξηγησει λιγο τι ειναι ανωση πλευση απο φυσικη γ γυμνασιου!!δυστυχώς τώρα ευτυχώς τοτε........το εχασα το μαθημα επειδη επρεπε να παιζω στους σχολικους αγωνες Θεσσ/νικης!(τουλαχιστον βγηκαμε πρωτοι...ΚΥΠΕΛΛΟ!)για πειτε λιγο!:P:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
αν μπορει καποιος ας εξηγησει λιγο τι ειναι ανωση πλευση απο φυσικη γ γυμνασιου!!δυστυχώς τώρα ευτυχώς τοτε........το εχασα το μαθημα επειδη επρεπε να παιζω στους σχολικους αγωνες Θεσσ/νικης!(τουλαχιστον βγηκαμε πρωτοι...ΚΥΠΕΛΛΟ!)για πειτε λιγο!:P:)



Εμείς δεν το έχουμε στην ύλη!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν έχετε την άνωση και την πλεύση????έλεος...Εμάς είναι σίγουρα μέσα..Αλλά ούτε που έχω ανοίξει βιβλίο στην φυσική...
Τι ακριβώς να πούμε?Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Δεν έχετε την άνωση και την πλεύση????έλεος...Εμάς είναι σίγουρα μέσα..Αλλά ούτε που έχω ανοίξει βιβλίο στην φυσική...
Τι ακριβώς να πούμε?Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο?



Εγω παω τριτη γυμνασιου οχι β οπως εσυ! Εγω απαντησα στον πρωτο που ανοιξε το θεμα και λεει πως παει γ γυμνασιου! :jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Παυλος

Νεοφερμένος

Ο βλ.πανω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Δεν έχετε την άνωση και την πλεύση????έλεος...Εμάς είναι σίγουρα μέσα..Αλλά ούτε που έχω ανοίξει βιβλίο στην φυσική...
Τι ακριβώς να πούμε?Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο?

εσυ ρε κοριτσακι μου καλο τι να μου πεις.....:nono:αφου πας Β!ΤΙ ΤΟ ΧΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΦΕΤΟΣ???:jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
εσυ ρε κοριτσακι μου καλο τι να μου πεις.....:nono:αφου πας Β!ΤΙ ΤΟ ΧΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΦΕΤΟΣ???:jumpy::jumpy:

σε πληροφορώ έχουμε και την πλεύση και την αρχή του αρχιμήδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sulfur

Νεοφερμένος

Η Sulfur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Aυτο ισως βοηθησει::)
'Οταν ένα σώμα είναι ακίνητο και βυθισμένο μέσα σε ένα υγρό δέχεται δυνάμεις στα διάφορα τμήματα της επιφάνειάς του, οι οποίες προέρχονται απο την υδροστατική πίεση. Αυτές οι δυνάμεις εξαρτώνται από το βάθος στο οποίο βρίσκονται αυτά τα διάφορα τμήματα της επιφάνειας του σώματος. Αυτές όλες τις επί μέρους δυνάμεις μπορούμε να τις συνθέσουμε και να βρούμε μια δύναμη τη λεγόμενη στη φυσική συνισταμένη δύναμη. Αυτή η συνισταμένη δύναμη έχει διεύθυνση κατακόρυφη και φορά προς τα πάνω, δηλαδή ωθεί το σώμα κατακόρυφα με ανοδική κατεύθυνση. Τη δύναμη αυτή την ονομάζουμε άνωση και μπορούμε να την ορίσουμε ως εξής: άνωση καλούμε τη συνισταμένη δύναμη όλων των δυνάμεων τις οποίες ένα υγρό εξασκεί πάνω σε ένα ακίνητο σώμα που είναι βυθισμένο μέσα σ' αυτό.

Η άνωση υπολογίζεται εύκολα όταν το σώμα έχει πρισματικό σχήμα, γιατί τότε μπορούμε με απλό τρόπο να υπολογίσουμε το εμβαδόν των διαφόρων επιφανειών του.

Με απλούς μαθηματικούς υπολογισμούς καταλήγουμε στον μαθηματικό τύπο της άνωσης Α = ε. V, όπου Α είναι η άνωση, ε είναι το ειδικό βάρος του υγρού και V ο όγκος του εκτοπιζόμενου υγρού απο το βυθισμένο μέρος του σώματος ή ο όγκος του βυθισμένου μέρους του σώματος μέσα στο υγρό.

Μάλιστα μετρήθηκε η άνωση και βρέθηκε ίση με το βάρος του εκτοπιζόμενου υγρού από το βυθισμένο σώμα.

Αυτό αποτελεί την Αρχή του Αρχιμήδη, ο οποίος μέτρησε την άνωση που δέχεται ένα σώμα βυθισμένο σε ένα υγρό ήδη απο τον 3ο π.Χ. αιώνα.

Αν περιστρέψουμε ένα σώμα που είναι βυθισμένο ολόκληρο μέσα σε κάποιο υγρό ή του αλλάξουμε θέση μέσα στο υγρό, η άνωση δεν θα μεταβληθεί. Η άνωση δηλαδή είναι ανεξάρτητη από το βάθος στο οποίο είναι βυθισμένο ολόκληρο ένα σώμα. Επίσης, δεν εξαρτάται από το σχήμα του σώματος, αλλά από τον συνολικό όγκο του βυθισμένου μέρους του σώματος μέσα στο υγρό.

Αν όμως βυθίσουμε το σώμα αυτό μέχρι να ακουμπήσει στον πυθμένα του δοχείου, τότε όχι μόνο δεν υπάρχει άνωση, αλλά οι δυνάμεις που ασκούνται από παντού στο σώμα τελικά το ωθούν προς τα κάτω. Αυτό συμβαίνει γιατί στην επιφάνεια του σώματος που εφάπτεται στον πυθμένα του δοχείου δεν εξασκείται καμμία δύναμη από το υγρό. Στην περίπτωση αυτή το σώμα δύσκολα μπορεί να υψωθεί προς τα πάνω.

Το βάρος ενός σώματος και η άνωση είναι δυνάμεις που έχουν αντίθετες φορές. Αν το βάρος είναι μεγαλύτερο από την άνωση, το σώμα πηγαίνει προς τα κάτω. Αν η άνωση είναι μεγαλύτερη από το βάρος, το σώμα πηγαίνει προς τα πάνω. Αν το βάρος είναι ίσο με την άνωση, τότε το σώμα ισορροπεί και μένει ακίνητο. Μπορεί και να επιπλέει βυθισμένο κατά ένα μέρος μέσα στο υγρό.

Τα ίδια ισχύουν όταν ένα σώμα βρίσκεται μέσα στον αέρα. Η μόνη διαφορά είναι ότι η άνωση στην περίπτωση αυτή είναι πολύ μικρότερη, για το ίδιο σώμα, γιατί το ειδικό βάρος του αέρα είναι πολύ μικρότερο από το ειδικό βάρος των υγρών.

Αν θέλουμε ένα σώμα στον αέρα να έχει ανοδική κίνηση, θα πρέπει να του μειώσουμε πάρα πολύ το βάρος ή να του αυξήσουμε πάρα πολύ τον όγκο. Αυτό απορρέει από τον μαθηματικό τύπο της άνωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pein

Νεοφερμένος

Ο Pein αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να ρωτήσω στο κεφάλαιο της ενεργειας πως μετατρεπουμε kg σε J.Β' Γυμνασιου ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Χιλιόγραμμα σε joule? Αυτη η μετατροπή είναι αδύνατη καθώς είναι μοναδες μετρησης διαφορετικών πραγμάτων, μάζας και ενέργειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Σωστός ο miv.
Σε ποιό μάθημα το είδες αυτό ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
τωρα,το joule ή ειναι μοναδα μετρησης δυναμης ή κατι αλλο που δεν ειχα διαβασει γιατι ειχε prison break :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ενέργεια μετράν τα Joule, το είπε και ο miv.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
α,δεν ειδα οτι το εξηγησε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Newton , είναι για δύναμη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
μαλλον kj εννοεί όχι κιλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν είναι έτσι το πολλαπλασιάζουμε επί 10 στην τρίτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mad1kas

Νεοφερμένος

Ο Mad1kas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Όταν γράφαμε προχτές φυσική ένα ερώτημα έλεγε: "Γιατί υπάρχουν οι ζώνεις ασφάλειας στα αυτοκίνητα;"

Η απάντηση μου ήταν : "Για να μην μεταφερθεί η κινητική ενέργεια στον οδηγό κι υπάρξει ατύχημα"

Λοιπόν αφού γύρισα σπίτι λέω "όταν το αυτοκίνητο σταματάει δεν αυξάνεται ή μειώνεται η κινητική ενέργεια του οδηγού,oπότε δεν μπορεί να έχει μεταφερθεί η ενέργεια" :(

Μετά λέω αν θεωρήσουμε ότι ο οδηγός έχει ίδια μάζα με το αυτοκίνητο ...:lol:... θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο οδηγός δεν έχει καθόλου κινητική ενέργεια ως προς το αυτοκίνητο γιατί είναι η ίδια με την κινητική ενέργεια αυτού (όπως γίνεται κι με την ταχύτητα).

Τέλος πάντων...θα μπορούσε η καθηγήτρια να το θεωρήσει σωστό; :xixi:
Αυτήν η καθηγήτρια με πάει πάρα πολύ οπότε μπορεί να μου χαρίσει κι λίγο,λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λόγω αδράνειας, σε περίπτωση απότομου φρεναρίσματος, πρόσκρουσης και γενικά μείωσης της ταχύτητας του οχήματος, ο οδηγός θα αντιστασεί στην επιβράδυνση αυτή και θα συνεχίσει να κινείται με την αρχική ταχύτητα του αυτοκινητου προς την αρχική κατεύθυνση. Συνεπώς, η ζώνη συγκρατεί τον οδηγό στη θέση του, διαφορετικά θα έπεφτε στο παρ-μπριζ και θα εκσφενδονιζόταν έξω από το αυτοκίνητο, προκαλώντας του τραυματισμό ή θάνατο.
Αυτή είναι η νευτώνια σκοπιά. Απο ενεργειακή σκοπιά δεν το έχω ακούσει ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Πάντως η ζώνη ασφαλείας περιορίζει την κινητική ενέργεια του επιβάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top