Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
η μεταβολή γιατί είναι αδιαβατική .....δεν είναι ισοβαρής λόγω του εμβόλου και καθώς η μεταβολη γίνεται αργά αργά;;;;
Είναι αδιαβατική γιατί τα τοιχώματα δεν επιτρέπουν μεταφορά θερμότητας και το έμβολο το μετακινείς εσύ. Στην ισοβαρή δίνουμε ή παίρνουμε εμείς θερμότητα και το έμβολο κουνιέται από μόνο του. Το σιγά-σιγά το λέει για να είναι η μεταβολή αντιστρεπτή.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ Δία !!!!!!!!
smile (1).gif
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νατ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η νατ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ για την άσκηση 4!!...Αλλά μήπώς γίνεται να με βοηθήσει κάποιος λιγο και με τις υπόλοιπες ή με καποια απο αυτες για να καταλάβω τι πρέπεε να κάνω γιατί μου φαινονται πιο δυσκολες απο προηγουμενες που εχω λυσει..... ;;;;;;;;;


Άσκηση 1

Αέριο απο κατασταση ισορροπιας Α(2 Ν /m², 2m³,ΤΑ) εκτονωνεται ισοβαρως μέχρι να αποκτήσει όγκο VΒ =3 m³ και στη συνεχεια επαναφερεται αδιαβατικα στην αρχικη θερμοκρασια ΤΑ.Αν κατα την ισοβαρη μεταβαλή ,το αέριο απορροφησε Q₁=50 Joule να βρεθει η εναργεια W₂ που απεδωσε το αέριο στο περιβάλλν κατά την αδιαβατικη μεταβολη.

Άσκηση 2

ενα mol μονοατομικου αεριου υποβαλεται στην εξης αντιστρεπτη μεταβολη.
αδιαβατικη εκτονωση ΑΒ(ΤΑ=672K ΚΑΙ ΤΒ= 480Κ)
ισοβαρη συμπίεση ΒΓ( ΤΓ=280Κ)
Ισοχωρη θερμανση ΓΑ
Δίνεται QAB=O και R=8,314J/mol k
να υπολογιστει η θερμοτητα Q, Η ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΔU και η ενεργεια W για καθε μεταβολη

ασκηση 3

ιδανικο αέριο με γ=5/3 υποβάλλεται στην εξης κυκλικη μερταβολη ΑΒΓΑ:
i)Ισόθερμη εκτόνωση ΑΒ
ii)Ισοβαρη συμπίεση ΒΓ,κΑτα την οποια αποβάλλει QΒΓ=-100J
iii)Αδιαβατικη συμπιεση ΓΑ
Να υπολογισετε το εργο του αεριου κατα την αδιαβατικη μεταβολη ΓΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Αλλά μήπώς γίνεται να με βοηθήσει κάποιος λιγο και με τις υπόλοιπες ..... ;;;;;;;;;
1) Wαδ = - ΔUαδ = ΔUισοβ = Qισοβ - Wισοβ = Qισοβ - P.ΔV
2) Βρίσκεις όλα τα P,V,T και χρησιμοποιείς τους τύπους για κάθε μεταβολή (Ψάξε το θέμα, υπάρχουν παρόμοιες λυμένες, ίσως και η ίδια).
3) W(ΓΑ) = -ΔU(ΓΑ) = ΔU(ΒΓ) = Q(ΒΓ) - W(BΓ)
όμως Q(ΒΓ) = nCpΔΤ = 5/2 nRΔΤ = 5/2 W(ΒΓ) => W(ΒΓ) = 2/5 Q(ΒΓ)

Μην ξεχάσεις σε όλες να κάνεις διάγραμμα P-V !!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ιδανικό μονοατομικό αέριο βρίσκεται σε κατάσταση θερμοδυναμική ισορροπίας Α με όγκο VA και πίεση PA=10^6 N/m^2 .Από την κατάσταση Α υποβάλλεται διαδοχικά στις παρακάτω αντιστρεπτές μεταβολές
α.ισοβαρή εκτόνωση μέχρι την κατάσταση θερμοδυναμικής ισορροπίας Β με όγκο VB=4VA,κατά την οποία το αέριο παράγει έργο WΑΒ=3*10^3 Joule.
β.Αδιαβατική εκτόνωση μέχρι την κατάσταση θερμοδυναμικής ισορροπίας Γ με όγκο VΓ και πίεση PΓ.
γ.Ισόθερμη συμπίεση μέχρι την αρχική κατάσταση Α.
Ζητούνται:
α.ποιοτική γραφική παράσταση σε διάγραμμα P-V
β.η τιμή του όγκου VA
γ.H τιμή του λόγου UενΒ / UενΓ
δ.Να υπολογίσετε το ποσό θερμότητας που αποδίδεται από το αέριο στο περιβάλλον κατά την ισόθερμη συμπίεση ΓΑ,όταν ο συντελεστής απόδοσης θερμικής μηχανής που λειτουργεί διαγράφοντας τον παραπάνω κύκλο είναι e=0,583.

Δίνεται Cv=3R/2

Θα ήθελα κάποιος να με βοηθήσει με το ερώτημα δ! ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Χα θέμα πανελλαδικών πριν λίγες μέρες το έλυσα :P

Ισχύει Qαβ>0, Qβγ=0 , Qγα<0 άρα Qh=Qαβ και Qc=Qγα

Υπολογίζουμε το Qh με τον εξής τρόπο: Κάνουμε τον λόγο Wαβ/Qαβ που γίνεται: Wαβ/Qαβ=nRΔT/nCpΔΤ=>Wab/Qab=2/5=>5Wab=2Qab=>Qab=5Wab/w=>Qab=7500 J

Από εκεί και πέρα παίρνεις e=1-Qc/Qh(ή e=1-Qγα/Qαβ) και βγαίνει εύκολα. Ελπίζω να βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Χα θέμα πανελλαδικών πριν λίγες μέρες το έλυσα :P

Ισχύει Qαβ>0, Qβγ=0 , Qγα<0 άρα Qh=Qαβ και Qc=Qγα

Υπολογίζουμε το Qh με τον εξής τρόπο: Κάνουμε τον λόγο Wαβ/Qαβ που γίνεται: Wαβ/Qαβ=nRΔT/nCpΔΤ=>Wab/Qab=2/5=>5Wab=2Qab=>Qab=5Wab/w=>Qab=7500 J

Από εκεί και πέρα παίρνεις e=1-Qc/Qh(ή e=1-Qγα/Qαβ) και βγαίνει εύκολα. Ελπίζω να βοήθησα :)

Ναι, το 2002 είχε πέσει αν θυμάμαι καλά:hmm: Τελικά το έψαξα μόνη μου και το βρήκα..μου βγήκε |Qc|= 3.465 J (αν δεν έκανα καμία πράξη λάθος). Ευχαριστώ πολύ πάντως.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikri_tulubitsa

Νεοφερμένος

Η δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Το ιδανικό αέριο μιας θερμική μηχανής υποβάλλεται σε κυκλική μεταβολή αποτελούμενη από:
ΑΒ: αδιαβατική συμπίεση από θερμοκρασία Τα=300K σε θερμοκρασία Τβ=350Κ.
ΒΓ:ισοβαρή εκτόνωση μέχρι θερμοκρασία Τγ=600Κ.
ΓΔ:αδιαβατική εκτόνωση με Τδ=400Κ.
ΔΑ:ισόχωρη ψύξη.
Να υπολογίσετε την απόδοση της θερμικής μηχανής.
Δίνεται γ=5/3
Μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω?Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mc08071

Νεοφερμένος

Ο 22160717181518 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
οπως βλεπεις δεν γινεται να υπολογισεις ολα τα p,v,t
1) θεωρησε ενα εκ των va, pa γνωστο
2)υπολογισε το αλλο συναρτησει του ''γνωστου''
3)συνεχισε βρισκοντας ολα τα p,v,t απο τις εξισωσεις των μεταβολων και του τελειου αεριου
4) υπολογισε τα εργα και τις θερμοτητες
5)εφαρμοσε τον τυπο του συντελεστη αποδοσης. ''μαγικα΄΄, θα δεις το γνωστο του 1) να σβηνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra bak

Νεοφερμένος

Η dimitra bak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ένα αυτοκίνητο που είναι σταματημένο σε κάποια ευθεία ενός αυτοκινητοδρόμου ξεκινά με σταθερή τιμή επιτάχυνσης 2m/s2 για χρόνο 20s. Στη συνέχεια κινείται με σταθερή τιμή ταχύτητας. Την ίδια χρονική στιγμή ένας μοτοσυκλετιστής περνά από το ίδιο σημείο κινούμενος προς την ίδια κατεύθυνση με ταχύτητα 72Km/h
α) να αποδώσετε στο ίδιο διάγραμμα ταχύτητας – χρόνου την κίνηση των δύο κινητών
β) ποια χρονική στιγμή θα έχουν την ίδια τιμή ταχύτητας
γ) ποια χρονική στιγμή θα συναντηθούν και πόσο θα απέχουν από την αρχική θέση
δ) ποια χρονική στιγμή η απόσταση του αυτοκινήτου θα είναι μιάμιση φορά μεγαλύτερη από την απόσταση του μοτοσυκλετιστή από την αρχική θέση.


Είμαι 1η λυκείου αλλά φαντάστηκα πως εσείς της 2ας θα τα ξέρετε καλύτερα οποτεεε:) όποιος ξέρει πλιζζ ας μου απαντήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mikri_tulubitsa

Νεοφερμένος

Η δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
οπως βλεπεις δεν γινεται να υπολογισεις ολα τα p,v,t
1) θεωρησε ενα εκ των va, pa γνωστο
2)υπολογισε το αλλο συναρτησει του ''γνωστου''
3)συνεχισε βρισκοντας ολα τα p,v,t απο τις εξισωσεις των μεταβολων και του τελειου αεριου
4) υπολογισε τα εργα και τις θερμοτητες
5)εφαρμοσε τον τυπο του συντελεστη αποδοσης. ''μαγικα΄΄, θα δεις το γνωστο του 1) να σβηνεται...

Τι ακριβώς εννοείς "υπολογισε το αλλο συναρτησει του ''γνωστου''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Το ιδανικό αέριο μιας θερμική μηχανής υποβάλλεται σε κυκλική μεταβολή αποτελούμενη από:
ΑΒ: αδιαβατική συμπίεση από θερμοκρασία Τα=300K σε θερμοκρασία Τβ=350Κ.
ΒΓ:ισοβαρή εκτόνωση μέχρι θερμοκρασία Τγ=600Κ.
ΓΔ:αδιαβατική εκτόνωση με Τδ=400Κ.
ΔΑ:ισόχωρη ψύξη.
Να υπολογίσετε την απόδοση της θερμικής μηχανής.
Δίνεται γ=5/3
Κάνε διάγραμμα P-V. Στις αδιαβατικές Q=0 άρα:
Qh = Q(ΒΓ) = nCp(Τγ-Τβ) , Qc = Q(ΔΑ) = nCv(Tα-Τδ)
e - 1 - |Qc|/Qh = .... (και μην ξεχάσεις ότι Cp/Cv = γ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ένα αυτοκίνητο που είναι σταματημένο σε κάποια ευθεία ενός αυτοκινητοδρόμου ξεκινά με σταθερή τιμή επιτάχυνσης 2m/s2 για χρόνο 20s. Στη συνέχεια κινείται με σταθερή τιμή ταχύτητας. Την ίδια χρονική στιγμή ένας μοτοσυκλετιστής περνά από το ίδιο σημείο κινούμενος προς την ίδια κατεύθυνση με ταχύτητα 72Km/h
α) να αποδώσετε στο ίδιο διάγραμμα ταχύτητας – χρόνου την κίνηση των δύο κινητών
β) ποια χρονική στιγμή θα έχουν την ίδια τιμή ταχύτητας
γ) ποια χρονική στιγμή θα συναντηθούν και πόσο θα απέχουν από την αρχική θέση
δ) ποια χρονική στιγμή η απόσταση του αυτοκινήτου θα είναι μιάμιση φορά μεγαλύτερη από την απόσταση του μοτοσυκλετιστή από την αρχική θέση.


Είμαι 1η λυκείου αλλά φαντάστηκα πως εσείς της 2ας θα τα ξέρετε καλύτερα οποτεεε:) όποιος ξέρει πλιζζ ας μου απαντήσει
Στο bold ποια χρονική στιγμή εννοείς; Την στιγμή 0s για το αυτοκίνητο ή την στιγμή που αυτό αποκτά την σταθερή ταχύτητα;
Πάντως γενικά είναι εύκολη άσκηση και βγαίνει απλά αν γράψεις τις εξισώσεις των ταχυτήτων και των μετατοπίσεων για κάθε χρονική στιγμή. Αξίζει να την προσπαθήσεις μόνη σου, για να την καταλάβεις.;)

ΥΓ: Καλώς όρισες στο forum!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra bak

Νεοφερμένος

Η dimitra bak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Την στιγμή 0s για το αυτοκίνητο :)
Ευχαριστώ πολύυυυ! ! ! απλά με την φυσική έχουμε μαλώσει λιγάκι :P

Καλώς σας βρήκα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
a) u_a=2t
u_m=72km/h=20m/s
Το διάγραμμα δεν μπορώ να το κάνω, αλλά είναι εύκολο.

b) Εξισώνεις τις δύο ταχύτητες: u_a=u_m=>2t=20=>t=10s

c) x_m=x_a=> 20t=1/2*2t^2=>t=20s η αποδεκτή λύση.

d) Τη στιγμή t=20s τα δύο κινητά βρίσκονται στην ίδια θέση (x=400m) με ταχύτητες:
u_a=2*20=40m/s (από εδώ και μετά σταθερή)
u_m=20m/s.
Θέλουμε να βρούμε τη χρονική στιγμή που x_a=3/2x_m=>400+40t=3/2(400+20t)=>t=20s μετά την συνάντηση που έγινε την χρονική στιγμή t=20s, άρα ο ζητούμενος χρόνος είναι 40s.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mikri_tulubitsa

Νεοφερμένος

Η δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Κάνε διάγραμμα P-V. Στις αδιαβατικές Q=0 άρα:
Qh = Q(ΒΓ) = nCp(Τγ-Τβ) , Qc = Q(ΔΑ) = nCv(Tα-Τδ)
e - 1 - |Qc|/Qh = .... (και μην ξεχάσεις ότι Cp/Cv = γ)
Τλικά την κατάφερα.Ευχαριστώ πολύ πάντως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra bak

Νεοφερμένος

Η dimitra bak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Χίιιλια ευχαριστώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Ερώτηση ανοικτού τύπου λέει:
Ποσότητα ιδανικού αερίου εκτελεί τις παρακάτω αντιστρεπτές μεταβολές:
α.Ισόθερμη εκτόνωση κτλ.
Σε κάποια φάση ζητάει διάγραμμα U-T (ποιοτικό εννοείται) για την ισόθερμη εκτόνωση.
Μόνο που δεν ξέρω πώς ακριβώς να το παραστήσω.
Αυτό που έκανα είναι το εξής:Εφόσον τα δύο μεγέθη είναι ανάλογα, η ευθεία διέρχεται από την αρχή των αξόνων.Μετά όρισα αυθαίρετα (μιας και είναι ποιοτικό το διάγραμμα) μια τιμή για την U και μια τιμή για την Τ και έφερα διακεκομμένες προεκτείνοντας προς την ευθεία και στο σημείο που συναντιούνται πάνω στη ευθεία έβαλα μια κουκίδα.:worry:
Είναι σωστό αυτό που έκανα;Ας μου πει κάποιος:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
To U είναι το V=όγκος;
Τα μεγέθη δεν νομίζω να είναι ανάλογα...πάντως νομίζω ότι στην γπ για V-T θα είναι η ισόθερμη εκτόνωση κατακόρυφη με το βελάκι προς τα πάνω μιας και η θερμοκρασία παραμένει σταθ και ο όγκος αυξάνεται. Αλλά για το αν είναι ανάλογα ας μας απαντήσει κάποιος άλλος...(Dia που είσαι χαμένος; )
Εχω κι εγώ κτ αποριούλες μιας και δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ αν δεν μου τις λύσεις κάποιος....
με κάτι Σ/Λ του βιβλίου...
1)Γιατί γραφει ότι υπάρχουν περιορισμοί για τη μετατροπή από μια μορφή ενέργειας σε μια άλλη στον 2ο θεμροδυναμικό νόμο;(ασκ 228 σ/λ σελ 71,α)
2)Για τί σε μια κυκλική μτβλ η θερμότητα που προσφέρεται από το περιβάλλον στο σύστημα δεν μετασχηματίζεται πλήρως σε μηχ. έργο;
Στη θεωρία λέει ότι το συνολικό ποσό θερμότητας που απορροφά ή αποδίδει το σύστημα στην κυκλική ισόυτε με το έργο που παράγει ή δαπανά. Εδώ τι εννοεί στην ερώτηση και την δίνει σωστή;(σελ,71,β της ίδιας άσκησης)
3)ασκ 229 σελ 71. Λέμε ότι κατά τη λειτουργία μιας θερμικής μηχανής το ωφέλιμο έργο είναι πάντα μικρότερο από την ενέργεια που δαπανάται για τη λειτουργία της (θερμότητα). Μήπως αυτό παραβιάζει την αρχή διατήρηση της ενέργειας; Αιτιολογήστε. Νομίζω πως εδώ πάει ο τύπος W=Qh-Qc αλλά τι σχέσει έχει με την ΑΔΕ δεν ξέρω σε ποια σελ του κεφαλαίου το γράφει, μάλλον όχι δεν ξέρω αλλά το ψαξα και δεν βρήκα καμιά συσχέτιση με την ΑΔΕ. Μπορεί να μου την εξηγήσει κάποιος;;

Υ.Γ.(Δία μια μικρή βοηθειούλα, πλιζζζζζ!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
0) To U είναι το V=όγκος; ...(Dia που είσαι χαμένος; )
1) Γιατί γραφει ότι υπάρχουν περιορισμοί για τη μετατροπή από μια μορφή ενέργειας σε μια άλλη στον 2ο θερμοδυναμικό νόμο;(ασκ 228 σ/λ σελ 71,α)
2)Για τί σε μια κυκλική μτβλ η θερμότητα που προσφέρεται από το περιβάλλον στο σύστημα δεν μετασχηματίζεται πλήρως σε μηχ. έργο;
3) ασκ 229 σελ 71. Λέμε ότι κατά τη λειτουργία μιας θερμικής μηχανής το ωφέλιμο έργο είναι πάντα μικρότερο από την ενέργεια που δαπανάται για τη λειτουργία της (θερμότητα). Μήπως αυτό παραβιάζει την αρχή διατήρηση της ενέργειας; Αιτιολογήστε.
4) Εχω κι εγώ κτ αποριούλες μιας και δεν μπορώ να κοιμηθώ το βράδυ αν δεν μου τις λύσεις κάποιος....
0) To U είναι εσωτερική ενέργεια, ανάλογη της θερμοκρασίας: U = 3/2 nRT
(Είχα βγεί, συγνώμη δεν θα το ξανακάνω :tongue:)
1) Ο 2ΘΔΝ βάζει περιορισμό ότι δεν μπορεί η Q να γίνει 100% W
2) To λέει ο 2ΘΔΝ: Qh = W + |Qc| => W<Qh
3) Qh = W + |Qc|, αυτό ΑΔΕ είναι. Δεν παραβιάζεται η ΑΔΕ, αλλά υπάρχει το Qc που είναι απώλεια.
4) Τώρα ελπίζω να μπορείς να κοιμηθείς ήσυχη. Όνειρα γλυκά (και όχι πολύ πονηρά) λοιπόν... :sleep:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top