Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

GiorgosXen

Νεοφερμένος

Ο GiorgosXen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Φίλε ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε αλλα έχεις ήδη ρωτήσει 300 ασκήσεις κάτσε διάβασε και προσπάθησε και μην διαλέγεις την εύκολη λύση. Έτσι δεν το πας καλά. Δε θα μάθεις τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Όποιος μπορεί να μου λύσει αυτές της άσκησης διότι εγώ δεν τα βγάζω πέρα !!!

δεν είναι δύσκολες πιστεύω πως μόνο με θεωρία βγαίνουν, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Σε καταλαβαίνω αλλά προσπάθησε τες και εάν δεν σου βγαίνει κάποια άσκηση ρώτα , πιστεύω πως και στο σχολικό στις ασκήσεις θα υπάρχουν τέτοιου είδους ασκήσεις. καλό διάβασμα:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
δεν είναι δύσκολες πιστεύω πως μόνο με θεωρία βγαίνουν, δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Σε καταλαβαίνω αλλά προσπάθησε τες και εάν δεν σου βγαίνει κάποια άσκηση ρώτα , πιστεύω πως και στο σχολικό στις ασκήσεις θα υπάρχουν τέτοιου είδους ασκήσεις. καλό διάβασμα:D:D[/Q

Τις ελυσα , απλα το 2ο(φωτο) δεν ξερω πως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Τις ελυσα , απλα το 2ο(φωτο) δεν ξερω πως

Αμα λες αυτο με την κυκλικη τροχια και το νημα, απλα θεσε ως απαραιτηη προυποθεση η ταση του νηματος να ειναι μεγαλυτερη του μηδενος ή οριακα μηδεν στο ανωτερο σημειο. !Προσεξε οτι η επιταχυνση που θα βαλεις στο νομο του νευτωνα θα ειναι η κεντρομολος.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πως λύνεται το ερώτημα δ) ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • bandicam 2016-11-03 16-51-31-781.jpg
    bandicam 2016-11-03 16-51-31-781.jpg
    76.1 KB · Εμφανίσεις: 157

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Πως λύνεται το ερώτημα δ) ???

Πιστεύω πως πρέπει να πεις ότι στο σημείο Α ισχύει:
T-w=Fκ δηλαδή T-mg=mu^2/r.
Δοκίμασε αυτό και πες μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Πιστεύω πως πρέπει να πεις ότι στο σημείο Α ισχύει:
T-w=Fκ δηλαδή T-mg=mu^2/r.
Δοκίμασε αυτό και πες μας.

εκανα τις πραξεις και βγηκε ------> T-20=200 μετα μετεφερα το 20 στο αλλο μελος(στο 200)...... αλλα βγαινη T=200/20=10N ή T=200-20=180N ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
εκανα τις πραξεις και βγηκε ------> T-20=200 μετα μετεφερα το 20 στο αλλο μελος(στο 200)...... αλλα βγαινη T=200/20=10N ή T=200-20=180N ???

Αν κάνεις τις πράξεις βγαίνει Τ=180 Ν. Απλά τώρα κόλλησα κι εγώ γιατί αν κάνουμε αδμε από το ανώτατο σημείο μέχρι το Α βγαίνει διαφορετική ταχύτητα και άρα διαφορετική τάση. Ας βοηθήσει και κάποιος άλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αν κάνεις τις πράξεις βγαίνει Τ=180 Ν. Απλά τώρα κόλλησα κι εγώ γιατί αν κάνουμε αδμε από το ανώτατο σημείο μέχρι το Α βγαίνει διαφορετική ταχύτητα και άρα διαφορετική τάση. Ας βοηθήσει και κάποιος άλλος.

Αφου μας δινει 10m/s???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αφου μας δινει 10m/s???

Άκυρο, αφού μας δίνει την ταχύτητα λογικά η τάση είναι 180 Ν. Βάλε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Άκυρο, αφού μας δίνει την ταχύτητα λογικά η τάση είναι 180 Ν. Βάλε αυτό.

Thx και παλι για την εξισώσει !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Βρε παιδια , μπορει καποιος να με βοηθήσει εξηγώντας μου πως να λυνω τους τυπους της φυσικης ως προς εναν αγνωστο ? δηλαδη τον τροπο (π.χ F=m*U^2/K να λυσω ως προς U ή ω=2πR/T ως προς R ) ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Βρε παιδια , μπορει καποιος να με βοηθήσει εξηγώντας μου πως να λυνω τους τυπους της φυσικης ως προς εναν αγνωστο ? δηλαδη τον τροπο (π.χ F=m*U^2/K να λυσω ως προς U ή ω=2πR/T ως προς R ) ??

Αυτά είναι στοιχειώδη μαθηματικά βρε φίλε μου. Λύνονται ακριβώς όπως μια πρωτοβάθμια εξίσωση απλά αντί για αριθμούς έχεις γράμματα. Ακολουθεις δηλαδή όλα τα βήματα επίλυσης μιας πρωτοβάθμιας εξίσωσης (χιαστί, διαίρεση με τον συντελεστή του αγνώστου κτλ). Αν δε θυμάσαι ψάξε στα βιβλία του γυμνασίου ή και στης α λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αυτά είναι στοιχειώδη μαθηματικά βρε φίλε μου. Λύνονται ακριβώς όπως μια πρωτοβάθμια εξίσωση απλά αντί για αριθμούς έχεις γράμματα. Ακολουθεις δηλαδή όλα τα βήματα επίλυσης μιας πρωτοβάθμιας εξίσωσης (χιαστί, διαίρεση με τον συντελεστή του αγνώστου κτλ). Αν δε θυμάσαι ψάξε στα βιβλία του γυμνασίου ή και στης α λυκείου.

Μπορείς να μου κάνεις ένα παράδειγμα ασπουμε με το {F=m*u^2/R}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Μπορείς να μου κάνεις ένα παράδειγμα ασπουμε με το {F=m*u^2/R}

F=mu^2/R <=> mu^2=FR (χιαστί) <=> u^2= FR/m (διαιρώ και στα 2 μέλη με το m δηλαδή με τον άγνωστο που θέλω να πάω στο άλλο μέλος) <=> u=(ρίζα)FR/m (βάζω ρίζα και στα 2 μέλη για να διώξω το τετράγωνο από το u).
Το έκανα όσο πιο αναλυτικά γινόταν.
Με παρόμοιο τρόπο λύνονται όλοι οι άλλοι τύποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
F=mu^2/R <=> mu^2=FR (χιαστί) <=> u^2= FR/m (διαιρώ και στα 2 μέλη με το m δηλαδή με τον άγνωστο που θέλω να πάω στο άλλο μέλος) <=> u=(ρίζα)FR/m (βάζω ρίζα και στα 2 μέλη για να διώξω το τετράγωνο από το u).
Το έκανα όσο πιο αναλυτικά γινόταν.
Με παρόμοιο τρόπο λύνονται όλοι οι άλλοι τύποι.

ευχαριστω πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη Ελίνα

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Υπαρχει δυναμη η οποια να μπορει να ισορροπισει ενα ζευγος δυναμεων; εξηγηστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Υπαρχει δυναμη η οποια να μπορει να ισορροπισει ενα ζευγος δυναμεων; εξηγηστε.

Αυτη ειναι η εκφωνηση; Και οταν λες να ισορροπησει τι εννοεις; Να μην στρεφεται ή να μην εχουμε και μεταφορικη κινηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη Ελίνα

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Αυτη ειναι η εκφωνηση; Και οταν λες να ισορροπησει τι εννοεις; Να μην στρεφεται ή να μην εχουμε και μεταφορικη κινηση;

ναι αυτη ειναι η εκφωνηση.Ειναι διαγωνισμα στο 4ο κεφαλαιο αρα θαρρω πς πρεπει να ισορροπησει τοσο μεταφορικα οσο και περιστροφικα.Δε μου βγαινει ομως και στα δυο.Αν θες σου παραθετω την σκεψη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
ναι αυτη ειναι η εκφωνηση.Ειναι διαγωνισμα στο 4ο κεφαλαιο αρα θαρρω πς πρεπει να ισορροπησει τοσο μεταφορικα οσο και περιστροφικα.Δε μου βγαινει ομως και στα δυο.Αν θες σου παραθετω την σκεψη μου.

Γενικα εχει κενα το θεμα. Δεν λεει που εφαρμοζονται οι δυναμεις. Ποια ειναι τα μετρα τους. Αρα δεν μπορω να δωσω σαφη απαντηση. Ζευγος δυναμεων σημαινει οτι απλα εχω δυο δυναμεις που εχουν ιδια ροπη ως προς εναν αξονα. Τιποτε αλλο.
Αμα ας πουμε οι δυναμεις ειναι ισες και αντιρροπες και εφαρμοζονται συμμετρικα εκατερωθεν απο ενα σημειο τοτε δεν υπαρχει. Αν ομως ειναι ανισες τοτε υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top