Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Γενικής Παιδείας

stefan0s19

Νεοφερμένος

Ο stefan0s19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Δίας. Τα σημεία Μ, Ν τα είχα βρει κι εγώ. Δεν μπορουσα να βρω τα σημεία εκτός ευθείας. Και πάλι ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανείς που μπορώ να βρω απαντήσεις από τις ερωτήσεις(όχι τις ασκήσεις) του σχολικού; Θέλω να επαληθεύσω και δεν βρίσκω πουθενά...
Υ.Γ. Ξέχασα να ψάξω στη βιβλιοθήκη αλλά πες τε εσείς γ καλό κ κακό...

Aμπερόμετρο εσωτερικής αντίστασης 1 Ω συνδέεται σε σειρά με αντιστάτη 2 Ω. Τα άκρα του συστήματος συνδέονται με τα άκρα του αντιστάτη 6 Ω. Το σύστημα που προκύπτει συνδέεται μέσω αντιστάτη 8 Ω με τους πόλους της πηγής, οπότε το αμπερόμετρο δείχνει 2 Α.
Το ρεύμα βραχυκύκλωσης Ιβ είναι 18 Α.\
Να βρείτε
1)την τάση στα άκρα του αντιστάτη 6 Ω
2)την ένταση του ρεύματος στον αντιστάτη 8 Ω
3)την εσωτ αντίσταση και την ηεδ της πηγής
το 1 και 2 τα βρήκα αλλά δεν χρησιμοποίησα βέβαια πουθενά το Iβ...
Μπορεί να βοηθήσει κανείς για το 3;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Aμπερόμετρο εσωτερικής αντίστασης 1 Ω συνδέεται σε σειρά με αντιστάτη 2 Ω. Τα άκρα του συστήματος συνδέονται με τα άκρα του αντιστάτη 6 Ω. Το σύστημα που προκύπτει συνδέεται μέσω αντιστάτη 8 Ω με τους πόλους της πηγής, οπότε το αμπερόμετρο δείχνει 2 Α.
Το ρεύμα βραχυκύκλωσης Ιβ είναι 18 Α. Να βρείτε
1)την τάση στα άκρα του αντιστάτη 6 Ω
2)την ένταση του ρεύματος στον αντιστάτη 8 Ω
3)την εσωτ αντίσταση και την ηεδ της πηγής
3) Βρες ολικό Ι, ολική εξωτερική αντίσταση Rεξ και πολική τάση Vπ = ΙRεξ.
Κάνε σύστημα Vπ = Ε - Ιr και Ιβ = Ε/r
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Γίνεται να βρω ολική εξωτερική αντίσταση, ολική αντίσταση και από αφαίρεση της πρώτης από τη δεύτερη να βρω την ρ εσωτ; Την ολική αντ την βρίσκω 10...δν ξέρω αν είναι σωστη...

Μάλλον όχι οκτώ τη βρίσκω γιατί τώρα το V του κυκλώματος το βρήκα 24....;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γίνεται να βρω ολική εξωτερική αντίσταση, ολική αντίσταση και από αφαίρεση της πρώτης από τη δεύτερη να βρω την ρ εσωτ; Την ολική αντ την βρίσκω 10...δν ξέρω αν είναι σωστη...
10Ω είναι η ολική εξωτερική Rεξ και Vπ = 30V. Δεν βλέπω πώς θα μπορούσες να βρεις την ολική Rολ. Γιατί δεν κάνεις αυτό που σου λέω?
(Απ. 36V, 2Ω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Θα κάνω κι αυτό απλά βρήκα την ολική τάση 30(6+24) και διαίρεσα με την ολική ένταση(3) και βρήκα Ρολ=10...δεν μουστέκει όμως και πολύ αυτό....γιατί δεν νομίζω να είναι σωστός αυτός ο τρόπος εύρεσης της ολικής τάσης...
Προσπαθώ με αυτό που προτείνεις τώρα...

Την Reξ την βρίσκω 43/5;;;
1/ρεξ=1/1+1/6+1/2....;; που κάνω λάθος;

Μήπως δεν υπολογίζω την εσωτερική του αμπερόμετρου;Χωρίς αυτήν μου βγαίνει 10!
Σκατά όχι δεν βγαίνει...Δώσε λύγω τις πράξεις να δω που δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα κάνω κι αυτό απλά βρήκα την ολική τάση 30(6+24) και διαίρεσα με την ολική ένταση(3) και βρήκα Ρολ=10...δεν μουστέκει όμως και πολύ αυτό....γιατί δεν νομίζω να είναι σωστός αυτός ο τρόπος εύρεσης της ολικής τάσης...
Tι εννοείς ολική τάση? Πάντως ο τρόπος στέκει και βρίσκεις με άλλο τρόπο την πολική τάση. Κάνεις το σύστημα και τελείωσες.
Η Rα και η 2Ω είναι σε σειρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
όχι δεν εννοώ την πολική, την τάση γενικά του συστήματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
περιμενε προσπαθώ κάτι άλλο...(τα νεύρα μου!!!)

Λοιπόν. Η R1 kai r αμπερόμετρου δεν είναι σε σειρά και αυτές οι δύο με την R2 παράλληλες και όλο αυτό σε σειρά με την 3; Μήπως έχω λάθος σχήμα; Αλλά άμα το έχω λάθος τότε γιατί βρήκα σωστά τα απο πάνω ερωτηματα;

Μου ΒΓΗΚΕ!!!!!!!!!!!!!!!!:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::D:D:D:D

Έχουμε επανάληψη στο 3ο κεφ και έχω μερικές απορίες...Μπορεί να βοηθήσει κανείς;
1)Στην θεωρία σελ 144 του βιβλίου λέει ότι το διάνυσμα της έντασης του μαγνητικού πεδίου σε ένα σημείο του έχει φορά από το νότιο προς το βόριο πόλο της. Στο σχήμα όμως του ομογενούς πεδίου γιατί έχει από το βόριο προς το νότιο;
2)Ενα μαγνητικό δίπολο προσδιορίζεται από α) τη μορφή του β) τη συμπεριφορά του γ)μόνο όταν βρίσκεται κοντά στον Ισημερινό δ)και όταν βρίσκεται εκτός μαγνητικού πεδίου (ποια είναι η σωστή; )
3)Αν έχουμε δύο σωληνοειδή που διαρρέονται από το ίδιο Ι, έχουν το ίδιο μήκος, το ίδιο Ν, αλλά διαφορετική ακτίνα οι εντάσεις τους ίδιου μέτρου δεν θα είναι;
4)Η ένταση του μαγνητικού πεδίου στο εσωτερικό σωληνοειδούς έχει μέτρο που είναι μεγαλύτερο κοντά στις σπείρες απ ότι κοντά στον άξονα του(σ/λ και γιατί; )
5)Ο βόρειος πόλος μιας μαγνητικής βελόνας προσανατολίζεται προς το α)βόρειο γεωγραφικό πόλο της Γης β)το βόρειο μαγνητικό πόλο της Γης γ)το νότιο μαγνητικό πόλο της Γης (ποια είναι η σωστή και γιατί; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1)Στην θεωρία σελ 144 του βιβλίου λέει ότι το διάνυσμα της έντασης του μαγνητικού πεδίου σε ένα σημείο του έχει φορά από το νότιο προς το βόριο πόλο της. Στο σχήμα όμως του ομογενούς πεδίου γιατί έχει από το βόριο προς το νότιο;
2)Ενα μαγνητικό δίπολο προσδιορίζεται από α) τη μορφή του β) τη συμπεριφορά του γ)μόνο όταν βρίσκεται κοντά στον Ισημερινό δ)και όταν βρίσκεται εκτός μαγνητικού πεδίου (ποια είναι η σωστή; )
3)Αν έχουμε δύο σωληνοειδή που διαρρέονται από το ίδιο Ι, έχουν το ίδιο μήκος, το ίδιο Ν, αλλά διαφορετική ακτίνα οι εντάσεις τους ίδιου μέτρου δεν θα είναι;
4)Η ένταση του μαγνητικού πεδίου στο εσωτερικό σωληνοειδούς έχει μέτρο που είναι μεγαλύτερο κοντά στις σπείρες απ ότι κοντά στον άξονα του(σ/λ και γιατί; )
5)Ο βόρειος πόλος μιας μαγνητικής βελόνας προσανατολίζεται προς το α)βόρειο γεωγραφικό πόλο της Γης β)το βόρειο μαγνητικό πόλο της Γης γ)το νότιο μαγνητικό πόλο της Γης (ποια είναι η σωστή και γιατί; )
1) Η Γη στο βόρειο πόλο της έχει νότιο μαγνητικό πόλο (S) και στο νότιο πόλο της έχει βόρειο μαγνητικό πόλο (Ν). Οι μαγνητικές δυναμικές γραμμές είναι κλειστές, έτσι έξω από τους μαγνήτες πάνε Ν-->S, ενώ μέσα τους S-->Ν.
2) Μου φαίνεται ασαφής ερώτηση. Αποκλείονται τα γ,δ και νομίζω διαλέγω το β.
3) Ναι, Β = 4πΚμΙΝ/l, ανεξάρτητο του r.
4) Λ, το πεδίο στο εσωτερικό σωληνοειδούς είναι ομογενές.
5) Το α, εξήγηση στο (1).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
1) Η Γη στο βόρειο πόλο της έχει νότιο μαγνητικό πόλο (S) και στο νότιο πόλο της έχει βόρειο μαγνητικό πόλο (Ν). Οι μαγνητικές δυναμικές γραμμές είναι κλειστές, έτσι έξω από τους μαγνήτες πάνε Ν-->S, ενώ μέσα τους S-->Ν.
Στο εσωτερικό όμως του ομογενούς πεδίου γιατί έχει τη φορά των δυν γραμμών από το (Ν) προς το (S) και της έντασης επίσης(στην εικόνα του βιβλίου σε 144);

Πώς γίνεται αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στο εσωτερικό όμως του ομογενούς πεδίου γιατί έχει τη φορά των δυν γραμμών από το (Ν) προς το (S) και της έντασης επίσης(στην εικόνα του βιβλίου σε 144);
Μήπως καρδιά μου, επειδή το "εσωτερικό" του ομογενούς μαγνητικού πεδίου που λες, είναι έξω από τους μαγνήτες?

.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Πάλι μπερδεύομαι. Αφού στο σχήμα και σ αυτό που έχεις ανάμεσα σε Ν και S δεν θεωρείται το εσωτερικό του μαγνήτη; Τότε γιατί πάνε από N se S και όχι το αντίθετο; Αααααα δεν το καταλαβαίνω :(


Μήπως το Ν είναι ο ένας πόλος ενός μαγνήτη και το S o άλλος που αυτοί οι δύο έλκονται και δημιουργείται μαγνητικό ομογενές πεδίο έξω από αυτούς; Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο;....

E πες κι εσύ ότι αυτή η απεικόνιση είναι το εξωτερικό δύο μαγνητών ή ενός πεταλοειδούς μαγνήτη...!! ¨Ετσι όπως το χει στο βιβλίο πωςνα πάω το μυαλό!!

Έχω μια απορία. Στην απλή αρμονική ταλάντωση η γπ των τριών ενεργειών σε συνάρτηση με την περίοδο με μπερδεύει γιατί στην Κ και στην U η μία περίοδος μου φαίνεται για δύο. Γιατί είναι μία και όχι δύο;Μπορεί κάποιος να κάνει και το σχήμα γιατί δεν μπορώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έχω μια απορία. Στην απλή αρμονική ταλάντωση η γπ των τριών ενεργειών σε συνάρτηση με την περίοδο με μπερδεύει γιατί στην Κ και στην U η μία περίοδος μου φαίνεται για δύο. Γιατί είναι μία και όχι δύο;Μπορεί κάποιος να κάνει και το σχήμα γιατί δεν μπορώ;
Δες προσεκτικά το σχήμα:

χ = Αημωt , U = ½kx². Σε μια περίοδο της ταλάντωσης το χ παίρνει και θετικές και αρνητικές τιμές, αλλά το U (αφού έχει χ²) παίρνει μόνο θετικές. Δηλαδή σε μια περίοδο της ταλάντωσης, το U παίρνει 2 φορές τις ίδιες τιμές (για κάθε χ και το αντίθετο του -χ).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Kατάλαβα!Γι αυτό μου φαινόταν σαν να είναι 2Τ αντί για Τ επειδή πρέπει να πάρουμε και τις δύο τιμές του χ; Ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Χρειαζομαι βοηθεια με αυτην την ασκηση:

Δυο σημειακα φορτια Q1=+4μC και Q2=-16μC κρατιουνται ακινητα στα σημεια Α και Β αντιστοιχα τα οποια απεχουν μεταξυ τους αποσταση d=10cm.
α)Να υπολογισετε:
i)την ενταση του πεδιου που δημιουργει το φορτιο Q1 στο σημειο Β.
ii)το μετρο της εντασης του πεδιου που δημιουργουν τα δυο φορτια Q1 και Q2 στο μεσο Μ του ευθυγραμμου τμηματος ΑΒ.
β)Σε σημειο Γ του ευθυγραμμου τμηματος ΑΒ τοποθετουμε σημειακο φορτιο q=+4μC.Το μετρο της συνισταμενης δυναμης που δεχεται το φορτιο αυτο απο τα φορτια Q1 και Q2 ισουται με ΣF=450N. Να υπολογισετε το μετρο της εντασης του πεδιου που δημιουργουν τα δυο φορτια Q1 και Q2 στο σημειο Γ.

Δινεται Kc= 9x10^9 Nxm^2/C^2

Ας με βοηθησει καποιος!! Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Χρειαζομαι βοηθεια με αυτην την ασκηση:

Δυο σημειακα φορτια Q1=+4μC και Q2=-16μC κρατιουνται ακινητα στα σημεια Α και Β αντιστοιχα τα οποια απεχουν μεταξυ τους αποσταση d=10cm.
α)Να υπολογισετε:
i)την ενταση του πεδιου που δημιουργει το φορτιο Q1 στο σημειο Β.
ii)το μετρο της εντασης του πεδιου που δημιουργουν τα δυο φορτια Q1 και Q2 στο μεσο Μ του ευθυγραμμου τμηματος ΑΒ.
β)Σε σημειο Γ του ευθυγραμμου τμηματος ΑΒ τοποθετουμε σημειακο φορτιο q=+4μC.Το μετρο της συνισταμενης δυναμης που δεχεται το φορτιο αυτο απο τα φορτια Q1 και Q2 ισουται με ΣF=450N. Να υπολογισετε το μετρο της εντασης του πεδιου που δημιουργουν τα δυο φορτια Q1 και Q2 στο σημειο Γ.

Δινεται Kc= 9x10^9 Nxm^2/C^2

Ας με βοηθησει καποιος!! Ευχαριστω!

Ρενια,

Το i είναι απλή εφαρμογή του ορισμού της έντασης. Πρόσεξε οτι σαν πηγή θεωρουμε το Q1 και θυμίσου να μετατρέψεις τις μονάδες (1 μC = 10^(-6) C)

Για το ii: Επίσης απλή εφαρμογή. ΘΑ υπολογίσεις (στο Μ) τo μέτρο της έντασης εξαιτίας του Q1 και μετά το μέτρο της έντασης εξαιτίας του Q2. Σχεδίασε τα αντίστοιχα διανύσματα στο σχήμα (η ένταση κοιτάει αντίθετα από την πηγή όταν η πηγή είναι + και προς την πηγή όταν η πηγή είναι -) και πρόσθεσέ τα διανυσματικά.

Το iii θα σε αφήσω να το παλέψεις μόνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Ρενια,

Το i είναι απλή εφαρμογή του ορισμού της έντασης. Πρόσεξε οτι σαν πηγή θεωρουμε το Q1 και θυμίσου να μετατρέψεις τις μονάδες (1 μC = 10^(-6) C)

Για το ii: Επίσης απλή εφαρμογή. ΘΑ υπολογίσεις (στο Μ) τo μέτρο της έντασης εξαιτίας του Q1 και μετά το μέτρο της έντασης εξαιτίας του Q2. Σχεδίασε τα αντίστοιχα διανύσματα στο σχήμα (η ένταση κοιτάει αντίθετα από την πηγή όταν η πηγή είναι + και προς την πηγή όταν η πηγή είναι -) και πρόσθεσέ τα διανυσματικά.

Το iii θα σε αφήσω να το παλέψεις μόνη!

ευχαριστω πολυ.. :) λιγη βοηθεια για το β) ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Για το Β πάλι θα χρησιμοποιήσουμε τον ορισμό της έντασης, απλά όπου Ε θα βάλουμε τη συνισταμένη ένταση (ΣΕ) και όπου F θα βάλουμε τη συνισταμένη δύναμη (ΣF). Ο τύπος λοιπόν θα γίνει:

ΣΕ = ΣF / q

Αυτό που σου ζητάει στο β είναι το ΣΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top