Βοήθεια/Απορίες στη Φυσική Γενικής Παιδείας

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Συμφωνώ...Αν το σκεφτείς λογικά πρέπει να ισχύουν αυτά που λέει ο Dias γιατί ο αγωγός δέχεται δύναμη Laplace από το μαγνητικό πεδίο(που θα δημιουργείται από κάποιους μαγνήτες) άρα η αντίδραση είναι η δύναμη που ασκούν τα κινούμενα ηλεκτρόνια στο μαγνήτη... Οπότε συμφωνούμε... αλλά γιατί οι μαγνήτες δεν επηρεάζονται??
Λογικά επηρεάζονται αλλά στο πείραμα που μας δείχνουν είναι στερεωμένοι. Ίσως αν κάναμε το πείραμα με τον αγωγό σταθερό και το μαγνήτη ελεύθερο να βλέπαμε το μαγνήτη να κινείται. Έτσι νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Ναι!!!!H' αυτό ή να έχουν πολύ μεγάλη αδράνεια μάλλον, αν είναι τεράστιοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ναι!!!!H' αυτό ή να έχουν πολύ μεγάλη αδράνεια μάλλον, αν είναι τεράστιοι :P
Έχεις δίκιο, συνήθως οι μαγνήτες είναι μεγάλοι: https://www.youtube.com/watch?v=wvScSTbly1c

Όμως δες και εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=_-kQans2rww&feature=fvw νομίζω είναι το αντίστροφο πείραμα που λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Στις ασκήσεις επαγωγής πάντως δε γίνεται λόγος για τους μαγνήτες ούτε για τη διάταξή τους..
Thanx για τις διευκρινήσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Στο σχολικο βιβλιο σελιδα 99 μπορει καποιος να μου πει τις απαντησεις στις ερωτησεις 28,29 και 30 γιατι δεν τις βρισκω πουθενα και αυριο γραφω εξετασεις??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexis93

Νεοφερμένος

Ο alexis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας όσον αφορά Φυσική Β' λυκείου γενικής. Η ερώτηση είναι η εξής:
Πώς μπορώ να υπολογήσω τη μαγνητική ροή που διέρχεται από μία σπείρα στο μέσο πηνίου και πώς τη μαγνητική ροή που διέρχεται από το άκρο του πηνίου. Υποτίθεται ότι ξέρω εμβαδόν σπείρας κλπ.... Ο τύπος είναι Φ=BA
Αλλάζει κάτι στο B;
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πώς μπορώ να υπολογήσω τη μαγνητική ροή που διέρχεται από μία σπείρα στο μέσο πηνίου και πώς τη μαγνητική ροή που διέρχεται από το άκρο του πηνίου. Υποτίθεται ότι ξέρω εμβαδόν σπείρας κλπ.... Ο τύπος είναι Φ=BA. Αλλάζει κάτι στο B;
Το Β στο άκρο σωληνοειδούς είναι το μισό από το Β στο μέσο του (βιβλίο σε. 154).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexis93

Νεοφερμένος

Ο alexis93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Παιδιά έχω να λύσω μια απλή άσκηση αλλά έχω κολλήσει.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

Έχω ένα κύκλωμα,με 3 αντιστάσεις R1=2Ω,R2=3Ω,R3=6Ω.
Η R2 με την R3 είναι συνδεδεμένες παράλληλα,και η R1 είναι συνδεδεμένη σε σειρά με τις άλλες δύο.\
Η άσκηση δίνει ότι η πηγή έχει εσωτερική αντίσταση r=1Ω,και ότι η ηλεκτρεργετική δύναμη της πηγής είναι E=30V.

Το πρώτο ερώτημα ζητάει το Rολικό.
Αυτό το έκανα,είναι 5Ω.
Αυτό που δεν μπορώ να κάνω είναι το δεύτερο.
Ζητάει να βρω το ρεύμα που διαρρέει τον αντιστάτη R2.
Καμία ιδέα;
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έχω ένα κύκλωμα,με 3 αντιστάσεις R1=2Ω,R2=3Ω,R3=6Ω.
Η R2 με την R3 είναι συνδεδεμένες παράλληλα,και η R1 είναι συνδεδεμένη σε σειρά με τις άλλες δύο.\
Η άσκηση δίνει ότι η πηγή έχει εσωτερική αντίσταση r=1Ω,και ότι η ηλεκτρεργετική δύναμη της πηγής είναι E=30V..
Πρέπει να βρεις την τάση στα άκρα των δύο παράλληλων:
R23 = R2R3/(R2+R3) = 2Ω , Rολ = R1 + R23 +r = 5Ω , I = E/Rολ = 6Α ,
V23 = I.R23 = 12V , I2 = V23/R2 = 4A
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Πρέπει να βρεις την τάση στα άκρα των δύο παράλληλων:
R23 = R2R3/(R2+R3) = 2Ω , Rολ = R1 + R23 +r = 5Ω , I = E/Rολ = 6Α ,
V23 = I.R23 = 12V , I2 = V23/R2 = 4A
Ευχαριστώωωω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία. Στη σελ 47 του βιβλίου ερώτηση 24 λέει ποια είναι η κατεύθυνση του διανύσματος Ε; Εγώ έκανα τις δυναμικές γραμμές αλλά δεν ξέρω από ποια γραμμή να το σχηματίσω. Αν μπορεί κάποιος ας δείξει λίγο το διάνυσμα με την κατεύθυνσή του στο σχήμα γιατί δεν ξέρω από ποια γραμμή να πάρω εφαπτομένη. Δεν μπορώ να κάνω το σχήμα και δεν ξέρω αν καταλάβατε. Πάντως αν δείτε την άσκηση στο βιβλίο θα καταλάβετε τι εννοώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στη σελ 47 του βιβλίου ερώτηση 24 λέει ποια είναι η κατεύθυνση του διανύσματος Ε; Εγώ έκανα τις δυναμικές γραμμές αλλά δεν ξέρω από ποια γραμμή να το σχηματίσω....

Μην το ψάχνεις με δυναμικές γραμμές. Σχεδιάζεις τις εντάσεις Ε , Ε που δημιουργούν στο Σ τα Q , Q και η Ε που ζητάς είναι η συνισταμένη τους.
Αφού Q = Q και ΣΟ = ΣΟ είναι και Ε = Ε , άρα η Ε είναι στην προέκταση του ΜΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά γράφω Δευτέρα διαγώνισμα και από την επανάληψη που έκανα έχω κάποιες απορίες πάνω και σε μερικά θέματα που έλυσα από το ίντερνετ αλλά δεν ξέρω τις απαντήσεις. Τα βάζω κ οποιος έχει διάθεση ας βοηθήσει...
ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΘΕΩΡΙΑ:
1)σελ.28 βιβλίου. Στο τέλος καταλήγει στο συμπέρασμα ότι Vσρ=-ΔVσρ. Γιατί - και όχι +;
2)σελ.53 26 άσκ. Ρωτά αν το έργο εξαρτάται από τη διαδρομή που θα ακολουθήσει το φορτίο q. Λογικά όχι αλλά πως το αιτιολογώ;
3)σελ.45 ερ.15Ι όταν λέει ότι μηδενίζεται το ηλ πεδίο εννοεί στην ουσία τον μηδενισμό της Έντασης;
ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ
1)Το πρόσημο της ηλ δυν ενέργειας ενός σημειακού φορτίου q σε ένα σημείο Α ηλεκτροστατικού πεδίου εξαρτάται:
α)μόνο από το πρόσημο του φορτίου q
β)μόνο από το πρόσημο του δυναμικού στο σημείο Α
γ)από το πρόσημο του q και του δυναμικού στο Α
δ)είναι πάντα θετικό.............Εγώ απάντησα το α αλλά με επιφύλαξη γιατί σκέφτηκα και τους 3 τύπους της ενέργειας και αφού έχω να κάνω με V kai q κατέληξα στον U=V*q, αλλά το πηλίκο U/q είναι σταθερό άρα εξαρτάται από το φορτίο σκέφτηκα η ενέργεια. Είναι σωστό;
2)Για ομογενές ηλεκτροστατικό πεδίο του σχήματος(τώρα είναι ένα ομογενές πεδίο και οι δυναμικές γραμμές έχουν φορά από αριστερά προς δεξιά και αριστερά είναι το σημείο Γ και δεξιά το Δ).Η ΔV είναι:
α) αυτήν επέλεξα: το πρόσημο της διαφοράς εξαρτάται από το πρόσημο του φορτίου που μετακινείται από το Γ στο Δ. ΟΙ άλλες 3 ήταν Vγ-Vδ<0 ,>0 ,=0
3)Αν συνδέσουμε με καλώδιο τους οπλισμούς ενός φορτισμένου πυκνωτή:
α)η τάση μεταξύ τους αυξάνεται
β)μένει στθ
γ)η ενέργεια του ηλεκτροστατικού πεδίου μεταξύ των οπλισμών του αυξάνεται
δ) ο πυκ εκφορτίζεται..........έβαλα α. Σωστή;
4)Τρίβουμε μια γυάλινη ράβδο με μεταξωτό ύφασμα. Μετά τη φόρτισή της:
α)είναι πηγή ηλ πεδίου
Β)το ύφασμα δέχεται δύναμη από το πεδίο της ράβδου. Και οι δυο σωστές μου φαίνονται.....
5)σ/λ Είναι γνωστό ότι το δυναμικό του ηλεκτροστατικού πεδίου σε κπ σημείο του ορίζεται από τη σχέση V=W/q.
α) Το δυν αναφέρεται στο φορτίο q
β)Το q είναο το φορτίο που δημιουργεί το πεδίο
γ)η μονάδα του δυν είναι το 1 Α. αυτό στάνταρ αποκλείεται. Μήπως είναι λάθος και οι τρεις; Γιατί το δυναμικό αναφέρεται σε σημείο του ηλ. πεδίου και όχι σε φορτίο και επιπλέον από αυτόν τον τύπο αναφερόμαστε στο ηλ πεδίο και όχι στο δοκιμαστικό φορτίο.....Αχ δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό.....:confused:
6)Σ/Λ Σε κπ σημείο Α ενός ηλεκτροστατικού πεδίου τοποθετούμε μικρό φορτίο q.
a)Η ένταση του πεδίου στο Α εξαρταται από το φορτίο q
b)το δυναμικο του πεδίου στο Α εξαρτάται από το q
g)Η δύναμη που ασκείται από το πεδίο στο q εξαρτάται απο το q...........κΑΙ ΟΙ τρεις λάθος;
7)Το φορτίο ενός αντικειμένου μπορεί να είναι 90,4e. Λ;ΑΦΟΎ το φορτίο μετριέται σε C!
Σ/Λ Το πρόσημο του δυναμικού σε κάποιο σημείο ενός ηλεκτροστατικού πεδίου εξαρτάται από το πρόσημο του φορτίου που φέρνουμε στο σημείο αυτό Λ;
Η τιμή του εξαρτάται από την πηγή του πεδίου Σ;
9)Στο μέσο δύο ίσως ετερώνυμων φορτίων τοποθετούμε τρίτο φορτίο qx. To φορτίο αυτό α) θα μείνει ακίνητο(αυτή επέλεξα) Σ;

Αχ πραγματικά αν μπορέσει κάποιος να μου τις απαντήσει μέχρι αύριο....τέλεια!!!!Και φυσικά άμα δεν κοιμάται κανείς σήμερα και είναι ορεξάτος να λύνει ασκήσεις φυσικής(πφφφ)....τελειότατα!!!!

Ax πλιζ, βοηθήστε λίγο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ax πλιζ, βοηθήστε λίγο!!!
ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ
1) Μεταβολή ΔU = Uτελ – Uαρχ. Για τις συντηρητικές δυνάμεις: W = Uαρχ – Uτελ = -ΔU
2) Το ηλεκτροστατικό πεδίο είναι συντηρητικό.
3) Προφανώς.

ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ
1) U = q∙V (γ)
2) Vγ – Vδ > 0 (Το V εξαρτάται από το πεδίο και όχι από το φορτίο που βάζουμε)
3) Εκφορτίζεται (δ). Με τη σύνδεση τα ηλεκτρόνια που περισσεύουν στον ένα, πάνε στον άλλο που λείπουν)
4) α = Σ , β = Σ (γιατί έγινε μετακίνηση ηλεκτρονίων και φορτίστηκαν και τα 2)
5) α = Λ (σε σημείο), β = Λ (q = υπόθεμα), γ = Λ (1 Volt)
6) α = Λ, β = Λ (Ε,V ανεξαρτ. υποθέματος) H (γ) = Σωστή (F = E∙q)
7) Δεν έχει να κάνει με τη μονάδα. Λέει ότι το q είναι 90,4 φορές το φορτίο του ηλεκτρονίου (e). Όμως κάθε φορτίο πρέπει να είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του e, άρα Λάθος.
8 ) α = Λ, β = Σ (η πηγή μόνο καθορίζει και πρόσημο και τιμή δυναμικού)
9) Απωθείται από το ένα, έλκεται από το άλλο (κάνε σχήμα), άρα θα κινηθεί .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ
1)Ηλ.πεδίο δημιουργείται από φορτίο Q. Σε ένα σημείο Α του πεδίου: α)η κατευθ της Ε εξαρτάται από το πρόσημο του φορτίοιυ που θα τοποθετήσουμε στο Α β)το μέτρο της Ε διπλασιάζεται, αν διπλασιάσουμε το Q(kai τα δυο σωστά μου φαίνονται αλλά πρέπει να επιλεξω το ένα.Μήπως το α είναι Λ; Αλλά αφού λέει πρόσημο όχι τιμή...
2)Οταν λέμε ότι στην κατεύθυνση των δυναμικών γραμμών το δυναμικό μειώνεται αυτό ισχύει για όλα τα πεδία(ομογενή-ανομοιογενή);ή μονο στα ομογενή; Στο βιβλίο έχει στην 35 ερωτηση να αποδείξουμε στα ομογενή αλλά μετά στην 36ε με προβληματίζει γιατί έχει και ανομοιογενές πεδίο δίπλα...
3)έχουμε 4 σφαίρες φορτισμένες Α,Β,Γ,Δ. Η α αποθεί τη γ, η β απωθεί τη δ, η β έλκει τη γ και η α είναι θετικά φορτισμένη. Τοτε θα είναι: +Γ , -Δ , -Β ;(ζητάει το φορτίο των υπόλοιπων σφαιρών)
4)και τελευταία!!! στην άσκηση 39 του βιβλίου εγώ βρήκα στο a) την Wεξ=-Wf=18*10^-6 J
b)Wεξ=-Wf=-18*10^-6 J
Aλλά στο σχολείο την άσκηση μας την έλυσε έτσι: Βρήκε το έργο από τον τύπο w=vq φυσικά θετικό! Και μετά έγραψε:
w>0 παραγόμενο + ---------> -
w<0 καταναλισκόμενο - ---------->+
Aλλά αυτός ο τρόπος δεν μου στέκει και πολύ γιατί νομίζω ότι δεν βρίσκει το έργο που ζητά δηλαδή το Wεξ αλλά μόνο το W. Τώρα εγώ στη δικιά μου λύση ποιο έργο ονομάζω παραγόμενο και ποιο καταναλισκόμενο;;;

Υ.Γ. Ξέχασα να πω και ευχαριστώ στο Δία. Σόρρυ Δία.:)

Ηelp!!!! Σε λιγότερο από 20 ώρες γράφω!!!!

Κανείς;;; Θα σκάσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κανείς;;; Θα σκάσω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
1) α = Λ (και το μέτρο και η κατεύθυνση της έντασης καθορίζονται μόνον από το φορτίο της πηγής και ποτέ από του υποθέματος), β = Σ (Ε=kQ/r²)
2) Κατά την κατεύθυνση μιας δυναμικής γραμμής το δυναμικό μειώνεται σε όλα τα πεδία και ομογενή και ανομοιογενή. (Μπορείς να το σκεφτείς ότι για μια πολύ μικρή περιοχή κάθε πεδίο είναι σχεδόν ομογενές).
3) Α+, Α απωθεί Γ => Γ+ , Β έλκει Γ => Β- , Β απωθεί Δ => Δ-
4) Το έργο και στις 2 περιπτώσεις είναι W = q∙V. Όμως από τη θετική πλάκα στην αρνητική V = +4,5V => W > 0 (παράγεται από το πεδίο), ενώ από την αρνητική στη θετική V = -4,5V => W < 0 (καταναλώνεται από εμάς). Με τον δικό σου τρόπο (που δεν τον συνιστώ): από τη θετική πλάκα στην αρνητική W = F∙x > 0 (δύναμη πεδίο F και μετατόπιση χ ομόρροπα) και από την αρνητική στη θετική W = -F∙x< 0 (δύναμη πεδίο F και μετατόπιση χ αντίρροπα). Δεν χρειάζεται να μπλέξεις εξωτερική δύναμη. Και με τον δικό σου τρόπο πρέπει να κάνεις |W|= F∙x = Eqx = q∙ (Ex) = q∙|V| (δηλαδή πας στον 1o τρόπο, δηλαδή πολύ κακό για τίποτα).
5) Τώρα φεύγω για καφέ. Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
TY dia!!! Προσπαθώ να ξεαγχωθώ τώρα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Έχω μερικές απορίες πάνω στους αντιστάτες και στο νόμο του Ohm.
1. ο τύπος R=V/I ισχύει για όλους τους αγωγούς ενώ ο τύπος I=V/R μόνο για τους αντιστάτες. Με τον τύπο V=I*R τι γίνεται; Ισχύει και αυτός μόνο για τους αντιστάτες όπως και ο νόμος του Ohm;
2. Οι τύποι R= ρ * (l/S) και Rθ = Rο*(1+ αθ) ισχύουν ΜΟΝΟ για τους αντιστάτες, σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Έχω μερικές απορίες πάνω στους αντιστάτες και στο νόμο του Ohm.
1. ο τύπος R=V/I ισχύει για όλους τους αγωγούς ενώ ο τύπος I=V/R μόνο για τους αντιστάτες. Με τον τύπο V=I*R τι γίνεται; Ισχύει και αυτός μόνο για τους αντιστάτες όπως και ο νόμος του Ohm;
2. Οι τύποι R= ρ * (l/S) και Rθ = Rο*(1+ αθ) ισχύουν ΜΟΝΟ για τους αντιστάτες, σωστά;
Νομίζω ότι ΟΛΟΙ οι τύποι που έγραψες ισχύουν ΜΟΝΟΝ για τους αντιστάτες. (Αν δεν είναι αντιστάτης στο R=V/I τι είναι το R?). Και ο R=ρl/S ισχύει μόνο για αντιστάτη κυλινδρικό σταθερής διατομής (σύρμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top