Λογοτεχνία - Βοήθεια/Απορίες στη Λογοτεχνία

Rogue Queen

Νεοφερμένος

Η Rogue Queen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά είμαι καινούρια εδώ και χρειάζομαι επειγόντως την βοήθειά σας..... Χρειάζομαι διάφορες σημειώσεις για τα Πάθη(5ος ύμνος) του Οδυσσέα Ελύτη(Άξιον Εστι), το κάναμε στα Κείμενα σελ 183, 184, αλλά η καθηγήτρια (ολίγον έως αφάνταστα στριμμένη) μας είπε να βρούμε μόνοι μας σημειώσεις και μάλιστα μας κοπάνησε και 4 ασκήσεις... Και χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια για την ανάλυση του Κειμένου!!! :'(
Θα σας είμαι ευγνώμων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VaSiLiS...

Νεοφερμένος

Ο ΒΑΣΙΛΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ισως μπορω να σε βοηθησω....Μερικες σημειωσεις οπως.....Στο κειμενο υπαρχει 1)Ατομικη και συλλογικη μνημη....2)Το ορεινο τοπιο που σηματοδοτει την ιδεα της ελληνικης ιθαγενειας....3)Συνδυασμος ιστοριας και μυθου....4)Ελεγειακος τονος.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rogue Queen

Νεοφερμένος

Η Rogue Queen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
^αχ, ευχαριστώ...!:no1:! έστω μια ιδέα να πάρω... Προσπάθησα κι εγώ μόνη μου να βγάλω κάποια πράγματα επιφανειακά... Αλλά δεν πολυκαταλαβαίνω το ρόλο(τη σημασία δλδ) που παίζει η μνήμη για τον ελληνικό αγώνα, για την επιβίωση του λαού και την ελευθερία του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria3eft

Νεοφερμένος

Η φύγετε το 3eft! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
εχω αργησει λιγο? εαν ακομη θες βοηθεια πες γιατι εχουμε παρει παρα πολλες σημειωσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gio haha

Νεοφερμένος

Η Γιολαντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
σημειωσεις στο κειμενο αξιον εστι:
η γενεσις
(απο πολυ κλ καθηγητρια):no1:
Το ελληνικο νησιωτικο τοπιο και η ιδιαιτεροτητα του.
Το ποιημα χωριζεται σε τρεις ενοτητες:α)γενεσις
β)παθη
γ)δοξαστικο

Οι εκφρασεις παραπεμπουν στην παλαια διαθηκη.Ο Ελυτης περιγραφει τη δημιουργια της θαλασσας και των νησιων γεγονος που εξυψωνει τηνψυχικη του διαθεση και το θαυμασμο του απεναντι στα στοιχεια της φυσης που αντικατοπτριζουν τον ιδιο του τον εαυτο.(κατ'εικονα και καθ'ομοιωση).
Μια σειρα παρομοιωσεων(ιπποι πετρινοι,λοξες,δελφινιων ραχες)δειχνει την αναδυση των νησιων μεσα απο το φως.Μεσογεακο τοπιο:τα λιοδεντρα που κοσκινιζουν το σκληρο φως του ηλιου,κανοντας το πιο γλυκο.Τα τζιτζικια,το φτωχο σε βλαστηση και νερο τοπιο,η αγονη γη και ο απεραντος ουρανος αποτελουν τη σκηνογραφια του ελ. τοπιου. Η ξηρασια και η στεριση αποκτουν απελευθερωτικες ικανοτητες.Το νερο ειναι λιγο για να το λατρευουμε και να το εκτιμαμε.Το δεντρο ειναι μονο του για να ξεχωριζει και να ειναι μοναδικο.Η ριζα αναγκαζεται να χωθει βαθια για να βρει νερο. Η ελλειψη χωματοςαπεικονιζει τις οποιεσδηποτε δυσκολιες ή στερισεις που αντιμετοπιζει ενας λαος ή ανθρωπος οι οποιες τον δυναμωνουν και τον κανουν να ψαχνει πιο βαθια στην ουσια των πραγματων. ο ελληνας εμβαθυνει στην αληθεια.Ο τοπος ευνοει την σκεψη,το ανοιγμα του μυαλου σε νεους οριζιντες.Η φτωχη Ελλαδα αποπνεει μεγαλειο μεσα απο την πνευματικοτητα και τη σοφια των στοιχειων.Η παντελης ελλειψη στιξης δημιουργει την εντυπωση της ρευστοτητας και την εκστατικη σταση του ποιητη απεναντι στο θανατο(αυτος ο κοσμος ο μικρος ο μεγας!)

ελπιζω να βοηθησα!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
:lock:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jfire

Δραστήριο μέλος

Ο Jfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
:closed::lock:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gecko

Νεοφερμένος

Ο ΜΙΧΑΛΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αγιά (Λάρισα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
μπορείται να με βοηθήσετε με το πού μπορώ να βρώ την περίληψη του ζητήτε ελπής;;; ειναι επιγον για αυριο.. σασ παρακαλω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris13

Νεοφερμένος

Ο Sotiris13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ορίστε, η πεπίληψη από ένα βοήθημα...


Ο ήρωας βρίσκεται σʼ ένα καφενείο και διαβάζει τα σημαντικότερα
νέα της ημέρας τα οποία κυμαίνονται από τις διεθνείς πολεμικές συ-
γκρούσεις έως τα καθημερινά γεγονότα της επικαιρότητας, όπως είναι
οι αυτοκτονίες αλλά και οι κοσμικές εκδηλώσεις. Στοχαζόμενος πάνω
σʼ αυτά και συνειδητοποιώντας τη δημιουργική αντίφαση της ζωής αλ-
λά και ότι η επικρατούσα κοινωνική κατάσταση δεν είναι η επιθυμητή
(παντού επικρατεί δυστυχία, συγκρούσεις, αναταραχές, κοιν. αδικία),
νιώθει πως κάθε πίστη σε ιδέες και αξίες έχει καταρρεύσει και ψυχικά
ανάστατος και συγχυσμένος αναζητά απεγνωσμένα μια ελπίδα.

Ελπίζω να βοήθησα :)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZENIWEW

Νεοφερμένος

Η Ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδιά, εχω κολλήσει σε μια εργασία.. μήπως ξέρει κανεις σας να μου πει ποιος είναι ο στόχος του ποιητή [σεφέρη] με τη χρήση στοιχείων του μύθου στο ποίημά του αυτο? ["ελένη"]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mizzkaterinaki

Νεοφερμένος

Η Mizzkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
φοβερο ποιημα μου αρεσε πολυ....το θεμα ειναι αντιπολεμικο...δηλαδη οι ανθρωποι(καποιος Τευκρος,Αιαντας ή Εκαβη) να μην ξανακανουν τα ιδια λαθη και να πολεμουν τοσα χρονια ανουσια, χωρις λογο(για ενα πουκαμισο αδειανο,για μια Ελενη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Οποιος εχει δικες του η ακομα καλυτερα απο βοηθημα απαντησεις στα ακολουθα κειμενα ας τα ανεβασει παρακαλω.

Γιοφυρι Αρτας σελ12
Θουριος σελ 28
Υμνος στον Παρθενωνα σελ 117
Όσο μπορείς :inlove: σελ 121
Βιος και Πολιτεια Αλεξη Ζορμπα (δεν νομίζω να πέσει αλλά ...) σελ164
Το αξιον εστι(Γενεσις) σελ182
Αρχαιο θεατρο . σελ 188
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Είχα πολλές σημειώσεις από πέρσυ αλλά εκτός ότι βαριέμαι να ψάχνω έχω χαθεί σε χιλιάδες σημειώσεις αρχαίων αν σου κάνουν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Ρε σε παρακαλώ ανέβασε τουλάχιστον κάτι λίγο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πραγματικά δεν ξέρω που είναι(παίζει να τα έχω πετάξει και όλα και να μην το θυμάμαι:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Καλά δεν πειράζει αλλά κανείς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xr!$t!n@k!

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εχω δικιεσ μ κ απο ωοι8ιμα πολλα απο κειμενα:Γιοφυρι Αρτας,Θούριος,Οσο Μπορεις,Το Αξιον Εστι...8εσ ν στ πω?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Βασικά μπες μια μσν να σου στείλω ενα ολόκλρο βοηθημα κειμένων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xr!$t!n@k!

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ΣΩΣΤΟΣ Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top