Βοήθεια/Απορίες στη Γεωμετρία

4AGE

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Προφανώς ζητάει να βρούμε αν υπάρχει αναλογία ή ανισοτική σχέση πλευρών-γωνιών.Αυτά τα δεδομένα μάς έδωσε μόνο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αχα. Νόμος συνημοτόνων και τριγωνική ανισότητα πρέπει να παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4AGE

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Λίγο πιο συγκεκριμένα αν μπορεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη και δεν έχω το βιβλίο μπροστά μου. Με το νόμο του συνημιτόνου βρες την πλευρά α και έπειτα δες αν η τριγωνική ανισότητα επαληθεύεται για όλους τους πιθανούς συνδιασμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Το θέμα σου μεταφέρεται εδώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johny15

Νεοφερμένος

Ο johny15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Παιδια χρειαζομαι επειγωντος βοηθεια .. Εχω απιστευτα κενα στα μαθηματικα και πρεπει να την παραδωσω αυριο αλλιως θα μηδενιστω :( ... Ο καθηγητης μας μας εβαλε να λυσουμε μια ασκηση σε σχεση με την ισοτητα τριγωνων .... και δεν ξερω την τυφλα μου .... η ασκηση ειναι η εξης : Δινετε τριγωνο ΑΒΓ με ΑΒ<ΑΓ και η διχοτομος του ΑΔ . Θεωρουμε σημειο Ετης ΑΓ ωστε ΑΕ=ΑΒ. ( το σχημα μας το εχει δωσει ηδη ( παλι καλα) )
α) Συγκρινετε τα τριγωνα ΑΒΔ και ΑΔΕ
β) Αν τα τριγωνα ΑΒΔ και ΑΔΕ ειναι ισα να γραψετε τα ισα στοιχεια τους
γ) Αν η προεκταση της ΕΔ προς το μερος του Δ τεμνει την προεκταση της ΑΒ στο σημειο Ζ , να αποδειξετε οτι τα τριγωνα ΖΒΔ ακι ΔΕΓ ειναι ισα και να αναφερετε ολα τα ισα στοιχεια τους .
δ) Να αποδειξετε οτι η ευθεια ( Ε) που διερχετε απο τα σημεια Α και Δ ειναι :
ι) μεσοκαθετη του τμηματος ΒΕ και διαμεσος του τριγωνου ΑΖΓ
ιι) ειναι διχοτομος της γωνιας ΚΔΓ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ricky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pericles αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Παιδια χρειαζομαι επειγωντος βοηθεια .. Εχω απιστευτα κενα στα μαθηματικα και πρεπει να την παραδωσω αυριο αλλιως θα μηδενιστω :( ... Ο καθηγητης μας μας εβαλε να λυσουμε μια ασκηση σε σχεση με την ισοτητα τριγωνων .... και δεν ξερω την τυφλα μου .... η ασκηση ειναι η εξης : Δινετε τριγωνο ΑΒΓ με ΑΒ<ΑΓ και η διχοτομος του ΑΔ . Θεωρουμε σημειο Ετης ΑΓ ωστε ΑΕ=ΑΒ. ( το σχημα μας το εχει δωσει ηδη ( παλι καλα) )
α) Συγκρινετε τα τριγωνα ΑΒΔ και ΑΔΕ
β) Αν τα τριγωνα ΑΒΔ και ΑΔΕ ειναι ισα να γραψετε τα ισα στοιχεια τους
γ) Αν η προεκταση της ΕΔ προς το μερος του Δ τεμνει την προεκταση της ΑΒ στο σημειο Ζ , να αποδειξετε οτι τα τριγωνα ΖΒΔ ακι ΔΕΓ ειναι ισα και να αναφερετε ολα τα ισα στοιχεια τους .
δ) Να αποδειξετε οτι η ευθεια ( Ε) που διερχετε απο τα σημεια Α και Δ ειναι :
ι) μεσοκαθετη του τμηματος ΒΕ και διαμεσος του τριγωνου ΑΖΓ
ιι) ειναι διχοτομος της γωνιας ΚΔΓ

Καλό είναι να μας πείς σε ποιά ακριβώς σημεία χρειάζεσαι βοήθεια ή έχεις απορίες.

Για τα α,β χρησιμοποίησε το 1ο κριτήριο ισότητας τριγώνων. Για το Γ χρησιμοποίησε το 2ο κριτήριο ισότητας τριγώνων.
Μόλις κάνεις αυτά στείλε μήνυμα για τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Παιδια χρειαζομαι επειγωντος βοηθεια .. Εχω απιστευτα κενα στα μαθηματικα και πρεπει να την παραδωσω αυριο αλλιως θα μηδενιστω :( ... Ο καθηγητης μας μας εβαλε να λυσουμε μια ασκηση σε σχεση με την ισοτητα τριγωνων .... και δεν ξερω την τυφλα μου .... η ασκηση ειναι η εξης : Δινετε τριγωνο ΑΒΓ με ΑΒ<ΑΓ και η διχοτομος του ΑΔ . Θεωρουμε σημειο Ετης ΑΓ ωστε ΑΕ=ΑΒ. ( το σχημα μας το εχει δωσει ηδη ( παλι καλα) )
α) Συγκρινετε τα τριγωνα ΑΒΔ και ΑΔΕ
β) Αν τα τριγωνα ΑΒΔ και ΑΔΕ ειναι ισα να γραψετε τα ισα στοιχεια τους
γ) Αν η προεκταση της ΕΔ προς το μερος του Δ τεμνει την προεκταση της ΑΒ στο σημειο Ζ , να αποδειξετε οτι τα τριγωνα ΖΒΔ ακι ΔΕΓ ειναι ισα και να αναφερετε ολα τα ισα στοιχεια τους .
δ) Να αποδειξετε οτι η ευθεια ( Ε) που διερχετε απο τα σημεια Α και Δ ειναι :
ι) μεσοκαθετη του τμηματος ΒΕ και διαμεσος του τριγωνου ΑΖΓ
ιι) ειναι διχοτομος της γωνιας ΚΔΓ

View attachment 10001.pdf
View attachment 20001.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johny15

Νεοφερμένος

Ο johny15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Να 'σαι καλα φιλε..... Θα μπορουσες να μου πεις τι να διαβασω ωστε να καλυψω τα κενα που εχω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Να 'σαι καλα φιλε..... Θα μπορουσες να μου πεις τι να διαβασω ωστε να καλυψω τα κενα που εχω???

την κατάλαβες,αν ναι σε καλό δρόμο είσαι.
κοίτα η γεωμετρία δεν είναι και το πιο σημαντικό μάθημα για τη συνέχεια ,ειδικά αν είσαι θεωρητική.
Η άσκηση δεν ήταν και φοβερά δύσκολη,αλλά θα μπορούσε μαζί με κανένα ακόμα λίγο πιο ύπουλο ερώτημα να αποτελεί 4ο θέμα.
πες μου την ύλη και θα σου πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis-kriti

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Οπιος θελει βοηθεια σε γεωμετρια αλγεβρα η χημεια θα ειναι μεγαλη μου χαρα να τον βοηθησω..!!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
:clapup::clapup::clapup:
Οπιος θελει βοηθεια σε γεωμετριαε αλγεβρα η χημεια θα ειναι μεγαλη μου χαρα να τον βοηθησω..!!:D:D

και εγω σε χημεια,φυσικη,εκθεση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ο,τι θελετε να μου πειτε!!μιας και ο γιαννης ανελαβε τα μαθηατικα
:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::alljumpy::book::flowers::verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
ρε παιδες όλη η γεωμετρία του λυκείου έχει να κάνει με αποδεικτικές ασκήσεις ( δεν χρησιμοποιούμε καθόλου νούμερα ) ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Για νούμερα είναι η άλγεβρα.
Δεν είναι πάντως μόνο αποδεικτικές, ίσως επειδή ακόμα είστε στην αρχή το λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
ακριβώς έτσι ειναι....και είναι και κομματακι δύσκολες γιατι εμείς στο γυμνάσιο συνιθήζαμε να βρίσκουμε τα αποτελεσματα με νούμερα και οχι με διάφορα θεωρήματα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis-kriti

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
bill η γεωμετρια του λυκειου ειναι πιο ευκολη απο οτι φαινεται...πρεπει να εχεις το μυαλο σου ανοιχτο για να λυνεισ τις ασκησεις....και ειναι λογικο να χρειαζεται μονο θεωρηματα ...αν χρειαστεισ βοηθεια σε αλγεβρα η γεωμετρια στειλε μου μυνημα... :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johny15

Νεοφερμένος

Ο johny15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Φιλε μου γιαννη ..... επειδη σκοτωνομαι εδω και 30 λεπτα να βρω την λυση σε αυτη την ασκηση στην οποια δεν εχω βρει ουτε πορισμα ουτε κανενα θεωρημα... μπορεις να με βοηθησεις? Την χρειαζομαι για αυριο....
Εχουμε ενα τριγωνο ΑΒΓ με διαμεσο ΑΜ . Ν.δ.ο ( να δειξω οτι ) οι κορυφες Β,Γ ισαπεχουν ( τι ενοη εδω μου λες?) απο την διαμεσο.
χελπ:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Με κάθε επιφύλαξη νομίζω πως απο τις κορυφές Β, Γ πρέπει να φέρεις κάθετες πάνω στην ΑΜ διάμεσο, έστω ΒΝ και ΓΚ οι κάθετες και να δείξεις πως ΒΝ=ΓΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis-kriti

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιεράπετρα (Λασιθίου). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
εννοει να δειξεις οτι το καθετο τμημα στη διαμεσο ΑΜ με αρχη το Β ειναι ισο με το καθετο τμημα στην διαμεσο ΑΜ με Αρχη το Γ οσο για την λυση ασε με να το σκεφτω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εχουμε ενα τριγωνο ΑΒΓ με διαμεσο ΑΜ . Ν.δ.ο ( να δειξω οτι ) οι κορυφες Β,Γ ισαπεχουν απο την διαμεσο.
Ακριβώς, όπως είπε η theodora:
απο τις κορυφές Β, Γ πρέπει να φέρεις κάθετες πάνω στην ΑΜ διάμεσο, έστω ΒΝ και ΓΚ οι κάθετες και να δείξεις πως ΒΝ=ΓΚ.
Δεν έχεις παρά να συγκρίνεις τα τρίγωνα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top