Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
1) Έστω ότι το πλασμίδιο έχει αντοχή στο χ αντιβιοτικό. Αν ρίξω χ αντιβιοτικό, τότε δεν θα πεθάνει, άρα είναι ανθεκτικό σ' αυτό. Αν, όμως, πάς και ρίξεις το ψ αντιβιοτικό, τότε θα καταστραφεί το βακτήριο, γιατί το πλασμίδιο δεν έχει γονίδιο ανθεκτικότητας στο ψ αντιβιοτικό, αλλά μόνο στο χ αντιβιοτικό.

Γενικά, το αντιβιοτικό χρησιμοποιείται στις καλλιέργειες για να δούμε : ανθεκτικότητα δείγματος έναντι σ' αυτό το αντιβιοτικό, τι βακτήριο έχουμε και για να σκοτώσει τους άλλους μικροοργανισμούς που μπορεί να υπάρχουν στο δείγμα (περιορίζω κι άλλο, δηλαδή, αυτό που ψάχνω). Επίσης, χρησιμοποιείται για να δούμε αν έχουμε φτιάξει ένα ανασυνδιασμένο πλασμίδιο, το οποίο να προσδίσει ανθεκτικότητα στο βακτήριο απέναντι σ' ένα αντιβιοτικό.

3) Έστω ότι έχουμε 10 πλασμίδια, τα οποία τα' χουμε ανοίξει με διάφορες ενδονουκλεάσες (πχ. EcoRI). Μέσα στο τριβλίο ρίχνουμε και 2 ανασυνδιασμένα DNA. Οπότε, 2 από αυτά τα πλασμίδια θα πάρουν ένα και ένα ανασυνδιασμένο DNA. Άρα, τα υπόλοιπα 8 πλασμίδια, που δεν πήραν τίποτα, θα ξανακλείσουν γιατί θα χει περάσει ο χρόνος δράσης της ενδονουκλεάσης και θα σχηματιστούν πάλι δεσμοί H και πεπτιδικοί δεσμοί στα ανοιγμένα πλασμίδια.
Δηλαδή είναι λάθος αυτό που μας είπε η βιολόγος ότι μπορεί το βακτήριο να μην πάρει καθόλου πλασμίδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Δηλαδή είναι λάθος αυτό που μας είπε η βιολόγος ότι μπορεί το βακτήριο να μην πάρει καθόλου πλασμίδιο?

Είναι αλήθεια αυτό που σας είπε. Απλά, εγώ εξήγησα το 1 και 3, που είχε απορία η κοπέλα.

Eπίσης, η ερώτησή της μίλαγε για πλασμίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Άρα, τα υπόλοιπα 8 πλασμίδια, που δεν πήραν τίποτα, θα ξανακλείσουν γιατί θα χει περάσει ο χρόνος δράσης της ενδονουκλεάσης και θα σχηματιστούν πάλι δεσμοί H και πεπτιδικοί δεσμοί στα ανοιγμένα πλασμίδια.

Απο πότε υπάρχουν πεπτιδικοί δεσμοί στα πλασμίδια????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Απο πότε υπάρχουν πεπτιδικοί δεσμοί στα πλασμίδια????

ΣΩΣΤΗ!

Λάθος μου! Εκείνη την ώρα δεν είχα καθαρό μυαλό και δεν το πρόσεξα.

5'-3' φωσφοδιεστερικός δεσμός είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Για όσους έχουν κάνει Μενδελική κληρονομικότητα έχω το εξής πρόβλημα που έγραψα σε διαγώνισμα:

Μία μαύρη γάτα διασταυρώνεται με δύο διαφορετικούς γάτους. Από την πρώτη διασταύρωση προκύπτουν 5 γατάκια: 3 αρσενικά μαύρα και 2 θηλυκά με μαύρες και καφέ περιοχές. Από τη δεύτερη διασταύρωση προκύπτουν γατάκια και των δύο φύλων όλα μαύρα. Αν το φύλο στις γάτες καθορίζεται όπως στον άνθρωπο, να βρεθεί ο τρόπος κληρονόμησης του χαρακτηριστικού και οι γονότυποι των ατόμων που διασταυρώθηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noramiden

Νεοφερμένος

Η noramiden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
παιδια μια μικρη αποριουλα ωριμανση υφιστανται μονο το mRNA οχι και τα υπολοιπα ειδη RNA?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
παιδια μια μικρη αποριουλα ωριμανση υφιστανται μονο το mRNA οχι και τα υπολοιπα ειδη RNA?

λογικα μονο το mrna υφισταται ωριμανση αφου αυτο ειναι που κωδικοπιει πρωτεινες και εχει μη μεταφραζομενα κομματια.Τα αλλα ειδη RNA δεν κωδικοποιουν πρωτεινες αρα λογικα δεν υπαρχει λογος για ωριμανση τους (εξαλου ,εκτος απτο snrna τα αλλα λειτουργουν εκτος πυρηνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εστω ότι θέλουμε να εντοπίσουμε και να μελετήσουμε το γενετικό υλικό ενός RNA ιού. Μπορούμε να εφαρμόσουμε την μέθοδο PCR ?
Αιτιολογήστε την απαντηση σας.

Εγώ νομίζω πως όχι. Γιατί η rna πολυμεράση δεν αντιγράφει, μεταγράφει.
Είμαι σωστή? Και αν ναι πως το δικαιολογώ? Η αντιγραφή του rna πως γίνεται? :redface:
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MagicForLife

Νεοφερμένος

Ο MagicForLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Παιδια εχω μια απορα σχετικα με την αντιγραφη του DNA.Οταν μου δινονται οι αλυσιδες πως θα ξερω που πρεπει να ζωγραφιζω τα συνεχη και τα ασυνεχη τμηματα?Καμια βοηθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Μήπως ξέρει κανείς καμιά ιστοσελίδα που να έχει ασκήσεις στην βιολογία β λυκείου γενικής παιδείας στο 1ο κεφάλαιο? Γράφουμε διαγώνισμα και όπως μα πληροφόρησε ο καθηγητής μας θα βάλει δύσκολη άσκηση( η άσκηση πιάνει στο διαγώνισμα 40 μονάδες!!):confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
παιδια μια μικρη αποριουλα ωριμανση υφιστανται μονο το mRNA οχι και τα υπολοιπα ειδη RNA?
Ωριμανση υφιστανται ολα τα ειδη RNAs ωστοσο η διαδικασια ειναι διαφορετικη για καθε ειδος. Παραδειγματος χαρη στηv περίπτωση τoυ tRNA σχηματίζεται αρχικα το πρόδρoμo μεγαλύτερo μόριo το οποιο στη συνεχεια χάvει μερικές σειρές voυκλεoτιδίωv από τα άκρα αλλά και από εvδιάμεσες περιoχές και πρoκύπτει τo ώριμo μόριo τoυ tRNA. Ωστοσο εσενα μονο η ωριμανση του mRNA σε ενδιαφερει εντελως θεωρητικα. Επισης παροτι δεν το λεει το βιβλιο πληροφοριακα εχουν βρεθει και προκαρυωτικα κυτταρα των οποιων τα RNAs υφιστανται κατα καποιο τροπο "ωριμανση"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MagicForLife

Νεοφερμένος

Ο MagicForLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Ρε παιδια λετε να διαβασω την θεωρια με τα συνεχη και ασυνεχη τμηματα.Ειναι ΜΟΝΟ 5 σειρες.Και οκ τη καταλαβαινω, απο κει και περα ομως πως μπορει να με βοηθησει στις ασκησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ρε παιδια λετε να διαβασω την θεωρια με τα συνεχη και ασυνεχη τμηματα.Ειναι ΜΟΝΟ 5 σειρες.Και οκ τη καταλαβαινω, απο κει και περα ομως πως μπορει να με βοηθησει στις ασκησεις?

Έχει πέσει άσκηση που να λέει σχεδιάστε τα ασυνεχή και συνεχή κομμάτια της αλυσίδας. Εκεί πως θα το δικαιολογούσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MagicForLife

Νεοφερμένος

Ο MagicForLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γραφοντας την θεωρια.Το θεμα μου δεν ειναι εκει.Ειναι πως να τα ζωγραφισω οταν μου δινουν απλως τους προσανατολισμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Είναι δύσκολο να σου εξηγήσουμε απο εδώ. Γιατί δεν ρωτάς τον καθηγητή σου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Εστω ότι θέλουμε να εντοπίσουμε και να μελετήσουμε το γενετικό υλικό ενός RNA ιού. Μπορούμε να εφαρμόσουμε την μέθοδο PCR ?
Αιτιολογήστε την απαντηση σας.

Εγώ νομίζω πως όχι. Γιατί η rna πολυμεράση δεν αντιγράφει, μεταγράφει.
Είμαι σωστή? Και αν ναι πως το δικαιολογώ? Η αντιγραφή του rna πως γίνεται? :)
Απευθείας δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε PCR, επειδή η DNA-πολυμεράση δεν μπορεί να αντιγράψει RNA. Ωστόσο, μπορούμε να επιδράσουμε στο RNA του ιού με αντίστροφη μεταγραφάση, κατόπιν να το αποδιατάξουμε και τέλος να επιδράσουμε με DNA-πολυμεράση, οπότε θα προκύψει δίκλωνο μόριο DNA που περιέχει το γενετικό υλικό του ιού. Σε αυτό το μόριο μπορούμε να κάνουμε PCR και να το μελετήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

noramiden

Νεοφερμένος

Η noramiden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
θα μπορούσε να παρατηρηθει με την συγκριση 2 γονιδιων διαφορετικων οργανισμων ομοιοτητα στην αλληλουχια των νουκλεοτιδιων τους κατα 80τοις εκατο και ομοιοτητα στα μορια snRNA που αυτα κωδικοποιούν της ταξεως του 95 τοις εκατο? αν η απαντηση ειναι καταφατικη για ποιον λογο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Παίδες θελω να σας κάνω μια ερώτηση

Απευθυνομαι σε θετικους.

Μαθημα-->Βιολογια

Κεφαλαιο 5

(ΔΙΥΒΡΙΔΙΣΜΟΣ)

Στη δροσοφυλλα το καστανομαυρο χρωμα ματιων και τα ωοειδη ματια καθοριζονται απο τα υπολειπομενα γονιδια b και l αντιστοιχα ενω το κανοικο χρωμα και το λοβοειδες σχημα των ματιων καθοριζονται απο τα επικρατη τους αλληλομορφα B και L αντιστοιχα.Εστω απο την διασταυρωση διυβριδιων ατομων προεκυψαν 320 απογονοι.Ποιοι απ τους απογονους αυτους αναμενεται να ανηκουν σε καθε φαινοτυπικη ταξη?

αυτο που με μπερδευει ειναι το -->διυβριδιων ατομων.
Θα παρουμε περιπτωσεις για τους γονεις ?Αν ειναι δηλαδ ετεροζυγοι ή ομοζυγοι?

Σημείωση: Τα μηνύματα #515-516-518 μεταφέρθηκαν από το θέμα Πανελλήνιες 2013.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Παίδες θελω να σας κάνω μια ερώτηση

Απευθυνομαι σε θετικους.

Μαθημα-->Βιολογια

Κεφαλαιο 5

(ΔΙΥΒΡΙΔΙΣΜΟΣ)

Στη δροσοφυλλα το καστανομαυρο χρωμα ματιων και τα ωοειδη ματια καθοριζονται απο τα υπολειπομενα γονιδια b και l αντιστοιχα ενω το κανοικο χρωμα και το λοβοειδες σχημα των ματιων καθοριζονται απο τα επικρατη τους αλληλομορφα B και L αντιστοιχα.Εστω απο την διασταυρωση διυβριδιων ατομων προεκυψαν 320 απογονοι.Ποιοι απ τους απογονους αυτους αναμενεται να ανηκουν σε καθε φαινοτυπικη ταξη?

αυτο που με μπερδευει ειναι το -->διυβριδιων ατομων.
Θα παρουμε περιπτωσεις για τους γονεις ?Αν ειναι δηλαδ ετεροζυγοι ή ομοζυγοι?


Δεν έχω βρει ποτέ αυτόν τον όρο σε καμία άσκηση. Ενδέχεται να εννοεί ότι είναι οι γονείς ετερόζυγοι και για τους δύο χαρακτήρες. (ότι είναι και για τους δύο χαρακτήρες υβριδικά άτομα), χωρίς να θέλω να σε μπερδέψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostakis777

Νεοφερμένος

Ο Kostakis777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,θέλω όποιος μπορεί να μου λύσει αναλυτικά την παρακάτω άσκηση,γιατί το ζήτημα είναι να την καταλάβω και όχι να την αντιγράψω..Όσο πιο αναλυτικά μπορεί..Λοιπόν:
Οι αλληλουχίες βάσεων που αναγράφονται ακολούθως αποτελούν στιγμιότυπο σε θέση έναρξης της αντιγραφής ενός τμήματος ευκαρυωττικού χρωμοσώματος.
Θυγατρική αλυσίδα: UGAAUTCCATGA
Μητρική αλυσίδα: GTGACTTAAGGTACTGCA
α) Ποιο είναι το μήκος του πρωταρχικού τμήματος και ποιος είναι ο ελάχιστος αριθμός δεσμών υδρογόνου που πρόκειται να σπάσουν και να αναπτυχθούν μέχρι την ολοκλήρωση της αντιγραφής της συγκεκριμένης αλληλουχίας,δεδομένου ότι δεν συνέβησαν λάθη κατά τη διάρκεια της?
β) Να σημειώσετε τα 5' και 3' άκρα των αλυσίδων.
Ευχαριστώ προκαταβολικά...
Κανεις???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top