Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Η σύγκρινη είναι ανούσια βασικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Timmy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Timmy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 120 μηνύματα.
που ειστε στην υλη της βιολογιας κατ.??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
που ειστε στην υλη της βιολογιας κατ.??
2 μαθηματα εχουμε κανει μονο...σελ. 20
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Στην ερώτηση ποιές είναι οι ιδι'οτητες του DNA η απάντηση είναι αυτό που λέει για την αποθήκευση, τη διατήρηση, τη μεταβίβαση κτλ σελ 17 σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Στην ερώτηση ποιές είναι οι ιδι'οτητες του DNA η απάντηση είναι αυτό που λέει για την αποθήκευση, τη διατήρηση, τη μεταβίβαση κτλ σελ 17 σωστά?
ΝΑΙ.... υποθετω...!!!


:hmm::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Μάλλον το μοντέλο της διπλής έλικας θα έλεγα εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μάλλον το μοντέλο της διπλής έλικας θα έλεγα εγώ.
Το σκέφτηκα και αυτό... Μας έχει βάλει κανονική ερώτηση για το μοντέλο της διπλής έλικας και για τα χαρακτηριστικά του DNA και αυτό είναι μάλλον για να μας μπερδέψει-ταλαιπωρήσει για να τα γράφουμε 2 φορές... :/: Τέσπα αύριο θα δείξει...
Ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Στην ερώτηση ποιές είναι οι ιδι'οτητες του DNA η απάντηση είναι αυτό που λέει για την αποθήκευση, τη διατήρηση, τη μεταβίβαση κτλ σελ 17 σωστά?

Αυτά είναι λειτουργίες.

Κάπου στην δεύτερη σελίδα κάτω λέει : "Παρ' ότι η χημική σύσταση και οι ιδιότητες του DNA, με τα πειράματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω, είχαν γίνει γνωστά, δεν υπήρχε κοινά αποδεκτή πρόταση για τη δομή του DNA στο χώρο "
Οπότε απορρίπτεται και η διπλή έλικα,μιάς και είναι μετά.
Λογικά,είναι οι τρεις τελίτσες στο πείραμα των Avery,Mac-leod,McCarthy + Από Hershey kai Chase ότι μόνο το Dna είναι ικανό να δώσει τις κατάλληλες εντολές για να παραχθούν νέοι οργανισμοί. + Λίγα από την πολυνουκλεοτιδική αλυσίδα. :hmm:

Λολ,δεν ξέρω,μπερδεύτηκα. =(
Θέλουμε την σωστή απάντηση μετά πάντως.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αυτά είναι λειτουργίες.

Κάπου στην δεύτερη σελίδα κάτω λέει : "Παρ' ότι η χημική σύσταση και οι ιδιότητες του DNA, με τα πειράματα που αναφέρθηκαν πιο πάνω, είχαν γίνει γνωστά, δεν υπήρχε κοινά αποδεκτή πρόταση για τη δομή του DNA στο χώρο "
Οπότε απορρίπτεται και η διπλή έλικα,μιάς και είναι μετά.
Λογικά,είναι οι τρεις τελίτσες στο πείραμα των Avery,Mac-leod,McCarthy + Από Hershey kai Chase ότι μόνο το Dna είναι ικανό να δώσει τις κατάλληλες εντολές για να παραχθούν νέοι οργανισμοί. + Λίγα από την πολυνουκλεοτιδική αλυσίδα. :hmm:

Λολ,δεν ξέρω,μπερδεύτηκα. =(
Θέλουμε την σωστή απάντηση μετά πάντως.:P
Δίκιο έχεις, μάλλον αυτή είναι η απάντηση. Η πολυνουκλεοτιδική αλυσίδα δεν κολλάει στο μοντέλο της διπλής έλικας? Εγώ εκεί την έγραψα...
Ευχαριστώ! :)
Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πω εδ'ω την απάντηση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Σύμφωνα με τη βιολόγο μου η απάντηση στην ερώτηση ποιές είναι οι ιδιότητες του dna είναι και οι λειτουργίες και το κομματάκι που λέει η ποσότητα είναι σταθερή, ιδια, μισή ανάλογη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Μη χολοσκάς κιόλας. Δεν νομίζω να βάλουν τέτοια ασαφή ερώτηση, αλλά σε περίπτωση που βάλουν γράψτα όλα. Πάντως δε νομίζω ότι η συμπληρωματικότητα πχ δεν "κολλάει" στις ιδιότητες του DNA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μη χολοσκάς κιόλας. Δεν νομίζω να βάλουν τέτοια ασαφή ερώτηση, αλλά σε περίπτωση που βάλουν γράψτα όλα. Πάντως δε νομίζω ότι η συμπληρωματικότητα πχ δεν "κολλάει" στις ιδιότητες του DNA.
Ναι κολλάει και η συμπληρωματικότητα. Ο καθένας άλλα είχε γράψει σήμερα...
Μακάρι να έχεις δίκιο. Και μακάρι να βάλουν κομμάτια μαζεμένα, γιατί άμα πρέπει να γράψω ένα κομμάτι από εδώ, ένα απο εκεί και 2 προτάσεις από δίπλα θα τα κάνω σαλάτα... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Αν δεν είσαι σίγουρη για το αν κάτι χρειάζεται ή όχι, γράψ'το. Ο βιολόγος μου έλεγε ότι το περιττό δεν βλάπτει, απλώς μπαίνει σε παρένθεση. Αρκεί να είναι σωστό και να μην είναι και τελείως άσχετο, πχ να ζητούνται τα χαρακτηριστικά του γενετικού κώδικα και εσύ να περιγράψεις και τη διαδικάσία της μετάφρασης.:P
Να θυμάσαι: better safe than sorry
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
νομιζω πως οταν μπορεις να συνδυαζεις κομματια που εχεις μαθει απεξω, εκει φαινεται και το ποσο καλα εχεις αποστηθισει και οχι παπαγαλισει;) θελει εξασκηση ακομα και ο συνδυασμος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ρε παιδιά ας μου πει κάποιος ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στο γονίδιο και το νουκλεόσωμα γιατί θα τρελαθώ με τις ερωτήσεις που μου βάζει... :( Για το νουκλεόσωμα λέει πράγματα το βιβλίο, για το γονίδιο πάλι όχι και τόσα ώστε να μπορώ να βγάλω απάντηση... :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Ρε παιδιά ας μου πει κάποιος ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στο γονίδιο και το νουκλεόσωμα γιατί θα τρελαθώ με τις ερωτήσεις που μου βάζει... :( Για το νουκλεόσωμα λέει πράγματα το βιβλίο, για το γονίδιο πάλι όχι και τόσα ώστε να μπορώ να βγάλω απάντηση... :/:
Το γονιδιο ειναι ενα τμημα dna(αλληλουχια βασεων) που ειναι υπευθυνο για τη συνθεση μιας πολυπεπτιδικης αλυσιδας(πρωτεινης) ειτε καποιου RNA(mRNA,snRNA,tRNA,rRNA).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ρε παιδιά ας μου πει κάποιος ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στο γονίδιο και το νουκλεόσωμα γιατί θα τρελαθώ με τις ερωτήσεις που μου βάζει... :( Για το νουκλεόσωμα λέει πράγματα το βιβλίο, για το γονίδιο πάλι όχι και τόσα ώστε να μπορώ να βγάλω απάντηση... :/:

Νουκλεόσωμα : Βασική μονάδα οργάνωσης της χρωματίνης,αποτελείται από DNA μήκους 146 ζεύγων βάσεων που είναι τυλιγμένο γύρω από 8μερές ιστονών [πρωτεϊνες]
Γονίδιο : τμήμα DNA με συγκεκριμένη αλληλουχία βάσεων,υπεύθυνο για την σύνθεση μιάς πολυπεπτιδικής αλυσίδας ή μορίου RNA. Παραπάνω ανάλυση για το γονίδιο γίνεται στο δεύτερο κεφάλαιο,σελίδα 31 νομίζω,στην ροή της γενετικής πληροφορίας.

Αν δεν κάνατε δεύτερο κεφάλαιο,η καθηγήτρια δεν ξέρει που της πάνε τα 4. Μιάς και αυτό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως συνδυαστική ερώτηση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Ρε παιδιά ας μου πει κάποιος ποιες είναι οι διαφορές ανάμεσα στο γονίδιο και το νουκλεόσωμα γιατί θα τρελαθώ με τις ερωτήσεις που μου βάζει... :( Για το νουκλεόσωμα λέει πράγματα το βιβλίο, για το γονίδιο πάλι όχι και τόσα ώστε να μπορώ να βγάλω απάντηση... :/:


To νουκλεοσώμα είναι μια δομή που λαμβάνουν ορισμένες περιοχές του DNA καθώς αυτό συσπειρώνεται. Άρα το γονίδιο (τμήμα DNA) μπορεί να περιέχει νουκλεοσώματα. Απλά, τα νουκλεοσώματα μπορεί να αποτελούν δομικό στοιχείο του γονιδίου αν αυτό είναι αρκετά μεγάλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Νουκλεόσωμα : Βασική μονάδα οργάνωσης της χρωματίνης,αποτελείται από DNA μήκους 146 ζεύγων βάσεων που είναι τυλιγμένο γύρω από 8μερές ιστονών [πρωτεϊνες]
Γονίδιο : τμήμα DNA με συγκεκριμένη αλληλουχία βάσεων,υπεύθυνο για την σύνθεση μιάς πολυπεπτιδικής αλυσίδας ή μορίου RNA. Παραπάνω ανάλυση για το γονίδιο γίνεται στο δεύτερο κεφάλαιο,σελίδα 31 νομίζω,στην ροή της γενετικής πληροφορίας.

Αν δεν κάνατε δεύτερο κεφάλαιο,η καθηγήτρια δεν ξέρει που της πάνε τα 4. Μιάς και αυτό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως συνδυαστική ερώτηση :P
Δεν έχουμε κάνει 2ο κεφάλαιο... Μόλις τελειώσαμε το 1ο. Για το γονίδιο μας έχει πει μόνο τον ορισμό που έγραψες εσύ. Όταν ανοίξαμε το φυλλάδιο για να μας βάλει ασκήσεις την είδε και λέει για προσπαθήστε την και αυτην...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΙΩΑΝΝΑ ΑΝΤΩΝΙΟ

Νεοφερμένος

Η ΙΩΑΝΝΑ ΑΝΤΩΝΙΟ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
ρε παιδια μηπως μπορει να βοηθησει κανενας???

σχολικο βιολογια κατθνσης : Σελιδα 23 ασκησεις 5,10........
τι κανουμε σ αυτες τις ασκησεις? τα χω φτησει............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top