Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
141 * 3= 423 νουκλεοτίδια που την κωδικοποιούν.
423+3=426 και το κωδικόνιο λήξης.
μη κωδική αλυσίδα : 50 νουκλεοτίδια αδενίνης και 76 θυμίνης. Σύνολο 126. 426-126= 300 νουκλεοτίδια με βάση G/C
δ.υ= 2* Χ + 3* Υ,Όπου Χ ζεύγη A-T και Υ ζεύγη C-G.
=> δ.υ= 2* 126+ 3* 300
=> δ.υ = 252+900
=> δ.υ. = 1152
αν το γονίδιο δεν περιέχει εσώνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι μια βοήθεια σε μια ερώτηση του 5ου κεφ.λεει:
Κατα τη μελέτη διασταύρωσης μονοϋβριδισμού αυτοσωμικού γονιδίου και της διασταύρωσης μονοϋβριδισμού φυλοσύνδετου στη δροσόφιλα παρατηρείται διαφορά στους φαινοτύπους της F1 γενιάς. Ποια είναι αυτή;(αυτό το ρωτάει δεν το ρωτάω εγώ.)
Θέλει και να δικαιολογήσουμε με κατάλληλες διασταυρώσεις...

Καμιά βοηθεια κανείς;πλιζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
E θεώρησε αυτοσωμικό(επικρατές και υπολειπόμενο), και φυλοσύνδετο.Κάνε τις διασταυρώσεις και εξήγησε τί σου βγήκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
τελικά τη λύσαμε στο μάθημα, αλλά ευχαριστώ για τη βοηθεια

Φυσιολογικοί γονείς αποκτούν δύο υγιή αγόρια κ ένα κορίτσι που πάσχει από δρεπανοκυτταρική αναιμία. Το πρώτο τους αγόρι παντρεύτηκε με υγιή κοπέλα, της οποίας ο αδερφός έπασχε από την ίδια ασθένεια. Οι γονείς της είναι υγιής. Υπάρχει πιθανότητα να αποκτήσουν παιδι που πάσχει; Και θέλει και το δέντρο.
Έγώ έφτασα μέχρι αυτούς που παντρεύονται στο δέντρο αλλά τους γονότυπους και των δύο τους βρίσκω ή ΕΕ ή Εε και μετά πήρα 4 ξεχωριστές περιπτώσεις για να βρω την πιθανότητα και βρήκα ότι υπάρχει πιθανότητα 25% να αποτήσουν παιδί που πάσχει. Είναι σωστό;

Καμιά βοήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ναι, όπως το έκανες είναι... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Tελικά σωστό το είχα που το έλεγξα και στο μάθημα
Να ρωτήσω κάτι άλλο; Πόσο φυσιολογικό είναι κάποιος να μπερδεύεται-δυσκολεύεται αρχικά με τις ασκήσεις στο Μέντελ;Ένω μέχρι στιγμής τα πήγαινα τέλεια με DNA τώρα πραγματικά έχω ψιλοαπογοητευτεί με τις ικανότητές μου αλλά δεν το βάζω κάτω. Τι θα γίνει, θα τα καταφέρω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katsarida003

Νεοφερμένος

Η katsarida003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Η παρακάτω εκφώνηση, όπως ακριβώς τη βλέπτε, έχει σταθεί σημείο διαφωνίας μεταξύ εμού και της καθηγήτριας μου:

Ένα ζευγάρι απόκτησε αγόρι. Ποιά είναι η πιθανότητα θα αποκτήσουν τρια αγόρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Καθε γεννα ειναι ανεξαρτητη απο την αλλη! Σε καθε γεννα υπαρχει 1/2 να γεννηθει αγορι και 1/2 να γεννηθει κοριτσι! Αφου εμεις θελουμε σε 3 γεννες, η πιθανοτητα ειναι 1/2 χ 1/2 χ 1/2 = 1/8

Αν κανω λαθος, περιμενω διορθωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ναι, αλλά έχουμε ένα αγόρι ήδη. Άρα η πιθανότητα του να αποκτήσουμε τρία αγόρια σύνολο εξαρτάται από τη πιθανότητα των δύο επόμενων κυήσεν, που είναι 1/4 να κάνουμε αγόρια, αυτή είναι και η τελική μου απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Η παρακάτω εκφώνηση, όπως ακριβώς τη βλέπτε, έχει σταθεί σημείο διαφωνίας μεταξύ εμού και της καθηγήτριας μου:

Ένα ζευγάρι απόκτησε αγόρι. Ποιά είναι η πιθανότητα να αποκτήσουν τρια αγόρια;

Η πιθανοτητα να αποκτηθουν 3 αγορια ειναι 1/8.. Το οτι το 1ο τους παιδια ηταν αγορι δεν σημαινει πως η πιθανοτητα (50% κατα την πρωτη γεννα) δεν συμπεριλαμβανεται στο συνολο των πιθανοτητων γεννησης αγοριου σε 3 γεννες).. Η ασκηση σου λεει την πιθανοτητα που υπαρχει να γεννηθουν 3 αγορια... Οχι την πιθανοτητα οι 2 επομενες γεννησεις να οδηγησουν σε αγορι..
Ετσι το αντιλαμβανομαι εγω τουλαχιστον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Αν ο συνολικός αριθμός των γεννήσεων είναι 3,και έχουμε ήδη ένα αγόρι, η πιθανότητα να έχουμε 3 αγόρια είναι ένα τέταρτο.Μας ενδιαφέρουν μόνο οι 2 επόμενες γεννήσεις πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Αν ο συνολικός αριθμός των γεννήσεων είναι 3,και έχουμε ήδη ένα αγόρι, η πιθανότητα να έχουμε 3 αγόρια είναι ένα τέταρτο.Μας ενδιαφέρουν μόνο οι 2 επόμενες γεννήσεις πια.

Έτσι τι αντιλαμβάνουμε και εγώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Αν ο συνολικός αριθμός των γεννήσεων είναι 3,και έχουμε ήδη ένα αγόρι, η πιθανότητα να έχουμε 3 αγόρια είναι ένα τέταρτο.Μας ενδιαφέρουν μόνο οι 2 επόμενες γεννήσεις πια.
και εγω συμφωνω μαζι σου..νομιζω πως αυτο εννοει η ασκηση αλλιως γιατι να δωσει το δεδομενο της πρωτης γεννησης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Για να σε μπερδεψει! Δεν ξερω παιδια, εχω ρωτησει και εγω πολλους γνωστους μου και ο καθενας λεει διαφορετικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Για να σε μπερδεψει! Δεν ξερω παιδια, εχω ρωτησει και εγω πολλους γνωστους μου και ο καθενας λεει διαφορετικο...

Δεν είναι καν βιολογία,σκέτα μαθηματικά.Ουσιαστική η ερώτηση είναι, ποιά η πιθανότητα να έχουμε 2 αγόρια στη σειρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Για να σε μπερδεψει! Δεν ξερω παιδια, εχω ρωτησει και εγω πολλους γνωστους μου και ο καθενας λεει διαφορετικο...
απλα δεν θα το εδινε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
υπαρχουν και τα προφυλακτικα :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Α=Αρσενικό, Θ=Θηλυκό.
Τα πιθανά ενδεχόμενα σε σειρά γέννησης είναι:
ΑΑΑ, ΑΑΘ, ΑΘΑ, ΘΑΑ, ΑΘΘ, ΘΑΘ, ΘΘΑ, ΘΘΘ. Οκτώ (8) σε σύνολο.
Αν το πρώτο είναι Α, τότε τα πιθανά ενδεχόμενα είναι τα:
ΑΑΑ, ΑΑΘ, ΑΘΑ, ΑΘΘ. Τέσσερα (4) σε σύνολο.
Από αυτά μόνο το ένα (1) είναι ΑΑΑ.
Άρα η πιθανότητα να έχεις ΑΑΑ δεδομένου ότι το πρώτο είναι Α, είναι 1/4.

Δείξτε -για να δείτε αν το καταλάβατε- ότι η πιθανότητα να έχεις ΑΑΑ, δεδομένου ότι ένα από τα τρία είναι Α, είναι 1/7.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Όταν λέμε πλαίσιο ανάγνωσης στο δεύτερο κεφ τι εννοούμε; Και αυτός ο όρος είναι ακόμα εντός ύλης; Γιατί σαν να θυμάμαι ότι ο καθηγητής του φροντιστηρίου μας το είχε αναφέρει ως εκτός ύλης και δεν το συγκρότησα καλά και τώρα του σχολείου μας έδωσε μια φωτο που σε κάθε άσκηση λέει στο πρώτο ερώτημα να ορισετε το πλαίσιο ανάγνωσης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top