Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
) τμήμα δικλωνου DNA που έχει απομονωθεί απο έναν ιό ευκαρυωτικων κυττάρων αποτελείται απο 1942 νουκλεοτιδια. Αν το τμήμα αυτο αποτελεί ένα γονίδιο, ποιος θα είναι ο μέγιστης αριθμός αμινοξεων που θα έχει η πρωτεΐνη, η οποία θα προέλθει απο την έκφραση του συγεκριμρνου γονιδιου;

1942/2=971 ζεύγη βάσεων έχει το γονίδιο κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandros451991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Καλημερα σας παιδια!Οποιος ενδιαφερεται απο θεσσαλονικη,εχω ενα βοηθημα βιολογιας κατευθυνσης το οποιο το αγορασε ο αδερφος μου φετος το καλοκαιρι γιατι θα ξανδινε,αλλα τελικα δεν εδωσε και του εμεινε το βοηθημα.Ειναι σε αριστη κατασταση,μιας και ουτε που εχει σημειωσει τιποτα μεσα.Το βιβλιο ειναι αυτο https://www.perizitito.gr/product.php?productid=39551
Το αγορασαμε απο τον ιανο θεσσαλονικης στην αριστοτελους 18,36 ευρω.Εγω το δινω 14,36.Οποιος ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει μηνυμα και να μου πει αν ενδιαφερεται.Σας ευχαριστω.
Υ.Γ:Το θεωρω πολυ καλο βιβλιο και αυτο γιατι οταν πηγα με τον αδερφο μου το ψαξαμε και ειδαμε μεσα οτι εχει αξιολογα θεματα,μιας και το ενα απο τα θεματα του 2011 της βιολογιας κατ το ειχε απαντημενο.Δε θυμαμαι το υποερωτημα,αλλα ηταν εκεινο που ελεγε για τα αμινοξεα που ηταν 100 και ενω αποτελουνταν απο πολυ περισσοτερα νουκλεοτιδια,νομιζω πρεπει να ηταν στο 3ο θεμα.Και επρεπε οι μαθητες να πουν τους λογους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Παιδιά μια ερώτηση όποιος μπορεί να βοηθήσει..
Με βάση αυτά του 2ου κεφ λεει να εξηγήσουμε τη συνεχή παραγωγή ή τη μη παραγωγή β-γαλακτοζιδάσης από το βακτήριο e.coli, παρουσία ή απουσία επαγωγέα.
(Αρχικά πίστευα ότι έπρεπε να γράψω αντιγραφή τα αντίστοιχα κομμάτια της καταστολής επαγωγής από το βιβλίο αλλά νομίζω πως αυτή η σκέψη μου είναι λανθασμένη γιατί έτσι δεν εξηγώ αυτό που ρωτάει...και πίσω στις απαντήσεις δίνει κάτι με μεταλλάξεις που είναι από επόμενο κεφ επειδή η ερώτηση αυτή είναι συνδυαστική. Αλλά μας είπε με βάση το 2ο κεφ να την απαντήσουμε..:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Παιδιά μια ερώτηση όποιος μπορεί να βοηθήσει..
Με βάση αυτά του 2ου κεφ λεει να εξηγήσουμε τη συνεχή παραγωγή ή τη μη παραγωγή β-γαλακτοζιδάσης από το βακτήριο e.coli, παρουσία ή απουσία επαγωγέα.
(Αρχικά πίστευα ότι έπρεπε να γράψω αντιγραφή τα αντίστοιχα κομμάτια της καταστολής επαγωγής από το βιβλίο αλλά νομίζω πως αυτή η σκέψη μου είναι λανθασμένη γιατί έτσι δεν εξηγώ αυτό που ρωτάει...και πίσω στις απαντήσεις δίνει κάτι με μεταλλάξεις που είναι από επόμενο κεφ επειδή η ερώτηση αυτή είναι συνδυαστική. Αλλά μας είπε με βάση το 2ο κεφ να την απαντήσουμε..:()

Προφανώς η άσκηση αναφέρεται εξειδικευμένα στη β-γαλακτοζιδάση, υπονοώντας ότι το αντίστοιχο γονίδιο έχει υποστεί μετάλλαξη και δεν μπορεί να μεταγραφεί σωστά(π.χ. αντικατάσταση βάσης),ενώ τα άλλα 2 μπορούν.Αν χρησιμοποιήσεις μόνο 2ο κεφ, δεν μπορείς να δώσεις κάποια αντίστοιχη απάντηση.

Αυτό που μένεις είναι να κάνεις copy-paste το οπερόνιο από το βιβλίο(κάνοντας φυσικά το απαραίτητο ρετουσάρισμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Όταν λες το απαραίτητο ρετουσάρισμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Όταν λες το απαραίτητο ρετουσάρισμα;

Θα γράψεις τα κομμάτια του οπερονίου από το βιβλίο,αλλά προφανώς θα πρέπει να κάνεις και καμιά εξειδικευμένη αναφορά στη β-γαλακτοζιδάση.Στο βιβλίο απλώς βάζει και τα 3 γονίδια στο ίδιο τσουβάλι.Μια απλά αναφορά,δεν χρειάζεται να αλλάξεις πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Παιδιά ποιοι μπορεί να είναι οι λόγοι για τους οποίους ένα γονίδιο που έχει ενσωματωθεί σε ένα πλασμίδιο και στο μετασχηματισμένο βακτηριακό κύτταρο δεν εκφράζεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Παιδιά ποιοι μπορεί να είναι οι λόγοι για τους οποίους ένα γονίδιο που έχει ενσωματωθεί σε ένα πλασμίδιο και στο μετασχηματισμένο βακτηριακό κύτταρο δεν εκφράζεται;

Δε νομιζω ολα τα ειδη βακτηριων να μπορουν να εκφρασουν ολα τα ειδη των γονιδιων ,Ειδικα αν το γονιδιο προερχεται απο ευκαριωτικο οργανισμο, υπαρχει σημαντικη πιθανοτητα να μην μπορει να εκφραστει σωστα (η και καθολου) στο βακτηριο , αφου οπως ξερουμε (9ο κεφαλαιο), τα βακτηρια δεν διαθετουν τους μηχανισμους τροποποιησης των πρωτεινων που διαθετουν οι ευκαριωτικοι οργανισμοι .Δε μουρχεται κατι αλλο τωρα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Δεν έχω φτάσει όμως στο 9ο. Η ερώτηση απευθύνεται μέχρι το τέταρτο κεφάλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δεν έχω φτάσει όμως στο 9ο. Η ερώτηση απευθύνεται μέχρι το τέταρτο κεφάλαιο.
μμ , νομιζω βρηκα την απαντηση, ειναι στο δευτερο κεφαλαιο στο τελος εκει που λεει για την γονιδιακη ρυθμιση στους ευκαριωτικους οργανισμους, αναφερει οτι στο επιπεδο της μεταγραφης το δνα των ευκαριωτικων κυταρων δεν οργανονεται σε οπερονια αλλα καθε γονιδιο εχει το δικο του υποκινητη και μεταγραφεται αυτονομα,αλλα λεει οτι στους ευκαριωτικους οργανισμους μονον οταν ο σωστος συνδιασμος μεταγραφικων παραγοντων ππροσδεθει στον υποκινητη ενος γονιδιου αρχιζει η RNA πολυμεραση την μεταγραφη ενος γονιδιου αρα μπορει το βακτηριο στο οπιο μεταφερθηκε το γονιδιο να μην εχει τον καταλληλο υποκινητη (αλλωστε εκει τα γονιδια οργανωνονται σε οπερονια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
ή μπορεί αν προέρχεται από βακτήριο στο νέο βακτήριο που θα πάει να υπάρχει το συστατικό που αποτελεί την τροφή του βακτ κυττάρου και να είναι σε καταστολή;

Κανονικά οι λόγοι είναι 3. Αλλά αν είναι και αυτός που σκέφτηκα τώρα θέλω να βρω άλλον ένα.. Που βρίσκεται αυτός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
ή μπορεί αν προέρχεται από βακτήριο στο νέο βακτήριο που θα πάει να υπάρχει το συστατικό που αποτελεί την τροφή του βακτ κυττάρου και να είναι σε καταστολή;

Κανονικά οι λόγοι είναι 3. Αλλά αν είναι και αυτός που σκέφτηκα τώρα θέλω να βρω άλλον ένα.. Που βρίσκεται αυτός;

:hmm: δε μπορω να σκεφτω καποιον ακομα αυτη τη στιγμη :( Αμα βρεις τις απαντησεις πες μας και εμας εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής δεν το έχω βρει. Το απόγευμα όμως που έχω μάθημα θα σας πω την απάντσηση!


O τρίτος λόγος ήταν τελικά να είχε κοπεί το γονίδιο χωρίς τον υποκινητή του:rolleyes:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Mπορεί κανείς να εξηγήσει γιατί μια κωδικοποιούσα περιοχή ενός γονιδίοιυ μπορεί να βρίσκεται σε μια γονιδιωματική βιβλιοθήκη αλλά να απουσιάζει από μια cDNA βιβλιοθήκη που προετοιμάστηκε από το ίδιο ιστό;
απορία: ο ιστός μπορεί να αποτελείται μόνο από την ίδια ομάδα κυττάρων ή και από διαφορετικές;

την βρήκα τελικα την απάντηση!

Μπορεί να βοηθήσει κανείς στο παρακάτω πρόβλημα;
Στα ραπάνια το σχήμα της ρίζας ελέγχεται από ένα ζεύγος αλληλόμορφων γονιδίων.
Διασταυρώνουμε μεταξύ τους ραπάνια με ωοειδή ρίζα.
Από τους απογόνους 167 έχουν ωοειδή ρίζα,82 σφαιρική ρίζα και 84 στενόμακρυ.
Και ζητά να εξηγήσουμε τα αποτελέσματα...
Γίνεται να είναι και οι 3 περιπτώσεις δηλ. επικρατές-υπολειπόμενο,ατελή, και συνεπικρατή; Έχω μπερδευτεί κάπως μπορεί να βοηθήσει κανείς;

Αφήστε το παιδιά το βρήκα τελικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ξερει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Εδω περα μπορεις να βρεις βιντεοβοηθηματα και ασκησεις
Εδω υλικο φυσικης και χημειας.
Πιστευω να βοηθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
επισης διαφορα φροντιστηρια δημοσιευουν τα διαγωνισματα που βαζουν στις σελιδες τους... πχ ο πουκαμισας το θετικο και οι οριζοντες στο ηρακλειο.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Εδω τα επαναληπτικα θεματα απο τον οεφε για τους δυνατους λυτες :P
Εδω τα θεματα των διαγωνισματων απο τα φροντιστηρια "Πουκαμισας".
Εδω απο το θετικο.
Εδω απο τους οριζοντες

Οτι βρισκω θα κανω edit αυτο το post :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Μια χαρα drosos
Σε ευχαριστω πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katsarida003

Νεοφερμένος

Η katsarida003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
θέλω βοήθεια σε μια άσκηση του 2ο κεφαλαιου. Λεει:Η α λυσιδα της αιμορφαιρινησ αποτελειται απο 141 αμινοξεα στη στιγμη τησ συνθεσης της.Αν το μοριο mRNA που κωδικοποιει την αλυσιδα αυτη περιεχει 50 νουκλεοτιδια με ουρακιλη και 76 την αδενινη να βρειτε τους δεσμουσ υδρογονου στο μοριο του DNA απο οπου μεταγραφηκε αυτο το mRNA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top