Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Σε μια ερώτηση λέει: Πόσες φορές γίνεται η αντιγραφή και πόσες η μεταγραφή κατά τη διάρκεια της ζωής ενός κυττάρου;
Η αντιγραφή μία σίγουρα και ξέρω να αιτιολογήσω. Αλλά η μεταγραφεί μπορεί να γίνει πολλές φορές κατά τη διάρκεια του κυτ κύκλου; Και γιατί; Την αιτιολόγηση θα ήθελα να μου εξηγούσε κάποιος για να δω αν το σκέφτηκα σωστά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Σε μια ερώτηση λέει: Πόσες φορές γίνεται η αντιγραφή και πόσες η μεταγραφή κατά τη διάρκεια της ζωής ενός κυττάρου;
Η αντιγραφή μία σίγουρα και ξέρω να αιτιολογήσω. Αλλά η μεταγραφεί μπορεί να γίνει πολλές φορές κατά τη διάρκεια του κυτ κύκλου; Και γιατί; Την αιτιολόγηση θα ήθελα να μου εξηγούσε κάποιος για να δω αν το σκέφτηκα σωστά...

Nαι η μεταγραφή του γενετικού υλικού μπορεί να γίνει πολλές φορές γιατί όταν μεταγράφεται το γενετικό υλικό δίνει και mRNA εκτός από τα άλλα είδη RNA, το οποίο στη συνέχεια μεταφράζεται σε πρωτεϊνες. Ανάλογα με τις ανάγκες που έχει το κύτταρο μπορεί το γενετικό σου υλικό να μεταγραφεί πολλές φορές, να έχεισ για παράδειγμα, τρία αντίγραφα από ένα συγκεκριμένο mRNA γιατί το κύτταρο χρειάζεται πολλά ποσά απο την πρωτείνη που αυτό κωδικοποιεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Για την αντιγραφή που τόσο εύκολα την προσπερνάτε, τι παίζει με το μιτοχονδριακό DNA; Γιατί και τα οργανίδια πολλαπλασιάζονται κατά κάποιο τρόπο κι όχι απαραίτητα στο S της μεσόφασης φαντάζομαι. Νομίζω στο G2 παράγονται όσα χρειάζονται και δεν παράχθηκαν στο G1, και αν μιλάμε για μιτοχόνδρια προϋπόθεση είναι φυσικά η αντιγραφή του DNA τους.

Συνολικά δηλαδή έχεις παραπάνω από μία φορά αντιγραφή και, αν τελικά ισχύει, θα 'ταν μαγκιά να μπει στην απάντηση. Για το G2 δείτε το βιβλίο της Β εκεί θυμάμαι το 'χα διαβάσει. Τροφή για σκέψη και ίσως ελάχιστα εκτός ύλης αλλά σιγά, καλά να περνάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Για την αντιγραφή που τόσο εύκολα την προσπερνάτε, τι παίζει με το μιτοχονδριακό DNA; Γιατί και τα οργανίδια πολλαπλασιάζονται κατά κάποιο τρόπο κι όχι απαραίτητα στο S της μεσόφασης φαντάζομαι. Νομίζω στο G2 παράγονται όσα χρειάζονται και δεν παράχθηκαν στο G1, και αν μιλάμε για μιτοχόνδρια προϋπόθεση είναι φυσικά η αντιγραφή του DNA τους.

Συνολικά δηλαδή έχεις παραπάνω από μία φορά αντιγραφή και, αν τελικά ισχύει, θα 'ταν μαγκιά να μπει στην απάντηση. Για το G2 δείτε το βιβλίο της Β εκεί θυμάμαι το 'χα διαβάσει. Τροφή για σκέψη και ίσως ελάχιστα εκτός ύλης αλλά σιγά, καλά να περνάμε.

Για αντιγραφή μιτοχονδριακού dna,το βιβλίο δεν κάνει καμία αναφορά.Επομένως,προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα ήταν ασφαλές να κάνεις αναφορά σε κάτι τέτοιο,παρά μόνο αν αναφέρεις στην απάντηση το αμφίβολό της.Πάντως,συμφωνώ με τη σκέψη σου και τη βρίσκω πολύ λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Και όσοι πήρανε έκδοση του 2009 του σχολικού βιβλίου; Θα πρέπει να διαβάζουν από το Ίντερνετ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Mια ερώτηση λέει
Ποια νουκλεοτίδια πρέπει ν αλλάξουν και σε ποια μόρια ώστε το κωδικόνιο λήξης UGA να κωδικοποιεί την τρυπτοφάνη;Το κωδικόνιο της τρυπτοφάνης είναι το 5'-UGG-3'.

Η απορία μου είναι πως σύφωνα με την εκφώνηση πως γίνεται να κωδικοποιεί το λήξης την τρυπτοφάνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Πρόκειται για μετάλλαξη, όπου δημιουργείται μία πρωτεΐνη η οποία συνεχίζεται μέχρι την επόμενη λήξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Nαι αλλά αυτή η ερώτηση είναι στο δεύτερο κεφάλαιο. ΠΩς θα το εξηγήσω τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ερώτηση δευτέρου κεφαλαίου;; Laaaame!!

Δες, ουσιαστικά πες πως πρέπει να αντικατασταθεί η Αδενίνη με Γουανίνη... Αφού είσαι στο δεύτερο κεφάλαιο δεν μπορείς να δώσεις ιδιαίτερες εξηγήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
ok thanks

Αμα σε ένα πρόβλημα σε ένα ερώτημά του ζητάει να γραφεί η αλληλουχία των βάσεων του mRNA που κωδικοποιεί την πολυπεπτιδική αλυσίδα ή τον αριθμό των νουκλεοτιδίων του mRNA που κωδικοποιούν τα αμινοξέα θα συμπεριλάβω και αυτά που αντιστουχούν στο κωδικόνιο λήξης; Γιατί βλέπω ότι στις απαντήσεις τα παίρνει και αυτά. Αλλά αφού αυτά δεν κωδικιποιούν αμινοξέα πως γίνεται αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Πιστεύω πως ναι αφού το κωδικόνιο λήξης είναι απαραίτητο για τη κωδικοποίηση της πολυπεπτιδικής αλυσίδας στο γενικότερο πλαίσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Οπότε κι αυτό χρειάζεται με αυτήν την εξήγηση
thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Για αντιγραφή μιτοχονδριακού dna,το βιβλίο δεν κάνει καμία αναφορά.Επομένως,προσωπικά πιστεύω ότι δεν θα ήταν ασφαλές να κάνεις αναφορά σε κάτι τέτοιο,παρά μόνο αν αναφέρεις στην απάντηση το αμφίβολό της.Πάντως,συμφωνώ με τη σκέψη σου και τη βρίσκω πολύ λογική.

Σίγουρα ρε συ κι ελπίζω καταλαβαίνεις με ποιο σκεπτικό το 'γραψα. Καλό είναι να ξεφεύγεις λίγο απ' την ύλη πού και πού γιατί μπαίνεις σε μια διαδικασία στην οποία έτσι κι αλλιώς θα μπεις σε θέματα που ίσως θέλουν κάτι παραπάνω.

Αμα σε ένα πρόβλημα σε ένα ερώτημά του ζητάει να γραφεί η αλληλουχία των βάσεων του mRNA που κωδικοποιεί την πολυπεπτιδική αλυσίδα ή τον αριθμό των νουκλεοτιδίων του mRNA που κωδικοποιούν τα αμινοξέα θα συμπεριλάβω και αυτά που αντιστουχούν στο κωδικόνιο λήξης; Γιατί βλέπω ότι στις απαντήσεις τα παίρνει και αυτά. Αλλά αφού αυτά δεν κωδικιποιούν αμινοξέα πως γίνεται αυτό;

Στην πρώτη περίπτωση ναι στη δεύτερη όχι.

Δεν ξέρω αυτού του τύπου οι ερωτήσεις μου φαίνεται μπαίνουν απλά για να μπερδέψουν και προσωπικά τουλάχιστον δε θα τις έβαζα σε εξετάσεις.

Όταν μιλάμε για κωδικοποίηση/σύνθεση μορίου τότε το κωδικόνιο λήξης δε μπορείς να το παραλείψεις απ' τη στιγμή που παίζει συγκεκριμένη διαδικασία. Χωρίς αυτό δεν έχεις σύνθεση γιατί πολύ απλά χωρίς αυτό η διαδικασία δε σταματάει. Αν όμως μιλήσεις για κωδικοποίηση αμινοξέων συγκεκριμένα τα νουκλεοτίδια του λήξης δεν τα αναφέρεις απ' τη στιγμή που το κωδικόνιο που συναποτελούν δεν υπάρχει στο γενετικό κώδικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
ok thanks

Αμα σε ένα πρόβλημα σε ένα ερώτημά του ζητάει να γραφεί η αλληλουχία των βάσεων του mRNA που κωδικοποιεί την πολυπεπτιδική αλυσίδα ή τον αριθμό των νουκλεοτιδίων του mRNA που κωδικοποιούν τα αμινοξέα θα συμπεριλάβω και αυτά που αντιστουχούν στο κωδικόνιο λήξης; Γιατί βλέπω ότι στις απαντήσεις τα παίρνει και αυτά. Αλλά αφού αυτά δεν κωδικιποιούν αμινοξέα πως γίνεται αυτό;
Ναι μεν, όπως είπε ο qwerty111, τα νουκλεοτίδια του κωδικονίου λήξης έχουν σημαντικό ρόλο στη διαδικασία της κωδικοποίησης, αλλά στην προκειμένη περίπτωση εφόσον σου ζητάει μόνο τα νουκλεοτίδια του mRNA που κωδικοποιούν αμινοξέα νομίζω ότι θα ήταν λάθος να αναφερθούν τα νουκλεοτίδια του κωδικονίου λήξης, τώρα εάν τα δίνει ως απάντηση δε ξέρω.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
παιδιά ποιο βοήθημα χρησιμοποιείτε ανα χρησιμοποιείτε? εχετε να προτείνετε κάτι? πιο πολύ ψάχνω κάτι με καλές ασκήσεις αλλά να έχει και λύσεις έτσι ώστε να μπορώ να βλέπω ότι δεν καταφέρνω. όσο αφορά τη θεωρία δεν ξέρω σε τι μπορεί να βοηθήσει. φαντάζομαι καλύτερη επεξήγηση. οπότε αν συνδυάζει και το δεύτερο, ακομα καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Εγώ στο φροντιστήριο χρησιμοποιώ του Σαλαμαστράκη που έχει όλο συνδυαστικές και προβλήματα και του Μαλή που έχει και απαντήσεις από το βιβλίο και εύκολες ασκήσεις αποστήθησης για εξάσκηση στη θεωρία. Αλλά το πρώτο αν θες περισσότερη εξασκηση πιστεύω πως είναι καλύτερο. Αλλά ας μας πουν και οι υπόλοιποι τις γνώμες τους..

Παρεπιπτώντως μου δημιουργήθηκε μια απορία. Στη ερώτηση 1 σελ 23 του πρώτου κεφαλαίου στο βιβλίο πρόκειται μόνο για γαμέτη και διπλοειδή; Γιατί δεν μπορεί να είναι σε στάδιο μετάφασης τα 6 ζεύγη του γαμέτη;( Εγώ την είχα απαντήση κατευθείαν με γαμέτη και διπολοειδή χωρίς να σκεφτώ τη δεύτερη περίπτωση αλλά στο σχολείο κάποια παιδιά είπαν ότι γίνεται και το δεύτερο. Η χαζή όμως καθηγήτρια του σχολείου είπε πως δεν γίνεται χωρίς να εξηγήσει το γιατί και αύριο γράφουμε διαγώνισμα και δεν πρόλαβα να το ρωτήσω στον καθηγητή στο φροντιστήριο επειδή σχολείο μας το είπε την Παρασκευή και φροντιστήριο είχαμε την Τετάρτη!!!!)
Ας μου λύσει κάποιος αυτή την απορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ευχαριστώ πολυ. Θα τα κοιτάξω.

Λίγη βοήθεια θέλω για 2 ερωτήματα

α) τμήμα δικλωνου DNA που έχει απομονωθεί απο έναν ιό ευκαρυωτικων κυττάρων αποτελείται απο 1942 νουκλεοτιδια. Αν το τμήμα αυτο αποτελεί ένα γονίδιο, ποιος θα είναι ο μέγιστης αριθμός αμινοξεων που θα έχει η πρωτεΐνη, η οποία θα προέλθει απο την έκφραση του συγεκριμρνου γονιδιου;

β) ένα ανθρωπινο γονίδιο αποτελείται 750 ζεύγη νουκλεοτιδιων. Τα εσωνια αποτελούν το 40%. αν οι 5' και οι 3' αμεταφραστες περιοχές αποτελούνται απο 42 συνολικά βάσεις ποιος θα είναι ο μέγιστης αριθμός αμινοξεων του πρωτεινικου προϊόντος του γονιδιου; (να μην υπολογιστούν οι αλληλουχιες λήξης της μεταγραφής)

Επειδή το απόγευμα γράφω, οποιαδήποτε γρηγορη βοήθεια θα μου έλυνε τα χέρια. Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
α. Καθώς ένα αμινοξύ κωδικοποιείται από ένα κωδικόνιο, το οποίο και αποτελείται από τρία νουκλεοτίδια, ο αριθμός των αμινοξέων της πρωτείνης που προκύπτει από τη μετάφραση θα είναι ίσος με τον αριθμό των κωδικονίων του γονιδίου μείον το κωδικόνιο λήξης το οποίο δεν κωδικοποιεί κάποιο αμινοξύ. Ο αριθμός των νουκλεοτιδίων του τμήματος DNA που συμμετέχουν στη μετάφραση θα πρέπει να είναι ακέραιο πολλαπλάσιο του 3, ώστε κάθε τριάδα νουκλεοτιδίων να αποτελεί ένα κωδικόνιο. Στο συγκεκριμένο γονίδιο από τα 1942 νουκλεοτίδια τα 1941 αποτελούν ανά τριάδες 647 κωδικόνια (αυτό που περισσεύει ίσως να ανήκει σε κάποια αμετάφραστη περιοχή). Άρα ο μέγιστος αριθμός αμινοξέων που θα έχει η πρωτείνη, η οποία θα προέλθει από την έκφραση του γονιδίου είναι 647.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ευχαριστώ πολυ. Θα τα κοιτάξω.
ένα ανθρωπινο γονίδιο αποτελείται 750 ζεύγη νουκλεοτιδιων. Τα εσωνια αποτελούν το 40%. αν οι 5' και οι 3' αμεταφραστες περιοχές αποτελούνται απο 42 συνολικά βάσεις ποιος θα είναι ο μέγιστης αριθμός αμινοξεων του πρωτεινικου προϊόντος του γονιδιου; (να μην υπολογιστούν οι αλληλουχιες λήξης της μεταγραφής)

γονίδιο με 750 ζ. β.-------> μεταγραφή ------> πρόδρομο mRNA: 750 βάσεις -----> ωρίμανση ----> εσώνια: 750*0,4= 300 βάσεις
επομένως: ώριμο mRNA: 750-300=450 βάσεις
-----> μετάφραση ----> αμετάφραστες περιοχές: 42 βάσεις άρα μεταφραζόμενο mRNA: 450-42= 408 βάσεις
κωδικόνια: 408/3= 136

:::: Αν θεωρήσουμε πως το κωδικόνιο λήξης ανήκει στα κωδικόνια, τότε έχουμε 135 αμινοξέα
:::: Αν θεωρήσουμε πως το κωδικόνιο λήξης ανήκει στην 3' αμετάφραστη περιοχή, τότε έχουμε 136 αμινοξέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ παιδιά

John, και εγώ το ίδιο με εσένα βγάζω αλλα η απάντηση πίσω λέει 321
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top