Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
παιδια ποια ειναι τα πιο δυσκολα κεφαλαια στην βιολογια???

ΟΛΑ!:D:D

(αντε κατι τελευταια που ειναι μονο θεωρια ας τα πουμε ευκολα):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiatsakona

Νεοφερμένος

Η sofiatsakona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
θέμα ψυχολογιας πιστεύω πως είναι. γιατί όντως όλοι λένε πως το 2 και 6 είναι τα πιο δύσκολα αλλα εγώ προσωπικά ακούγοντας αυτό έκατσα,τα έλιωσα και στο τέλος ήταν τα πιο εύκολα! και εκείνο το.... αχεμ.... αγαπημένο 9 π το κανα τελευταίο μου ειχε σπάσει τα νεύρα!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ε, εντάξει, αν δεις το 2 σελίδα σελίδα είναι μεγαλύτερο, OK. Αν το δεις όμως σαν τρεις διαδικασίες, όπως και πρέπει να το δεις, τότε δεν το καταλαβαίνεις. Το 8 μου 'χε φανεί πιο βαρύ σε μέγεθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι;;;
Λεει: Διαταξτε τις παρακατω δομες κατα σειρα ελαττουμενου μεγεθους:
α. Εξωνιο
β. Γονιδιο
γ. θυμινη
δ. κωδικονιο
ε. καρυοτυπος
στ. Χρωμοχωμα

Μπορειτε παρακαλω να πειτε καμια ιδεα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Or3st1s SOAD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορεστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Οταν λεει μεγεθος θα εννοει αριθμο βασεων λογικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Λογικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι;;;
Λεει: Διαταξτε τις παρακατω δομες κατα σειρα ελαττουμενου μεγεθους:
α. Εξωνιο
β. Γονιδιο
γ. θυμινη
δ. κωδικονιο
ε. καρυοτυπος
στ. Χρωμοχωμα

Μπορειτε παρακαλω να πειτε καμια ιδεα;;;

καρυοτυπος-χρωμοσωμα-γονιδιο-εξωνιο-κωδικονιο-θυμινη
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Σε μια ερώτηση λέει τι πληροφορίες μας δίνει ένας καρυότυπος και θέλει και αιτιολόγηση.
Τις βρήκα όλες αλλά στο ότι μας δείχνει αν το άτομο είναι φυσιολογικό ή όχι πως θα αιτιολογήσω;


Και σε μια άλλη δίνει τρία κύτταρα τα οποία είναι α 2α και α/2 αντίστοιχα και λέει να εξηγήσετε τι σημαίνει αυτό
Οπότε το α θα είναι πριν την αντιγραφή του ινιδίου στη μεσόφαση, το α/2 θα είναι γαμέτης αφού περιέχει μισή ποσότητα dna από το α αλλά το 2α μπορεί να είναι και μετά την αντιγραφή στη μεσόφαση αλλά και στη μίτωση κατά την πρόφαση και την μετάφαση. Τελικά το 2α είναι και τα τρία από αυτά τα τελευταία που ανέφερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Σε μια ερώτηση λέει τι πληροφορίες μας δίνει ένας καρυότυπος και θέλει και αιτιολόγηση.
Τις βρήκα όλες αλλά στο ότι μας δείχνει αν το άτομο είναι φυσιολογικό ή όχι πως θα αιτιολογήσω;
Σε αυτή την ερώτηση γράφουμε τον ορισμό δε θυμάμαι πως το λεει το βιβλίο εγώ ξέρω η διαταξη κατά αδελφές χρωματίδες των διπλασιασμένων χρωμοσωμάτων στην φάση της μίτωσης κατά φθίνουσα σειρά με βάση το μεγεθος με εξαιρεη τα φυλετικά χρωμοσώματα που μπαίνουν πάντα στο τέλος χρωματισμένα με ειδικές χρωστικές. giemsa (nomizo)

Ο καρυότυπος μας δείχνει την διάταξη και την μορφολογία των χρωμοσωμάτων κατά την διάρκεια της μετάφασης (συνήθως) στην μίτωση.

Ο Καρυοτυπος μας βοηθά να καταλάβουμε γενερικές ασθένειες που σχετίζονται μη φυσιολογικό αριθμό χρωμοσωμάτων (π.χ. τρισωμίες. turner) με ελλειψή τμήματος ενός χρωμοσώματος, διπλασιαμό. Οι γενετικές ασθένειες που σχετίζονται με αλλαγές ενός νουκλεοτιδίου ή μια μικρής αλληλουχίας του γενετικού κώδικα συνήθως δε γίνονται αντιληπτές με τον καρυότυπο....


Και σε μια άλλη δίνει τρία κύτταρα τα οποία είναι α 2α και α/2 αντίστοιχα και λέει να εξηγήσετε τι σημαίνει αυτό
Οπότε το α θα είναι πριν την αντιγραφή του ινιδίου στη μεσόφαση, το α/2 θα είναι γαμέτης αφού περιέχει μισή ποσότητα dna από το α αλλά το 2α μπορεί να είναι και μετά την αντιγραφή στη μεσόφαση αλλά και στη μίτωση κατά την πρόφαση και την μετάφαση. Τελικά το 2α είναι και τα τρία από αυτά τα τελευταία που ανέφερα;

α/2 ο γαμέτης :D
α στην φάση G1 :D
2α τέλος αντιγραφής και μετά ( τέλος αντιγραφής, G2, μίτωση). :D

στην αντιγραφή δε μπρούμε να πουμε ότι έχουμε 2α γιατί τότε διπλασιάζεται το γονιδιωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathis1214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stathis1214 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Για το 2α μπορεις να απαντησεις οτι ειναι το dna μετα την αντιγραφη οταν εχουν σχηματιστει αδελφες χρωματιδες. Για την πρωτη ερωτηση εγω θα ελεγα πως ελεγχεις αν ειναι φυσιολογικο το πληθος(αν ειναι 46) και το μηκος των χρωμοσωματων. Εγω αυτο θα απαντουσα αλλα δε στο λεω με βεβαιοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ευχαριστώ.Ισως αυτή να είναι μια καλή αιτιολόγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Παιδιά από που μπορώ να καταλάβω ποια είναι η μορφή και το είδος του γενετικού υλικού στο καλαμπόκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Παιδιά από που μπορώ να καταλάβω ποια είναι η μορφή και το είδος του γενετικού υλικού στο καλαμπόκι;
:hmm: πρέπει να σκεφτώ. Βασικά δε ζητάει τι είναι αλλά πως το καταλαβαίνουμε (δύσκολη ερώτηση)

___________________________________
ίσως με το Καρυότυπο. Αν είναι κυκλικό ή γραμμικό θα το καταλάβουμε από εκεί (νομίζω). Αν και οι απαντήσεις είναι πασιφανείς αφού μιλάμε για ευκαρυωτικό οργανισμο. Αν είναι DNA ή RNA πάλι προφανής η απάντηση. Αλλά πως το καταλαβαινουμε ίσως με περιοριστικες ενδονουκλεάσες; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ακριβώς η ερώτηση είναι: ΠΟια είναι η μορφή και το είδος του γενετικού υλικού στο καλαμπόκι;
Τον καρυότυπο του καλαμποκιού όμως από που θα τον ξέρω;
Προσπαθώ να συνδυάσω τίποτα με ευκαρυωτικά κύτταρα αλλά μπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Ακριβώς η ερώτηση είναι: ΠΟια είναι η μορφή και το είδος του γενετικού υλικού στο καλαμπόκι;
Τον καρυότυπο του καλαμποκιού όμως από που θα τον ξέρω;
Προσπαθώ να συνδυάσω τίποτα με ευκαρυωτικά κύτταρα αλλά μπα...

:P κοίτα το καλαμπόκι είναι ευκαρυωτικός οργανισμός. Όλοι οι ευκαρυωτικοί οργανισμοί έχουν DNA ως βάση για το γενετικό υλικό. Και το DNA ειναι πάντα δίκλωνο . :D

-__Να με επιβαιώσει κάποιος.

Εγώ νόμιζα πως η ερώτηση ήταν πως θα καταλάβεις τι ειδους γενετικού υλικό είναι το καλαμπόκι οπότε σε αυτή την περίπτωση έπρεπε να σκεφτείς τεχνικές και ήτα μια πολύ δύσκολη ερώτηση εγώ μόλις την είδα άρχισα να κλαίω λίγο....

Τα προσωπάκια :) δε τα κάνω για να ειρωνευτώ απλά είναι ο τρόπος που γράφω στο ischool. Η ερώτηση δεν ήταν και εύκολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Αυτό μπορώ να σκεφτώ κι εγώ μόνο. Μάλλον αυτή θα είναι η σωστή απάντηση

Σε μια άλλη ρωτάει που συναντάμε γραμμικό και που κυκλικό DNA
ΓΡΑΜΜΙΚΟ
ευκαρυωτικοί οργανισμοι
Ευκαρυωτικα κυτταρα
ινιδια χρωματινης
νουκλεωσώματα
νουκλεοτίδια
θηλειές
χρωμοσώματα
άνθρωπος στα σωματικά κύτταρα
μιτοχόνδρια
ιοι Dna
ιοι Rna

KΥΚΛΙΚΟ
ΠΡΟΚΑΡΥΩΤΙΚΑ ΚΥΤΤΑΡΑ-ΠΡΟΚΑΡΥΩΤΙΚΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ
ΒΑΚΤΗΡΙΑ
ΙΟΙ DNA RNA
απλοειδή κύτταρα;
άνθρωπος γαμέτες;
πλασμίδια
μιτοχόνδρια
χλωροπλάστες

Έχω ξεχάσει τίποτα εκτός από αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Γαμέτες βγάλε το είναι γραμμικό


το έχεις κανει σωστό αλλά εγώ θα βαζα ευκαριωτικούς στο κυκλικό και παρένθεση δίπλα (χλωροπλάστες, πλασμίδια, μιτοχόνδια). Ενώ πάνω στο Γραμμικό θα βαζα ευκαριωτικοί ( γενετικό υλικό πυρήνα).

Όπως και τον οργανισμό (πλεονασμός) πιστεύω. Τα απλοειδή δεν είμαι σίγουρος αλλα νομίζω έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Δηλαδή οι ευκαρυωτικοι μπορεί να περιέχουν και πλασμίδια;
Το άλλο με τους χλωροπλάστες και τα μιτοχόνρδια το κατάλαβα. Δεν το είχα σκεφτεί. thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Δηλαδή οι ευκαρυωτικοι μπορεί να περιέχουν και πλασμίδια;
Το άλλο με τους χλωροπλάστες και τα μιτοχόνρδια το κατάλαβα. Δεν το είχα σκεφτεί. thanks

είναι σχετικό αυτό. Οι ιοί (μερικοί ιοί )όταν μολύνουν έναν ευκαριωτικό οργανισμό το DNA αρχικά έχει την μορφή πλασμιδίου και μπαίνει μετά μέσα στο γενετικό ύλικο. οπότε θεωρητικά μπορεί να έχουνε. Αλλά αν δε το έχει το βιβλίο μη το βάζεις. Βάλτο καλύτερα σε ξεχωριστή κατηγορία :redface: και στις πανελλαδικες μην βάζεις παραπανω πράγματα από ότι γραφει το βιβλίο γιατί πολλοι διορθωτές δε ξέρουνε βιολογία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top