Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Παιδια υπαρχουν μηπως λυσεις απο θεματα επαναληπτικων εξετασεων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι από βιολογία της δευτέρας λυκείου το οποίο θα πρέπει να γνωρίζω πριν αρχίσω τα καλοκαιρίνα μαθήματα στο συγκεκριμένο μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι από βιολογία της δευτέρας λυκείου το οποίο θα πρέπει να γνωρίζω πριν αρχίσω τα καλοκαιρίνα μαθήματα στο συγκεκριμένο μάθημα;

Εμ θα τα κάνεις όλα από την αρχή. Γιατί κάποια πράγματα τα λέει και διαφορετικά όπως πχ για το μοντέλος της διπλής έλικας. Πάντως τα χρήσιμα από την βιολογία της Β' είναι οι ασκήσεις με νουκλεϊκα οξέα και οι πρωτεϊνες.Α και οι από το 4 κεφάλαιο,αν προλάβετε,μείωση και μίτωση.
Αυτά νομίζω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ασκήσεις που σου ζητάει τον κλώνο μιας αλυσίδας ας πούμε;

Από πρωτεΐνες μόνο θεωρία, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
Ασκήσεις που σου ζητάει τον κλώνο μιας αλυσίδας ας πούμε;

Από πρωτεΐνες μόνο θεωρία, έτσι;

Ναι.Επίσης,ποσοστά άλλων βάσεων και άλλες παρόμοιες.
Από πρωτεϊνες δεν χρειάζεται να την μάθεις απέξω την θεωρία ,απλά να την εχεις κατανοήσει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι από βιολογία της δευτέρας λυκείου το οποίο θα πρέπει να γνωρίζω πριν αρχίσω τα καλοκαιρίνα μαθήματα στο συγκεκριμένο μάθημα;

Ό,τι έκανες στη Β έκανες. Μην ασχοληθείς καθόλου κι απλά ξεκουράσου μέχρι να ξεκινήσουν τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ό,τι έκανες στη Β έκανες. Μην ασχοληθείς καθόλου κι απλά ξεκουράσου μέχρι να ξεκινήσουν τα μαθήματα.

Εγω σου προτεινω να κοιταξεις λιγο την υλη της Β' και να ξεκαθαρισεις αυτα που υπαρχουν αποριες, δηλαδη ασχολησου, μονο κερδισμενος μπορεις να βγεις. Στο κατω κατω 2-3 μερες θα σου παρει. Η υλη της Β' κλαϊν ειναι και δε θα κουραστεις κιολας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι από βιολογία της δευτέρας λυκείου το οποίο θα πρέπει να γνωρίζω πριν αρχίσω τα καλοκαιρίνα μαθήματα στο συγκεκριμένο μάθημα;
Εγω θα σου προτεινα γυρω στις αρχες Αυγουστου να ριξεις μια ματια το βιβλιο της 2ας λυκειου να δεις αν υπαρχει καποιο κομματι το οποιο δεν εχεις καταλαβει π.χ εγω στη 2α λυκειου δεν ειχα κανει σχολειο σχεδον καθλου για το δογμα της βιολογιας και να το σημειωσεις για να ρωτησεις την καθηγητρια σου..αλλα προς το παρων ξεκουρασου,αν σ ενδιαφερει η βιολογια σε μαθημα πιστευω θα σ κεντρισει το ενδιαφερον και δεν θα σ φανει οσο δυσκολο λενε πολλοι..αλλα το καλοκαιρι ξεκουρασου θα σου χρειαστει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Καλημέρα, μια απορία και πάλι.

Στις πανελλήνιες στο μάθημα της βιολογίας οι ερωτήσεις πρέπει να είναι ακριβώς όπως τις έχει το βιβλίο ή θένε το νοήμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όσο πιο κοντά στο βιβλίο τόσο πιο ιδανικά τα πράγματα. Θα δεις και μόνος σου ότι δεν υπάρχει νόημα ή κάτι τέτοιο που μπορεί να αντικαταστήσει με επάρκεια ό,τι διαβάζεις. Διάβασε ας πούμε ένα κομμάτι απ' το βιβλίο και φτιάξε δικές σου ερωτήσεις. Θα δεις ότι πολλές μπορούν να απαντηθούν με πολύ λιγότερα απ' όσα μαθαίνεις και πράγματι, υπό άλλες συνθήκες οι απαντήσεις αυτού του είδους θα ήταν σωστές. Σου δίνουν όμως συγκεκριμένη ύλη και δεν περιμένουν να δουν τι θυμάσαι, θέλουν να δουν αν κατάλαβες μέσα από όσα θα τους πεις απ' το βιβλίο.

Κοίτα στην τελική είναι ο μόνος σίγουρος δρόμος. Όχι παπαγαλία χωρίς μυαλό, απλά βρες τη χρυσή τομή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Καλώς. Ευχαριστώ για την βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Καλησπέρα.
Πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι από βιολογία της δευτέρας λυκείου το οποίο θα πρέπει να γνωρίζω πριν αρχίσω τα καλοκαιρίνα μαθήματα στο συγκεκριμένο μάθημα;
Υπάρχουν κάτι μικρούλες λεπτομέρειες, πχ ότι στη συμπύκνωση μακρομορίων "παράγεται" ένα μόριο νερού και στην αραίωση χάνεται, διότι κάτι ερωτήσεις στις ασκήσεις του πρώτου κεφαλαίου ρωτάνε τέτοια. Βέβαια, δεν νομίζω να πέσει τέτοιο θέμα :P

Από 'κει και πέρα δεν χρειάζεται να άγχεσαι.

Εγώ την Βιολογία Κατεύθυνσης είχα ξεκινήσει να τη διαβάζω πριν αρχίσω μαθήματα τον Αύγουστο, στις διακοπές είχα πάρει μαζί μου ένα βιβλίο κι ένα τετράδιο, έγραφα την ύλη σε μορφή σημειώσεων, χωρίς να αλλάξω καθόλου το κείμενο του βιβλίου, κι έλυνα και τις ασκήσεις του, χωρίς βέβαια να πιέζομαι ιδιαίτερα ούτε για να βγάλω την ύλη, ούτε για να μάθω απ' έξω το κείμενο του βιβλίου.
Αυτό νομίζω ότι θα σε βοηθήσει κι εσένα στην εκμάθηση της ύλης, εάν έχεις το χρόνο και τη διάθεση.

Και πιστεύω ότι είναι καλύτερο να τα μάθεις ακριβώς όπως γράφονται στο βιβλίο, μειώνονται αρκετά τα περιθώρια λάθους. :)

Κοίτα στην τελική είναι ο μόνος σίγουρος δρόμος. Όχι παπαγαλία χωρίς μυαλό, απλά βρες τη χρυσή τομή.

Με παπαγαλία μόνο δεν μπορείς να γράψεις καλά στο συγκεκριμένο μάθημα (και πιστεύω πως συμφωνείς σ'αυτό). Οι ασκήσεις που έχει, με τις αιτιολογήσεις κλπ απαιτούνε κριτική σκέψη, πιστεύω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σωστά πιστεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
μια ερωτηση. εστω το mRNA AUGCCAGACUAG ποσοι και ποιοι δεσμοι σπαζουν οταν το ριβοσωμα συναντα το κωδικονιο ληξης? για την ακριβεια ζηταμε οποιονδηποτε δεσμο καθε ειδους...επισης θα ηθελα και ποιοι και ποσους σχηματιζονται..ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgazoe

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgazoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
μια ερωτηση. εστω το mRNA AUGCCAGACUAG ποσοι και ποιοι δεσμοι σπαζουν οταν το ριβοσωμα συναντα το κωδικονιο ληξης? για την ακριβεια ζηταμε οποιονδηποτε δεσμο καθε ειδους...επισης θα ηθελα και ποιοι και ποσους σχηματιζονται..ευχαριστω εκ των προτερων :)
Mε βάση το βιβλίο όταν το ριβόσωμα φτάσει στο κωδικόνιο λήξης(μιας και δεν υπάρχει tRNA που να μεταφέρει αμινοξύ για τα κωδικόνια λήξης) συνδέεται ο παράγοντας απελευθέρωσης(εικόνα βιβλιου στην 'μετάφραση'). Μόλις συμβεί αυτό σπάνε οι δεσμοί που συνδέουν το κωδικόνιο GAC του mRNA με το αντικωδικόνιο που μεταφέρει το αντίστοιχο αμινοξύ(8 δεσμοί υδρογόνου) και οι πεπτιδική αλυσίδα απελευθερώνεται. Το tRNA απομακρύνεται, σπάνε οι δεσμοί mRNA-ριβοσώματος και οι δεσμοί που ενώνουν το tRNA με τα αμινοξέα.
--Ελπίζω να σε βοήθησα, εμένα η απάντηση μου θα ήταν κάπως έτσι, αν και βρίσκομαι σε διακοπές και έχω καιρο να ανοίξω το βιβλίο... αν διαφωνείς εσύ ή κάποιος άλλος ίσως να εχω κάνει κάποιο λάθος-θέλω να το συζητήσω-, άλλωστε απάντησα για να ξεσκουριάσω λίγο... δεν είμαι βιολόγος...:/: --
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Μόλις το ριβόσωμα συναντήσει το κωδικόνιο λήξης θα έχουνε σπάσει όλοι οι δεσμοί υδρογόνου μεταξύ mRNA-tRNA που αφορούν τα κωδικόνια ΠΡΙΝ το προτελευταίο όμως. Το ριβόσωμα έχει δύο θέσεις για τα κωδικόνια του mRNA. Η μια θα βρίσκεται στο κωδικόνιο λήξης και η άλλη στο προτελευταίο. Μόλις το ριβόσωμα αναγνωρίσει το κωδικόνιο λήξης θα σπάσουνε οι δεσμοί υδρογόνου μεταξύ προτελευταίου κωδικονίου και tRNA. Προχωρώντας το λίγο ακόμη σπάνε και οι πεπτιδικοί δεσμοί για την αφαίρεση του αμινικού άκρου από την πρωτείνη καθώς και οι δεσμοί μεταξύ του τελευταίου tRNA και της πολυπεπτιδικής αλυσίδας, οι οποίοι λογικά θα είναι και αυτοί δ.υ, χωρίς να μπορώ να σας απαντήσω σίγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
συμφωνω νομιζω με τον @Dmitos..δεν σπανε ομως οι πεπτιδικοι δεσμοι..αφου δημιουργειται πολυπεπτιδικη αλυσιδα.μηπως εννοεις καπου που λεει στο βιβλιο οτι δεν εχουν ολες οι πρωτεινες σαν πρωτο αμινοξυ την μεθειονινη?α και οχι δν ειναι οι δεσμοι δυ ετσι μου ειπε η καθηγητρια. Αλλα ποσοι δεσμοι σχηματιζονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
συμφωνω νομιζω με τον @Dmitos..δεν σπανε ομως οι πεπτιδικοι δεσμοι..αφου δημιουργειται πολυπεπτιδικη αλυσιδα.μηπως εννοεις καπου που λεει στο βιβλιο οτι δεν εχουν ολες οι πρωτεινες σαν πρωτο αμινοξυ την μεθειονινη?α και οχι δν ειναι οι δεσμοι δυ ετσι μου ειπε η καθηγητρια. Αλλα ποσοι δεσμοι σχηματιζονται?

Σπάει το -Ο-C=O και παίρνουμε ένα μόριο νερόυ (Η-ΟΗ) το Η στο αμινοξύ και το -ΟΗ στο trna ;) . ;/ Αυτό δεν είανι δεσμός Υδρογόνου; :hmm: Δε δημιουργείται κανένας πεπτιδικός και χωρίζεται η μεγάλη υπομονάδα του ριβοσώματος από την μικρή αλλά δε ξέρω τι είδους δεσμού σπάει εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

infamous

Νεοφερμένος

Η infamous αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
αν μεταγραψουμε ενα κυκλικο μοριο DNA τοτε το mrna που προκυπτει τι ειναι? γραμμικο ή κυκλικο?επισης η μεταγραφη γινεται μονο στο DNA του πυρηνα?ή μπορει να γινει και στα μιτοχονδρια και τους χλωροπλαστες?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Το ότι μεταγράφεις ένα δίκλωνο μόριο DNA δε σημαίνει ότι θα "κλείσει" και το mrna. Η εξήγηση είναι απλή. Το γονίδιο αποκλείεται να είναι ΟΛΟ το μόριο και αν ισχύει αυτό (που δεν ισχύει), υπάρχουν οι αλληλουχίες λήξης της μεταγραφής όπου θα απεδεσμευθεί η RNA πολυμεράση και θα έχεις πάλι ένα γραμμικό μόριο mrna. Το αν θα κλείσει το mRNA ή όχι εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, τους οποίους δεν γνωρίζω, όπως επίσης δε γνωρίζω αν υπάρχει και δίκλωνο mRNA. :hmm:
Η μεταγραφή μπορεί να γίνει στα ημιαυτόνομα σωματίδια όπως μιτοχόνδρια και χλωροπλάστες, ανεξάρτητα από τη μεταγραφή του κύριου μόριου DNΑ του πυρήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top