Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

y33p33

Νεοφερμένος

Η y33p33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
......
απο που το φανταστηκες?

E, φαίνονται αυτά. :P
Πέρα απ'τη πλάκα πρέπει να το είδα σε άλλο thread. Ή μπορεί να ήταν άλλος με το ίδιο avatar και να σε μπερδεύω. :P
Anyway, good luck σε ό,τι και αν θες! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
ΕΡΩΤΗΣΙΣ....:P

Ένας επιστήμονας που ερευνούσε την δομή μίας πρωτεϊνης, ανακάλυψε ότι τα αμινοξέα που την αποτελούσαν ήταν πολύ μικρότερα σε αριθμό από τις τριπλέτες του γονιδίου που την κωδικοποιούσε. Είναι σωστή η ανακάλυψη του αυτή; :lol:

Πρόσεξα αυτά που είπατε και στα άλλα παιδιά ! Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σας! :thanks:Μπορείτε αν είναι εύκολο να δώσετε μια πλήρη και εκφραστικά σωστή απάντηση ?! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Η ανακάλυψη αυτή βεβαίως και είναι σωστή για τους παρακάτω λόγους!
1ον : Το mRNA που προκύπτει από την μεταγραφή του γονιδίου, έχει αμετάφραστα 3' και 5' άκρα.
2ον: Το mRNA στους ευκαρυωτικούς οργανισμούς υφίσταται ωρίμανση, κατά την οποία αποκόπτονται τα ιντρόνια ή εσώνια, όπως θέλετε, και συρράπτονται τα εξώνια μεταξύ τους δημιουργώντας το ώριμο mRNA.
3oν: Οι πρωτεϊνες υφίστανται μετα-μεταφραστικές τροποποίησεις για να γίνουν λειτουργικές, όπως για παράδειγμα, έχουμε κοπή του αμινικού άκρου. Θυμηθείτε ότι όλες οι πρωτεϊνες δεν ξεκινούν με το αμινοξύ μεθειονίνη!
4ον: Το κωδικόνιο λήξης της μετάφρασης, δεν αντιστοιχεί σε κάποιο αμινοξύ.

Αυτά για την ώρα παιδιά! Δεν απαντώ πλήρως, εξηγώντας το οτιδήποτε, αλλά νομίζω ότι με τα παραπάνω, έχετε όλα τα κλειδιά για να ανοίξετε την πόρτα της απάντησης! Προβληματιστείτε γενικότερα κα προσπαθήστε να ξεκαθαρίσετε στο μυαλό σας τι συμβαίνει ακριβώς κατά την αντιγραφή, τη μεταγραφή και τη μετάφραση! Για τους τυχερούς που βρίσκονται στη Θεσσαλονίκη ή τη Δράμα, θα μπορούσαμε να δουλέψουμε μαζί το μάθημα της Βιολογίας και από κοντά και να λύσουμε κάθε απορία. Για όλους σας βεβαίως, είμαι διαθέσιμη και με πολύ χαρά να λύσω όποια απορία έχετε!!! Αγαπώ αυτό που κάνω και χαίρομαι να βλέπω τους μαθητές μου, αλλά και όλους τους μαθητές να καταλαβαίνουν τη Βιολογία, να την αγαπούν και να πραγματοποιούν τα όνειρά τους... Έτσι, μαθαίνετε παιδιά μου, κι εσείς κι εγώ!
Καλό απόγευμα!
-----------------------------------------
Λοιπόν : Λοιπόν : Στο γονίδιο υπάρχουν αμετάφραστες περιοχές δηλ περιοχές που δεν αντιστοιχίζονται σε αμινοξέα (αυτό που γράφεις δε το αναφέρει το βιβλίο και είναι λάθος. Δεν είναι το ότι δεν υπάρχει αντιστοίχιση με αμινοξέα, αλλά κυρίως το ότι η περιοχή αυτή χρησιμεύει για την πρόσδεση του mRNA με το ριβόσωμα, ώστε να ξεκινήσει η μετάφραση και δε μας ενδιαφέρει αν θα μπορούσε να μεταφραστεί ή όχι.) αλλά και μετά τη σύνθεσή τους οι πρωτεϊνες υφίστανται μετατροπές ( π.χ κοπή αμινικού άκρου ) για να καταστούν λειτουργικές (σωστό! , δες και τι άλλο μπορεί να συμβαίνει στην απάντηση που έδωσα!)-----------------------------------------

Αφού είναι C=24% θα είναι και G=24% ! Ακόμα είναι Α=Τ οπότε A=26% και T=26%
β) Η μία αλυσίδα αποτελείται απο 10000 νουκλεοτίδια άρα υπάρχουν 9999 φ.δ ! Για να υδρολυθεί ένας φωσφοδιεστερικός δεσμός απαιτείται ένα μόριο νερού ( όταν σχηματι΄ζεται αντίστοιχα ένας φ.δ αποβάλλεται 1 μόριο Η20) ! Άρα συνολικά απαιτούνται 9999 μόρια νερού! (Η ερώτηση ζητά απάντηση γιια το δίκλωνο μόριο!!! Οπότε, αν είναι κυκλικό είναι 20000 μόρια νερού, αν είναι γραμμικό 19.998! Μην ξεχνάτε ότι είναι δίκλωνο το DNA που σας δίνεται!)
γ) Για να δημιουργήσουμε τη συμπληρωματική αλυσίδα DNA ακολουθούμε το κανόνα της συμπληρωματικότητας , δηλ απένατι απο Α τοποθετούμε Τ και αντίστροφα και απέναντι απο G τοποθετούμε C και αντίστροφα! ( για συντομία δεν γράφω την αλυσίδα αλλά μόνο το σκεπτικό :P )
Δ.Η = 2 χ + 3 ψ , όπου χ τα ζευγάρια Α-Τ και ψ τα ζευγάρια G-C ( γνωρίζουμε ότι οι αζωτούχες βάσεις Α-Τ και G-C σχηματίζουν 2 και 3 δεσμούς υδρογόνου αντίστοιχα )
Με υπολογισμούς είναι : Δ.Η=64 ( sorry αν έκανα λάθος υπολογισμούς :P )
Φ.Δ= ν-2 , όπου ν ο αριθμός των νουκλεοτιδίων ! Άρα Φ.Δ=24
Αυτάάάάάά!
Ο Λαός απαιτεί και άλλες ασκήσεις :D



εγω να ρωτησω κατι...ας ειναι και λιγο χαζο
αφου το μοριο ειναι γενικα δικλωνο και δεν εχουμε στοιχεια για το αν ειναι γραμμικο η κυκλικο στο ερωτημα με τα μορια νερου δεν πρεπει να παρουμε 2 περιπτωσεις?
1 για δικλωνο και γραμμικο
1 για δικλωνο και κυκλικο[/quote] Καλά τα λες, έτσι είναι! Εάν σας έλεγε ένα τμήμα δίκλωνου DNA, θα ήταν υποχρεωτικά γραμμικό, τώρα δεν είναι απαραίτητα! για παράδειγμα στο τελευταίο ερώτημα που σου ΄δίνω ποιο είναι το τμήμα της αλυσίδας δε μπορείς να μου πεις "αν ήταν δίκλωνο", γιατί δεν είναι!!! Βλέπεις; Καλές οι σκέψεις σου!!:D
-----------------------------------------
Το τελευταίο ερώτημα είναι κάτι το διαφορετικό. Εκεί το τμήμα μορίου, δε μπορεί να είναι κυκλικό~~!!! Το μόριο όμως μπορεί να είναι κυκλικό, αφού δε σας δίνω περισσότερα στοιχεία!! Ωραία;;;
-----------------------------------------
αφου προκειται για τμημα του DNA ετσι και αλλιως ειναι γραμμικο

εκει που υπαρχει προβλημα ειναι στα μορια νερου που θελει 2 περιπτωσεις
Με βάση τη θεωρία η ποσότητα του DNA είναι κατα κανόνα ανάλογη με τη πολυπλοκότητα του οργανισμού, δηλ. όσο εξελικτικά ανώτερος είναι ο οργανισμός τόσο περισσότερο DNA θα έχει στα κύτταρά του.(Καλά τα λες, έτσι λέει το βιλίο! Λέει όμως συνήθως, κατά κανόνα, οπότε δεν μπορούμε να πούμε με βεβαιότητα κάτι τέτοιο, καθώς υπάρxουν οργανισμοί κατώτεροι με τεράστιο γενετικό υλικό, πράγμα το οποί ο αναφέρεται στη Βιολογία ως Παράδοξο της τιμής C.)

Όμως δεν μπορούμε να εξάγουμε ασφαλές συμπέρασμα για τα δύο αυτά είδη οργανισμών (ως εδώ καλά) καθώς ο δεύτερος θα μπορούσε να ανήκει σε περίπτωση πολυπλοειδίας. Λίγο δύσκολο να έχει τόσες χιλίαδες αντίγραφα θα έλεγα!
Όπως για παράδειγμα σελ. 17 (αυτό με την πολυπλοειδία που λες δεν έχει σχέση, οπότε το "όπως", δεν είναι σωστό!) όπου βλέπουμε ότι το καλαμπόκι αν και έχει 10 χρωμοσώματα στο απλοειδές κύτταρό του, το συνολικό του DNA είναι 5 x 10^9 (μεγαλύτερο από του ανθρώπου). (Αυτό που λες για το μέγεθος ισχύει και είναι ένα καλό παράδειγμα, αλλά δε μπορείς να βγάλεις κανένα συμπέρασμα με τον αριθμό των χρωμοσωμάτων, δεν υπάρχει λόγος να το αναφέρεις!)

Με κάθε επιφύλαξη η τελευταία απάντηση. Ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό. :P καλά κάνεις και προβληματίζεσαι!! έτσι θα πας πολύ καλά, αλλά να προσέξεις να μην μπερδευτείς, ωραία? Όχι συμπεράσματα, το βιβλιό είναι πολύ κακογραμμένο. Περιοριστείτε σε όσα σας λέει.... :)
-----------------------------------------
-----------------------------------------
ΕΡΩΤΗΣΙΣ....:P

Ένας επιστήμονας που ερευνούσε την δομή μίας πρωτεϊνης, ανακάλυψε ότι τα αμινοξέα που την αποτελούσαν ήταν πολύ μικρότερα σε αριθμό από τις τριπλέτες του γονιδίου που την κωδικοποιούσε. Είναι σωστή η ανακάλυψη του αυτή; :lol:

Λοιπόν : Στο γονίδιο υπάρχουν αμετάφραστες περιοχές δηλ περιοχές που δεν αντιστοιχίζονται σε αμινοξέα αλλά και μετά τη σύνθεσή τους οι πρωτεϊνες υφίστανται μετατροπές ( π.χ κοπή αμινικού άκρου ) για να καταστούν λειτουργικές
-----------------------------------------

Αφού είναι C=24% θα είναι και G=24% ! Ακόμα είναι Α=Τ οπότε A=26% και T=26%
β) Η μία αλυσίδα αποτελείται απο 10000 νουκλεοτίδια άρα υπάρχουν 9999 φ.δ ! Για να υδρολυθεί ένας φωσφοδιεστερικός δεσμός απαιτείται ένα μόριο νερού ( όταν σχηματι΄ζεται αντίστοιχα ένας φ.δ αποβάλλεται 1 μόριο Η20) ! Άρα συνολικά απαιτούνται 9999 μόρια νερού!
γ) Για να δημιουργήσουμε τη συμπληρωματική αλυσίδα DNA ακολουθούμε το κανόνα της συμπληρωματικότητας , δηλ απένατι απο Α τοποθετούμε Τ και αντίστροφα και απέναντι απο G τοποθετούμε C και αντίστροφα! ( για συντομία δεν γράφω την αλυσίδα αλλά μόνο το σκεπτικό :P )
Δ.Η = 2 χ + 3 ψ , όπου χ τα ζευγάρια Α-Τ και ψ τα ζευγάρια G-C ( γνωρίζουμε ότι οι αζωτούχες βάσεις Α-Τ και G-C σχηματίζουν 2 και 3 δεσμούς υδρογόνου αντίστοιχα )
Με υπολογισμούς είναι : Δ.Η=64 ( sorry αν έκανα λάθος υπολογισμούς :P )
Φ.Δ= ν-2 , όπου ν ο αριθμός των νουκλεοτιδίων ! Άρα Φ.Δ=24
Αυτάάάάάά! το ν-2 ισχύει για το δίκλωνο μόριο. και μόνο αν στο ν αντιστοιχεί ο αριθμός των νουκλεοτιδίων και των δύο αλυσίδων, όπως το λες εσυ. Κανονικά ν είναι ο αριθμός των νουκλεοτιδίων της μιας αλυσίδας, οπότε ο σωστός τύπος είναι 2ν-2!!!!!
Ο Λαός απαιτεί και άλλες ασκήσεις :D[/quote]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
αμα σας ειναι ευκολο θελουμε και αλλες ασκησεις


τωρα θα συμμετεχω και εγω ενεργα
-----------------------------------------
Λοιπόν :

ΠΡΟΒΛΗΜΑ 2. Μιτοχονδριακό DNA του ανθρώπου βρέθηκε να έχει 16x103ζεύγη βάσεων. Αν ισχύει ο λόγος A /C = 1/ 3 , να βρεις:
α. τον ακριβή αριθμό των αζωτούχων βάσεων του μορίου και
β. τα μόρια του νερού που αποσπάστηκαν για την δημιουργία του μορίου.


Συνολικα στο μοριο εχουμε 16χ103χ2 βασεις,δηλαδη 32χ103 βασεις
α)το μιτοχονδριακο DNA ειναι κυκλικο δικλωνο μοριο και επομενως ισχυει η συμπληρωματικοτητα
Αρα Α=Τ και G=C.Ομως 3Α=C
Επομενως,Α+Τ+G+C=32X103
8Α=32Χ103=>Α=4Χ103=Τ και G=C=12x103
β)Τα νουκλεοτιδια στο παραπανω μοριο ειναι 32χ103 αφου καθε νουκλεοτιδιο περιεχει μια αζωτουχο οργανικη βαση.καθε κλωνος περιεχει 16χ103 νουκλεοτιδια
Ισχυει μεταξυ 2 νουκλ----->1 φ.δ /ενα μοριο νερου
3 2 μορια νερου
16χ103 (16χ103)-1 μορια νερου
Για να κλεισει το μοριο θα δημιουργηθει ενας ακομη φ.δ. μεταξυ της φωσφορικης ομαδας του 5' ανθρακα του πρωτου νουκλεοτιδιου και του υδροξυλιου του 3' ανθρακα του τελευταιου νουκλεοτιδιου με την αποσπαση ενος μοριου νερου
Αρα ,συνολικα 16χ103 μορια νερου/κλωνο
Χ2
--------
32χ103 μορια νερου συνολικα στο μοριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
σωστός!!!!!!!!!! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.

einstein34

Νεοφερμένος

Ο einstein34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
δεν γνωρίζουμε οτι έκανε τις μετρήσεις και στα δυο κύτταρα στην ίδια φάση του κυτταρικού κύκλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
δεν γνωρίζουμε οτι έκανε τις μετρήσεις και στα δυο κύτταρα στην ίδια φάση του κυτταρικού κύκλου

Η ποσότητα του γενετικού υλικού είναι η ίδια στα κύτταρα ενός οργανισμού και δεν μεταβάλλεται από αλλαγές στο περιβάλλον. Κατά την διαίρεση του κυττάρου το πολύ να τη συναντήσεις διπλάσια, αλλά όχι και 2000 φορες μεγαλύτερη. Επομένως, η συγκεκριμένη απάντηση δεν μπορεί να αποτελεί πιθανή περίπτωση. :bye:
-----------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά μου,

με συχγωρείτε που άργησα να βάλω νέα θέματα!! Βλέπετε, φροντιστήρια, ιδιαίτερα, τρέχω κι εγώ! Παρακολουθούσα, ωστόσο τυχόν εξελίξεις!

Σας ετοίμασα μία ερωτησούλα. Σκεφτείτε πριν απαντήσετε!!!

Ένας επιστήμονας, μελετούσε το DNA δύο οργανισμών. Ο πρώτος οργανισμός είχε σε κάθε κύτταρό του DNA μήκους Α. Ο δεύτερος οργανισμός είχε σε κάθε κύτταρό του DNA μεγέθους 2000 x A. Ο επιστήμονας στα αποτελέσματα της έρευνάς του δήλωσε το εξής:
«Σύμφωνα με την ποσότητα DNA που υπάρχει κάθε κύτταρο των δύο οργανισμών που μελέτησα, ο δεύτερος οργανισμός είναι βεβαίως πιο πολύπλοκος από τον πρώτο και εξελικτικά ανώτερος. Συμφωνείτε ή διαφωνείτε με το συμπέρασμά του βιολόγου;

Το πρώτο πράγμα που έρχεται στο μυαλό μου είναι ότι έχει δίκιο... Όπως λέει και το σχολικό " η ποσότητα του DNA είναι , κατά κανόνα , ανάλογη με την πολυπλοκότητα του οργανισμού... " Αυτό το κατά κανόνα με κάνει να πιστεύω πως πέσαμε πάνω στην εξαίρεση... :P Τώρα σκέφτηκα ότι απλά το κύτταρο Β μπορεί απλά να έχει σε πολλά αντίγραφα το γενετικό υλικό του και να μην είναι αναγκαστικά πολυπλοκότερο ( όπως για παράδειγμα το μιτοχονδριακό DNA που βρίσκεται απο 2 - 10 αντίγραφα στο μιτοχόνριο ) Αλλά και πάλι κάπου "κολλάει" γιατι πόσα αντίγραφα να έχει πια ???! Δεν μπορώ να βρώ κάποια άλλη εξήγηση.... Ο πίνακας στην σελίδα 17 λέει ότι το μήκος βάσεων του DNA του καλαμποκιού σε ένα απλοειδές κύτταρο είναι μεγαλύτερο από το μήκος του DNA ενός απλοειδούς κυττάρου ( γαμέτη) του ανθρώπου... Όμως το καλαμπόκι δεν είναι πολυπλοκότερο από τον άνθρωπο... Μια σκέψη που μου ήρθε είναι ότι μπορεί να είναι μεγαλύτερο σε μήκος βάσεων αλλά μπορεί τα γονίδια που καθορίζουν τα χαρακτηριστικά να είναι μικρότερο ( δηλ το DNA να αποτελείται απο βάσεις που απλά υπάρχουν... :P ) ! Μπορείτε expert_biologist να ποστάρετε την απάντηση???!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Το πρώτο πράγμα που έρχεται στο μυαλό μου είναι ότι έχει δίκιο... Όπως λέει και το σχολικό " η ποσότητα του DNA είναι , κατά κανόνα , ανάλογη με την πολυπλοκότητα του οργανισμού... " Αυτό το κατά κανόνα με κάνει να πιστεύω πως πέσαμε πάνω στην εξαίρεση... :P Τώρα σκέφτηκα ότι απλά το κύτταρο Β μπορεί απλά να έχει σε πολλά αντίγραφα το γενετικό υλικό του και να μην είναι αναγκαστικά πολυπλοκότερο ( όπως για παράδειγμα το μιτοχονδριακό DNA που βρίσκεται απο 2 - 10 αντίγραφα στο μιτοχόνριο ) Αλλά και πάλι κάπου "κολλάει" γιατι πόσα αντίγραφα να έχει πια ???! Δεν μπορώ να βρώ κάποια άλλη εξήγηση.... Ο πίνακας στην σελίδα 17 λέει ότι το μήκος βάσεων του DNA του καλαμποκιού σε ένα απλοειδές κύτταρο είναι μεγαλύτερο από το μήκος του DNA ενός απλοειδούς κυττάρου ( γαμέτη) του ανθρώπου... Όμως το καλαμπόκι δεν είναι πολυπλοκότερο από τον άνθρωπο... Μια σκέψη που μου ήρθε είναι ότι μπορεί να είναι μεγαλύτερο σε μήκος βάσεων αλλά μπορεί τα γονίδια που καθορίζουν τα χαρακτηριστικά να είναι μικρότερο ( δηλ το DNA να αποτελείται απο βάσεις που απλά υπάρχουν... :P ) ! Μπορείτε expert_biologist να ποστάρετε την απάντηση???!
για αυτο το σχολικο βιβλιο λεει οτι κατα κανονα ισχυει περισσοτερο DNA αντιστοιχε σε πολυπλοκοτερο οργανισμο.δηλαδη υπαρχουν και εξαιρεσεις οπως το καλαμποκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

einstein34

Νεοφερμένος

Ο einstein34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
επειδη στο βιβλιο δεν εχει τον ορισμο του οπερονιου παρακαλω καποιοσ να μου δωσει εναν πληρη ορισμο του οπερονιου γενικα και οχι ειδικα οπωσ το εχει μεσα στο βιβλιο μονο του οπερονιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenoOz

Νεοφερμένος

Η Lena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Δοκιμασες να δεις στο τελος του σχολικου?Εχει ενα κατι σαν "γλωσσαρι" που δινει ορισμους βασικων εννοιων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pauline

Δραστήριο μέλος

Η pauline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Ελπίζω να βοηθήσω φίλε μου...

Τα οπερόνια είναι ομάδες γονιδίων στα προκαρυωτικά κύτταρα που υπόκεινται σε κοινό έλεγχο της έκφρασης τους, αφού για κάθε τέτοια ομάδα γονιδίων υπάρχει ένας κοινός υποκινητής. Τα γονίδια αυτά ονομάζονται δομικά, βρίσκονται το ένα δίπλα στο άλλο και μεταγράφονται σε ένα ενιαίο μόριο mRNA. Συνήθως κωδικοποιούν τη σύνθεση ενζύμων που λαμβάνουν μέρος σε μια μεταβολική οδό, δηλαδή σε μια σειρά αντιδράσεων, όπως είναι η βιοσύνθεση διάφορων αμινοξέων ή η διάσπαση της λακτόζης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Εγω παντως ειχα μαθει τον ορισμο που εχει στο βιβλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

expert_biologist

Νεοφερμένος

Η expert_biologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Με τον όρο οπερόνιο, αναφερόμαστε σε μία ομάδα γονιδίων προκαρυωτικών οργανισμών, τα οποία υπόκεινται σε κοινό έλεγχο της έκφρασής τους και κωδικοποιούν προϊόντα που συμμετέχουν σε μία μεταβολική οδό.

Είναι πλήρης, σωστός και κοντά στο βιβλίο σου! Δε χρειάζεται να ξεφύγεις από αυτό, ούτε θα σε βοηθήσει αν σου δώσω ένα πιο επιστημονικό η πολύπλοκο ορισμό. Καλή συνέχεια! Κ.Α. Βιολόγος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάταλος

Νεοφερμένος

Η Νάταλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδιά βοήθεια!! είμαι Βιολόγος και φέτος ανέλαβα πρώτη φορά Βιολογία κατεύθυνσης σε φροντιστήριο. θα ήθελα λοιπόν, άμα κάποιος μπορεί να μου δώσει κάποιες γενικές πληροφορίες, όπως: περίπου πότε είναι καλό να έχει βγει όλη η ύλη, περίπου πόσο χρόνο χρειάζεται κάθε κεφάλαιο, που μπορώ να βρω καλές ασκήσεις και ότι άλλο θεωρεί χρήσιμο..
ευχαριστώ όλους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuan1992

Νεοφερμένος

Ο Αναστασόπουλος Νικόλαος Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
είναι αλήθεια οτι οι διατυπώσεις μου είναι λίγο άσχετες όταν βιάζομαι, αλλα όταν γράφω είμαι υπερβολικά λεπτομερής . εγω είμαι από Πύργο Ηλείας και η βιολογία με ενδιάφέρει και ως περιεχόμενο αλλά και ως μάθημα βαρύτητας.
-----------------------------------------
Μόριο DNA που απομονώθηκε από μιτοχόνδριο ανώτερου ευκαρυωτικού οργανισμού έχει αναλογία
(A+T)/G = 4
Και διαθέτει 3570 δεσμούς υδρογόνου.
Α. να βρεθούν:
i.Τα νουκλεοτίδια με βάσεις A,G
ii.Τα συνολικά νουκλεοτίδια
iii.Τα μόρια νερού που παράγονται από την δημιουργία του μορίου
Β. αν χρησιμοποιήσουμε αυτά τα μόρια νερού για να σπάσουμε τους πεπτιδικούς δεσμούς που ενώνουν τα αμινοξέα μίας αλυσίδας να βρεθούν:
i.Το πλήθος των αμινοξέων
ii.Το μήκος του ώριμου mRNA από όπου προέρχεται η αλυσίδα αν στις αμετάφραστες περιοχές έχουμε 814 νουκλεοτίδια
iii.Το μήκος του προδρόμου mRNA αν το 20% αυτού είναι εσώνια


Την άσκηση αυτή έβγαλα μόνος μου μετα από πολλές ώρες διαβάσματος για διαγώνισμα βιολογίας .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgiasar

Νεοφερμένος

Η γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
απο οτι καταλαβα, το επιπεδο των ασκησεων που δινονται εδω ειναι πολυ υψηλο και οι αποριες μου ισως φανουν αστειες.παρ'ολα αυτα θα τις παραθεσω ελπιζοντας καποιος να βοηθησει
1.τι επιπτωσεις μπορει να εχει στη λειτουργικοτητα της πρωτεινης, η οποια δεν τροποποιειται, η προσθηκη τριων διαδοχικων βασεων που δεν κωδικοποιουν κωδικωνιο ληξης ή μιας βασης μεταξυ των παραπανω κωδικωνιων;
2.οταν το tRNA που μεταφερει την αλανινη εγκαταλειπει το ριβοσωμα, να αιτιολογησετε ποιο αμινοξυ θα μεταφερθει στο ριβοσωμα απο το αντιστοιχο tRNA;
3.ποια τμηματα της αλληλουχιας του RNA συμμετεχουν σε λειτουργιες κατα τις οποιες εκδηλωνεται η συμπληρωματικοτητα;
σημειωση: οι 2 πρωτες ερωτησεις ειναι υποερωτηματα ασκησεων πανελλαδικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

androuan1992

Νεοφερμένος

Ο Αναστασόπουλος Νικόλαος Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
απο οτι καταλαβα, το επιπεδο των ασκησεων που δινονται εδω ειναι πολυ υψηλο και οι αποριες μου ισως φανουν αστειες.παρ'ολα αυτα θα τις παραθεσω ελπιζοντας καποιος να βοηθησει
1.τι επιπτωσεις μπορει να εχει στη λειτουργικοτητα της πρωτεινης, η οποια δεν τροποποιειται, η προσθηκη τριων διαδοχικων βασεων που δεν κωδικοποιουν κωδικωνιο ληξης ή μιας βασης μεταξυ των παραπανω κωδικωνιων;
2.οταν το tRNA που μεταφερει την αλανινη εγκαταλειπει το ριβοσωμα, να αιτιολογησετε ποιο αμινοξυ θα μεταφερθει στο ριβοσωμα απο το αντιστοιχο tRNA;
3.ποια τμηματα της αλληλουχιας του RNA συμμετεχουν σε λειτουργιες κατα τις οποιες εκδηλωνεται η συμπληρωματικοτητα;
σημειωση: οι 2 πρωτες ερωτησεις ειναι υποερωτηματα ασκησεων πανελλαδικων
η πρώτη ερώτηση - αν κατάλαβα καλά - απαντάται με βάση τα όσα λέγονται στις πρώτες τρεις σελίδες του 6ου κεφαλαίου (είναι μια μεγάλη και δακρύβρεχτη ιστορία!) .η δεύτερη ερώτηση δεν διατυπώνεται με σαφήνεια ή εχουν προηγηθεί άλλες που την διασαφηνίζουν, οποτε δεν μπορώ να απαντήσω - παντως όπως το βλεπω είναι το κομμάτι της επιμήκυνσης στην μετάφραση - και η τελευταία έχει πολλές απαντήσεις όπως οι αμετάφραστες περιοχές( σχολικό βιβλίο στην αρχή του κομματιού έναρξης της μετάφρασης με την σύνδεση του ριβοσώματος στην 5' αμετάφραστη περιοχή) , τα αντικωδικόνια και τα κωδικόνια, το ώριμο mRNA στην αντίστροφη μεταγραφή για cDNA βιβλιοθήκη ή για τμήμα DNA για PCR...(είμαι πολύ κουρασμένος και δεν μου έρχονται όλα)
Η τελευταία σου ερώτηση είναι ωραία για διαγώνισμα! Μου θύμισε το διαγώνισμαπο έγραψα προχτές (δυστυχώς 93/100 και θα μπορούσε να είναι 97-98/100)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adrianosst

Νεοφερμένος

Ο Adrianos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πυλαία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ειμαι καινούριος, αλλά ήθελα να σας πω ευχαριστώ για την πρωτοβουλία σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top