Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Γενικής Παιδείας

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
οντως εχετε δικιο το 90% χανεται και το 10% περναει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Σε ενα αυτοτροφο οικοσυστημα ειναι απαραιτητοι οι καταναλωτες?
Λογικα μπορει να διατηρηθει και χωρις αυτους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.
Όσο αναγκαια ειναι η τροφοδοτηση ενος οικοσυστηματος με ενεργεια αλλο τοσο σημαντικη ειναι και η διανομη της, αυτο λογικά θα γίνεται με τις τροφικές σχέσεις (ροη ενεργειας) αρα νομίζω πως οι καταναλωτες ειναι απαραιτητοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Ναι ομως αν υπαρχουν μονο παραγωγοι και αποικοδομητες το οικοσυστημα μπορει να διατηρηθει μιας και η οργανικη υλη μετατρεπεται σε ανοργανη και ανακυκλωνονται τα στοιχεια
Παγιδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Νομίζω πως η απάντηση είναι "ναι". Όχι πως πρόκειται για απάντηση που εγώ ή εσύ μπορούμε να δώσουμε με ακρίβεια και σιγουρία, αλλά για να πω την αλήθεια εξαρτάται από το τι "πάει" να εξετάσει η ερώτηση. Εγώ, πάντως, συμφωνώ με την γνώμη σου. Και να μην υπάρχουν καταναλωτές, οι παραγωγοί αφήνουν νεκρή οργανική ύλη.
Όχι, φυσικά, πως το επιχείρημα του ultraviolence δεν είναι σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστας1456

Νεοφερμένος

Ο κωστας1456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα, επειδη δεν διαθετω πολυ χρονο θα αναφερθω κατεθειαν σε αυτο που επιθυμο. Σε 3 μερες (χωρις την σημερινη) γραφω βιολογια σε ολη την υλη και δεν γνωριζω ακριβως πως να κατανεμω την μελετη μου. Εχω τελειωσει μια φορα ολη την υλη πριν κανα μηνα και με τις ασκησεις δεν ειμαι ανιδεος. Θα ηταν εφικτο να μου προταθει κανενα σχετικα καλο προγραμμα για να αποσπασω ενα βαθμο της ταξεως 18 και ανω. Σας ευχαριστω πολυ!! (Προκαταβολικα συγχωρεστε με οπου δειτε ορθογραφηκα αλλα ειμαι δισλεξικος -χωρις χαρτι για πανελληνιες ομως :/ - και θα αποτελει συχνο φαινομενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Σε ενα αυτοτροφο οικοσυστημα ειναι απαραιτητοι οι καταναλωτες?
Λογικα μπορει να διατηρηθει και χωρις αυτους?
Eπειδη ετυχε να κανω επανπηψη στις ασκησεις του σχολικου βιβλιου οριστε η απαντηση:
Στα αυτοτροφα οικοσυστηματα ολοι οι οργανισμοι ειναι απολυτως απαραιτητοι.Οι παραγωγοι για την εισοδο της ενεργειας στο οικοσυστημα,οι καταναλωτες για την διατηρηση της ισορροπιας των παραγωγων και την αναπαργωγη τους (εντομα) και οι αποικοδομητες για την ανακυκλωση των χημικων στοιχειων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Γράφω την Τετάρτη ΟΕΦΕ σε όλη την ύλη και δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα επανάληψη (τουλάχιστον όχι καλά). Υποτίθεται πως αυτήν την εβδομάδα δεν πήγα σχολείο για να βγάλω την Βιολογία, αλλά έχω φάει όλα μου τα πρωινά σε ασκήσεις Μαθηματικων, Φυσικής και ΑΝΕΦ. :mad:
Λέτε να μου φτάνει Κυριακή μεσημέρι-βράδυ, Δευτέρα πρωί-μεσημέρι και Τρίτη πρωί-μεσημέρι και λίγο απόγευμα για να τη βγάλω καλά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Εννοείται πως μπορείς. Και μην σου πω ότι έχεις ηδη πολυ χρονο.Μπορείς να αφιερώσεις κάθε μέρα σε ενα κεφάλαιο και ασκήσεις μαζί. Ακόμα δώσε σημασία σε αυτά που σε δυσκολεύουν πιο πολυ.Θα τα προλαβεις μην αγχωνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Eπειδη ετυχε να κανω επανπηψη στις ασκησεις του σχολικου βιβλιου οριστε η απαντηση:
Στα αυτοτροφα οικοσυστηματα ολοι οι οργανισμοι ειναι απολυτως απαραιτητοι.Οι παραγωγοι για την εισοδο της ενεργειας στο οικοσυστημα,οι καταναλωτες για την διατηρηση της ισορροπιας των παραγωγων και την αναπαργωγη τους (εντομα) και οι αποικοδομητες για την ανακυκλωση των χημικων στοιχειων.
Θεωρητικα ομως η ελλειψη των καταναλωτων δεν εχει ως αποτελεσμα την καταρευση του οικοσυστηματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Metal Hammer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Metal Hammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Γράφω την Τετάρτη ΟΕΦΕ σε όλη την ύλη και δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα επανάληψη (τουλάχιστον όχι καλά). Υποτίθεται πως αυτήν την εβδομάδα δεν πήγα σχολείο για να βγάλω την Βιολογία, αλλά έχω φάει όλα μου τα πρωινά σε ασκήσεις Μαθηματικων, Φυσικής και ΑΝΕΦ. :mad:
Λέτε να μου φτάνει Κυριακή μεσημέρι-βράδυ, Δευτέρα πρωί-μεσημέρι και Τρίτη πρωί-μεσημέρι και λίγο απόγευμα για να τη βγάλω καλά; :hmm:

Βρε το ότι θα την βγάλεις θα την βγάλεις,δεν τίθεται θέμα,αλλά αν ξυπνήσεις Τετάρτη πρωί και δεν θυμάσαι τίποτα μετά μην σου φανεί περίεργο...:redface:

Την υλη την τελείωσες?Αν ναι θα χρειαστείς λιγότερο χρόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Βρε το ότι θα την βγάλεις θα την βγάλεις,δεν τίθεται θέμα,αλλά αν ξυπνήσεις Τετάρτη πρωί και δεν θυμάσαι τίποτα μετά μην σου φανεί περίεργο...:redface:

Την υλη την τελείωσες?Αν ναι θα χρειαστείς λιγότερο χρόνο...

Ναι, την έχω τελειώσει. Γιατί, όμως, να μην θυμάμαι τίποτα; Εννοείς επειδή θα γίνει συσσωρευμένο το διάβασμα; Δεν νομίζω πως κάτι τέτοιο είναι πιθανό. Από τη στιγμή που τα ξέρω ήδη, δεν γίνεται ξαφνικά να τα ξεχάσω. Δεν τα διαβάζω πρώτη φορά ;)

Εννοείται πως μπορείς. Και μην σου πω ότι έχεις ηδη πολυ χρονο.Μπορείς να αφιερώσεις κάθε μέρα σε ενα κεφάλαιο και ασκήσεις μαζί. Ακόμα δώσε σημασία σε αυτά που σε δυσκολεύουν πιο πολυ.Θα τα προλαβεις μην αγχωνεσαι.

Αυτό που με τσατίζει είναι ότι αυτή η εβδομάδα προοριζόταν για Βιολογία, ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι διάβασα, αλλά φορτώθηκα από άλλο μαθήματα, και λέω μην αφήσω αυτά που πρέπει να έχω έτοιμα αυτή την εβδομάδα για να διαβάσω κάτι που μπορώ και αργότερα.
Δεν αγχώνομαι τόσο, γιατί (που λέει ο λόγος) και καθόλου να μην διάβαζα για ΟΕΦΕ, έχω ακόμα μπόλικο χρόνο. Θέλω απλώς -αφού αποτελεί και σχετικά εύκολο μάθημα, με μικρή ύλη και είναι και δεύτερο- να το έχω "ξεφορτωθεί" νωρίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Αυτό που με τσατίζει είναι ότι αυτή η εβδομάδα προοριζόταν για Βιολογία, ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι διάβασα, αλλά φορτώθηκα από άλλο μαθήματα, και λέω μην αφήσω αυτά που πρέπει να έχω έτοιμα αυτή την εβδομάδα για να διαβάσω κάτι που μπορώ και αργότερα.
Δεν αγχώνομαι τόσο, γιατί (που λέει ο λόγος) και καθόλου να μην διάβαζα για ΟΕΦΕ, έχω ακόμα μπόλικο χρόνο. Θέλω απλώς -αφού αποτελεί και σχετικά εύκολο μάθημα, με μικρή ύλη και είναι και δεύτερο- να το έχω "ξεφορτωθεί" νωρίτερα.
Εχεις δικιο σε αυτο.Κοιτα η βιολογια γενικης ουτως ή αλλως ξεπεταγεται ευκολα ως υλη,οποτε μην αγχωνεσαι.
Και μενα μου τυχαινε να παραμεριζω καποια μαθηματα και να δινω εμφαση σε μαθηματικα φυσικη,αλλα στο τελος τα προλαβαινα.Αν εχεις προγραμμα και το τηρεις ολα θα σου βγουν.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Εχεις δικιο σε αυτο.Κοιτα η βιολογια γενικης ουτως ή αλλως ξεπεταγεται ευκολα ως υλη,οποτε μην αγχωνεσαι.
Και μενα μου τυχαινε να παραμεριζω καποια μαθηματα και να δινω εμφαση σε μαθηματικα φυσικη,αλλα στο τελος τα προλαβαινα.Αν εχεις προγραμμα και το τηρεις ολα θα σου βγουν.;)

Τις τελευταίες εβδομάδες (για να μην πω τον τελευταίο μήνα), φαίνεται να έχω πρόβλημα στην τήρηση του προγράμματος που θέτω :whistle:
Κούραση, υποθέτω, που φέρνει έλλειψη συγκέντρωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
έχω το εξής πρόβλημα, γράφω τετάρτη κι εγώ ΟΕΦΕ και ενώ ξέρω το πρώτο πολύ καλά και το μισό δεύτερο και το μισό τρίτο, δεν ξέρω αν θα προλάβω.
δεν ξέρω καθόλου τις ρυπάνσεις και θα πρέπει να της μάθω από την αρχή, οπότε τι να κάνω; πόση ώρα θα μου πάρει το δεύτερο/τρίτο για να τα μάθω καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
έχω το εξής πρόβλημα, γράφω τετάρτη κι εγώ ΟΕΦΕ και ενώ ξέρω το πρώτο πολύ καλά και το μισό δεύτερο και το μισό τρίτο, δεν ξέρω αν θα προλάβω.
δεν ξέρω καθόλου τις ρυπάνσεις και θα πρέπει να της μάθω από την αρχή, οπότε τι να κάνω; πόση ώρα θα μου πάρει το δεύτερο/τρίτο για να τα μάθω καλά;

Αφού δεν ξέρεις αν θα προλάβεις, ξεκίνα με αυτά που δεν ξέρεις καθόλου. Μάθε τα τουλάχιστον όσο καλά ξέρεις και τα άλλα και αφού τελειώσεις, ανάλογα με το πόσος χρόνος σου μένει, ξεκίνα κανονική επανάληψη. Αν νομίζεις πως το 1ο το ξέρεις τόσο καλά, μην το διαβάζεις καθόλου (ρίξτου μια ματια να σιγουρέψεις ότι δεν υπάρχει κάτι που χάνεις).
Πάντως ο χρόνος που έχεις γενικά είναι αρκετός. Δεν νομίζω πως αν στρωθείς δεν προλαβαίνεις. Αν αύριο βγάλεις το 1ο και το μισό 2ο, την Τρίτη βγάζεις άνετα το άλλο μισό 2ο και το 3ο. Εμένα χθες μου πήρε σχεδόν 5 ώρες να βγάλω μόνο το πρώτο (χωρίς στάδια και AIDS), αλλά ήμουν αφηρημένος και δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ. Σήμερα δεν διάβασα τίποτα.

Edit: Επίσης τις ρυπάνσεις το θεωρώ εύκολο κομμάτι. Πέρα από μερικά ονόματα χημικών ενώσεων, δεν έχουν κάτι φοβερό σαν θεωρία (σε σύγκριση π.χ. με την άμυνα), οπότε δεν πιστεύω να σου πάρουν πολύ ώρα. Από το 3ο, ποιο "μισό" δεν ξέρεις;

Edit2: Διάβαζα τώρα το AIDS, και αναρωτιέμαι, μόνο σε εμένα φαίνεται πραγματικά κακογραμμένο αυτό το κομμάτι; Εκτός από την δομή και την αντιμετώπιση, όλα τα άλλα κομμάτια είναι πολύ χύμα. Από την αρχή της χρονιάς το έχω διαβάσει 5-6 φορές και δεν έχω καταφέρει να το θυμάμαι για πάνω από μια εβδομάδα. Άσε που οι δύο τελευταίες παράγραφοι θυμίζουν επίλογο έκθεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Κάτι λίγα από τρίτο, παρατηρήσεις και μετά..
Όντως το κομμάτι του AIDS, θα μπορούσε να'ναι πολύ καλύτερα γραμμένο, γιατί ουσιαστικά δεν λέει κάτι δύσκολο.

Εν τέλει, μου πέσανε πολλά γιατί είχα/έχω πεντάωρα μαθήματα χθες και σήμερα και πρόλαβα πρώτο και δεύτερο μέχρι και κύκλους. Οπότε πιθανότατα θα το γράψω άλλη μέρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PiDefiner

Δραστήριο μέλος

Ο PiDefiner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Κοιτάω θέματα ΟΕΦΕ προηγούμενων χρόνων και έχω μείνει άναυδος με τις ενδεικτικές απαντήσεις. Εγώ όταν διαβάζω μια ερώτηση, απαντάω σε αυτό που μου ζητάει με δικά μου λόγια, προσαρμόζωντας το αντίστοιχο κομμάτι του βιβλίου.
Εδώ ρωτάει κάτι που απαντάται σε 2-3 σειρές και στις απαντήσεις έχει γραμμένο ολόκληρο το κομμάτι του βιβλίου από την αρχή της παραγράφου.
Λεει για παράδειγμα ποια είναι η μορφή του HIV όταν ένα άτομο είναι φορέας, και για απάντηση έχει όλο το κομμάτι από την αρχή των σταδίων του ιού! Τα απαντάει κανείς έτσι; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,799 μηνύματα.
Πολλοι το κανουν ετσι! Έχω ενα παιδι στο φροντ (θεωρητικης) οπου οταν μας εξεταζει η κυρια δε μπορει να συνθεσει μια απαντηση μονος του και της λεει "να το ξεκινησω απο την αρχη;" και η απαντηση ειναι 3 παραγραφοι πιο κατω ξερωγω.. Κακώς βεβαια..στη βιολογια θελει αυτα που ζηταει και μονο..3 γραμμες ζηταει; 3 θα του γραψεις..οχι την ιστορια της ζωης σου. Το πολυ το γραψιμο, το αφηνουμε για τις ασκησεις...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Αν και δεν δίνω βιολογία ως μάθημα επιλογής προσέξτε την κοινωνική δισασταση του AIDS ακούω απο κάτι κορίτσια στο φρο ότι μπορεί να πέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top