Πληροφορική - Βοήθεια/Απορίες στην Πληροφορική

Mcdk

Νεοφερμένος

Ο Mcdk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Απο τι αποτελειται η Βοηθεια ενος προγραμματος?Ειναι στο βιβλιο της πληροφορικης της Β Γυμνασιου σενα μαθημα για την Βοηθεια των προγραμματων με ακομα 7 ερωτησεις!Ξερει κανεις τις απαντησεις>/?Θα με βοηθουσε πραγματικα πρα πολυ!:D:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αναλόγως το πρόγραμμα.
Σίγουρα θα πρέπει να έχει έναν οδηγό χρήσης.
Links προς το επίσημο site του developer ή το support desk, έλεγχο για updates, link για bug reports και απαραιτήτως ένα About με πληροφορίες για την Version, τον δημιουργό, copyright κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Γεια σας! Μια βοήθεια θέλω σε αυτες τις ασκήσεις ...
Δραστηριότητα 4

Αν τα κελιά Α1, Β1 και C1 έχουν τιμές 3, 4 και -1 τι τιμές θα απεικονίζονται στα παρακάτω κελιά στα οποία έχουν εισαχθεί οι τύποι υπολογισμού που σημειώνονται δίπλα;



A2 = A1 * B1


A
B
C
1
3
4
-1
2
3

B2 = B1 – C1

C2 = Α1‑ B1

A3 = A1 + B1

B3 = Β1 ‑ Α1 * C1

C3 = A1 / (B1 + C1)



Δραστηριότητα 3

Γράψτε για ποιο λόγο οι παρακάτω εκφράσεις δεν είναι έγκυροι τύποι υπολογισμού



A1 + B1
_= a1 * 2
= A1 + B1 ‑
= A1 * {Β1 + 5}
= α1 * c1 / b1
= 5 * B1 + 5 * (C2 - 1))








Δραστηριότητα 2

Τι αποτέλεσμα θα δώσουν οι παρακάτω εκφράσεις υπολογισμού; Συμπληρώστε τον πίνακα.





= 6 / 3 * 2
= 6 / (3 * 2)
= 4 + 12 / 3 * 2
= (3^2 + 4)^2
= 10 * 8 / (2 + 3) * 2 + 6
= (11 + 14) / (2 * 3) - 4
= 30 / (10 / 2) * 2
= (13 + 5) / 9 * 6 / 2
 

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Γεια σας!!😉Χρειάζομαι βοήθεια στην πληροφορική, είναι β γυμνασίου.

Λοιπόν, η άσκηση λέει τα εξής:

Γιατί δεν είναι έγκυροι οι παρακάτω τύποι υπολογισμού; μια αιτιολογία θέλω για το καθένα..

Α1+Β1

_=α1×2

=Α1+Β1-

=Α1×{Β1+5}

=α1×c1/b1

=5×B1+5×(C2-1)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

όποιος, οποια γνωρίζει παρακαλώ πολύ ας με βοηθήσει γιατί επείγει!!!!έχω διορία έως σήμερα και δεν μπορώ με τίποτα να βρω τη λύση!! 🤔🤔
help me please!!
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα Γεωργία , θα προσπαθήσω να απαντήσω σε μερικές από αυτές
1) δεν έχει ίσον άρα υποθέτω δεν είναι έγκυρος υπολογισμός
2) έχει τον χαρακτήρα underscore (_) πριν το ίσον άρα δεν είναι έγκυρος
3) εδώ έχει ένα άκυρο πλην στο τέλος και εφόσον η αφαίρεση είναι διμελής πράξη (χρειάζεται 2 αριθμούς για να επιτευχθεί) δεν είναι έγκυρος ο υπολογισμός.
4) Εδώ υποθέτω ότι εφόσον έχει αγκύλες και όχι παρενθέσεις είναι άκυρος..
για το 5) και 6) δεν βλέπω κάτι που να μην τους κάνει έγκυρους.. Υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν και έγκυροι? ή είναι όλοι άκυροι? Όπως και να χει ελπίζω να σε βοήθησα :P .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα Γεωργία , θα προσπαθήσω να απαντήσω σε μερικές από αυτές
1) δεν έχει ίσον άρα υποθέτω δεν είναι έγκυρος υπολογισμός
2) έχει τον χαρακτήρα underscore (_) πριν το ίσον άρα δεν είναι έγκυρος
3) εδώ έχει ένα άκυρο πλην στο τέλος και εφόσον η αφαίρεση είναι διμελής πράξη (χρειάζεται 2 αριθμούς για να επιτευχθεί) δεν είναι έγκυρος ο υπολογισμός.
4) Εδώ υποθέτω ότι εφόσον έχει αγκύλες και όχι παρενθέσεις είναι άκυρος..
για το 5) και 6) δεν βλέπω κάτι που να μην τους κάνει έγκυρους.. Υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν και έγκυροι? ή είναι όλοι άκυροι? Όπως και να χει ελπίζω να σε βοήθησα :P .

Για να απαντήσεις στην ερώτηση της πρέπει να ξέρεις τη γραμματική της γλώσσας στην οποία αναφέρεται. Όλα αυτά υπό προϋποθέσεις θα μπορούσαν να έγκυοι υπολογισμοί.

Σε όλες τις C like γλώσσες πάντος το πρώτο είναι σωστό. Δεν χρειάζεται να αποθηκεύεις το αποτέλεσμα ενός υπολογισμού για να υπολογίσεις κάτι.
 

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
1611070002207.png

πως μπορώ στον μέσο όρο να έχω αυτή τη μορφή 132.192,00 Ευρώ στο excel 2007 γιατί εμένα μου το στρογγυλοποιεί και μου βγάζει 132.192 χωρίς κόμμα και 2 δεκαδικά ψηφία..εχω επιλέξει λογιστική μορφή σε ευρώ με 2 δεκαδικά και δε μου το βγαζει κομμα και 2 δεκαδικα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.
View attachment 74848
πως μπορώ στον μέσο όρο να έχω αυτή τη μορφή 132.192,00 Ευρώ στο excel 2007 γιατί εμένα μου το στρογγυλοποιεί και μου βγάζει 132.192 χωρίς κόμμα και 2 δεκαδικά ψηφία..εχω επιλέξει λογιστική μορφή σε ευρώ με 2 δεκαδικά και δε μου το βγαζει κομμα και 2 δεκαδικα.
Θα επρεπε να σου δινει τα 2 δεκαδικα . Δοκιμασε ως Currency
Αριστερο κλικ στο F, μετα δεξι κλικ και στο πινακακι που θα βγει επιλεγεις format cells...
Μετα οτι λεει η εικονα.

1611121717133.png

Επίσης απο το Control Panel -> Region and Langauge-> addidional settings
αν οι δεκαδικοι χωριζονται με κώμα ή τελεια. Εμεις θελουμε κωμα.

1611123733325.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gio

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
ευχαριστώ για την βοήθεια , απλά δεν μπορώ να βρω που είναι το control panel για να αλλαξω οι δεκαδικοι να χωρίζονται με κομμα.γιατί σε εμένα χωρίζει με τελεία γιαυτό δεν το εμφανίζει σωστά.
1611147119789.png
 

EliasKr

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας Υπολογιστών Πατρών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ευχαριστώ για την βοήθεια , απλά δεν μπορώ να βρω που είναι το control panel για να αλλαξω οι δεκαδικοι να χωρίζονται με κομμα.γιατί σε εμένα χωρίζει με τελεία γιαυτό δεν το εμφανίζει σωστά.View attachment 74882
Το control panel είναι ο πίνακας ελέγχου του υπολογιστή. Κάντο αναζήτηση στο μενού έναρξης και με τα δύο ονόματα γιατί αλλάζει ανάλογα με τη γλώσσα του υπολογιστή. Απο εκεί κάνε τα βήματα που σου έγραψαν από πάνω.
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Ίσως να είναι λιγάκι εκτός θέματος αυτό που θα ρωτήσω αλλά προσπαθώ να ανεβάσω ένα αρχείο csv στο github και για κάποιο λόγο το βγάζει "ωμό" (χωρίς μορφοποίηση και δεν μπορώ να κάνω αναζήτηση). Χρησιμοποιώ το ; ως delimiter και η πρώτη γραμμή έχει τα headers. Καμιά πρόταση;
 

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Nevermind το βρήκα. Θα μοιραστώ τη λύση σε περίπτωση που κάποιος στο μέλλον αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα. Απαιτείται το , ως delimiter αλλά για να το αλλάξεις πρέπει να χρησιμοποιείς το . ως υποδιαστολή.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top