Βοήθεια/Απορίες στην Ιστορία

BaB

Νεοφερμένος

Η BaB αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά θέλω βοήθεια στην άσκηση 5 σελ 19...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεοδώρα29649

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Μπορεί κανείς να με βοηθήσει στην άσκηση 3 της σελίδας 30 ?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Η επινόηση και η χρήση γραφής απο τους Αρχαίους Αιγυπτίους είναι ένα απο τα στοιχεία που δηλώνουν το πολιτιστικό τους επίπεδο.Χάρη στην γνώση της γραφής οι Αιγύπτιοι ήταν σε θέση να καταγράφουν με ακρίβεια κάθε είδος στοιχεία απαραίτητα για την σωστή οργάνωση του κράτους.Οι γραφείς κατέγραψαν σε πάπυρους τα έργα και την δράση των Φαραώ Η απκρυπτογράφηση τους οφείλεται στον Γάλλο αιγιπτιολόγο J.champollion που διάβασε μια στύλη με ιερογλυφική της ελληνικής περιόδου.Η στήλη της Ροζέτας όπως είναι γνωστή ένα συμαντικό μέρος του πολιτισμού των αρχαίων Αιγυπτίων

Ελπίζω να βοήθησα Θεοδώρα
-----------------------------------------
Παιδιά θέλω βοήθεια στην άσκηση 5 σελ 19...
Μετασχηματισμός,τρόπος ζωής των κατοίκων της
Μεσοποταμίας
7αιώνα πΧ:Πέρασμα απο το θηρευτικό ή συλλεκτικό στάδιο οικονομίας στο παραγωγικό
5αιώνα:Ευκολότερη γεωργική παραγωγή στις περιοχές της Μεσοποταμίας λόγω της φύσης της χώρας και της συλλογικής ζωής
4αιώνα:Άφιξη και εγκατάσταση των Σουμερίων στην Μεσοποταμία
3αιώνα:Εγκατάσταση των Ακκαδίων στην Μεσοποταμία -Ίδρυση νέων πόλεων απο τους Ακκάδιους και συγκρούσεις με Σουμέριους
8αιώνα:Ίδρυση Αρχαίου Βαβυλωνιακού κράτους απο τον Χαμουραμπί
16-12αιώνα:Περίοδος συνεχών συγκρούσεων και ταραχών λόγω των εισβολών στην Μεσοποταμία
12-7αιώνα:Κυριαρχία των Ασσυρίων στην Μεσοποταμία
7αιώνα:Επι της βασιλείας του Ασσουρμπανιπαλ οι Ασσύριοι φτάνουν στο απόγειο της δύναμης τους πρωτευουσα η Νινευή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marineli

Νεοφερμένος

Η marineli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
παιδια ψαχνω για σημειωσεις στην ιστορια και εγω
μηπως μπορειτε να μου στειλετε?
δεν μπορω να διαβασω απο το βιβλιο
μου τη δινει
δεν μπορωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Renita <3

Νεοφερμένος

Η Ρενυτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
παιδες στειλτε και σε μενα ... με εχει παρει με κακο ματι η Μουμια ( εχω ιστορια απο το γυμνασιο !) Παρακαλω ;;;;:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
παιδες στειλτε και σε μενα ... με εχει παρει με κακο ματι η Μουμια ( εχω ιστορια απο το γυμνασιο !) Παρακαλω ;;;;:'(
σε ποιο μαθημα είστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Με ποια μαθήματα θέλετε σημειώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
εμας μας λεει να υπογραμιζουμε τα συμαντικα και να διαβαζουμε μονο αυτα!!!!(μας λεει αθτη τι να υπογραμιζουμε)επισης χωριζουμε τ μαθημα σε ενοτητες και βαζουμε πλαγιοτιτλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εμάε επειδή το βιβλίο είναι κακογραμμενο μας λέει να τα γράψουμε στο τετράδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Παιδιά η τόσο κα...ή φιλόλογος της ιστορίας που μ έβαλε στο μάτι φέτος και με πάει κόντρα τώρα που τελειώσαμε τους ανατολικούς λαούς μας έβαλε μια εργασία να κάνουμε ένα πινακα με τους 6 ανατολικούς λαούς και με τους τομείς ανάπτυξής τους(οικονομία, κοινωνία, θρησκία, γραφή, τέχνες). Επειδή θέλω να την κάνω τέλεια έχω κάποιες απορίες που θα σας παρακαλέσω κάποιος πολύυυυυυυ ψαγμένος να μου τις λύσει!!!!!
1. Η θρησκεία των Μεσοποτάμιων ήταν πολυθεϊστική;(μας είπε να κατατάξουμε τη θρησκία του καθενός σε μονοθ. και πολυθ.)
2. Για τους Εβραίους το βιβλίο δεν αναφέρει τίποτα για γραφη..Τι είχαν;Δεν αναφέρει τίποτα επίσης και για τέχνες...
3.Στους Μήδους/Πέρσες δεν ξεκαθαρίζει για τέχνες ακριβώς τι είχαν...Πως μπορώ να το γράψω με λέξεις κλειδιά όπως μας ζήτησε αλλά πολύ σωστά;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Η εργασία είναι για την Παρασκευή, οποιος μπορεί ας απαντήσει!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι μια μικρή βόηθεαι στην ιστορία ... η ερώτηση είναι
Σε ποια περίοδο παρουσίασε ιδιαίτερη ακμή ο Μινωικός πολιτισμός και με ποιο τρόπο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Παιδιά, SOS.. Μπορεί κάποιος να μου πει ποιες είναι οι διαφορές του πρώτου από το δεύτερο αποικισμό;; Thanks.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abc(boy)

Νεοφερμένος

Ο abc(boy) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
αν γινετε θελω και εγω σημειωσεις ιστοριας
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ελβίρα40308

Νεοφερμένος

Η Ελβίρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
παιδιά για αύριο 2 ασκήσεις αν μπορείται βοηθήστε με!!!!

ασκ3+4 σελ 75

ευχαριστώ εκ των προταίρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A_myrto

Νεοφερμένος

Η A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
σε ποια μαθηματα απο ολα θελετε σημειωσεις??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M-A-R-I-A

Νεοφερμένος

Η M-A-R-I-A αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
εμείς ούτε καν τετράδιο δεν έχουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

momolis

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γεια σας
Ο καθηγητής της ιστορίας μας είπε ότι θα πρέπει να του παραδώσουμε μια εργασία. Μας άφησε όμως περιθώρια επιλογής από τα εξής:
· Θέματα από την Αρχαία Ιστορία(κοινωνία, καθημερινή ζωή, τέχνη, βασιλείς, όπλα, μάχες κ.τ.λ.)
· Εφημερίδα από μια μέρα στην αρχαιότητα
· Ιστορία ενός αντικειμένου, ενός θεσμού, ενός αθλήματος, του σχολείου
· Επιτραπέζιο παιχνίδι ιστορίας
Κάθε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη διότι είναι υπερβολικά αυστηρός απαιτητικός και σχολαστικός. Πρέπει οι εργασίες να είναι ατομικές, η πληροφορίες να αντληθούν το λιγότερο από 10-15 πηγές(ευτυχώς που δε ζω στην επαρχία και υπάρχει και κάποια βιβλιοθήκη), να παραδοθούν στο γραφείο του την πρώτη μέρα που θα ανοίξουμε, τέλος η χρήση εποπτικού υλικού είναι απαραίτητη.
Σημείωση: Δεν ζητώ σε καμία περίπτωση έτοιμη εργασία! Απλά θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια πρωτότυπη ιδέα και αν έχετε το χρόνο και την ευχαρίστηση να με βοηθούσατε στην εύρεση πηγών. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
· Εφημερίδα από μια μέρα στην αρχαιότητα
Αυτό μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Μια εφημερίδα!!! Να φτιάξεις εφημερίδα για μια μέρα ενός πολέμου. Ας πούμε του Τρωικού ή των Περσικών ή του Πελοπονησιακού. Εγώ θα διάλεγα τη μέρα της μάχης των Θερμοπυλών. Ανταποκρίσεις, περιγραφή μαχών, δηλώσεις ηγετών Ελλήνων και Περσών, σχόλια κλπ. Όλα με φωτογραφίες από αγγεία και αγάλματα. Και μαζί στην εφημερίδα και άλλα θέματα της καθημερινότητας των αρχαίων. Πολύ ωραία εργασία!! Κρίμα που κανένας δεν μου τη ζήτησε ποτέ!


η πληροφορίες να αντληθούν το λιγότερο από 10-15 πηγές(ευτυχώς που δε ζω στην επαρχία και υπάρχει και κάποια βιβλιοθήκη), τέλος η χρήση εποπτικού υλικού είναι απαραίτητη.
να με βοηθούσατε στην εύρεση πηγών.
Φίλε μου δεν έχει σημασία αν ζεις στην Αθήνα ή στην επαρχία και δεν χρειάζεται να σηκωθείς από την καρέκλα σου να πας στη βιβλιοθήκη. Το ίντερνετ σου φέρνει σπίτι σου όλες τις βιβλιοθήκες. Βάλε στο google αναζήτηση για τα θέματα που θέλεις (πχ. Λεωνίδας, Ξέρξης, Θερμοπύλες, Αθήνα, Σπάρτη κλπ) και θα βρεις όχι 10-15 αλλά εκατομύρια πηγές.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keric 95

Νεοφερμένος

Ο keric 95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
ερωτηση 3 σελ 55 σας παρακαλώ παιδία ειναί πολύ πολύ επείγον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria :]

Νεοφερμένος

Η maria :] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια σας θα ήθελα αν έχετε σημειώσεις στο μάθημα της ιστορίας γιατί αυτή που έχουμε δεν μας τα εξηγεί καθόλου καλά και δυσκολεύομαι λίγο....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top