Βοήθεια/Απορίες στην ΑΕΠΠ - Ασκήσεις

Τι πιστεύετε για την ΑΕΠΠ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Εύκολη

    Ψήφοι: 30 56.6%
  • Δύσκολη

    Ψήφοι: 23 43.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
το εχω λυσει και θελω να κοιταξω αν τα εχω σωστα..τωρα σας λυθηκε η απορια;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
το εχω λυσει και θελω να κοιταξω αν τα εχω σωστα..τωρα σας λυθηκε η απορια;;

ωραια, τοτε βγαλε φωτο τις λυσεις και θα δουμε αν εχεις κανενα λαθος! δεν νομιζω να εχουν πολλοι τον χρονο/υπομονη/ορεξη κ.τ.λ. να κατσουν να κανουν ενα διαγωνισμα ολοκληρο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Θα γράφω μόνο το εντός γιατί δεν έχω μπόλικο χρόνο.

Θέμα 3.1

Code:
πλ_θετ <-- 0
πλ_αρν <-- 0
S_αρν <-- 0
πλ_διαφ_εννεα <-- 0
ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΡ
max <-- ΑΡ
ΌΣΟ ΑΡ <> 0 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
 ΑΝ ΑΡ > max ΤΟΤΕ 
   max <-- ΑΡ
 ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
 ΑΝ ΑΡ > 0 ΤΟΤΕ 
   πλ_αρν <-- πλ_αρν + 1
   S_αρν <-- S_αρν + ΑΡ
   ΑΝ ΑΡ <> 9 ΤΟΤΕ
    πλ_διαφ_εννεα <-- πλ_διαφ_εννεα + 1
   ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
 ΑΛΛΙΩΣ
   πλ_θετ <-- πλ_θετ + 1
 ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
 ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΡ
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
ΓΡΑΨΕ πλ_θετ, max, S_αρν
μο_αρν <-- S_αρν/πλ_αρν
ποσ_διαφ_εννεα <-- 100*πλ_διαφ_εννεα/(πλ_θετ + πλ_αρν)
ΓΡΑΨΕ μο_αρν, ποσ_διαφ_εννεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
σ ευχαριστω φιλε..καποιο αλλο θεμα;; το 4ο μηπως ολο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marina-lalala

Νεοφερμένος

Ο Marina-lalala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Code:
Αλγόριθμος parking
Εσοδα←0
Φορτηγα← 0
ΙΧ← 0
Μοτοσακο← 0
Για i απο 1 μεχρι 400
    Διάβασε Τυπος
    ΑΝ Τυπος="ΙΧ" και ΙΧ<200  τοτε
        Εσοδα← Εσοδα+3
        ΙΧ← ΙΧ+1
     αλλιώς_αν Τυπος="φορτηγο" και φορτηγα<50  τοτε
        Εσοδα← Εσοδα+5
        Φορτηγα← Φορτηγα+1
     αλλιώς_αν Τυπος="Μοτοσακο" και Μοτοσακο<300  τοτε
        Εσοδα← Εσοδα+2
        Μοτοσακο← Μοτοσακο+1
     αλλιώς
     i← i-1
    Τελος_αν
Τέλος_επανάληψης
Εμφάνισε Εσοδα,Φορτηγα,ΙΧ,Μοτοσακο        
Τελος parking
Κάπως έτσι το έκανα σε αλγόριθμο άλλα το ίδιο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Capellini

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ενδέχεται να υπάρχουν για ένα πρόβλημα διαφορετικοί τρόποι επίλυσης. Το να ζητάς από τους άλλους να γράψουν την δικιά τους μπορεί να σε μπερδέψει χειρότερα
Θέμα με δημοψήφισμα
Code:
#voting 
Votes=[0 , 0, 0, 0]
Parties=["A", "B", "C", "D"]
Citizens=0

while Citizens<100000:
    choice=""
    while choice!=Parties[0] and choice!=Parties[1] and choice!=Parties[2] and choice!=Parties[3] and choice!="AN":
        choice=input("Choice")
        
        if choice=="A":
            Votes[0]=Votes[0]+1
        if choice=="B":
            Votes[1]=Votes[1]+1
        if choice=="C":
            Votes[2]=Votes[2]+1
        if choice=="D":
            Votes[3]=Votes[3]+1
    Citizens=Citizens+1   
    print("Next citizen")
print("Results")
print(Parties[0], Votes[0]/(Votes[0]+Votes[1]+Votes[2]+Votes[3]))
print(Parties[1], Votes[1]/(Votes[0]+Votes[1]+Votes[2]+Votes[3]))
print(Parties[2], Votes[2]/(Votes[0]+Votes[1]+Votes[2]+Votes[3]))
print(Parties[3], Votes[3]/(Votes[0]+Votes[1]+Votes[2]+Votes[3]))
max=0
win=0
for i in range(0, Votes.__len__()):
    if Votes[i]>max:
        max=Votes[i]
        win=i
print("Winners")
print(Parties[win])
#elegxos gia isopalia
for i in range(0, Votes.__len__()):
    if i!=win and Votes[i]==Votes[win]:
        print(Parties[i])
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Capellini

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Να και το δικό μου σε python
Code:
MaxTrucks=2
MaxIXs=200
MaxMotos=300
TicketTruck=5
TicketIX=3
TicketMoto=2
Profit=0
Trucks=0
IXs=0
Motos=0

while ((Trucks+IXs+Motos)<400):
    vehicle=""
    while vehicle!="T" and vehicle!="I" and vehicle!="M": 
        vehicle=input("Vehicle Type T for Trucks, I for IXs, M for Motos")
    
    if vehicle=="T" and Trucks<MaxTrucks:
        Profit=Profit+TicketTruck
        Trucks=Trucks+1
        print("Truck added")
    elif vehicle=="I" and IXs<MaxIXs:
        Profit=Profit+TicketIX
        IXs=IXs+1
        print("IX added")
    elif vehicle=="M" and Motos<MaxMotos:
        Profit=Profit+TicketMoto
        Motos=Motos+1
        print("Moto added")
    else:
        print("No space for", vehicle)
print("Profit", Profit)
print(Trucks,IXs, Motos)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
καλησπέρα .μπορείτε να μου πείτε τον τρόπο λύσης της παρακάτω άσκησης???:hmm::hmm::hmm:
Μια εταιρεία διακινεί τα προϊόντα της σε 250 σημεία σε ολόκληρη την Ελλάδα. Να αναπτύξετε πρόγραμμα το οποίο: (α) να διαβάζει τις επωνυμίες των 70 προϊόντων σε πίνακα Ε και τις τιμές τους σε πίνακα Τ, (β) να διαβάζει σε πίνακα Π το πλήθος των προϊόντων που έχουν πουληθεί σε κάθε σημείο πώλησης, (γ) να εκτυπώνει ποιο προϊόν είχε τις περισσότερες εισπράξεις καθώς και ποιο τις περισσότερες πωλήσεις σε πλήθος προϊόντων. (δ) Να εκτυπώνει τις εισπράξεις που απέφερε κάθε σημείο πώλησης στην εταιρεία. (ε) Στο σημείο πώλησης που πραγματοποιήθηκαν μεγαλύτερες εισπράξεις (να θεωρήσετε ότι είναι μόνο ένα) ποια προϊόντα είχαν τις περισσότερες πωλήσεις; (στ) για τα 3 ακριβότερα προϊόντα (θεωρήστε ότι είναι μόνο 3), να εκτυπώνει την επωνυμία τους και τις εισπράξεις που απέφεραν στην εταιρεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Capellini

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Λοιπόν στα γρήγορα

Θες ένα μονοδιάστατο πίνακα Ε 70 θέσεων
Θες ένα μονοδιάστατο πίνακα Τ 70 θέσεων
Θες ένα δυσδιάστατο πίνακα Π με 251 γραμμές και 70 στήλες
Στην τελευταία γραμμή θα βάλεις το άθροισμα των 250 προηγούμενων γραμμών. Η γραμμή αυτή θα περιέχει πόσες πωλήσεις έκανε το προϊόν της κάθε στήλης
Το μέγιστο στοιχείο αυτής της γραμμής σου λέει ποιο προϊόν έκανε τις περισσότερες πωλήσεις
Το μέγιστο γινόμενο του κάθε στοιχείου αυτής της γραμμής με το αντίστοιο κελί του πίνακα Τ θα σου δώσει ποιο προϊόν έκανε τις περισσότερες εισπράξεις

Οι εισπράξεις που απέφερε κάθε σημείο πώλησης ειναι :
Θα πάρεις κάθε γραμμή του πίνακα Π και θα πολ/σεις την αντίστοιχη στήλη με το κατάλληλο κελί από τον πίνακα Τ.

Τα υπόλοιπα δοκίμασε να τα σκεφτείς μονάχος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά σκέφτομαι να αρχίσω να ασχολούμαι με προγραμματισμό. Έχω μείνει για χρόνια στάσιμος με κάποιες γνώσεις HTML που διαθέτω και λέω να ξανά ασχοληθώ. Επιπλέον, παρακινούμαι παραπάνω από το γεγονός ότι του χρόνου θα έχω ΑΕΠΠ οπότε ίσως μου φανεί και πιο εύκολο σαν μάθημα εάν μπω στη λογική του προγραμματισμού. Οπότε η απορία μου είναι η εξής: Για όσους τα έχουν περάσει ήδη και ξέρουν, ποια γλώσσα <<μοιάζει>> με τη δομή και τη λογική της ψευδογλώσσας του ΑΕΠΠ - ή όπως την λένε τέλοσπάντων - ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nepythys

Νεοφερμένος

Ο Nepythys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδιά σκέφτομαι να αρχίσω να ασχολούμαι με προγραμματισμό. Έχω μείνει για χρόνια στάσιμος με κάποιες γνώσεις HTML που διαθέτω και λέω να ξανά ασχοληθώ. Επιπλέον, παρακινούμαι παραπάνω από το γεγονός ότι του χρόνου θα έχω ΑΕΠΠ οπότε ίσως μου φανεί και πιο εύκολο σαν μάθημα εάν μπω στη λογική του προγραμματισμού. Οπότε η απορία μου είναι η εξής: Για όσους τα έχουν περάσει ήδη και ξέρουν, ποια γλώσσα <<μοιάζει>> με τη δομή και τη λογική της ψευδογλώσσας του ΑΕΠΠ - ή όπως την λένε τέλοσπάντων - ;

Η Pascal μοιάζει αρκετά με το ΑΕΠΠ, εν μερη η αγγλική έκδοση του. Είναι άλλωστε η γλώσσα που διδάσκεται στα ΕΠΑΛ και δίνουν στις πανελλήνιες τα παιδιά των ΕΠΑΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Δηλαδή κάτι σε Java, C, Python, PHP δε παίζει ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nepythys

Νεοφερμένος

Ο Nepythys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δηλαδή κάτι σε Java, C, Python, PHP δε παίζει ε; :P

Η Java είναι αντικειμενοστρεφής, καμία σχέση με ΑΕΠΠ.
Το συντακτικό της C είναι επίσης αρκετά διαφορετικό από του ΑΕΠΠ.
Η PHP χρησιμοποιείται για ιστοσελίδες.
Το κοντινότερο που θα βρεις σε ΑΕΠΠ είναι σίγουρα η Pascal.
Μην την υποτιμάς καθώς είναι μια πολύ καλή γλώσσα για να ξεκινήσει κανείς, κατά τη γνώμη μου καλύτερη για να αρχίσεις από τη C.
Ο προγραμματισμός στην τελική δεν είναι να μαθαίνεις γλώσσες αλλά αλγοριθμική.
Εάν μάθεις να προγραμματίζεις, το να μάθεις μια καινούργια γλώσσα είναι υπόθεση λίγων εβδομάδων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Απλώς ανέφερα τις τρεις από αυτές επειδή είναι "διασημότερες". Και για την Python είχα ακούσει ότι είναι πολύ καλή για αρχή.

Θα ψάξω τότε για την Pascal να μάθω τίποτα περισσότερο και μάλλον θα αρχίσω. Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nepythys

Νεοφερμένος

Ο Nepythys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Απλώς ανέφερα τις τρεις από αυτές επειδή είναι "διασημότερες". Και για την Python είχα ακούσει ότι είναι πολύ καλή για αρχή.

Θα ψάξω τότε για την Pascal να μάθω τίποτα περισσότερο και μάλλον θα αρχίσω. Ευχαριστώ :)

Εάν αποφασίσεις να ακολουθήσεις την πληροφορική να είσαι σίγουρος ότι θα τις μάθεις όλες τις παραπάνω και θα τις χρησιμοποιείς συχνά. Η Ruby είναι επίσης πολύ καλή για αρχή αλλά δεν μοιάζει και τόσο με το ΑΕΠΠ. Ξεκινά με pascal και αν δεις ότι θες κάτι παραπάνω μάθε C.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ilias952

Νεοφερμένος

Ο Ilias952 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
@Fedde le Grand
Εξαρτάται ποιος είναι ο στόχος σου. Αν θες δηλαδή απλά να πας καλά στο μάθημα ή να ασχοληθείς με τον προγραμματισμό γενικότερα. Αν σκοπός σου είναι ο πρώτος δεν βλέπω τον λόγο να μην ξεκινήσεις με... ΓΛΩΣΣΑ.

Στην 2η περίπτωση ξέχνα Java, C/C++, php κλπ που αναφέρεις για αρχή. Όποιος και να είναι ο στόχος δεν θα τις πρότεινα για πρώτες γλώσσες. Η python είναι εξαιρετική γλώσσα, αρκετά απλή και πανίσχυρη. Θα την πρότεινα με τα χίλια. Σε αντίθεση με τις Java και C είναι multi-paradigm πράγμα που σημαίνει ότι μπορείς να γράφεις και διαδικαστικά και αντικειμενοστρεφή προγράμματα και συνεπώς αν επιλέξεις τα πρώτα θα μοιάζει με την ΓΛΩΣΣΑ. Απ' την άλλη αν δεις ένα πρόγραμμα σε Java που είναι μόνο αντικειμενοστρεφής και πας να το συγκρίνεις με ένα πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ σίγουρα θα χαθείς.

Pascal δεν ξέρω προσωπικά και πρέπει όντως να μοιάζει περισσότερο απ' όλες στη ΓΛΩΣΣΑ, αλλά δεν έχει καμία πραγματική εφαρμογή. Δηλαδή ουσιαστικά θα σου είναι άχρηστη. Η html που ανέφερες δεν έχει σχέση με προγραμματισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marina-lalala

Νεοφερμένος

Ο Marina-lalala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
C χωρίς δεύτερή σκέψη, Pascal άπλα θα "χάσεις" των χρόνο σου γιατί δεν έχει καμιά πρακτική εφαρμογή. Το μόνο που διαφέρει η C με την Γλωσσά είναι στο πως δηλώνεις της μεταβλητές κτλ. Η δομές της ακολουθίας της επιλογής και της επανάληψης που σε ενδιαφέρουν είναι παρόμοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Οι παρακάτω ασκήσεις για πείτε τις λύσεις όσοι γνωρίζετε, γιατί κάποιο βοήθημα που έχω είμαι σίγουρος ότι τις έχεις λάθος





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Οι παρακάτω ασκήσεις για πείτε τις λύσεις όσοι γνωρίζετε, γιατί κάποιο βοήθημα που έχω είμαι σίγουρος ότι τις έχεις λάθος









Λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.



Λάθος
Ακριβώς έτσι ήξερα και εγώ και το βοήθημα έχει



:D

Όπως και η πρόταση αντί για Λάθος είναι Σωστή:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top