Βοήθεια/Απορίες στην ΑΕΠΠ - Ασκήσεις

Τι πιστεύετε για την ΑΕΠΠ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Εύκολη

    Ψήφοι: 30 56.6%
  • Δύσκολη

    Ψήφοι: 23 43.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
τώρα θα καθισουμε να σου κανουμε ολόκληρο διαγώνισμα ? Ξεκίνα το και όπου κολλήσεις ρώτα μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dora_B

Νεοφερμένος

Η Dora_B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
εγώ έκανα μια προσπάθεια να λύσω το 4o θεμα , δλδ εβγαλα το ευκολο κομματι. ποιος θα το συνεχίσει?
https://postimg.org/image/u6rhmc9h1/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dora_B

Νεοφερμένος

Η Dora_B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Η απάντηση είναι απλή: δεν χρησιμοποιείς ΠΟΤΕ αυτές τις ψευδοεντολές. Γιατί αν συνηθίσεις να γράφεις έτσι και σου ζητήσουν ΓΛΩΣΣΑ στο τέλος, όπου δεν υπάρχουν αυτές οι εντολές, την έκατσες την βάρκα.

Μάθε τον ΣΩΣΤΟ τρόπο: for-loop και διάβασμα ένα-ένα.

Με συνχωρείτε, αλλά θυμάμαι να έχω λύσει ασκήσεις οι οποίες λύνονταν ΜΟΝΟ με την εντολη
Δεδομένα// . . . //

(ηλίθιο πραγμα μεν, αλλα οχι οτι δεν υπάρχει και πως δεν πρέπει ΠΟΤΕ(!) να τις χρησιμοποιούμε!

Μια φοιτήτρια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.






Παιδια όποιος μπορεσει να κανει αυτο το διαγωνισμα παρακαλω...ειναι επειγον.....θα περιμενω...ευχαριστω
οτι δε φαινεται στην εικονα ρωτηστε με...
Θέμα 1ο :

Ερώτημα 5ο :

i) ΑΛΗΘΗΣ ii) ΨΕΥΔΗΣ iii) ΑΛΗΘΗΣ iv) ΨΕΥΔΗΣ

Ερώτημα 6ο :

1. Δεν έχει
2. * , + , / , ^ , - , div
3. KdivΛ >= 50
4. α , β , Κ , Λ

Θέμα 2ο :

Ερώτημα 1ο :



Ερώτημα 2ο :



Ερώτημα 3ο :

Code:
ΔΙΑΒΑΣΕ Χ
ΑΝ Χ < 20 ΤΟΤΕ
  ΕΜΦΑΝΙΣΕ 'Α'
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΑΝ Χ <= 80 ΤΟΤΕ
  ΕΜΦΑΝΙΣΕ 'Β'
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΑΝ Χ > 80 ΤΟΤΕ 
  ΕΜΦΑΝΙΣΕ 'Γ'
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ

Θέμα 3ο :

Code:
Αλγόριθμος Χρέωση
Μεταβλητές 
   Ακέραιες : ΚΩΔ_ΠΕΡ
   Πραγματικές : ΛΕΠΤΑ_ΣΥΝ, ΧΡΕΩΣΗ, ΦΠΑ, ΤΕΛ_ΧΡΕΩΣΗ
Αρχή
  Διάβασε ΚΩΔ_ΠΕΡ, ΛΕΠΤΑ_ΣΥΝ
  ΑΡΧΗ_ΚΩΔ <-- ΚΩΔ_ΠΕΡ DIV 10000
    Αν ΑΡΧΗ_ΚΩΔ = 1 τότε
    ΧΡΕΩΣΗ <-- ΛΕΠΤΑ_ΣΥΝ*0.5
    αλλιώς_αν ΑΡΧΗ_ΚΩΔ = 2 τότε 
        Αν ΛΕΠΤΑ_ΣΥΝ <= 10 τότε 
            ΧΡΕΩΣΗ <-- ΛΕΠΤΑ_ΣΥΝ*0.1
        αλλιώς_αν ΛΕΠΤΑ_ΣΥΝ <= 30 τότε
            ΧΡΕΩΣΗ <-- 10*0.1 + (ΛΕΠΤΑ_ΣΥΝ - 10)*0.08
        αλλιώς 
            ΧΡΕΩΣΗ <-- 10*0.1 + 20*0.08 + (ΛΕΠΤΑ_ΣΥΝ - 30)*0,04
        τέλος_αν
    αλλιώς  
       ΧΡΕΩΣΗ <-- ΛΕΠΤΑ_ΣΥΝ*0.6
    τέλος_αν
  ΦΠΑ <-- 0.23*ΧΡΕΩΣΗ
  ΤΕΛ_ΧΡΕΩΣΗ <-- ΧΡΕΩΣΗ + ΦΠΑ
  Εμφάνισε ΧΡΕΩΣΗ , ΦΠΑ , ΤΕΛ_ΧΡΕΩΣΗ
Τέλος Χρέωση

Θέμα 4ο :

Code:
Αλγόριθμος Ηλεκτρισμός
Μεταβλητές 
  Πραγματικές : Χ, ΧΡ1, ΧΡ2, ΧΡ3, min
  Χαρακτήρες : ΟΝ1, ΟΝ2, ΟΝ3
Αρχή
   Διάβασε ΟΝ1, ΟΝ2, ΟΝ3, Χ
   ΧΡ1 <-- 20 + Χ*0.3
    Αν ΧΡ1 > 200 τότε
      ΧΡ1 <-- ΧΡ1 - 0.1*ΧΡ1
    τέλος_αν 
   ΧΡ2 <-- 15 + Χ*0.35
    Αν ΧΡ2 > 150 τότε
      ΧΡ2 <-- ΧΡ2 - 0.09*ΧΡ2
    τέλος_αν
    Αν Χ <= 100 τότε 
      ΧΡ3 <-- Χ*0.33
    αλλιώς
      ΧΡ3 <-- 100*0.33 + (Χ - 100)*0.4
    τέλος_αν 
   min <-- ΧΡ1 
    Αν ΧΡ2 < min τότε 
      min <-- ΧΡ2
    τέλος_αν
    Αν ΧΡ3 < min τότε
      min <-- ΧΡ3 
    τέλος_αν
    Αν ΧΡ1 = min τότε
       Εμφάνισε ΟΝ1
    τέλος_αν
    Αν ΧΡ2 = min τότε
       Εμφάνισε ΟΝ2
    τέλος_αν
    Αν ΧΡ3 = min τότε
       Εμφάνισε ΟΝ3
    τέλος_αν
Τέλος Ηλεκτρισμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dora_B

Νεοφερμένος

Η Dora_B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
@antonisd95 μήνυμα #1156 σελ 39.

όσο αφορά τη λύση που έδωσες,
αναφέρομαι στο προγραμμα για το αθλημα εις μηκος,
οταν δώσει ο χρηστης την τιμη ΝΑΙ (δηλ οτι υπαρχει αθλητης γ να αγωνιστει)
εσυ πας και βάζεις αμέσως αμέσως : αθλ<---αθλ+1
εν τω μεταξυ οκ αυτό δείχνει οτι ξέρεις να δουλεύεις τις μεταβλητες τυπου sum ok! αλλά εδω, απλα έχεις δηλώσει
ως ακεραια μεταβλητή την αθλ, δεν της έχεις δώσει μια αρχική τιμή, οπότε ποιό το νόημα σε τέτοιες περιπτώσεις??
δηλαδη του λες να γίνει " ο εαυτός του συν 1" την στιγμή που ΔΕΝ ξέρει ποσο ειναι ο εαυτος του για να το αυξησει :S
φιλικα παντα!!! και μπραβο για την παραλλαγη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dora_B

Νεοφερμένος

Η Dora_B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
@Chris1993

όσο αφορά το 4ο θεμα:

1. Πανω όταν ξεκινάς,αντι για αλγόριθμος, νομιζω πρεπει να μπει προγραμμα!

2. Την σκέφτηκα και γω αυτη τη συνέχεια του 4ου, αλλα ξερεις ποιο ειναι το θέμα?
Οτι μπορει οι 3 χρεωσεις να βγουν ίσες, αφού το λέει μαλιστα κ η εκφώνηση ρητά.
Οπότε στη περιπτωση αυτη, τελικα θα μπει ΚΑΙ ΣΤΙΣ 3 αν, με αποτελεσμα να σου εμφανίσει και τις 3 εταιριες οτι είναι οικονομικότερες, so
νομίζω πως πρέπει να υπάρχει "λύση" που να περιλαμβάνει κ αυτο το ενδεχόμενο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
@Chris1993

όσο αφορά το 4ο θεμα:

1. Πανω όταν ξεκινάς,αντι για αλγόριθμος, νομιζω πρεπει να μπει προγραμμα!

2. Την σκέφτηκα και γω αυτη τη συνέχεια του 4ου, αλλα ξερεις ποιο ειναι το θέμα?
Οτι μπορει οι 3 χρεωσεις να βγουν ίσες, αφού το λέει μαλιστα κ η εκφώνηση ρητά.
Οπότε στη περιπτωση αυτη, τελικα θα μπει ΚΑΙ ΣΤΙΣ 3 αν, με αποτελεσμα να σου εμφανίσει και τις 3 εταιριες οτι είναι οικονομικότερες, so
νομίζω πως πρέπει να υπάρχει "λύση" που να περιλαμβάνει κ αυτο το ενδεχόμενο! ;)

1.Όχι, το πρόβλημα λέει ότι πρέπει να είναι αλγόριθμος και στις υποσημειώσεις λέει οτι πρέπει να εμπεριέχει και δήλωση μεταβλητών.
2. Η υποσημείωση λέει ότι μπορεί δύο εταιρείες να έχουν ίδια χρέωση άρα δηλαδή ότι ενδέχεται να βγούν 2 οι πιο συμφέρουσες.
Άρα, πρέπει να εμφανίσουμε και τις 2 η και τις 3.
Οπότε έβαλα τις 3 τελευταίες αν..τότε ώστε να δείξει είτε την 1 πιο συμφέρουσα η αν είναι ίση με άλλη μια η ίση με τις άλλες 2, να δείξει τα αντίστοιχα ονόματα.
Δεν νομίζω να είναι λάθος.
Περιλαμβάνει όλες τις περιπτώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dora_B

Νεοφερμένος

Η Dora_B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
1. Είναι οξύμωρο να λέει γραψτε αλγόριθμο και μετα σε υποσημείωση να λεει δηλώστε μεταβλητες, so με μπερδεψε!
2. Οτι τρέχει, τρεχει :) thanks!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t00nS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο t00nS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
1)να διαβάζει έναν πίνακα Υ το πολύ 50 στοιχείων
2)να διαβάζει έναν δεύτερο πίνακα Χ το πολύ 20 στοιχείων και μικρότερου του μεγέθους του Υ
3)με χρήση υποπρογραμμάτων να εντοπίζει πόσες φορές υπάρχει ο πίνακαςΥ στον πίνακα Χ
τα δύο πρώτα τα έχει κάνει στο 3) θέλω βοήθεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ...Χρήστο σε υπερευχαριστω ομως επειδη δεν εχω βιβλιο αυτες τις μερες μπορει καποιος να μου κανει το Σ Λ;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

Η Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
καποιος που να ξερει απο αλγοριθμους για να με βοηθησει?! ευχαριστω εκ των προτερων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Σε ποιο ακριβώς κομμάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sky'sTheLimit

Νεοφερμένος

Η Sky'sTheLimit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
θελω τα βηματα του ψευδοκωδικα..κατι δε μου κολλαει..αν μπορεις να με βοηθησεις πες μου να σου στειλω την εκφωνηση με μηνυμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x4r7s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Στείλε μου την εκφώνηση κι αν μπορώ θα σε βοηθήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Παιδιά μπορείτε να μου λύσετε την άσκηση ΔΤ10 στη σελίδα 24 από το τετράδιο του μαθητή ?με πίνακες όμως.Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Marina-lalala

Νεοφερμένος

Ο Marina-lalala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αλγόριθμος mouseio
Για i από 101 μέχρι 110
Διάβασε e
Τέλος_επανάληψης
s← 0
Για i απο 101 μέχρι 110
s←s+e
Τέλος_επανάληψης
mo← s/10
Για i απο 101 μέχρι 110
Αν e>mo τότε
Εμφάνισε i
Τέλος_αν
Τέλος_επανάληψης
Τέλος mouseio
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unforgiven21

Νεοφερμένος

Ο Unforgiven21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 115 μηνύματα.






αυτο το τεστ παιδια μπορει καποιος να μου το κανει παρακαλω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,617 μηνύματα.






αυτο το τεστ παιδια μπορει καποιος να μου το κανει παρακαλω;;
Αυτό θα πεις στις πανελλήνιες?Τεστ ΑΥΤΟ--αξιολόγησης είναι, όχι των χρηστών του ischool. Είπαμε να ρωτάμε απορίες και ασκήσεις,αλλά άμα δεν το προσπαθήσεις μόνος σου να δεις στην πράξη τα όποια προβλήματα ενδεχομένως προκύψουν και να προβληματιστείς, να κάνεις λάθος και να σου μείνει θα έχεις πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
αυτο το τεστ παιδια μπορει καποιος να μου το κανει παρακαλω;;

κατσε και λυσε μονο σου τις ασκησεις κι αν εχεις καποια απορια ρωτα μας. αντε και να στα λυσουμε εμεις, εσυ τι θα κερδισεις; αν δεν μπορεις να τα λυσεις κατσε να μαθεις πως λυνονται οι ασκησεις τετοιου τυπου και μετα καν' τα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top