Βοήθεια/Απορίες στην ΑΕΠΠ - Ασκήσεις

Τι πιστεύετε για την ΑΕΠΠ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 53)
  • Εύκολη

    Ψήφοι: 30 56.6%
  • Δύσκολη

    Ψήφοι: 23 43.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Λοιπόν, θα προσπαθήσω να το εξηγήσω με παράδειγμα:



Έστω, ότι θέλουμε να βρούμε το τελικό ρεύμα που θα πληρώσει ο καταναλωτής χωρίς ΦΠΑ. Και έστω οτι διαβάζουμε απο το πληκτρολόγιο το ρεύμα που έκαψε ο καταναλωτής και το αποθηκεύουμε στη μεταβλητη, reyma_katanalwth.

πχ.

reyma_katanalwth = 1605kw,

Η ιδέα της κλιμακωτής ειναι ότι, οι kw που κάψαμε χρέωνονται διαφορετικά.
Δηλαδή οι πρώτες χρεώνονται με ένα συντελεστή, οι υπόλοιπες με διαφορετικο κτλ.

Εδώ πχ, οι πρώτες 800 θα έχουν συντελεστή 0.07. Οι υπολοιπες 800 (1600-801) θα έχουν συντελεστή 0.08. Και τέλος ότι περισσεύει (teliko_reyma-1601) θα χρεωθούν με 0.09.

Δηλαδή, teliko_reuma = 800*0,07 + (1601-800)*0.08 + (reyma_katanalwth-1601)*0.09

Φαντάζομαι ότι μια άσκηση γραφει αν χρησιμοποιεί κλιμακωτη χρέωση. :P


okay καπως ξεκαθαρισε τώρα στον χαζό εγκέφαλο μου...
και σε περίπτωση που στην μεταβλητη"reyma_katanalwth"
καταχωρούσα την τιμη 1500
τοτε θα πηγαινε

teliko_reuma=800*0.07+(reuma katanalwti -800)*0.08?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
okay καπως ξεκαθαρισε τώρα στον χαζό εγκέφαλο μου...
και σε περίπτωση που στην μεταβλητη"reyma_katanalwth"
καταχωρούσα την τιμη 1500
τοτε θα πηγαινε

teliko_reuma=800*0.07+(reuma katanalwti -800)*0.08?

Ακριβώς.

Και μια εύκολη ασκησούλα πάνω στις κλιμακωτές:

Ο Πέτρος εργάζεται σε εταιρια κινητών τηλεφώνων. Η πληρωμή του γίνεται κλιμακωτά, κάθε μήνα. ανάλογα με το πόσα κινητά τηλέφωνα πουλάει.


1-10 κινητά -> 30 ευρω
11-25 κινητά ->75 ευρω
26 - .. κινητά -> 100 ευρω

Να αναπτυχθεί αλγόριθμος (ή πρόγραμμα σε ΓΛΩΣΣΑ), ο οποίος Α) Θα διαβάζει τον αριθμό των κινητών που πούλησε ο Πέτρος και β) να εμφανίζει τον τελικό μισθό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liofagos

Νεοφερμένος

Ο liofagos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
να διαβαστου N αριθμοι. να βρεθει και εκτυπωθει ποσοι απο αυτους ειναι μεγαλυτεροι ισοι και μικροτεροι του 10.. οποιος μπορει ας με φωτισει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
πως αντιστρεφεται ενας αριθμος? για πχ τον 653 θελω να τον μετατρεψω σε 356.πως γινεται? :)με mod ?

υγ.δεν εχω κανει πινακες,και ο αλγοριθμος λεει να δεχεται εναν ακεραιο .οχι απαραιτητα 3ψηφιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bond_bill

Νεοφερμένος

Ο bond_bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
πως αντιστρεφεται ενας αριθμος? για πχ τον 653 θελω να τον μετατρεψω σε 356.πως γινεται? :)με mod ?

υγ.δεν εχω κανει πινακες,και ο αλγοριθμος λεει να δεχεται εναν ακεραιο .οχι απαραιτητα 3ψηφιο.

μπορεις να κανεις αυτο

πρωτο<--αριθμος div 100
βοηθ<--αριθμος mod 100
δευτ<--βοηθ div 10
τριτ<-- βοηθ mod 10
αντιστροφος<-- πρωτο + δευτ*10 + τριτ*100
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
μπορεις να κανεις αυτο

πρωτο<--αριθμος div 100
βοηθ<--αριθμος mod 100
δευτ<--βοηθ div 10
τριτ<-- βοηθ mod 10
αντιστροφος<-- πρωτο + δευτ*10 + τριτ*100

Αυτό που μου λες είναι για τριψήφιο μόνο.
Εγώ θέλω για κάθε ακεραιο αριθμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Code:
while(1) %synthiki pou isxyei panta
    a=input('Give an integer: ');%diavazei dedomena apo xrhsth
    if a==round(a) %an dhladh o a akeraios
        break %termatizei thn "kontinoterh" epanalipsi, en prokeimenw auth poy xekina sthn 1h grammh
    else
        disp('Wrong value')%mhnyma pros to xrhsth.o vroxos tha xanaektelestei an dothoun lathos dedomena (px dekadikos)
    end
end

k=0;
while floor(a/10^k)>=10 %oso div(a,10^k) megalytero 'h iso toy 10 ekteleitai
    k=k+1; %dokimazw epomenh dynamh tou 10, me skopo na vrw th megisth dynath pou diairei ton a
end
%gnwrizw loipon th megisth dynamh toy 10 poy dinei akeraio div an
%diairesoume me ayth ton arxiko arithmo

j=1;
a_help=a;
while a_help>=10
    help_1=floor(a_help/10^(k-2*(j-1)));
    help_2=mod(a_help,10);
    a_help=(a_help-(help_1*10^(k-2*(j-1)))-(help_2))/10;
    a=a-((help_1*10^(k-(j-1)))-(help_2*10^(k-(j-1))))-(help_2*10^(j-1)-help_1*10^(j-1));
    j=j+1;
end
    disp(a)%emfanizei to apotelesma
Είναι περίεργος κώδικας, αλλά δουλεύει. Η a περιέχει αρχικά το δοθέντα ακέραιο και τελικά την αναστραμμένη μορφή του. Η μεταβλητή a_help περιέχει αρχικά την a. Oι help_1 & help_2 παίρνουν τιμές τον 1ο και τελευταίο αριθμό της a_help, αντίστοιχα. Αφαιρούμε και προσθέτουμε από την a τις help_1 & help_2 πολλαπλασιασμένες με το 10 στον κατάλληλο εκθέτη ώστε να αντάλλαξουμε τα 2 ακραία νούμερα της a. Έπειτα στην a_help αποθηκεύουμε την a_help χωρίς τα ακραία στοιχεία help_1, help_2. Αυξάνουμε την τιμή του μετρητή μας και μπαίνοντας στη δεύτερη επανάληψη, οι help_1 kai help_2 παίρνουν πάλι τα ακραία στοιχεία του a_help. Η ίδια διαδικασία συνεχίζεται μέχρι ο a_help να περιέχει μονοψήφιο ή μηδέν,όπου δηλαδή έχουν ανταλλαχθεί όλα τα "συμμετρικα" στοιχεία της αρχικής μεταβλητής a.

ΥΓ. 1: Ξέχασα τον έλεγχο για αρνητικά.
ΥΓ. 2: Δεν είναι σε γλώσσα που μαθαίνετε, θα εξηγήσω κάποια σημεία:
%:εισαγωγή σχολίων, while='όσο', if='αν', floor(a/b)=div(a,b), end='τέλος αν/επανάληψης', round(a): δίνει στρογγυλοποίηση του a, το σύμβολο '=' αντιστοιχεί σε ανάθεση, ενώ το '==' σε ισότητα (σύγκριση)
YΓ. 3: Βαριόμουν να το μεταφράσω σε ΓΛΩΣΣΑ
YΓ. 4: Δεν είμαι προγραμματιστής.
ΥΓ. 5: Το ΥΓ. 4 δικαιολογεί τυχόν άχρηστες διαδικασίες στον κώδικά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Code:
while(1) %synthiki pou isxyei panta
    a=input('Give an integer: ');%diavazei dedomena apo xrhsth
    if a==round(a) %an dhladh o a akeraios
        break %termatizei thn "kontinoterh" epanalipsi, en prokeimenw auth poy xekina sthn 1h grammh
    else
        disp('Wrong value')%mhnyma pros to xrhsth.o vroxos tha xanaektelestei an dothoun lathos dedomena (px dekadikos)
    end
end

k=0;
while floor(a/10^k)>=10 %oso div(a,10^k) megalytero 'h iso toy 10 ekteleitai
    k=k+1; %dokimazw epomenh dynamh tou 10, me skopo na vrw th megisth dynath pou diairei ton a
end
%gnwrizw loipon th megisth dynamh toy 10 poy dinei akeraio div an
%diairesoume me ayth ton arxiko arithmo

j=1;
a_help=a;
while a_help>=10
    help_1=floor(a_help/10^(k-2*(j-1)));
    help_2=mod(a_help,10);
    a_help=(a_help-(help_1*10^(k-2*(j-1)))-(help_2))/10;
    a=a-((help_1*10^(k-(j-1)))-(help_2*10^(k-(j-1))))-(help_2*10^(j-1)-help_1*10^(j-1));
    j=j+1;
end
    disp(a)%emfanizei to apotelesma
Είναι περίεργος κώδικας, αλλά δουλεύει. Η a περιέχει αρχικά το δοθέντα ακέραιο και τελικά την αναστραμμένη μορφή του. Η μεταβλητή a_help περιέχει αρχικά την a. Oι help_1 & help_2 παίρνουν τιμές τον 1ο και 2ο αριθμό της a_help, αντίστοιχα. Αφαιρούμε και προσθέτουμε από την a τις help_1 & help_2 πολλαπλασιασμένες με το 10 στον κατάλληλο εκθέτη ώστε να αντάλλαξουμε τα 2 ακραία νούμερα της a. Έπειτα στην a_help αποθηκεύουμε την a_help χωρίς τα ακραία στοιχεία help_1, help_2. Αυξάνουμε την τιμή του μετρητή μας και μπαίνοντας στη δεύτερη επανάληψη, οι help_1 kai help_2 παίρνουν πάλι τα ακραία στοιχεία του a_help. Η ίδια διαδικασία συνεχίζεται μέχρι ο a_help να περιέχει μονοψήφιο ή μηδέν,όπου δηλαδή έχουν ανταλλαχθεί όλα τα "συμμετρικα" στοιχεία της αρχικής μεταβλητής a.

ΥΓ. 1: Ξέχασα τον έλεγχο για αρνητικά.
ΥΓ. 2: Δεν είναι σε γλώσσα που μαθαίνετε, θα εξηγήσω κάποια σημεία:
%:εισαγωγή σχολίων, while='όσο', if='αν', floor(a/b)=div(a,b), end='τέλος αν/επανάληψης', round(a): δίνει στρογγυλοποίηση του a, το σύμβολο '=' αντιστοιχεί σε ανάθεση, ενώ το '==' σε ισότητα (σύγκριση)
YΓ. 3: Βαριόμουν να το μεταφράσω σε ΓΛΩΣΣΑ
YΓ. 4: Δεν είμαι προγραμματιστής.
ΥΓ. 5: Το ΥΓ. 4 δικαιολογεί τυχόν άχρηστες διαδικασίες στον κώδικά μου.
Όπα.κάτσε..:P
Αυτό είναι η απάντηση στο δικό μου ερώτημα?
Δε κατάλαβα τίποτα.

Αφού δεν είναι σ γλώσσα που χρησιμοποιούμε,γιατί το ανέβασες?:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Παω στοιχημα οτι ειναι γραμενο στο matlab .
Μαλλον την ιδεα της επιλυσης ηθελε να σου δειξει. Δεν τον ειδα για να σου πω αν ειναι σωστος για μενα αλλα νομιζω πως ειναι κατανοητος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Παω στοιχημα οτι ειναι γραμενο στο matlab .
Μαλλον την ιδεα της επιλυσης ηθελε να σου δειξει. Δεν τον ειδα για να σου πω αν ειναι σωστος για μενα αλλα νομιζω πως ειναι κατανοητος.


Μα δε τη κατάλαβα.
Τεσπα,δε τη λύνω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Όπα.κάτσε..:P
Αυτό είναι η απάντηση στο δικό μου ερώτημα?
Δε κατάλαβα τίποτα.

Αφού δεν είναι σ γλώσσα που χρησιμοποιούμε,γιατί το ανέβασες?:|
1) Το έλυσα
2) Έδωσα οδηγίες να μεταφραστεί. Δε απαιτεί κάποιες περαιτέρω γνώσεις.

Μην τα περιμένετε όλα έτοιμα

(ναι, στο δικό σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
1) Το έλυσα
2) Έδωσα οδηγίες να μεταφραστεί. Δε απαιτεί κάποιες περαιτέρω γνώσεις.

Μην τα περιμένετε όλα έτοιμα

(ναι, στο δικό σου)


Δεν εχω κάνει καμία δομή επανάληψης.
Είμαι ακόμα στην απλή δομή επιλογής.
Νομίζω,δε λύνεται με τις δικές μου γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Δεν εχω κάνει καμία δομή επανάληψης.
Είμαι ακόμα στην απλή δομή επιλογής.
Νομίζω,δε λύνεται με τις δικές μου γνώσεις.
Δε μπορούσα να ξέρω, είπες δεν έχεις κάνει πίνακες.
(Τότε που τη βρήκες; Είναι παραπάνω από διεστραμμένο να το κάνεις με δομή επιλογής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Δε μπορούσα να ξέρω, είπες δεν έχεις κάνει πίνακες.
(Τότε που τη βρήκες; Είναι παραπάνω από διεστραμμένο να το κάνεις με δομή επιλογής)


Μάλλον θα μπερδεύτηκε ο καθηγητής.
Κ είχα σπάσει το μυαλό μου να τη λύσω αλά δεεεεν.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Μάλλον θα μπερδεύτηκε ο καθηγητής.
Κ είχα σπάσει το μυαλό μου να τη λύσω αλά δεεεεν.:(
Δικαιολογημένα. Πες του κάτι, δεν είναι σοβαρά πραγματα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Δικαιολογημένα. Πες του κάτι, δεν είναι σοβαρά πραγματα αυτά.

Χαχα οκ.
Αμα βγαίνει με δομή επιλογής,θα ανεβάσω τη λύση σε λίγες μέρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Χαχα οκ.
Αμα βγαίνει με δομή επιλογής,θα ανεβάσω τη λύση σε λίγες μέρες!
Δεν αξίζει να πάθεις ανεύρυσμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ξεκίνα να σπας τον αριθμό απ' το τέλος. Και δεν χρειάζεται πίνακες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Ξεκίνα να σπας τον αριθμό απ' το τέλος. Και δεν χρειάζεται πίνακες. :)

Το επεξηγεις λίγο παραπάνω?
Δε γνωρίζουμε τα ψηφία του αριθμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top