Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ο συντελεστης αγνωστου ειναι το νουμερο που ειναι πολαπλασιασμενο με τον αγνωστο σου..
πχ οταν εχεις 3χ=5 το 3 ειναι ο συντελεστης αγνωστου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Δεν σχολιάζω το ανωθεν περι φυτών κλπ.
Συντελεστής του αγνώστου χ είναι ο αριθμός που υπάρχει μπροστά του. Οταν λέμε 5χ συντελεστης ειναι το 5. Οταν λεμε -8/6χ συντελεστης ειναι το -8/6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diavasma!!!

Νεοφερμένος

Ο diavasma!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά , παίρνουμε τον αριθμό που βρίσκεται με το χ και τον βάζουμε ως παρονομαστη και στα 2 . ωραία...
Πότε βάζουμε + και πότε - όμως στους συντελεστές;;; Εντάξει, στα πρώτα παίρνουν το πρόσημο ανάλογα με το αποτέλεσμα των πράξεων αλλά στα κάτω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ότι αυτό δεν ανήκει στη Β' Γυμνασίου.

Πώς τον βρίσκουμε? Δεν υπάρχει συγκεκριμένη μεθοδολογία, πάει ανάλογα με την εξίσωση που έχεις να λύσεις.

Πάλι, τα πρόσημα πάνε ανάλογα με την εξίσωση. Απλά θυμήσου ότι (-) : (-) = (+), δηλαδή αλλά .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kgtf

Νεοφερμένος

Ο kgtf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 59 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Οποιαδήποτε ποσότητα βρίσκεται τελικά πολ/νη με τον άγνωστο. Αν ας πούμε η εξίσωση είναι αχ+βχ=γ με άγνωστο τον χ, πρέπει να φθάσει στη μορφή (α+β)χ=γ , όπου πλέον συντελεστής του αγνώστου είναι η ποσότητα (α+β).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Οποιαδήποτε ποσότητα βρίσκεται τελικά πολ/νη με τον άγνωστο. Αν ας πούμε η εξίσωση είναι αχ+βχ=γ με άγνωστο τον χ, πρέπει να φθάσει στη μορφή (α+β)χ=γ , όπου πλέον συντελεστής του αγνώστου είναι η ποσότητα (α+β).
Εγώ ομολογώ ότι μπερδεύτηκα...αυτό δεν είναι το αντίθετο της απαλειφής παρενθέσεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αρχικά , συντελεστής του αγνώστου είναι ο αριθμός μπροστά από κάποιον άγνωστο (x , y ...).
Αυτός ο αριθμός μπορεί να είναι οποιοσδήποτε , (αρνητικός - θετικός) !

Πχ : <--- Λοιπόν εδώ ... Άγνωστος είναι το x , Συντελεστής του Αγνώστου είναι ο αριθμός -5 !
Τώρα λέμε ότι για να βρείς ποίος αριθμός είναι το x , πρέπει να διαιρέσεις με το συντελεστή του αγνώστου και τα 2 μέλη αυτής της εξίσωσης !
Δηλαδή , στο συγκεκριμένο παράδειγμα διαιρώ και τα 2 μέλη με το -5 :



Στο πρώτο μέλος απαλείφονται τα -5 και μένει μόνο του το x !
Ενώ στο δεύτερο μέλος έχουμε !
Έτσι λέμε ότι τελικά ο άγνωστος που ψάχναμε είναι ο αριθμός !

Ι) Να θυμάσαι ότι στόχος μας είναι να αφήσουμε μόνο του τον άγνωστο και να βρούμε ποιός είναι !
ΙΙ) Επίσης να θυμάσαι :









ΙΙΙ) Τέλος , να θυμάσαι οτι πάντα πρέπει να χωρίζεις γνωστούς από αγνώστους !
Δηλαδή στο 1ο μέλος ( αριστερά του = ) να έχεις τους αγνώστους x , y , 3x .. κλπ. και στο 2ο μέλος ( δεξιά του = ) να έχεις τους αριθμούς 1 , 4 , 8 κλπ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tkgpk

Νεοφερμένος

Ο tkgpk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μπραβο σου αυτος ειναι ο σωστος τροπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONINA27

Νεοφερμένος

Η konstanina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
4ψ+3=2(ψ-2)+19=..........???????
3(ψ+1)-9ψ=15-6(ψ+2)=.....????
(εγραψα διαγωνισμα)
σας παρακαλω αμα μπορειτε ....να μου πειτε ποσο βγενει τελικο....αποτελεσμα!!!!!!!??????????μονο το τελοσ αν ειναι.....
πιστευω οτι το εχω λαθοσ....γιαυτο.....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
το πρωτο ψ=6 κ το δευτερο 0ψ=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Στο πρώτο βγαίνει ψ=6
Στο δεύτερο βγαίνει 0ψ=0 (αν έχω κάνει σωστά τις πράξεις). Μήπως έχει λάθος η εκφώνηση?:)

εδιτ: Με πρόλαβαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONINA27

Νεοφερμένος

Η konstanina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
μπα....
-----------------------------------------
το δευτερο το εχω σωστο αλα το πρωτο οοοοοοοοχιιιι:'(καταλαβα......φαντασου πωσ θα εχω κανει τα κλασματα.......που ειχε μετα...:'(
-----------------------------------------
ευχαριστω κιολασ!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
δεν τα ελυσες σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONINA27

Νεοφερμένος

Η konstanina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
δεν ξερω για τα κλασματα....στα μαθηματικα δυσκολευομαι αφανταστα.......παντοσ το δευτερο σωστο το εχωωωωωωω!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
δεν ξερω για τα κλασματα....στα μαθηματικα δυσκολευομαι αφανταστα.......παντοσ το δευτερο σωστο το εχωωωωωωω!!!!!!!!

το κλασμα ηταν 12/2... αν το εγραψες ετσι νομιζω εισαι οκ! τεσπα δεν πειραζει ενα διαγωνισμα ηταν δεν χαθηκε κ ο κοσμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONINA27

Νεοφερμένος

Η konstanina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ηταν...¨2ψ+1 = ψ-3 = 3(4ψ-1)=
----- ---- --------
2 5 10
-----------------------------------------
δεν καταλαβεσ εεεεεεε??? εεεεεεεε ... η παυλεσ σιμενου πχ 2 δευτερα....στο πρωτο ειναι το 2 μετα το 5 και μετα το 10 προσπαθησα να τα συνδιασω με τα απο πανω τουσσ.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariapg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.
ηταν...¨2ψ+1 = ψ-3 = 3(4ψ-1)=
----- ---- --------
2 5 10
-----------------------------------------
δεν καταλαβεσ εεεεεεε??? εεεεεεεε ... η παυλεσ σιμενου πχ 2 δευτερα....στο πρωτο ειναι το 2 μετα το 5 και μετα το 10 προσπαθησα να τα συνδιασω με τα απο πανω τουσσ.......

καταλαβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KONINA27

Νεοφερμένος

Η konstanina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
αν σε μπερδεψα.......δεν πηραζει αστο ουτε εγω τα καταλαβενω.....ασε,ασε θα περιμενω να μας δωσει τα διαγωνισματα....!!!!!!! μην σε μπερδευω με τα δικα μου....
-----------------------------------------
ααααααααα καταλαβεσ ορεα!!!!!!!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
4ψ+3=2(ψ-2)+19=..........???????
3(ψ+1)-9ψ=15-6(ψ+2)=.....????
(εγραψα διαγωνισμα)
σας παρακαλω αμα μπορειτε ....να μου πειτε ποσο βγενει τελικο....αποτελεσμα!!!!!!!??????????μονο το τελοσ αν ειναι.....
πιστευω οτι το εχω λαθοσ....γιαυτο.....:(
Το πρωτο ειναι 2ψ=12, αρα ψ=6
και δευτερο ειναι 0ψ=0
Παντως αν ειναι ετσι, τοτε ισως επρεπε να πεις οτι η δευτερη ειναι ταυτοτητα, γιατι το 0 αν πολλαπλασιαστει με οποιονδηποτε αριθμο, δινει αποτελεσμα 0...
Ελπιζω να βοηθησα!!!! :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kastrato

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Αχ... ρε 'σεις τι ειναι αυτα τα μαθηματικα ??......... Δεν τα μπορω με τιποτα ... και δεν εχω καταλαβει και ΤιΠοΤα !..

Πειτε μου λιγο... πως λυνουμε εξισωσεις και ανισωσεις...? :(

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top