Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Επειδή οι διαγώνιοι διχοτομούνται στο κέντρο του τετραγωνου που είναι και κέντρο του περιγεγραμενου κύκλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλέξης32989

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αγαπητέ γίλε Γιάννη η διαγώνιος του τετραγώνου θα είναι και διάμετρος του κύκλου γιατί έχουμε μια εγγεγραμμένη γωνία που είναι ορθή, άρα το αντίστοιχο τόξο στο οποίο θα βαίνει θα είναι 180 μοίρες,οπότε θα είναι ημικύκλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μας έπεσε μια άσκηση στο διαγώνισμα των Μαθηματικών που έλεγε να δικαιολογήουμε γιατί η διαγώνιος ενός τετραγώνου εγγεγραμενο σε κύκλο είναι και διάμετρος του κύκλου.Μπορεί κάποιος να μου πει την απάντηση;


Και οι 4 γωνίες ενός τετραγώνου είναι ορθές. Επειδή το τετράγωνο είναι εγγεγραμμένο σε κύκλο τότε κάθε γωνία του τεραγώνου είναι εγγεγραμμένη γωνία και ορθή. Όμως ως γνωστόν η ορθή εγγεγραμμένη γωνία βαίνει σε ημικύκλιο. Επειδή οι 2 άλλες κορυφές της εγγεγραμμένης ορθής γωνίας είναι κορυφές του τετραγώνου τότε η διαγώνιος του τετραγώνου είναι χορδή του κύκλου που τον χωρίζει σε 2 ημικύκλια. Άρα η διαγώνιος του τετραγώνου είναι διάμετρος.

Στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουμε αν το σχήμα ήταν ορθογώνιο παραλληλόγραμμο στη γενική περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haris tsolakis

Νεοφερμένος

Ο haris tsolakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γράψατε μαθηματικά??? πως σας φάνικαν εμένα λίγο δύσκολα:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
αποτυχια...
κανενα 16. ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΑ 5 ωρες ρε γμτ δεν το αντεχω δλδ!!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Ελα ρε γωνιες σας βαλαν που το δύσκολο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

themos!!!

Νεοφερμένος

Ο themos!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
σκέψου τις εξισώσεις σαν μια ζυγαριά. θα σε βοηθήσει εμένα παντώς με βοήθησε αρκετά για αυτό το λόγο νομίζω πως έγγραψα 20:D:jumpy:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
μαθηματικα το καλυτερο μαθημα το λατρευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Νομίζω η απάντηση έχει ήδη δοθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

/\/@t@|1@...!!!

Νεοφερμένος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Και οι 4 γωνίες ενός τετραγώνου είναι ορθές. Επειδή το τετράγωνο είναι εγγεγραμμένο σε κύκλο τότε κάθε γωνία του τεραγώνου είναι εγγεγραμμένη γωνία και ορθή. Όμως ως γνωστόν η ορθή εγγεγραμμένη γωνία βαίνει σε ημικύκλιο. Επειδή οι 2 άλλες κορυφές της εγγεγραμμένης ορθής γωνίας είναι κορυφές του τετραγώνου τότε η διαγώνιος του τετραγώνου είναι χορδή του κύκλου που τον χωρίζει σε 2 ημικύκλια. Άρα η διαγώνιος του τετραγώνου είναι διάμετρος.

Στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουμε αν το σχήμα ήταν ορθογώνιο παραλληλόγραμμο στη γενική περίπτωση.

:iagree:Συμφωνώ!!!!! αλλά εντάξει δεν νομίζω ότι ήταν πολύ δύσκολο αυτό...καλή επιτυχία πάντως...!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jld!!

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
αποτυχια...
κανενα 16. ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΑ 5 ωρες ρε γμτ δεν το αντεχω δλδ!!:'(
Καλά μας δουλεύεις???Μόνο 5 ώρες???Δν υπήρχε κανένας να σου θυμίσει πως γράφεις ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ????:wow::wow::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lefkadios95

Νεοφερμένος

Ο Lefkadios95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Το θέμα δεν ειναι ποσες ΄ωρες διαβαζεις,.... αλλα πως διαβαζεις!!!! Μπορεισ να διαβασεις και 10 λεπτα και να γραψεις 20!!!! δεν παιζει κανεναν απολυτως λογο!!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^IoaNNa^

Νεοφερμένος

Η Ioanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εχω την παρασταση: -12-(-1+7-6+3)+(-6+7)= μας ειπε να την λυσουμε με δυο τρόπους την έκανα και μου βγαίνει άλλο αποτέλεσμα στον έναν τρόπο, άλλο στον άλλον:(τον έναν τρόπο θέλει να κάνουμε κατευθείαν απαλυφεί παρενθέσεων και στον άλλον με παρενθέσεις!μήπως μπορείτε να μου το κάνετε λίγο αναλυτικά???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
-12-(+3)+(+1)=-12-3+1=-14 αν κανεις πρωτα τις πραξεις μεσα στις παρενθεσεις
-12+1-7+6-3-6+7=-14 αν διωξεις τις παρενθεσεις:)
Δεν μπορω πιο αναλυτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
εχω την παρασταση: -12-(-1+7-6+3)+(-6+7)= μας ειπε να την λυσουμε με δυο τρόπους την έκανα και μου βγαίνει άλλο αποτέλεσμα στον έναν τρόπο, άλλο στον άλλον:(τον έναν τρόπο θέλει να κάνουμε κατευθείαν απαλυφεί παρενθέσεων και στον άλλον με παρενθέσεις!μήπως μπορείτε να μου το κάνετε λίγο αναλυτικά???
1. -12-(-7+10)+(1)=-12-(3)+1=-12-3+1=-15+1=-14

2. -12+1-7+6-3-6+7=-28+14=-14
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^IoaNNa^

Νεοφερμένος

Η Ioanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
οκ ευχαριστώ πολύ παιδιά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^IoaNNa^

Νεοφερμένος

Η Ioanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
έχω κάτι ασκήσεις με δυνάμεις για αύριο κάποιες έκανα αλλά στις περισσότερες δν καταλαβαίνω χριστό και μου βγαίνουν τεράστια νούμερα :'(λοιπόν οι ασκήσεις είναι:

1) (-2/3)*2

2) (-3/4)*-1

3) (Χ*2)*3 . Χ*-4
Χ*-1

4) (4*-3)*2

5) (-8)*6
2*6


ΥΣ:όπου * δύναμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnthiCat

Νεοφερμένος

Η AnthiCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
εχω ν κανω μια ασκηση στ βιβλιο β' γυμνασιου μαθηματικων...σελ 14 ασκηση 6 και σελ 20 ασκ 1,2 και 3 ... οποιος μπορει ας με βοηθησει:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
σελ. 14 ασκ. 6α

Α=2(α-3β)+3(α+2β), α=0,02 και β=2005

Α=2α-6β+3α+6β
Α=2α+3α-6β+6β
Α=5α=5x0,02=0,1
-----------------------------------------
σελ. 14 ασκ. 6β
Β=3(x+2y)+2(3x+y)+y, x+y=1/9

Β=3x+6y+6x+2y+y
B=3x+6x+6y+2y+y
B=9x+9y
B=9(x+y)=9*1/9=9/9=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnthiCat

Νεοφερμένος

Η AnthiCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
χιλια ευχαριστω :thanks:μπορεις να κανεις και τις υπολοιπες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top