Μαθηματικά - Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά

Ποιο είναι πιο δύσκολο για Γ' Γυμνασιου
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 50)
  • Εξισώσεις

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θεωρημα Θαλή

    Ψήφοι: 10 20.0%
  • Τριγωνομετρία

    Ψήφοι: 17 34.0%
  • Συστήματα

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Παραγοντοποίηση

    Ψήφοι: 13 26.0%
  • Ταυτότητες

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • Απλοποίηση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο ( ποιό; )

    Ψήφοι: 4 8.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 5 10.0%

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Γενικά κάνεις ό,τι βολεύει για να 'δημιουργήσεις' διαφορά τετραγώνων ή άθροισμα κύβων κτλ. (μιλάμε πάντα για γνώσεις επιπέδου Γ' Γυμνασίου, όχι με χρήση Horner κτλ.).

Για παράδειγμα στην πάνω άσκηση, όπως είπαν κι άλλοι δυο, μπορεί να σου έκατσε εκείνη τη στιγμή να βάλεις το α^2 αντί το α^3 και να δεις ότι πάλι θα σου βγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
ναι θα γινοταν καπως ετσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Θα αρχίσουν να πέφτουν οι τρίχες μου με αυτά που ακούω. Το Horner είναι ειδική περίπτωση που δε βοηθά σε όλα. Ο ασφαλής δρόμος είναι πάντα η παραγοντοποίηση με τον τρόπο που ξέρετε. Μην μαθένετε λεξούλες και αμέσως τις πετάτε.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hantzos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
με συγχωρεις μια ερωτηση εκανα.:P Μπορεις να εξηγησεις απλα πως ακριβως λειτουργει αυτη η μεθοδος ή να μου πεις καποιο λινκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
με συγχωρεις εγω δεν ειπα οτι ξερω κατι μια ερωτηση εκανα.:P

Δεν είπα για εσένα αγαπητέ...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
+1 στον Ευκλείδη.Εμείς ακόμα και τώρα κοιτάμε πρώτα παραγοντοποίηση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Ετσι είναι. Και κοίτα, μπορώ να σου αραδιάσω ότι θες αλλα σκοπός είναι να μπορώ και να τα χρησιμοποιώ. Τελος πάντων Hantzos μην μπλέκεσαι ακομα με αυτά. Μάθε αυτα που πρέπει και θα δεις μετα τι ειναι ο Horner που δεν εχει σχεση με παραγοντοποιηση αμεσα, αλλα με διαιρεση πολυωνύμων,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Θα αρχίσουν να πέφτουν οι τρίχες μου με αυτά που ακούω. Το Horner είναι ειδική περίπτωση που δε βοηθά σε όλα. Ο ασφαλής δρόμος είναι πάντα η παραγοντοποίηση με τον τρόπο που ξέρετε. Μην μαθένετε λεξούλες και αμέσως τις πετάτε.:no1:

Μην εικάζεις ότι δεν ξέρω το σχήμα Horner. Το ξανάκουσα κι εδώ (το είπε ένας από τους μεγαλύτερους νομίζω?) και το έθιξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Εικάζω δεν εικάζω, η αλήθεια είναι Res, non verba. Γιατί η αλήθεια είναι πως όπου ακους πολλά κεράσια... πάρε και μικρό καλάθι. Και επίσης ένα άλλο ρητό του λαού μας είναι ότι οποιος μπλέκεται με τα πιτουρα τον τρώνε οι κοτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Δε βλέπω πού το πρόβλημα, εγώ απλά το ανέφερα στον hantzo για να τονίσω ότι χρησιμοποιούμε βασικές μεθόδους παραγοντοποίησης που διδάσκονται στη Γ γυμνασίου (και πάνω-κάτω μέχρι και 3η λυκείου φτάνουν)...το πού θα μπλέκομαι και τι θα μαθαίνω και τι θα κάνω εγώ άσε το να είναι δικό μου θέμα, από ρητά ξέρω κι εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
απολύτως δικό σου, το να μπερδεύεις ομως τα παιδιά λέγοντας ότι σου κατέβει νομίζω πως δεν είναι, γιατί για πολλαπλή φορά θα πω οτι το Χορνερ είναι ειδική περιπτωση και δε χρησιμοποιειται παντού.... και θα επαναλαβω για πολλοστή φορά: καλύτερα να ξέρεις τα απλά και να λύνεις τα σύνθετα, παρά να ξέρεις τα συνθετα και να μην λύνεις τα απλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Εδώ συμφωνούμε οκ. Όμως ούτε είπα ότι μου κατέβηκε, αλλιώς θα έβαζα κι άλλες 10-15 ορολογίες / ονομασίες που δεν ξέρω καν με τι μοιάζουν και απλά τις έχω ακούσει και θα τελειώναμε.

Τέλος πάντων για να λήγει το θέμα, hantzos sorry αν σε μπέρδεψα, αλλού εστίασα -δεν τρέχει κάτι. Όσο για το τελευταίο που λες, αυτό προσπαθούμε κι όχι τ' αντίθετο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Αμα πω δε φαίνεται θα τ ακούσω αλλά δεν πειράζει...
Δε φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Όπως νομίζεις. Έτσι κι αλλιώς τα 'χουμε πει αυτά!

Ξεχωρίζεις, φαντάζομαι, την απροσεξία από το "δεν μπορώ να λύσω καμία απλή άσκηση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Ξεχωρίζω το απλό από το σύνθετο, ξεχωρίζω το τι ξέρει κανεις και τι οχι. Και όταν το απλό το κάνεις δύσκολο και πετάς και ξέκαρφα λεξούλες τότε ναι ξεχωρίζω την απροσεξία απο το δεν μπορώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Προτιμήστε όμως πάλι να μην κάνετε αρχικά horner(όταν έρθετε β λυκειου) αλλά να προσπαθήσετε να τα λύνετε αφού ας πούμε <<σπάτε>> το 5 σε 2 και 3 κτλ..Καταλαβατε?? Δλδ μην ψάχνεται τον εύκολο τρόπο, ας οξυνθεί κια λίγο το μυαλό περισσότερο, δεν είναι κακό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Συγγνώμη γιατί κάτι δεν πιάνω. :what:

Για να μην ξεκολλάμε έστω ότι έχουμε να παραγοντοποιήσουμε την παρακάτω παράσταση.



Ο πιο απλός και σωστός τρόπος είναι να το παραγοντοποιήσεις ως εξής:

.

Έστω τώρα ότι ένας μαθητής για τον x,y λόγο δεν το σκεφτεί έτσι και σκεφτεί πιο σύνθετα, επιλέγοντας δηλαδή έναν πιο δύσκολο δρόμο.



. (ομολογουμένως όχι τόσο όμορφο..)

Εσείς τι προτιμάτε, να ακολουθήσει κανείς έναν πιο σύνθετο δρόμο προς κάτι που θα μπορούσε να λυθεί και πολύ απλούστερα ή να μην το λύσει καν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eukleidis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ευκλείδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,072 μηνύματα.
Φαντάζομαι δεν περιμένεις απάντηση για το απο πάνω γιατί δεν έχει κάποια ουσία, και για να λήγω το θέμα εδώ λέω το εξής: Τα πάντα στην ώρα τους, τα πάντα με τρόπο και μέθοδο. Συνηθείστε στην παραγοντοποίηση έτσι πως την μαθένετε και μην ακούτε πληροφορίες οι οποίες είναι άχρηστές. Μάθετε αυτό που έχετε καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Καλά για σένα μπορεί να μην έχει ουσία. Για κάποιον που έχει, ας απαντήσει για να ξέρω αν οφείλουμε να ακολουθήσουμε καμιά επίσημη λύση και να μην δώσουμε τόπο στην ελεύθερη έμπνευσή μας ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blablabla14

Νεοφερμένος

Η blablabla14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Καλησπέρα

Λοιπόν, η παραγοντοποίηση γίνεται ως εξής:

χ+ψ-χ^2-2χψ-ψ^2=χ+ψ-(χ^2+2χψ+ψ^2)=(χ+ψ)-(χ+ψ)^2=

(χ+ψ)[1-(χ+ψ)]=(χ+ψ)(1-χ-ψ)


ΥΓ: Iakos1908, καλό θα ήταν να μελετήσεις πρώτα πιο απλά παραδείγματα.
δε καταλαβα, γιατι βγαινει το τετραγωνο ???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top