Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.


Οπότε συνευθειακά αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Οκ ευχαριστω παιδεσ τισ ελυσα.. τωρα θα ανεβασω 2 τελευταιεσ.. αν μπορεσετε θα ειμαι πολυ καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
shmeia Α(1,2) Β(3,-4) ΚΑΙ Γ
ΟΓ διανυμσα=ΑΒ διανυσμα +2ΑΓ διανυσμα

1) να βρειτε τισ συντεταγμενεσ του Γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
H αντικαθιστάς κατευθείαν τις συντεταγμένες του Γ στην διανυσματική σχέση που δίνεται ή χρησιμοποιείς τις σχέσεις

απ' όπου βρίσκοντας το διάνυσμα έχεις βρει και τις συντεταγμένες του Γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
H αντικαθιστάς κατευθείαν τις συντεταγμένες του Γ στην διανυσματική σχέση που δίνεται ή χρησιμοποιείς τις σχέσεις

απ' όπου βρίσκοντας το διάνυσμα έχεις βρει και τις συντεταγμένες του Γ

εγω προσπαθησα να το λυσω απο τη σχεση... εβαλα οπου ΑΒ το Α+Β(βρηκα το ΑΒ) και οπου 2ΑΓ το 2(χ-1,ψ-2) και το ελυσα και βρηκα (-2,5) που εινα λαθος.. μπορεισ να μ το λυσεισ με αυτο το τροπο π εκανα εγω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.



οπότε με συντεταγμένες η σχέση γίνεται


Έκανα αλλεπάλληλα λάθη αλλά πιστεύω τώρα είναι σωστό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimitris1996

Νεοφερμένος

Ο dimitris1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Χρειάζομαι λίγη βοήθεια στη συγκεκριμένη άσκηση: ΑΝ |Ζ1|=|Ζ2| να δείξετε ότι W=(Ζ1+Ζ2/Ζ1-Ζ2)(στο τετράγωνο) Ε R
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.

και αρκεί να δείξεις ότι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosHTML

Νεοφερμένος

Ο giorgosHTML αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ασκηση:
Δινονται τα διανυσματα α,β του επιπεδου. Αν α καθετο στο β, μετρο α =ριζα 6 και (α-3β)καθετο(α+2β) να υπολογισετε το μετρο του διανυσματος ν=2α-β

Σημείωση Συντονιστή: Το μήνυμα #1489 προήλθε από συγχώνευση από θέμα ίδιου περιεχομένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

HMMYths

Νεοφερμένος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
α καθετο β αρα αβ=0 (1)
α-3β κθετο α+2β αρα (α-3β)(α+2β)=0 <=>....<=> |β| = 1 (εφοσον αβ=0)
|ν| δυναμη 2 = |2α-β| δυναμη 2 =....= (αναπτυσοντας το τετραγωνο) 25 αρα
|ν| = 5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
μπορει καποιος να με βοηθησει με αυτες τις 2 ασκησουλες?
1)Αν α=(2,3) β=(-1,1) και γ=(-2,3) να υπολογιστει το |α-β+γ| (ΟΠΟΥ α,β,γ ΔΙΑΝΥΣΜΑΤΑ)

2)Τραπεζιο ΑΒΓΔ (ΑΒ\\ΓΔ) εχει κορυφες Α(-2,-1) Β(5,4) Γ(4,0) και Δ(χ,ψ) να βρεθουν τα χ και ψ αν ειναι γνωστο οτι (ΑΒ)=3(ΓΔ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Εχουμε ενα ισοσκελες τριγωνο με βαση το ΒΓ. Πως γινεται ΑΒ διανυσμα = ΑΓ διανυσμα να μην ισχυει ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

photon

Νεοφερμένος

Ο photon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Εχουμε ενα ισοσκελες τριγωνο με βαση το ΒΓ. Πως γινεται ΑΒ διανυσμα = ΑΓ διανυσμα να μην ισχυει ;;
Η ισότητα ισχύει για ευθύγραμμα τμήματα, όχι για διανύσματα. 2 διανύσματα είναι ίσα αν έχουν την ίδια κατεύθυνση και ίσα μέτρα. Εδώ προφανώς έχουν ίσα μέτρα αλλά δεν έχουν ίδια κατεύθυνση.

ps: κατεύθυνση = διεύθυνση και φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gth

Νεοφερμένος

Ο gth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εχουμε ενα ισοσκελες τριγωνο με βαση το ΒΓ. Πως γινεται ΑΒ διανυσμα = ΑΓ διανυσμα να μην ισχυει ;;

Ισχύει :

|AB|=|AΓ|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Ευχαριστω !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,516 μηνύματα.
Εχουμε ενα ισοσκελες τριγωνο με βαση το ΒΓ. Πως γινεται ΑΒ διανυσμα = ΑΓ διανυσμα να μην ισχυει ;;
Ένα διάνυσμα καθορίζεται από διεύθυνση,φορά και μέτρο.Εδώ έχεις μόνο το μέτρο ίδιο,αφού τα διανύσματα Δεν έχουν ίδια διεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
μπορει καποιος να με βοηθησει με αυτες τις 2 ασκησουλες?
1)Αν α=(2,3) β=(-1,1) και γ=(-2,3) να υπολογιστει το |α-β+γ| (ΟΠΟΥ α,β,γ ΔΙΑΝΥΣΜΑΤΑ)

2)Τραπεζιο ΑΒΓΔ (ΑΒ\\ΓΔ) εχει κορυφες Α(-2,-1) Β(5,4) Γ(4,0) και Δ(χ,ψ) να βρεθουν τα χ και ψ αν ειναι γνωστο οτι (ΑΒ)=3(ΓΔ)
μπορει καποιος να με βοηθησει στις ασκησεις αυτες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
μπορει καποιος να με βοηθησει στις ασκησεις αυτες?
1) Κάνε πρόσθεση των διανυσμάτων κατά συντεταγμένες για να βρεις το α-β+γ και μετά βρες το μέτρο του.

2) Αφού ΑΒ//ΓΔ πρέπει . Από κει θα προκύψει μία εξίσωση. Από την συνθήκη (ΑΒ)=3(ΓΔ) βρίσκεις άλλη μία εξίσωση και λύνεις το σύστημα που προκύπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
το πρωτο μου εβγαλε ριζα 26 ειναι σωστο? στη δευτερη εχω προβλημα μπορει καποιος να τη λυσει αυτο που λες το εχω ηδη κανει αλλα βγαζω λιγο περιεργα αποτελεσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά έχω ένα μεγάλο θέμα με τα Μαθηματικά Κατεύθυνσης. Τα έχω σιχαθεί. Για ένα διάστημα σκεφτόμουν να αλλάξω σε Θεωρητική. Μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Ενώ ήμουν πάντα πολύ καλός στην Άλγεβρα (και ακόμη είμαι στη Γ.Π) ήρθαν τώρα τα Μαθηματικά να με τρελάνουν. Φροντιστήριο αποφάσισα να μη πάω και είπα θα προσπαθήσω μόνος. Το θέμα είναι ότι τα διανύσματα μου την έδωσαν άγρια. Τώρα είμαστε συντεταγμένες, καλύτερα αλλά με ζορίζουν και αυτά. Όταν είμαι εκεί, όλα καλά, εύκολες πράξεις, απλοί μέθοδοι αλλά όταν πάω σπίτι να λύσω τις ασκήσεις που μας δίνει (δικές της κυρίως) κολλάω. Δε μπορώ να λύσω ασκήσεις.

Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα με εμένα; Έχω αρχίσει λίγο να ανησυχώ για την μετέπειτα πορεία μου. Βοήθημα έχω του Παπαδάκη όπου διαβάζοντας λίγο τη θεωρία τα κάνει πιο κατανοητά αλλά στις ασκήσεις όταν πηγαίνω σπίτι κολλάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top