Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Μπορει καποιος να με βοηθησει με την παρακατω ασκηση?? Ευχαριστω

:Εαν 2ΑΛ + 3ΒΛ + 2ΜΒ= ΑΚ + ΑΜ +ΒΚ( ολα διανυσματα) να αποδειξετε οτι τα ΚΛ και ΜΛ ειναι αντιρροπα.
(ΚΛ και ΜΛ= διανυσματα)
ΑΛ+ΑΛ+ΒΛ+ΒΛ+ΒΛ+ΜΒ+ΜΒ=ΑΚ+ΑΜ+ΒΚ <=>
ΑΛ-ΑΚ+ΑΛ-ΑΜ+ΒΛ-ΒΚ+ΜΒ+ΒΛ+ΜΒ+ΒΛ=0 <=>
ΚΛ+ΜΛ+ΚΛ+ΜΛ+ΜΛ=0 <=>
2ΚΛ= -3ΜΛ <=> ΚΛ=-3/2 ΜΛ
Επομένως, το ΚΛ είναι αντίρροπο με το ΜΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukas(^_^)

Νεοφερμένος

Ο loukas(^_^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ετσι την εκυσα κι εγω μαρια αλλα θελα να το αν ειμαι σωστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsos12345

Νεοφερμένος

Ο mitsos12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Κυκλος (Ο,ρ) , τα σημεια Α1, Α2......Αν χωριζουν τον κυκλο σε ν ισα τοξα.
Νδο. ΟΑ1 + ΟΑ2+.....+ΟΑν = 0
( ολα διανυσματα ειναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Απο την στιγμή που μιλάμε για κύκλο τότε | ΟΑ1 | = | ΟΑ2 | = | ΟΑν |

Δές ένα παραπλήσιο παράδειγμα....... Θέλουμε να αποδείξουμε σε κύκλο ( Ο,ρ ) ότι ΟΑ1 + ΟΑ2 + ΟΑ3 + ΟΑ4 = 0
Εφόσον τα Α1 , Α2 , Α3 , Α4 χωρίζουν τον κύκλο σε 4 ίσα τόξα τότε ΟΑ1 + ΟΑ2 = 2ΟΑ5 ( 1 ) και αντίστοιχα ΟΑ3 + ΟΑ4 = 2ΟΑ6 ( 2 ). Αν προσθέσουμε τις 1. και 2. κατά μέλη τότε : ΟΑ1 + ΟΑ2 + ΟΑ3 + ΟΑ4 = 2ΟΑ5 + 2ΟΑ6 = 2(ΟΑ5 + ΟΑ6) = Ο

ΟΑ5 + ΟΑ6 = Ο αφού |ΟΑ5| = |ΟΑ6| και ΟΑ5 αντίρροπο του ΟΑ6 . Κάπως αντίστοιχα θα λύσεις και την δικία σου φιλε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • acrossbvecs.png
    acrossbvecs.png
    3.6 KB · Εμφανίσεις: 466

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
ναι καλα ενταξει θεσ ομωσ να το αποδειξεισ γενικα μηπως αρκει να πεις οτι σιιγουρα ανα ζευγη τυχαια ειναι αντιροπα???ας μιλησουν και οι μεγαλυτεροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Για το δικό μου παράδειγμα νμζ ισχύει...... ( αφου τον χωρίζει σε 4 ίσα μέρη τότε αναγκαστικά θα είναι αντίρροπα ) Απλά έδωσα μια ''ιδέα'' ..... Απο εκεί και πέρα....ας μιλήσει και κανας πίο έμπειρος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
ναι δεν θα ισχυει για ν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
εεε λογικά ....... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εστω ΑΒΓ ισοπλευρο τριγωνο πλευρας α και ΑΔ υψος του. Να υπολογισετε το γινομενο ΑΒ*ΑΔ .. Και η απορια μου ειναι η εξης : Το υψος ΑΔ του τριγωνου ειναι ισο με τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Θα το βρεις σε συναρτηση με το α απο το Πυθαγορειο Θεωρημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Εστω ΑΒΓ ισοπλευρο τριγωνο πλευρας α και ΑΔ υψος του. Να υπολογισετε το γινομενο ΑΒ*ΑΔ .. Και η απορια μου ειναι η εξης : Το υψος ΑΔ του τριγωνου ειναι ισο με τι;
Τα ΑΔΒ και ΑΔΓ ειναι δυο ορθογωνια τριγωνα..
Αρα απο πυθαγορειο, το ΑΔ βγαινει..
ΑΔ= ριζα3/2 α..
Αρα.. ΑΒ*ΑΔ= ριζα3/2 επι α^2..
Ελπιζω να μην εκανα καποιο λαθος..
Ποτε δεν το χα σε ολα τα Γεωμετρειοδη..

Η Χαρουλιτα προλαβε!.. Και καλα εκανε και δε σου εδωσε κατευθιαν τη λυση!..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Αν θελεις πιστεψε το, αλλα και εγω περσι οταν ημουν στην θεση της (περιπου) και δεν ειχα ιδεα τι να κανω σε μια ασκηση, την εβαζα εδω και οταν μου απαντουσαν υποδειγματικα (που τις περισσοτερες φορες ετσι γινοταν), τσαντιζομουν! Μετα ομως καταλαβα ποσο καλο μου εκανε και πλεον τις λυνω μονη μου (τις περισσοτερες...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
και εγω με Πυθαγορειο το εκανα και εβγαλα ριζα5/2 α... Εχω κανει λαθος στο Πυθαγορειο;
Καλα κάνεις και δεν μου την λύνεις, σκοπός μου δεν είναι να αντιγράψω την άσκηση απ'το στέκι, άλλα να βοηθηθώ. Σας ευχαριστώ και τους 2 πάντως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ναι εχεις δικιο! Αυτη που λες ειναι η σωστη απαντηση! Μαλλον θα μπερδευτηκε και δεν θα υψωσε το 2 στο τετραγωνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Παντως το βιβλιο που δινει την σωστη απαντηση, συμφωνει περισσοτερο μαζι του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ναι το βιβλιο εχει δικιο! Πηραμε λαθος το πυθαγορειο! Κανε ενα σχημα και θα καταλαβεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Ναι το βιβλιο εχει δικιο! Πηραμε λαθος το πυθαγορειο! Κανε ενα σχημα και θα καταλαβεις...
Απαπα..
Μη μου λετε τετοια..
Εχω που εχω την εντυπωση οτι δεν θυμαμαι την τυφλα μου, απο μαθηματικα..
Μου ειπατε οτι ισως εκανα λαθος, και τρομαξα!!
Λεω, τι σκατα, μεχρι και στις πραξεις εκανα λαθος?!

Παντως, να υποδεικνυεις, ειναι καλυτερο απο τη λυση.. (Εκτος αν ο αλλος ειναι ανεπιδεκτος μαθησεως βεβαια..!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalh_mathitria

Νεοφερμένος

Η kalh_mathitria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας,

Να βρεθεί αν υπάρχει συνάρτηση η οποία να είναι τυτόχρονα άρτια και περιττή.Να δικαιολογήσετε την απάντηση σας.


Η μηδενική συνάρτηση είναι ταυτόχρονα άρτια και περιττή? πώς θα το δικαιολογήσω?

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Γειά σας,

Να βρεθεί αν υπάρχει συνάρτηση η οποία να είναι τυτόχρονα άρτια και περιττή.Να δικαιολογήσετε την απάντηση σας.


Η μηδενική συνάρτηση είναι ταυτόχρονα άρτια και περιττή? πώς θα το δικαιολογήσω?

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια..
Κι εμένα αυτή μου ήρθε, η σταθερή μηδενική.
Απόδειξη: περιττη αρα f(-x)=-f(x)
αρτια αρα f(-x)=f(x)
Οπότε αφαιρώντας κατα μέλη τελικά προκύπτει ότι : f(x)=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgia.16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Παιδια μπορει καποιος να μου αποδειξει αν υπαρχει η αν δεν υπαρχει ορθογωνιο τριγωνο με περιμετρο 14 εκ.??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top