Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Προσανατολισμού - Ασκήσεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Εγω εχω μια αλλη απορια.
λεει η ασκηση: Δινονται σημεια Β(-2,3) και Γ(4,5)
Να βρεθει ο Γτ των σημειων Α ωστε ΑΒ/ΑΓ=λ, οπου λ πραγματικος θετικος διαφορος του μηδενος.
Εγω την πηγα ετσι την ασκηση:

Η παραπανω προταση ειναι ισοδυναμη με την ΑΒ/ΑΓ>0 (πραξεις) που ισχυει για ολο το επιπεδο εκτος των σημειων Β και Γ.
Επομενως Α ανηκει στο R² ' (B, Γ)

Ειναι σωστο; Γιατι η λυση ελεγε κατι για κυκλους και 2,5 σελιδες πραξεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonio2761994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antonio2761994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Μια προφανής είναι η χ=0. Απο κει και πέρα προσπαθώντας να βρω εφαπτομένες της μορφής y=lx+b κατέληξα στις εξισώσεις


το σύστημα των οποίων όμως δεν κατάφερα να λύσω στο χέρι αλλά με την βοήθεια υπολογιστή :(

Τελικά βρήκα και


φίλε εκεί είχα φτάσει κι εγώ.. και όντως σήμερα μας είπε ο καθηγητής ότι δεν βγαίνει κάτι. απλά ήθελε να δει ποιος θα σεκφτόταν να προσδιορίσει τη ρίζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Εγω εχω μια αλλη απορια.
λεει η ασκηση: Δινονται σημεια Β(-2,3) και Γ(4,5)
Να βρεθει ο Γτ των σημειων Α ωστε ΑΒ/ΑΓ=λ, οπου λ πραγματικος θετικος διαφορος του μηδενος.
Εγω την πηγα ετσι την ασκηση:

Η παραπανω προταση ειναι ισοδυναμη με την ΑΒ/ΑΓ>0 (πραξεις) που ισχυει για ολο το επιπεδο εκτος των σημειων Β και Γ.
Επομενως Α ανηκει στο R² ' (B, Γ)

Ειναι σωστο; Γιατι η λυση ελεγε κατι για κυκλους και 2,5 σελιδες πραξεις....

Κάθε σημείο Α(χ,y) του γ.τ. θα πρέπει να ικανοποιεί την και όχι αυτή που γράφεις. Μετά από επίπονες πράξεις τελικά καταλήγεις ότι για λ=1 παριστάνει ευθεία, ενώ για κύκλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Κάθε σημείο Α(χ,y) του γ.τ. θα πρέπει να ικανοποιεί την και όχι αυτή που γράφεις. Μετά από επίπονες πράξεις τελικά καταλήγεις ότι για λ=1 παριστάνει ευθεία, ενώ για κύκλο.

Aααα, δηλαδη δεν ειναι το ιδιο ε?
Το λεω γιατι στην τελικη σημεια ψαχνουμε, και φαινεται πως μας κανουν ολα εκτος απο το B που μηδενιζει το πηλικο και το Γ που μηδενιζει παρωνομαστη.
Συγγνωμη που επιμενω αλλα θελω να καταλαβω την ασκηση, καλα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjoohhnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jjoohhnn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Antwwwni από το oktonia δεν είναι η άσκηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Τώρα κατάλαβα τι ακριβώς θες να πεις. Εννοείς πως αν αφήσουμε το λ να τρέχει στο , τότε για κάθε σημείο Α του επιπέδου εκτός από τα Β και Γ θα υπάρχει κάποιο λ>0 για το οποίο το Α θα ανήκει στον γεωμετρικό τόπο. Σε αυτό έχεις δίκιο.
Όμως το λ θεωρείται σταθερό. Απλως για κάθε λ παράγεται και διαφορετικός γ.τ. . Στο παρακάτω σχήμα φαίνεται ότι για λ=1 ο γ.τ. είναι μια ευθεία και συγκεκριμένα η (ε): y=-3x+7. Για λ<1 όπως βλέπεις, ο γεωμετρικός τόπος είναι ένας κύκλος που έχει το κέντρο του στο αριστερό ημιεπίπεδο που ορίζει η (ε) ενώ για λ>1 είναι πάλι ένας κύκλος που έχει το κέντρο του στο δεξί ημιεπίπεδο.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Τώρα κατάλαβα τι ακριβώς θες να πεις. Εννοείς πως αν αφήσουμε το λ να τρέχει στο , τότε για κάθε σημείο Α του επιπέδου εκτός από τα Β και Γ θα υπάρχει κάποιο λ>0 για το οποίο το Α θα ανήκει στον γεωμετρικό τόπο. Σε αυτό έχεις δίκιο.
Όμως το λ θεωρείται σταθερό. Απλως για κάθε λ παράγεται και διαφορετικός γ.τ. . Στο παρακάτω σχήμα φαίνεται ότι για λ=1 ο γ.τ. είναι μια ευθεία και συγκεκριμένα η (ε): y=-3x+7. Για λ<1 όπως βλέπεις, ο γεωμετρικός τόπος είναι ένας κύκλος που έχει το κέντρο του στο αριστερό ημιεπίπεδο που ορίζει η (ε) ενώ για λ>1 είναι πάλι ένας κύκλος που έχει το κέντρο του στο δεξί ημιεπίπεδο.





Ναι ακριβως αυτο εννοουσα!
Δηλαδη αν εδινα απαντηση αυτο που ειπα, θεωρειται λαθος?
Εχω λυσει ασκησεις που κανω διερευνηση, ωστε να βρω τι παριστανει μια εξισωση με παραμετρο στο επιπεδο.
Αλλα με γεωμετρικους τοπους συνηθως βρισκω ποια σημεια ταιριαζουν.
Ωραιο προγραμμα!

Antwwwni από το oktonia δεν είναι η άσκηση?
Ναι, εχει πολυ καλες ασκησεις εκει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Ναι είναι λάθος. Θα πρέπει στην απάντησή σου να πεις ότι για λ=1 ο γ.τ. είναι η ευθεία τάδε ενώ για λ διάφορο του 1 είναι ο κύκλος με κέντρο τάδε και ακτίνα τάδε (προφανώς οι συντεταγμένες του κέντρου αλλά και η ακτίνα θα είναι συναρτήσεις του λ). Κάτι που δεν παρατήρησα και το είδα στην λύση που δίνει στο oktonia είναι ότι τα κέντρα των κύκλων κινούνται πάνω στην ευθεία ΒΓ. Σωστό και αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ναι είναι λάθος. Θα πρέπει στην απάντησή σου να πεις ότι για λ=1 ο γ.τ. είναι η ευθεία τάδε ενώ για λ διάφορο του 1 είναι ο κύκλος με κέντρο τάδε και ακτίνα τάδε (προφανώς οι συντεταγμένες του κέντρου αλλά και η ακτίνα θα είναι συναρτήσεις του λ). Κάτι που δεν παρατήρησα και το είδα στην λύση που δίνει στο oktonia είναι ότι τα κέντρα των κύκλων κινούνται πάνω στην ευθεία ΒΓ. Σωστό και αυτό!

Eυχαριστω πολυ! :thumbsup:
Αυτο πρεπει να το εχω υποψιν μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Τώρα κατάλαβα τι ακριβώς θες να πεις. Εννοείς πως αν αφήσουμε το λ να τρέχει στο , τότε για κάθε σημείο Α του επιπέδου εκτός από τα Β και Γ θα υπάρχει κάποιο λ>0 για το οποίο το Α θα ανήκει στον γεωμετρικό τόπο. Σε αυτό έχεις δίκιο.
Όμως το λ θεωρείται σταθερό. Απλως για κάθε λ παράγεται και διαφορετικός γ.τ. . Στο παρακάτω σχήμα φαίνεται ότι για λ=1 ο γ.τ. είναι μια ευθεία και συγκεκριμένα η (ε): y=-3x+7. Για λ<1 όπως βλέπεις, ο γεωμετρικός τόπος είναι ένας κύκλος που έχει το κέντρο του στο αριστερό ημιεπίπεδο που ορίζει η (ε) ενώ για λ>1 είναι πάλι ένας κύκλος που έχει το κέντρο του στο δεξί ημιεπίπεδο.







Aχ, τι υπέροχο πράγμα τα παλιά βιβλία...
Αυτός ο γεωμετρικός τόπος χαρακτηρίζεται ως "δέσμη κωνικών τομών".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Aχ, τι υπέροχο πράγμα τα παλιά βιβλία...
Αυτός ο γεωμετρικός τόπος χαρακτηρίζεται ως "δέσμη κωνικών τομών".

Κι εμενα μου αρεσουν. Στις εξετασεις επεσε οικογενεια κυκλων, η C(λ): (χ-λ)²+(y-λ+1)²=λ², λ€R*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΓΤ.jpg
    ΓΤ.jpg
    26.1 KB · Εμφανίσεις: 127

debbie

Νεοφερμένος

Η debbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παρακολουθώ μαθηματικά κατευθύνσεις και έχω κάτι ασκήσεις αλλα δεν μπορώ να λύσω αυτό το είδος...please help
1. (είναι σε κλάσμα ή δείχνει το κλάσμα)
2.
3.
4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Andreas12

Νεοφερμένος

Ο Andreas12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
παρακολουθώ μαθηματικά κατευθύνσεις και έχω κάτι ασκήσεις αλλα δεν μπορώ να λύσω αυτό το είδος...please help
1.
(είναι σε κλάσμα ή δείχνει το κλάσμα)
2.

3.

4.

Τι ακριβώς ζητάει η άσκηση να κάνεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Προστέθηκαν tags, επειδή υπήρχε σοβαρός κίδυνος τα κλάσματα να ερμηνευθούν διαφορετικά.
debbie, εάν η άσκηση ΔΕΝ είναι έτσι όπως μορφοποίησα το post σου, να ενημερώσεις.

Η άσκηση τι ζητάει να κάνεις; Να "ανοίξεις" τους κλάδους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

debbie

Νεοφερμένος

Η debbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παρακολουθώ τα μαθηματικά κατεύθυνσης και έχω κάτι ασκήσεις πάνω στις απόλυτες τιμές αλλά δεν μπορώ να λύσω αυτό το είδος!
βοηθήστε λιγάκι...:wacko:
1.|x|-1/|x|-2 (η κάθετος (/) δείχνει το κλάσμα)
2.x/1-|x|
3.x/|x|+1
4. |x+1|/|x-1|+2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 010239

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρακολουθώ τα μαθηματικά κατεύθυνσης και έχω κάτι ασκήσεις πάνω στις απόλυτες τιμές αλλά δεν μπορώ να λύσω αυτό το είδος!
βοηθήστε λιγάκι...:wacko:
1.|x|-1/|x|-2 (η κάθετος (/) δείχνει το κλάσμα)
2.x/1-|x|
3.x/|x|+1
4. |x+1|/|x-1|+2
Eκφωνηση δεν εχει η ασκηση?τι ζηταει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

debbie

Νεοφερμένος

Η debbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Να βρω για ποιες τιμές του χ ορίζονται τα ακόλουθα κλάσματα..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Σε ενα κλασμα πρωτα πρεπει να κοιτας ο παρανομαστης να μην ειναι 0. Βλεποντας τα κλασματα σου βλεπω οτι μονο αυτο τον περορισμο πρεπει να ελεγξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dora9

Νεοφερμένος

Η dora9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
εχω κατι ασκησουλες και με μπερδευουν λιγο οποιος μπορει ας βοηθησει :
1) αν ισχυει ΚΡ-ΑΡ=ΡΒ+ΛΡ να δειξετε οτι τα ΑΒ και ΛΚ ειναι αντιθετα
2) αν ισχυουν ΓΕ=ΒΡ και ΜΡ=ΒΚ να δειξετε οτι Ρ μεσο του ΕΚ
3)να δειξετε οτι ΑΔ+ΒΕ+ΓΖ=ΑΕ+ΒΖ+ΓΔ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν τα θυμάμαι καλά, νομίζω:
1.
ΚΡ-ΑΡ=ΡΒ+ΛΡ
-ΑΡ-ΡΒ=ΛΡ-ΚΡ
ΑΡ+ΡΒ=-ΛΡ+ΚΡ
ΑΒ=- (ΛΡ-ΚΡ)
ΑΒ=-ΛΚ

τα άλλα δοκίμασε να σπάσεις με κοινή αρχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top