Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
δεν το καταλαβα:redface:
Δοκίμασες να τα κάνεις ομώνυμα ρε παιδάκι μου?Δε ξέρω να γράφω και σε latex να στο δείξω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Δοκίμασες να τα κάνεις ομώνυμα ρε παιδάκι μου?Δε ξέρω να γράφω και σε latex να στο δείξω:P

δεν καταλαβα με τι τα πολλαπλασιαζουμε . τα 2/2 και 2+h/2+h δλδ δεν τα καταλαβα.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.

παρομοια κανεις και το δευτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
σε ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Παρακαλω. Χαρα μου που μπορεσα να βοηθησω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Έχω κάποιες απορίες. Είναι αυτές οι 3 ασκήσεις.



( https://img28.imageshack.us/img28/5936/imag0115nd.jpg - οποιος δεν την βλέπει)
1.



(https://img607.imageshack.us/img607/2764/imag0116h.jpg )

2.



( https://img607.imageshack.us/img607/450/imag0117q.jpg )..

3.


( https://img148.imageshack.us/img148/9730/imag0118ww.jpg )

Πείτε μου για να συνεχίσω...
Νομίζω το λάθος που κάνω είναι στο x^2.. Πρέπει να είναι λάθος ναι. Αλλά τότε τι υποτίθεται ότι πρέπει να κάνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Έχω κάποιες απορίες. Είναι αυτές οι 3 ασκήσεις.


( https://img28.imageshack.us/img28/5936/imag0115nd.jpg - οποιος δεν την βλέπει)
1.



(https://img607.imageshack.us/img607/2764/imag0116h.jpg )

2.



( https://img607.imageshack.us/img607/450/imag0117q.jpg )..

3.


( https://img148.imageshack.us/img148/9730/imag0118ww.jpg )

Πείτε μου για να συνεχίσω...
Νομίζω το λάθος που κάνω είναι στο x^2.. Πρέπει να είναι λάθος ναι. Αλλά τότε τι υποτίθεται ότι πρέπει να κάνω?
1) Βρισκεις τη παραγωγο της συναρτησης και προκυπτει τριωνυμο. Για να ειναι γν.αυξουσα η συναρτηση θα πρεπει η παραγωγος να ειναι μεγαλυτερη του μηδενος. Για να ειναι αυτο το τριωνυμο για καθε χ ε R μεγαλυτερο του μηδεν πρεπει να ισχυουν δυο πραγματα :
α) Ο συντελεστης του χ^2 να ειναι μεγαλυτερος του μηδενος και
β) η διακρινουσα να ειναι μικροτερη του μηδενος. Αρα Δ<0 =>( α^2) -4<0 => ... και καθοριζεις τις τιμες του α .

2)Υποθετω οτι πρεπει να βρεις την παραγωγο και να δειξεις οτι κραταπροσημο για καθε χ ε R . Δηλαδη οτι δεν υπαρχει χ στο R που να την μηδενιζει.

3) f'(x)=....,
μετα f'(x)=0=> και βρισκεις τα σημεια που υπαρχουν ακροτατα
Εστω οτι σου βγηκε οτι στη θεση χο εχεις ακροτατο τοτε λυνεις την εξισωση f(xo)=2012 και λυνεις ως προς α .

Καθαρισες

Σημειωση: Ομολογω οτι δεν κοιταξα τις προσπαθειες σου και μπορει καποια απο αυτα να τα εχεις κανει. Οπως και να εχει εγραψα (προχειρα) εγω τι θα εκανα και ελπιζω να βοηθησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
τι ειναι τιμη εισοδου μιας συναρτησης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρος... π.χ αν εχεις την τοτε τιμη εισοδου της συναρτησης θα ειναι το
Γενικα το θα ειναι τιμη εισοδου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
f(χ)=ax^4+bx^3+cx^2+dx+e ,a διαφορο του μηδενος
N.δ.ό η f ΕΧΕΙ 0 Ή ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΜΠΗΣ.
Αρκει να δειξω οτι η διακρινουσα της δευτερης παραγωγου δεν μπορει να ειναι μηδεν;Μπορει να ειναι Δ>0 ή Δ<0 ;

Συγνωμη μπερδευτηκα και το εβαλα σε λαθος θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ρεε george μην τρομαζεις τους θεωρητικους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
ειναι σωστος ο τροπος με τον οποιο ελυσα την παρακατω ασκηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Untitled.png
    Untitled.png
    150.5 KB · Εμφανίσεις: 157

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Πιστευω πως ειναι σωστο! Το μονο που εχεις παραλειψει ειναι να γραφεις καθε φορα το οριο πριν τελικα το αντικαταστησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
ευχαριστω για τις απαντησεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gver

Νεοφερμένος

Ο Gver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Παιδια θελω λιγη βοηθεια με το β ερωτημα της ασκησης...δεν ειμαι σιγουρος δηλαδη.ειναι σωστο να θεωρησω τον πληθαριθμο του ενδεχομενου που ζηταει ως το αθροισμα των μισων εργατων απο τις 75-85 και 85-95?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
δειτε λιγο την εικονα, μηπως μπορειτε να με βοηθησετε γιατι εχω κολλησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • τυθ.png
    τυθ.png
    43.9 KB · Εμφανίσεις: 132

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Καλημερα.

Η πρωτη απορια απανταται αν διαβασεις τις ιδιοτητες δυναμεων : (α^x ) επι (α^y) = α^(x+y) (Προσοχη πρεπει να εχουν την ιδια βαση)

Η δευτερη απορια σου απανταται αν διαβασεις τις ΒΑΣΙΚΕΣ τριγωνομετρικες ταυτοτητες. Μια εξ αυτων ειναι ημ2x=2ημxσυνx (ημιτονο διπλασιας γωνιας)

Μπορεις να το αφησεις και ετσι αλλα αν ντε και καλα πρεπει να το προχωρησεις τοτε με βαση αυτη τη ταυτοτητα δες τι βγαινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
δεν καταλαβα την πρωτη. μπορεις σε παρακαλω να τη λυσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
gner αν και κατι παραπανω απο αργα θα σου πω οτι σε τετοιες ασκησεις πολυ καλη και σωστη πρακτικη ειναι να βρισκεις κομματι κομματι πόσο ειναι το πληθος του ενδεχομενου σου και μετα να βρισκεις την πιθανοτητα.Δηλαδη αν εχεις δυο κλασεις [0,10) και [10,20) και σου ζητα ποσοι για παραδειγμα εχουν απο 7 μεχρι 16( φιστικια ξερω 'γω) ,τοτε θα βρεις ποσοι ειναι αυτοι που εχουν απο 7 μεχρι 9 (πρωτη κλαση) και μετα ποσοι εχουν απο 10 μεχρι 16.Επειτα προσθετεις αυτους τους δυο αριθμους και εχεις το πληθος στοιχειων του ενδεχομενου (του οποιου την πιθανοτητα ψαχνεις)

Μπορω αλλα μπορεις και εσυ...και ειναι καλυτερο για σενα να το δει λιγο παραπανω.
οριστε πιο καθαρα η ιδιοτητα:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
μα δεν ειναι στην πιθανοτητα αυτη η σκηση αλλα στο πρωτο κεφαλαιο. e^ επι 2e-^ πως το λυνουμε αυτο;:hmm:
επειδη εχει και το 2 δυσκολευομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top