Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει στα ακρότατα; Στο πινακάκι συγκεκριμένα με την φορά της συνάρτησης. Δέν έχω καταλάβει πότε πρέπει να βάζω + ή - , και όταν έχω 3+ ρίζες ξέρω 'γω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να βοηθήσει στα ακρότατα; Στο πινακάκι συγκεκριμένα με την φορά της συνάρτησης. Δέν έχω καταλάβει πότε πρέπει να βάζω + ή - , και όταν έχω 3+ ρίζες ξέρω 'γω...
θέλεις βοήθεια σε συγκεκριμένη άσκηση ή γενικότερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
θέλεις βοήθεια σε συγκεκριμένη άσκηση ή γενικότερα;
Γενικά... Παίζει ρόλο ο πίνακας προσήμων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Γενικά... Παίζει ρόλο ο πίνακας προσήμων;
Προφανώς, αφού σου δίνει πληροφορίες για την συμπεριφορά της συνάρτησης.

Προσδιόρισε μου λίγο τις απορίες σου. Για να βρεις ακρότατα μιας συνάρτησης βρίσκεις καταρχάς σε ποια διαστήματα η f '(χ) >0 και σε ποια είναι f '(χ) <0. Στην λύση ανισώσεων έχεις απορία; Δεν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο αν δεν γίνεις πιο συγκεκριμένος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Protagonist

Νεοφερμένος

Ο Protagonist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πρώτα απ'όλα,τα μαθηματικά γενικής παιδείας της Β'Λυκείου μαζί με το πρώτο κεφάλαιο στην κατεύθυνση(που δεν σε ενδιαφέρει προσωπικά) είναι τα πιο σημαντικά κομμάτια για την Γ'Λυκείου και ειδικότερα για το πρώτο κεφάλαιο στα Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής.Τα μαθηματικά γ.π. είναι ένα αρκετά εύκολο μάθημα,αλλά σίγουρα είναι μαθηματικά και αυτό μην το παραλείψεις!Εκτός από αυτό,μέσω θεωρητικής υπάρχει μία μικρή πιθανότητα να δυσκολευτείς με τα μαθηματικά που σίγουρα θα κάνεις μέσα στο πανεπιστήμιο,άρα να εξετάσεις και αυτόν τον παράγοντα.Τέλος και γενικά,όλα είναι εφικτά αρκεί να σου αρέσει αυτό που κάνεις και να λύνεις αρκετές ασκήσεις,αυτό σημαίνει πολλά βοηθήματα(αν ενδιαφέρεσαι μπορώ να σου προτείνω)και μεράκι!Άλλωστε 'οποιος διαβάζει γράφει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Protagonist

Νεοφερμένος

Ο Protagonist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
De L' Hospital και καθάρισες για απροσδιόριστα όρια 0/0...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στα μαθηματικά γενικής παιδείας, ό,τι θέματα και να σας βάλουνε σίγουρα θα λύνονται με τις γνώσεις της εξεταστέας ύλης στα μαθηματικά γενικής παιδείας. Αν χρησιμοποιήσετε τύπους, θεωρήματα, πορίσματα και δεν ξέρω εγώ τι που δεν ανήκουν στην εξεταστέα ύλη τότε θα πρέπει να τα αποδείξετε πρώτα ξεκινώντας την απόδειξή τους με γνώσεις που ανήκουν στην εξεταστέα ύλη των μαθηματικών γενικής παιδείας. ΣΙΓΟΥΡΑ θα βγαίνουν τα όρια χωρίς De L' Hospital.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γεια σας, είμαι μαθήτρια της Β' Λυκείου , θεωρητική κατεύθυνση , και του χρόνου σκέφτομαι να πάρω μαθημα επιλογής τα Μαθηματικα-Στατιστική, για να δηλώσω κάποιες σχολές του 4ου πεδίου που με ενδιαφέρουν (και έχουν σχέση με το σχέδιο)....Εχουν καμία σχέση με τα Μαθηματικά που κάνω φέτος?? Αλγεβρα Γ.Π πιάνω ένα 15 μ.ο.... Αν ναι τι θα πρέπει να προσέξω...? και αν όχι ποιος είναι ο βαθμος δυσκολίας???:confused::/:....

Ξεκινάς με λάθος σκεπτικό. Άντε και πιάνεις την σχολή που θες από το 4ο πεδίο (μπορείς να μας πεις ποια ή ποιες σχολές ξεχωρίζεις από το 4ο πεδίο και θες να δηλώσεις για να είμαι πιο συγκεκριμένος). Μπαίνεις στη σχολή και εγγράφεσαι. Δεν θα έχεις εκεί μαθηματικά; Δεν θα έχεις και φυσικής. Πως θα τα βγάλεις πέρα χωρίς να ξέρεις τα μαθηματικά και τη φυσική κατεύθυνσης της Β΄ και Γ΄ Λυκείου; Θα τα βρεις μπαστούνια εγγυημένα γιατί τα μαθηματικά της Β΄ και Γ΄ Λυκείου είναι θεμελιώδη για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις σε πανεπιστημιακό επίπεδο στα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ξεκινάς με λάθος σκεπτικό. Άντε και πιάνεις την σχολή που θες από το 4ο πεδίο (μπορείς να μας πεις ποια ή ποιες σχολές ξεχωρίζεις από το 4ο πεδίο και θες να δηλώσεις για να είμαι πιο συγκεκριμένος). Μπαίνεις στη σχολή και εγγράφεσαι. Δεν θα έχεις εκεί μαθηματικά; Δεν θα έχεις και φυσικής. Πως θα τα βγάλεις πέρα χωρίς να ξέρεις τα μαθηματικά και τη φυσική κατεύθυνσης της Β΄ και Γ΄ Λυκείου; Θα τα βρεις μπαστούνια εγγυημένα γιατί τα μαθηματικά της Β΄ και Γ΄ Λυκείου είναι θεμελιώδη για να μπορέσεις να ανταπεξέλθεις σε πανεπιστημιακό επίπεδο στα μαθηματικά.
Και τώρα σε ευχαριστεί πάρα πολύ που της έδωσες μία απάντηση μετά από 1 έτος και 7 μήνες και αφού έχει κάνει την όποια επιλογή της και έχει δώσει και πανελλαδικές.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Και τώρα σε ευχαριστεί πάρα πολύ που της έδωσες μία απάντηση μετά από 1 έτος και 7 μήνες και αφού έχει κάνει την όποια επιλογή της και έχει δώσει και πανελλαδικές.:P

:laugh::laugh::laugh::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Oops! I did it again!

Δεν πειράζει...Κάλλιο αργά παρά ποτέ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

minos_94

Νεοφερμένος

Ο Μηνάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
θα στο πάρουν λάθος ....χρησιμοποιείς κάτι το οποίο είναι εκτός ύλης για τα μαθηματικά γενικής (δηλαδή δεν το έχεις διδαχθεί)
όσο αναφορά την απόδειξη του θεωρήματος καλύτερα να πάς να πνιγείς παρά να το αποδείξεις
και για να μην νομίζεις ότι σου λέω ψέματα πάρε μία ιδέα απο εδώ https://https://mathforum.org/library/drmath/view/53340.html:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ο καθηγητης που εχουμε στην γενικη ο οποιος ειναι κ διορθωτης μας ειπε οτι θετικο-τεχνολογικοι μπορουν να χρησιμοποιουν τον Del hopital για να βρουν τα ορια(του ειχε ερθει χαρτι πριν 4 χρονια) στα μαθηματικα γενικης αλλα δεν αξιζει επειδη ειναι γελοια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ο καθηγητης που εχουμε στην γενικη ο οποιος ειναι κ διορθωτης μας ειπε οτι θετικο-τεχνολογικοι μπορουν να χρησιμοποιουν τον Del hopital για να βρουν τα ορια(του ειχε ερθει χαρτι πριν 4 χρονια) στα μαθηματικα γενικης αλλα δεν αξιζει επειδη ειναι γελοια :P

ισχύει, αν θες de L 'Hospital για να λύσεις τα όρια της γενικής τότε Χιούστον έχουμε πρόβλημα.. αυτό το ότι μπορούν μόνο οι μεν λόγω της κατεύθυνσης δεν παίζει να ισχύει, πρώτον ο άλλος δεν ξέρει τι κατεύθυνση είσαι και δεύτερον είναι τρομερή αδικία. Μάλλον είναι θέμα διορθοτή. Εγώ πάντως δεν θα το επιχειρούσα δεν ξέρεις που θα πέσεις. Εξ' άλλου όπως είπα δεν είναι καν απαραίτητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ναι και οι θεωρητικοι μπορουν να το χρησιμοποιησουν απλα πρεπει να το μαθουν μονοι τους... Αλλα και παλι δεν αξιζει καν να χρησιμοποιησεις Del hopital εστω και αυτη η 1/100 πιθανοτητες να στο κοψουν που υπαρχει γτ να το ρισκαρεις;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3,129 μηνύματα.
Τι λετε?!!
Καταρχην οπως πολλοι ειπαν απο πανω, ΔΕΝ, το ξαναλεω.. ΔΕΝ χρειαζεται De L' Hospital προκειμενου να βγαλεις οριο Μαθηματικων Γενικης!!
Αν εχετε την υποψια οτι χρειαζεται, τοτε κανετε λαθος.. Ξεστραβωθειτε, και θα δειτε οτι βγαινει αλλιως..
Νομιζω πως στα πλαισια του "Καθε απαντηση επιστημονικα τεκμηριωμενη ειναι αποδεκτη", μπορειτε να το χρησιμοποιησετε, αν και μονο αν το αποδειξετε εφοσον ειναι εκτος της υλης..
Απο την αλλη, αν οντως ξερετε την αποδειξη του, θα προτεινα να στελνατε μια επιστολη στο minedu, απαιτωντας να σας βαλουν σε οποια σχολη θελετε χωρις εξετασεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalh_mathitria

Νεοφερμένος

Η kalh_mathitria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας παιδία,

Έχω σχεδιάσω τα γραφήματα και να βρώ το πεδίο ορισμού και το πεδίο τιμών για τις παρακάτω συναρτήσεις:

1) f(x) = -|3-x|+2.


1 , x<0.
2)f(x) =
ρίζα x , x>=0.

-x-2 , -2<=x<=-1.
3)f(x) = x , -1<x<=1.
-x+2 , 1<x<=2.

Εξηγείστε αναλυτικά αν μπορείτε μια λύση απο αυτές για να καταλάβω και να λύσω τις υπόλιπες,γιατι ο καθηγητής είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis721

Νεοφερμένος

Ο Giannis721 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
1) Πεδιο ορισμου ειναι το Af=(-οο, 0) , το συνολο τιμων ειναι : Θετω y = f(x) => y = -|3 -x| + 2 => y = - (3 - x) +2 => y = -3 + x + 2 => y = x -1 => x = y + 1
Αφου χ<0 τοτε y + 1 < 0 => y < -1. Aρα το συνολο τιμων ειναι f(Af) = (-oo, -1)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
μπορειτε να μου εξηγησετε στις παρακατω ασκησεις πως προκυπτουν αυτα που εχω κυκλωσει;:hmm:

Επισης τι ειναι η τιμη εισοδου μιας συναρτησης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • cxcxz.png
    cxcxz.png
    9.2 KB · Εμφανίσεις: 110

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
μπορειτε να μου εξηγησετε στις παρακατω ασκησεις πως προκυπτουν αυτα που εχω κυκλωσει;:hmm:

Επισης τι ειναι η τιμη εισοδου μιας συναρτησης;
Ομώνυμα κάνει:redface:

Στο πρώτο πχ...πολλαπλασιάζει το ένα κλάσμα με 2/2 και το άλλο με (2+h)/(2+h) και έπειτα κάνει πράξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
πως τα κανει ομωνυμα δηλαδη;

Ομώνυμα κάνει:redface:

Στο πρώτο πχ...πολλαπλασιάζει το ένα κλάσμα με 2/2 και το άλλο με (2+h)/(2+h) και έπειτα κάνει πράξεις.

δεν το καταλαβα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top