Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Απλα τις προηγουμενες χρονιες βαζανε υποερωτηματα ασκησεων του τυπου <<βρες το Π.Ο>> και τετοια. θεωρω οτι ηταν θεματα για μαθ.γεν., ουτε παλουκια αλλα ουτε και πανευκολα !

Τι δεν ηταν πανευκολα ρε απλη αριθμιτικη ηταν ρεζιλευαν την νοημοσυνη των υποψηφιων.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχει επικρατησει η αντιληψη μαθ. γεν πρεπει να πεφτουν γελεια.Μαθηματικα δεν ειναι και αυτα?Καλα καναν και βαλαν κατι σοβαρο φετος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.

Γιατί έτσι όμως; 3-4 σχολές με ενδιαφέρουν από το 1ο, απεχθάνομαι του 3ου και θέλω 4-5 σχολές από το 5ο. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Τι δεν ηταν πανευκολα ρε απλη αριθμιτικη ηταν ρεζιλευαν την νοημοσυνη των υποψηφιων.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχει επικρατησει η αντιληψη μαθ. γεν πρεπει να πεφτουν γελεια.Μαθηματικα δεν ειναι και αυτα?Καλα καναν και βαλαν κατι σοβαρο φετος....

βασικα το ιδιο λεμε..Οτι αυτα φετος ηταν Μαθηματικα Γενικης...(το ξαναδιαβασα και ειδα οτι ξεχασα την λεξη φετος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
βασικα το ιδιο λεμε..Οτι αυτα φετος ηταν Μαθηματικα Γενικης...(το ξαναδιαβασα και ειδα οτι ξεχασα την λεξη φετος)
Νομιζα ελεγες για τις προηγουμενες χρονεις οτι ηταν θεματα μαθ. γεν τωρα το επιασα το μνμ σου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Γιατί έτσι όμως; 3-4 σχολές με ενδιαφέρουν από το 1ο, απεχθάνομαι του 3ου και θέλω 4-5 σχολές από το 5ο. :/

Ελίσα αφου σε ενδιαφερουν οι οικονομικες σχολες νομιζω πως θα ηταν καλυτερο να μην πας απο θεωρητικη προς αυτην την κατευθυνση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
χωρις μαθηματικα γπ, 5ο δεν πηγαινεις....

γιωργο, γραφει οτι την εδιαφερουν σχολες του 1ου πεδιου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Μ' αρέσουν πάρα πολύ τα θεωρητικά μαθήματα και με ενδιαφέρουν σχολές από το 1ο πεδίο. Δε νομίζω ότι θα άλλαζα κατεύθυνση. Απλά έκανα την επιλογή να πάρω τα μαθηματικά γενικής.. Θα το παλέψω και ότι έγινε, έγινε.. Θα διαβάσω ΠΟΛΥ καλά το ΑΟΘ που το μεγαλύτερο κομμάτι της ύλης είναι θεωρητικό.. Δε νομίζω ότι θα πάω και τελείως χαμένη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eλισάβετ εσύ παίρνοντας μαθ+αοθ έχεις 2 πεδία να δηλώσεις.Οπότε καλά κάνεις και τα παίρνεις μιας και σου αρέσουν έτσι ώστε να δηλώσεις με σειρά προτίμησης αυτά που θες.Αλί σε μας που αν πάρουμε ΑΟΘ έχουμε 4 πεδία:P.

Και με μηχανογραφικά από το Μάρτη κάτι τέτοιο δε μας ευνοεί καθόλου όμως:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Μ' αρέσουν πάρα πολύ τα θεωρητικά μαθήματα και με ενδιαφέρουν σχολές από το 1ο πεδίο. Δε νομίζω ότι θα άλλαζα κατεύθυνση. Απλά έκανα την επιλογή να πάρω τα μαθηματικά γενικής.. Θα το παλέψω και ότι έγινε, έγινε.. Θα διαβάσω ΠΟΛΥ καλά το ΑΟΘ που το μεγαλύτερο κομμάτι της ύλης είναι θεωρητικό.. Δε νομίζω ότι θα πάω και τελείως χαμένη..
ΑΟΘ δεν εχει πολυ θεωρια.Αντε 35 μοναδες στις 100 να ειναι θεωρια.Το υπολοιπο ειναι ασκησεις,μεθοδολογιες και εφαρμογη της θεωριας πανω σε ασκησεις

Παντως παρτο γιατι ειναι ευκολο μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω μια άσκηση από πιθανότητες, όποιος ξέρει ας βοηθήσει:)
Σε μια αποθήκη υπάρχουν 60 μπάλες ποδοσφαίρου και μπάσκετ. Τα 2/3 από κάθε είδος είναι κόκκινες. Η πιθανότητα μια μπάλα να είναι του μπάσκετ και όχι κόκκινη είναι Ρ=1/5.
Παίρνουμε τυχαία μια μπάλα, ποια είναι η πιθανότητα να είναι του μπάσκετ και κόκκινη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω μια άσκηση από πιθανότητες, όποιος ξέρει ας βοηθήσει:)
Σε μια αποθήκη υπάρχουν 60 μπάλες ποδοσφαίρου και μπάσκετ. Τα 2/3 από κάθε είδος είναι κόκκινες. Η πιθανότητα μια μπάλα να είναι του μπάσκετ και όχι κόκκινη είναι Ρ=1/5.
Παίρνουμε τυχαία μια μπάλα, ποια είναι η πιθανότητα να είναι του μπάσκετ και όχι κόκκινη;
60 μπαλες, οι μισες μπασκετ και οι αλλες μισες ποδοσφαιρου; Επισης ξαναδες το ερωτημα σου γιατι πιστευω οτι το ερωτημα το απαντας μονη σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
60 μπαλες, οι μισες μπασκετ και οι αλλες μισες ποδοσφαιρου; Επισης ξαναδες το ερωτημα σου γιατι πιστευω οτι το ερωτημα το απαντας μονη σου...
όχι δεν είναι μισές μισές
ναι, βλακεία έγραψα να είναι του μπάσκετ και κόκκινη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω μια άσκηση από πιθανότητες, όποιος ξέρει ας βοηθήσει:)
Σε μια αποθήκη υπάρχουν 60 μπάλες ποδοσφαίρου και μπάσκετ. Τα 2/3 από κάθε είδος είναι κόκκινες. Η πιθανότητα μια μπάλα να είναι του μπάσκετ και όχι κόκκινη είναι Ρ=1/5.
Παίρνουμε τυχαία μια μπάλα, ποια είναι η πιθανότητα να είναι του μπάσκετ και κόκκινη;
Γιατί μου φαίνεται πολύ απλό? Οι κόκκινες του μπάσκετ είναι διπλάσιες από τις όχι κόκκινες. Άρα p = 2/5.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Κατερινα την εχεις ακομα απορια; Αν την έλυσες μην την γραφω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Α: είναι μπάλα του μπάσκετ
Β: είναι μπάλα του ποδοσφαίρου
Γ: είναι κόκκινη

Έχουμε και λέμε. Η πιθανότητα να είναι του μπάσκετ είναι χ/ 60 και η πιθανότητα μην είναι κόκκινη είναι 1/3.
Τώρα χρησιμοποίησε τους τύπους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
κοιτα πως το ειδα εγω:
60 μπαλες αρα Ν(Ω)=60 και με βαση τα δεδομενα της ασκησης εχω:
Εστω χ τα οι μπαλες ποδοσφαιρου,αρα οι μπαλες του μπασκετ θα ειναι 60-χ (αυτο το κανουμε διοτι δεν ξερω ποσες ειναι οι ποδ. και ποσες οι μπαλες μπασκετ και ουτε καποια αναλογια μεταξυ αυτων των δυο)

Μου λες οτι τα 2/3 απο καθε ειδος ειναι κοκκινες, οποτε συμπεραινω:
2/3* χ κοκκινες ποδ. ΚΑΙ 2/3*(60-χ) κοκκινες μπαλες του μπασκετ
1/3*χ ΟΧΙ κοκκινες ποδ. (αλλο χρωμα) ΚΑΙ 1/3*(60-χ) ΟΧΙ κοκκινες μπαλες του μπασκετ (αλλο χρωμα)
κραταμα αυτες τις σχεσεις και εκμεταλευομαστε το τελευταιο δεδομενο. Μας λεει οτι η πιθανότητα μια μπάλα να είναι του μπάσκετ και όχι κόκκινη είναι Ρ=1/5
επομενως συμφωνα και με τα παραπανω εχω: [ 1/3*(60-χ) ] /Ν(Ω) =1/5 (ελπιζω να καταλαβαινεις)
Αρα [ 1/3*(60-χ) ] / 60 = 1/5 <=> 1/3*(60-χ)=60/5 <=> 60-χ =12*3 <=> χ=14 Οποτε υπαρχουν 14 μπαλες ποδοσφαιρου και 60-14=36 μπαλες μπασκετ (τωρα μπορω να βρω τα παντα)
κοιτωντας παλι τα παραπανω εχω την δυνατοτητα να βρω ποσες μπαλες ειναι του μπασκετ και κοκκινες αντικαθιστωντας οπου χ=14. δηλαδη 2/3*(60-χ)=2/3*(60-14)=24 κοκκινες μπαλες του μπασκετ.Επομενως η ζητουμενη πιθανοτητα ειναι P=24/Ν(Ω)=24/60=2/5=0.4=40% Εγω τουλαχιστον ετσι το βρηκα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Γιατί μου φαίνεται πολύ απλό? Οι κόκκινες του μπάσκετ είναι διπλάσιες από τις όχι κόκκινες. Άρα p = 2/5.


Α: είναι μπάλα του μπάσκετ
Β: είναι μπάλα του ποδοσφαίρου
Γ: είναι κόκκινη

Έχουμε και λέμε. Η πιθανότητα να είναι του μπάσκετ είναι χ/ 60 και η πιθανότητα μην είναι κόκκινη είναι 1/3.
Τώρα χρησιμοποίησε τους τύπους :)

κοιτα πως το ειδα εγω:
60 μπαλες αρα Ν(Ω)=60 και με βαση τα δεδομενα της ασκησης εχω:
Εστω χ τα οι μπαλες ποδοσφαιρου,αρα οι μπαλες του μπασκετ θα ειναι 60-χ (αυτο το κανουμε διοτι δεν ξερω ποσες ειναι οι ποδ. και ποσες οι μπαλες μπασκετ και ουτε καποια αναλογια μεταξυ αυτων των δυο)

Μου λες οτι τα 2/3 απο καθε ειδος ειναι κοκκινες, οποτε συμπεραινω:
2/3* χ κοκκινες ποδ. ΚΑΙ 2/3*(60-χ) κοκκινες μπαλες του μπασκετ
1/3*χ ΟΧΙ κοκκινες ποδ. (αλλο χρωμα) ΚΑΙ 1/3*(60-χ) ΟΧΙ κοκκινες μπαλες του μπασκετ (αλλο χρωμα)
κραταμα αυτες τις σχεσεις και εκμεταλευομαστε το τελευταιο δεδομενο. Μας λεει οτι η πιθανότητα μια μπάλα να είναι του μπάσκετ και όχι κόκκινη είναι Ρ=1/5
επομενως συμφωνα και με τα παραπανω εχω: [ 1/3*(60-χ) ] /Ν(Ω) =1/5 (ελπιζω να καταλαβαινεις)
Αρα [ 1/3*(60-χ) ] / 60 = 1/5 <=> 1/3*(60-χ)=60/5 <=> 60-χ =12*3 <=> χ=14 Οποτε υπαρχουν 14 μπαλες ποδοσφαιρου και 60-14=36 μπαλες μπασκετ (τωρα μπορω να βρω τα παντα)
κοιτωντας παλι τα παραπανω εχω την δυνατοτητα να βρω ποσες μπαλες ειναι του μπασκετ και κοκκινες αντικαθιστωντας οπου χ=14. δηλαδη 2/3*(60-χ)=2/3*(60-14)=24 κοκκινες μπαλες του μπασκετ.Επομενως η ζητουμενη πιθανοτητα ειναι P=24/Ν(Ω)=24/60=2/5=0.4=40% Εγω τουλαχιστον ετσι το βρηκα :)

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια:)
Εντάξει το κατάλαβα τώρα. Ξεκαθάρισαν τα πράγματα στο μυαλό μου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Θα το κουράσω λίγο καλοκαιριάτικα. Θεωρώ τα ενδεχόμενα
Α: η μπάλα που επιλέγεται είναι του μπάσκετ
B: η μπάλα που επιλέγεται είναι κόκκινη
Ζητάμε την πιθανότητα . Από την υπόθεση έχουμε




Είναι και όπως προκύπτει από ένα διάγραμμα Venn, οπότε



και αντικαθιστώντας στην τελικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα το κουράσω λίγο καλοκαιριάτικα.
Θα αναπτύξω λίγο τη λύση που έδωσα παραπάνω, για να μου πεις πού κάνω λάθος.
χ οι μπάλες του μπάσκετ, 2χ/3 οι κόκκινες μπάλες του μπάσκετ, άρα χ/3 οι ξεκόκκινες μπάλες του μπάσκετ, 60 όλες οι μπάλες.
Πιθανότητα μπάλα μπασκετ ξεκόκκινη: Ρ = (χ/3)/60 = 1/5
Πιθανότητα μπάλα μπασκετ κόκκινη: Ρ΄ = (2χ/3)/60 = 2Ρ = 2/5

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top