Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
σε ευχαριστω mariza_93:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
λαθος ηταν βρεεεεε.....νομιζα ηταν ιση με το μηδεν αλλα ηταν ανισωση.....ειναι < ή > του 0???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
να 'σαι καλα theodora
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
theodora στο παραδειγμα 3 λεει οτι εχει διπλη ριζα, δεν λεει ομως πως την βρισκουμε. μου εξηγεις λιγακι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
από τον τύπο που σου είπε η μαρίζα πριν
είναι οι τύποι που πάνε μαζί με τη διακρίνουσα απλά όπου Δ βάζεις 0 άρα παίρνεις δύο ίδιες ρίζες (διπλή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
https://el.wikipedia.org/wiki/Δευτεροβάθμια_εξίσωση
ριξε μια ματια εδω για να καταλαβεις τι κανουμε σε καθε περιπτωση....για να μην εχει προβλημα σε αλλες ασκησεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
από τον τύπο που σου είπε η μαρίζα πριν
είναι οι τύποι που πάνε μαζί με τη διακρίνουσα απλά όπου Δ βάζεις 0 άρα παίρνεις δύο ίδιες ρίζες (διπλή)
δυστυχως τα εσβησε η μαριζα, μπορεις σε παρακαλω να μου τα εξηγησεις αναλυτικοτερα? και συγγνωμη εαν σε κουραζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
λοιπον αν η διακρινουσα ειναι >0 βαζεις τον τυπο χ1,2=-β+-ριζαΔ/(2*α)
αν η διακρινουσα ειναι 0 υπαρχει η λυση της διπλα ριζας η χ=-β/(2*α)
και αν ειναι <0 δεν εχει λυση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
δίκιο έχεις, χ=-β/2α

δες τα 2 πάνω posts
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
σε ευχαριστω μαριζα, τωρα καταλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
λοιπον αν η διακρινουσα ειναι >0 βαζεις τον τυπο χ1,2=-β+-ριζαΔ/(2*α)
αν η διακρινουσα ειναι 0 υπαρχει η λυση της διπλα ριζας η χ=-β/(2*α)
και αν ειναι <0 δεν εχει λυση!

Δ<0 , δν έχει λύση στο R (πραγματική ρίζα) αλλά έχει λύσεις δύο συζυγείς μιγαδικούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δ<0 , δν έχει λύση στο R (πραγματική ρίζα) αλλά έχει λύσεις δύο συζυγείς μιγαδικούς

Αν και μόνο εάν α,β,γER :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μιλάμε για μαθηματικά γενικής, μην μπερδεύετε τον κόσμο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Λοιπόν έχω μεγάλο πρόβλημα με αυτά τα μαθηματικά.... Έχουμε έναν καθηγητή που δεν χαρίζει βαθμούς και μας θέλει όλους να συμμετέχουμε στο μάθημα.....Εγώ από μαθηματικά δεν ξέρω που πάν'τα τέσσερα!!!! Μας δίνει φωτοτυπίες για την θεωρία και προσπαθώ να διαβάζω από εκεί, αλλά είναι γραμμένες με μαθηματικά σύμβολα και δεν τα καταλαβαίνω....Οπότε ούτε να διαβάσω δεν μπορώ γιατί ξέρω ελάχιστα σύμβολα!!!! Τι μπορώ να κάνω για να πάρω ας πούμε έναν αξιοπρεπή βαθμό (γύρω στο 15), όχι για τίποτα άλλο, αλλά για να μην μου χαλάσει το απολυτήριο...Υπόψιν ότι δεν μπορώ να αφιερώσω στα μαθηματικά πολύ ώρα στο διάβασμα, γιατί είμαι πνιγμένος στα μαθήματα κατεύθυνσης..... Thanks!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Λοιπόν έχω μεγάλο πρόβλημα με αυτά τα μαθηματικά....Μας δίνει φωτοτυπίες για την θεωρία και προσπαθώ να διαβάζω από εκεί, αλλά είναι γραμμένες με μαθηματικά σύμβολα και δεν τα καταλαβαίνω....Οπότε ούτε να διαβάσω δεν μπορώ γιατί ξέρω ελάχιστα σύμβολα!!!!
Πόσα και ποια είναι τα σύμβολα που δεν ξέρεις? Γράψτα μας κάπως ή περιεγραψέτα, δεν θα είναι και πολλά, να σου τα εξηγήσουμε.
Να μερικά σύμβολα μαθηματικών που δεν υπάρχουν στα βιβλία αλλά κάποιοι μαθηματικοί τα χρησιμοποιούν:
= για κάθε = υπάρχει = ανήκει = και = είτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
άμα χρησιμοποιεί σύμβολα που δεν υπάρχουν καν στο βιβλίο να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να μν τα χρησιμοποιεί γιατί είναι εκτός ύλης...

ΥΓ: υπάρχουν τόμοι μαθηματικών βιβλίων που ο κάθε συγγραφέας χρησιμοποιεί διάφορα σύμβολα...φαντάζεστε τι θα γινόταν αν έπρεπε να τα μάθουμε απ' έξω...τα μαθηματικά θα έχαναν το νόημά τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
άμα χρησιμοποιεί σύμβολα που δεν υπάρχουν καν στο βιβλίο να ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ να μν τα χρησιμοποιεί γιατί είναι εκτός ύλης...
Το έχω συζητήσει το θέμα με μαθηματικό που είναι διορθωτής στις πανελλήνιες. Μου είπε ότι κάθε χρόνο σε πολλά γραπτά υπάρχουν σύμβολα που δεν υπάρχουν στο βιβλίο (π.χ. ∀ , , , ). Αλλά πάντα τα δέχονται και ποτέ δεν υπάρχει περίπτωση να κόψουν μόρια από αυτά. Άλλωστε (αν κατάλαβα καλά) ο φίλος είναι θεωρητική και δεν πρόκειται να δώσει στις πανελλήνιες τα μαθηματικά γενικής. Καλό βέβαια θα ήταν να μας έλεγε ποια είναι αυτά τα σύμβολα που δεν τα ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catgirlbarbara

Δραστήριο μέλος

Η catgirlbarbara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 428 μηνύματα.
X3+x2+3x+3
μπορει κανεις να μου το παραγοντοποιησει με σχημα horner;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
1 1 3 3 | -1
-1 0 -3 |
1 0 3 0 |

δεν ξερω αν καταλαβες....αλλα βγενει (χ+1)(χ^2+3)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top