Βοήθεια/Απορίες στα Μαθηματικά Γενικής Παιδείας

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
αααχ ποσο δικιο εχεις...το ηξερα τελικα αλλα να που κολλησα!!Σε ευχαριστω..και κατι αλλο

ειναι μια δυναρτηση g(x)=

βασικα εκανα λαθος σε αυτο που εγραψα πριν και το εσβησα...περνω απολυτο και δυο περιπτωσεις???
παιρνεις ολη την υπορριζη ποσοτητα μεγαλυτερη ιση του 0
δοκιμασε λιγο και αμα δεν μπορεσεις θα στη γραψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
παιρνεις ολη την υπορριζη ποσοτητα μεγαλυτερη ιση του 0
δοκιμασε λιγο και αμα δεν μπορεσεις θα στη γραψω.

ΠΑΡΕ ΕΝΑ ΥΠΟΓΛΩΣΣΙΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΔΕΙΣ!!!

το εκανα αλλα κοιτα λιγο¨:


ατυχες προσπαθεια

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
εχω δει και χειροτερα να μια υποδειξη.
lnx^2=(απο ιδιοτητα)2lnx μετα βαλε οπου lnx=k και κανε κανονα προσημου τριωνυμου.
αυτο που εκανες μην το ξαναδω:P:P δεν επιτρεπεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
εχω δει και χειροτερα να μια υποδειξη.
lnx^2=(απο ιδιοτητα)2lnx μετα βαλε οπου lnx=k και κανε κανονα προσημου τριωνυμου.
αυτο που εκανες μην το ξαναδω:P:P δεν επιτρεπεται.


αυτα που εκανα...ξερω ξερω τοσο χοντρα πραγματα δεν κανω συνηθως...αυτο που εκανες το εκανα...αλλα ως εκει εφτασα στην αρχη και το εριξσα στον αυτοσχεδιασμο οπως ειδες

χ=1 η μια ριζα και χ=e^2



να ΄σαι καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
no worries.οπως σου επια ξανα εχει χρονο να γινεις καλυτερη ολοι απο καπου ξεκιναμε.
ολοι ειχαμε καποτε προβλημα.(η και εχουμε ακομα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
no worries.οπως σου επια ξανα εχει χρονο να γινεις καλυτερη ολοι απο καπου ξεκιναμε.
ολοι ειχαμε καποτε προβλημα.(η και εχουμε ακομα)


ναι βασικα δεν ειμαι τοσο χαλια οσο φαινομαι :P αυτες τις ελυνα καποτε ηταν βεβαια πιο ευκολες!!αλλα τελοσπαντων..βγηκα οφ τοπικ και σταματω!!!σε ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
να σαι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
F(x)=δυο κλαδοι

[/LATEX]
να βρειτε το οριο που τεινει στο τρια!Εχει σημασια το πεδιο ορισμου?δηλαδη θα παρψ το 2ο κλαδο αν θελει το οριο του χ που τεινει στο 3 ?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kasioph

Νεοφερμένος

Η Kasioph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Παίζει ρόλο το π.ο. Πρόσεχε ότι το όριο είναι όταν το χ τεινει στο 3 όχι όταν ειναι 3.(Αν και για να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ακριβώς αυτό που έχεις γράψει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niostb

Νεοφερμένος

Ο niostb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παδια κάτι άσχετο... Θέλω μια εικόνα του del' hopital... Την θέλει ο καθηγητής μου.... Ψάχνω παντού αλλά τίποτα.... Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.


Απλα γκουγκλαρα με Francois Antoine De L' Hospital και μου βγαλε αυτον εδω 5-6 φορες. Αρα λογικα αυτος ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kasioph

Νεοφερμένος

Η Kasioph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Καλύτερα να μη χρησιμοπποιήσεις τον κανόνα γιατί το "οποιάδηποτε επιστημονικά αποδεδειγμενη και τεκμηριωμένη απάντηση θεωρείται δεκτή" μη τα πιστέυεις και πολύ.Ο κάθε εξέταστης βαθμολογεί υποκειμενικά και καλό είναι να μη διακινδυνεύσεις με κάτι το οποίο δεν λέει στο βιβλίο.Άλλωστε στα μαθηματικά γενικής τα όρια βγαίνουν πολύ ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
[/latex]

[/latex]
να βρειτε το οριο που τεινει στο τρια!Εχει σημασια το πεδιο ορισμου?δηλαδη θα παρψ το 2ο κλαδο αν θελει το οριο του χ που τεινει στο 3 ?!

εχει συο κλαδους
1)
2) , χ=3

δηλαδη η φ εχει δυο κλαδους που το καθενα οριζεται σε δυο διαφορετικα πεδια ορισμου

Εγω πρεπει να βρω το οριο που τεινει στο 3 ποιον κλαδο να επιλεξω και γιατι???
-----------------------------------------
Παίζει ρόλο το π.ο. Πρόσεχε ότι το όριο είναι όταν το χ τεινει στο 3 όχι όταν ειναι 3.(Αν και για να πω την αλήθεια δεν κατάλαβα ακριβώς αυτό που έχεις γράψει)

ναι για να οριστει το κλασμα πρεπει το χ διαφορο του τρια για το 1ο...επομενως παιρνω συζηγη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
εχει συο κλαδους
1)
2) , χ=3

δηλαδη η φ εχει δυο κλαδους που το καθενα οριζεται σε δυο διαφορετικα πεδια ορισμου

Εγω πρεπει να βρω το οριο που τεινει στο 3 ποιον κλαδο να επιλεξω και γιατι???
-----------------------------------------


ναι για να οριστει το κλασμα πρεπει το χ διαφορο του τρια για το 1ο...επομενως παιρνω συζηγη??

την τιμη του 3 θα την παρεις απο το
το οριο θα το παρεις απο τον αλλο τυπο γιατι εχεις που σημαινει οτι δεν παιρνει τιμη 3 αλλα μπορουμε να βρουμε το οριο του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
την τιμη του 3 θα την παρεις απο το
το οριο θα το παρεις απο τον αλλο τυπο γιατι εχεις που σημαινει οτι δεν παιρνει τιμη 3 αλλα μπορουμε να βρουμε το οριο του


Δλδ παλι α^2-1

βασικα με συζηγη πρεπει να λυνεται...!την παρατησα δεν μπορεσα να τη βγαλω αλλα εβγαλα ομοια της!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
Δλδ παλι α^2-1

βασικα με συζηγη πρεπει να λυνεται...!την παρατησα δεν μπορεσα να τη βγαλω αλλα εβγαλα ομοια της!!

στον παρονομαστη ταυτοτητα και συζηγη ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixas!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mixas!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 290 μηνύματα.
στον παρονομαστη ταυτοτητα και συζηγη ..


ναι αυτο εκανα δε μου βγηκε,κανενα λαθος θα εκανα υπολογιστικο...θα την κανω αλλη στιμγη...γραφω σε μια ωρα και εχω ελαχιστο χρονο..τωρα κανω προβληματα!!Ευχαριστω παντως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
στην θεωρια σφαλματων υπαρχει ο τυπος που δινει το σφαλμα για πχ 5 μετρησεις

(ουσιαστικα ειναι η τυπικη αποκληση)

ειναι σωστος???


διοτι εχω βρει και αυτον




ποιος τελικα ειναι ο σωστος???

διοτι τελικα τα παοτελεσματα ειναι διαφορετικα.

το βαζω εδω διοτι εχουν αμεση σχεση με τα μαθηματικα γενικης γ λυκειου ,(εδωσα βιολογια ,οποτε εχω μπερδευτιε λιγακι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina91

Νεοφερμένος

Η nina91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλύτερα να χρησιμοποιείς τον πρώτο τύπο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το i στο x είναι δείκτης; Το σκέτο x είναι η μέση τιμή των δειγμάτων;
Αν ναι, τότε ο τύπος της δειγματικής τυπικής απόκλισης που ξέρω εγώ, είναι ο δεύτερος.
Αν όχι, κάτι κατάλαβα λάθος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top